منابع مقاله درمورد لاجورد، نسخه‌های،

دورگیری شده‌است.
تصویر 4-18 متعلق به صفحه افتتاح، یکی از نسخه‌های قرآنی این دوره‌است که فواصل بین خطوط توسط تزیینات دندان موشی مزین شده است و مثل نمونه قبلی هنرمند زمینه فضای بین خطوط را توسط هاشور از بقیه متن جدا کرده‌است، واز چرخش‌های ساده ختایی به رنگ لاجورد برای تزیین استفاده کرده‌است. بین آیات هم توسط دوایر کوچک بسیار ساده وابتدایی برای نشان پایان آیات مزین شده‌است.
نمونه‌ای دیگر از تزیینات درون متنی، متعلق به قرآنی است که کاتب آن زین‌العابدین بن محمدکاتب‌الشیرازی می‌باشد، تزیینات مربوط به فضای درون متن در این صفحه نسبت به صفحه‌های نسخ قبلی بیشتر و متنوع‌تر است، همان‌طور که در تصویر هم مشاهده می‌شود قسمت‌هایی که هنرمند مجال بیشتری برای طراحی داشته‌است تزیینات پرکارتری به‌کار برده‌، و همچنین فقط از نقوش ختایی بین خطوط استفاده شده‌است. دوایر زرین کوچک هم به عنوان پایان آیات ترسیم شده‌است. (تصویر4-19)
قرآن دیگری به خط نسخ وثلث که فضای درون متن صفحه افتتاح این نسخه توسط نقوش ختایی واسلیمی به رنگ لاجورد تزیین شده‌است، تزیینات این نسخه نسبت به نسخه‌های قبلی دارای گردش‌های بیشتر و به دلیل اینکه با رنگ لاجورد هم اجرا شده‌اند بیشتر وشلوغ تر به نظر میرسد. در پایان آیات هم از دوایر کوچک زرین برای تزیین استفاده شده‌است. (تصویر4-20)
قرآن مشهور دیگری از این دوره، به نام قرآن بایسنقری که بیشتر صفحات این قرآن به غیر از خطوط طلایی و آبی گرداگرد متن، فاقد تذهیب است، و تنها تذهیب این دست نوشته در عنوان سوره‌ها دیده می‌شود. تزیینات درون متن این قرآن فاخر فقط به نشان‌های پایان آیات ختم می‌شود وهیچ نوع تزیین دیگری درون متن دیده نمی‌شود.
نمونه ای دیگر از تزیینات درون متنی، متعلق به قرآن معروف ابراهیم سلطان است، فضای بین آیات در این نسخه توسط نقوش ختایی به صورت خطی تزیین شده است و همچنین توسط نقاط رنگین لاجورد فضارا پر کرده‌است. دوایر کوچک یا همان نشان‌های پایان آیاتی در این نسخه بادیگر نسخه های یادشده کاملا متفاوت وپرکارتر است. در نسخه‌های قبلب این نشانها به رنگ طلایی بودند وبا خطوط لاجورد تزیین شده بودند ولی دراین نسخه، دوایرایان آیاتی دارای نقوش ریز گیاهی برروی زمینه لاجورد است (تصویر4-21).

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   پایان نامه ارشد درموردلاجورد، نسخه‌های، مزین

Related articles

پایان نامه رایگان درباره مواد معدنی، آسیای مرکزی، گیاهان دارویی

سبزیها نقش ضد سرطانی دارند . این ترکیبات خواص آنتی اکسیدانی دارند و فیبر محلول موجود در آنها خطر ابتلاء به بیماریهای قلبی را کاهش می دهند. میزان توصیه شده مصرف سبزی ها و میوه ها توسط سازمان بهداشت جهانی 400 گرم در روز است(الکساندر23،2008). 2-8-1- مقدار اسید آسکوربیک در سبزیجات و میوه جات محتویات […]

Learn More

پایان نامه با کلید واژگان استان مازندران

مایه زنی در برابر 6 جدایه S. sclerotiorum بررسی و گزارش دادند که روش مایه زنی ساقه روشی مناسب برای ارزیابی مقاومت است. ونگ و همکاران (Voung et al., 2004) مقاومت ارقام سویا نخود و آفتابگردان را در برابر S. sclerotiorum بررسی وگزارش دادند که ارزیابی گلخانه ای برای غربال کردن ارقام بسیار مهم است […]

Learn More

پایان نامه ارشد درمورد مکتب هرات، تحلیل ساختاری، تحلیل ساختار

آورده‌است» (تصویر3-36) (متقالچی، 1389: 152). 3-2-10- دیوان امیرخسرو دهلوی (834 ه. ق) این نسخه ارزشمند، به ترکی و حاوی اطلاعاتی درباره بسیاری از هنرمندان و شرح احوال آنهاست. دیوان مذکور دارای 139 برگ به ابعاد 243×150 میلی‌متر است، خط این نسخه نستعلیق و احتمالاً به دست میرعضد خوشنویسی شده است. کتیبه شمسه آغازین ورق 1 […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید