مکیدن انگشت در کودکان و ۹ پیشنهاد درباره اون 

 

اینکه تصویر سونوگرافی، بچه آینده تون رو شست به دهن نشون بده خیلی بانمکه اما اگه پس از ۴ سال هنوزم کوچولوی دلبندتان انگشتش رو می مکد، شاید بهتر باشه فکری واسه اون بکنین.

خیلی از مادرها فکر می کنن مکیدن انگشت باعث آرامش کودک شون می شه چون به نظرشون هر زمان کودک احساس نگرانی می کنه به سرعت انگشتش رو به دهن می بره. اما درسته که کودک ۳ ساله انگشتش رو بمکد؟ روان شناسان، پزشکان کودکان و دندان پزشکان کودکان پیشنهادایی درباره مکیدن انگشت در کودکان دارن که در این مطلب اونا رو به شما ارائه می کنیم.

آرامش

 

مکیدن انگشت آرامش بخشه

مکیدن انگشت در نوزادان طبیعی، و واسه کودکان یکی از روشای عادی واسه رسیدن به آرامشه. در چند ماه اول پس از تولد و حتی زودتر، نوزاد واسه آروم شدن، به خواب رفتن یا شاید فقط لذت بردن شروع به مکیدن انگشت می کنه.

در این مرحله، مکیدن انگشت نه تنها عادی و بی ضرره بلکه در رشد کودک و تقویت توانایی گفتاری اون اثر مثبت داره. سوال مهم واسه پدر و مادرها اینه که مکیدن انگشت تا چه زمانی می تونه طول بکشه؟ اشکالی نداره کودک پیش دبستانی انگشتش رو بمکد؟

کودکانی که مکیدن انگشت رو ترک نمی کنن

معمولا کودکان در ۲ تا ۴ سالگی شروع به یاد گرفتن مهارتای دیگری واسه کنار اومدن با شرایط می کنن، مثل تقویت و پیشرفت دایره ی واژگان و کاربرد اونا. این مهارت ها جانشین نیاز کودک به مکیدن انگشت می شن. اما بعضی بچه ها نمی تونن خیلی راحت مکیدن انگشت رو آزاد کنن و این باعث مشکلاتی در روند رشد دهن و دندان می شه.

در گذشته باور این بود که اگه کودک تا پیش از رشد دندانای دائمی مکیدن انگشت رو کنار بزاره، این مسئله اثر زیادی بر دهن و آروارها نداره. اما حالا تحقیقات نشون دادن مکیدن انگشت حتی در سنای پایین ۲ تا ۴ سالگی، می تونه بر روند رشد اثر داشته باشه.

طبق نظر آکادمی دندان پزشکان کودکان آمریکا، مکیدن انگشت به آرواره ی بالایی و توده نرم کام فشار وارد می کنه و درنتیجه باعث نازک شدن آرواره ی بالایی کودک و تغییر شکل دندانا می شه. گرچه این مشکل با ارتودنسی رفع می شه اما مشکل احتمالی دیگر نوک زبانی صحبت کردنه که به درمان پیوسته و شاید درازمدت نیاز داره.

آثار بلندمدت مکیدن انگشتا به این موارد خلاصه نمی شه. در کودکانی که دچار «کراس بایت» هستن یعنی دندانای بالا و پایین شون به شکل هماهنگ روی هم قرارنمی گیرن، مکیدن دندان وضیعت رو بدتر می کنه. مکیدن انگشت ممکنه در کام بالا چاله بسازه که باعث می شه بیشترِ فشار جویدن به دندانای عقبی وارد شه. این مسئله باعث ناهماهنگی بیشتر دندانا می شه و طی رشد کودک بر ساختار دهن و دندان اون اثر می ذاره.

باید با کودک وقت بگذرونین و بهش کمک کنین وابستگی اش رو به مکیدن انگشتا کاهش بده و از تبدیل شدن اون به عادت جلوگیری کنه.

چه جوری به کودک کمک کنیم مکیدن انگشت رو ترک کنه

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   مجله اینترنتی بیست ستون

کشیدن انگشت کودک پیش دبستانی تون از دهنش کار بدی نیس، به ویژه که از آثار منفی این کار بر رشد دهن و دندان جلوگیری می کنه، اما بهتره مقاومت کودک رو هم در نظر بگیرین و به روش مؤثرتری فکر کنین.

فراموش نکنین که مکیدن انگشت راهی واسه رسیدن به آرامشه و آخرسر روزی به پایان می رسه.

افراد بالغ معمولا درک نمی کنن که بزرگ شدن در کودکان اضطراب ایجاد می کنه و مکیدن انگشتان اونا رو آروم و این اضطراب رو فرو می نشاند. واسه کنار اومدن با این مشکل و ترک تدریجی اون پیشنهادای زیر رو به کار بگیرین:

  1. سعی کنین مکیدن انگشتان رو به زمانایی که کودک در خونه یا اتاق خوابه محدود کنین. بهش توضیح بدین که مکیدن انگشتان در مقابل بقیه کار زشتیه و مخصوص زمان خواب و چرت زدنه.
  2. مشکل رو به جنگ و مقابله تبدیل نکنین. «دیگه حق نداری انگشتتو تو دهنت کنی!» اصلا جمله مناسبی نیس. نشون بدین که متوجه اون هستین و به جای انتقاد از مکیدن انگشتانش، وقتی انگشتش رو نمی مکد از اون به خاطر این کار تعریف کنین.
  3. با کودک دراین باره صحبت کنین. بهش اطمینان بدین که هر زمان آماده بود، در کنارش هستین و کمکش می کنین. آخرسر روزی می رسه که پسر کوچولویتان خودش به شما می گه دیگر نمی خواد انگشتش رو بمکد چون شما قدرت و اعتمادبه نفس لازم رو بهش دادین.
  4. اگه کودک پس از آسیب دیدن یا زخمی شدن شروع به مکیدن انگشت کرد، مانع نشید. اون نیاز داره در دایره ی اَمنش قرار بگیره و با این کار شما دچار اضطراب و ترس می شه.
  5. به کودک کمک کنین خودآگاهی رو تمرین کنه. وقتی می ببینن کودک انگشتش رو می مکد از اون بپرسید «حواست هست داری انگشتتو می مکی؟!» اگه جواب منفی بود، اونو متوجه کارش کنین و روشی جانشین واسه آروم کردن اون پیدا کنین. می تونین پتویی دور اون بپیچید یا عروسکی براش بیارین.
  6. از مواد و داروهای تلخ و بدمزه واسه ترک عادت مکیدن انگشت استفاده نکنین. این کار مساوی نیس و به این می مونه که فرش زیر پای کودک رو بی هوا بکشین و زیر نظارت رو خالی کنین.
  7. به دنبال راه هایی خلاقانه باشین که به کودک نشون بدین بزرگ شده و دیگر نباید انگشتش رو بمکد. می تونین این طور بگید: «تا حالا دیدی مرد عنکبوتی انگشتشو بمکه؟» این باعث می شه کودک درباره این کار و اینکه می خواد اونو ادامه بده فکر کنه.
  8. به استفاده از دستکش به عنوان راهی سریع و دم دستی روی نیارین چون باعث کلافگی کودکان و افزایش اضطراب شون می شه. به هرحال اونا بزرگ می شن، می تونن خودشون رو از دستکش آزاد کنن و به کارشون ادامه بدن.
  9. به یاد بسپارید که کودک هر زمان آماده باشه مکیدن انگشت رو کنار می ذاره. گرچه واسه پدر و مادرها آسون نیس ولی بهتره کودک رو به حال خودش بذارن. اون آخرسر از این کار دست می کشه. 


Related articles

مدل­های ویژه اختلال اضطراب فراگیر

مدل­های ویژه اختلال اضطراب فراگیر: در سال­های اخیر چندین نظریه جدید در چهارچوب عمدتاً شناختی- رفتاری برای تبیین اختلال اضطراب فراگیر توسعه یافته است که از جمله می­توان به مدل اجتناب از نگرانی[1] اختلال اضطراب فراگیر (AMW، برکوویک، الکاین و بهار؛ 2004؛ دیدگاه فراشناختی[2] (MCM؛ ولز، 1995؛ الگوی بدتنظیمی هیجانی[3] (EDM، منین و همکاران، 2002)، […]

Learn More

تعرفه لوله بازکنی

تعرفه لوله بازکنی  و قیمت فنر زدن با توجه طول لوله ها متفاوت می باشد. همان طور که در نرخ اتحادیه لوله بازکنی که در پایین آمده است، با افزایش طول لوله مورد نظر، قیمت لوله بازکنی نیز افزایش می یابد. همچنین طبق اعلام اتحادیه لوله بازکنی استفاده از هرگونه مواد اسیدی برای رفع گرفتگی لوله‌ها، غیر مجاز و […]

Learn More

تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی | کاملترین نمونه های رایگان سالتحصیلی 97-98

  تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی کاملترین نمونه های سالتحصیلی 97-98 در واقع بهترین نمونه ای از تدوین تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی می باشد. در تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی به‌طور انفرادی تأدیب کنید تأدیب امری قابل توجه در نظم‌بخشی به کلاس است. تفاوت بین کسب نتایج موثر و غیر موثر به چگونگی تأدیب […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید