اگه به دنبال یه افزونه خوب سئو هستین، مطمئنا نام افزونه All in One SEO Pack به گوشتون خورده. این افزونه با ۲۷ میلیون بار دانلود، یکی از محبوب ترین افزونه های سئو وردپرس حساب می شه. در این مطلب به آموزش نصب، راه اندازی و به کار گیری افزونه All in One SEO Pack در وردپرس می پردازیم.

افزونه سئو All in One SEO Pack
به چه دلیل شما نیاز به یه افزونه سئو در وردپرس دارین؟
سئو و بهینه سازی سایت موجب کسب رتبه بالاتر سایت در یافته های جستجوی گوگل و بقیه موتورهای جستجو می شه. با اینکه سیستم مدیریت محتوای وردپرس از دید سئو در وضعیت تقریبا خوبی قرار داره، اما مجموعه کارای دیگری رو میشه روی اون انجام داد تا سئو سایت پیشرفت پیدا کنه. از جمله این کارا می نوان هم اینکه کردن متا تگا، ساخت نقشه سایت و جلوگیری از محتوای تکراری اشاره کرد.

سئو

افزونه All in One SEO Pack به شما کمک می کنه تا این کارا رو به آسونی در وردپرس اجرا کنین.

حواستون باشه که حریف اصلی این افزونه، پلاگین Yoast SEOه که در مطلب جداگونه ای به آموزش و اجرا اون پراختیم. واسه خوندن اون، مطلب آموزش افزونه Yoast SEO رو مطالعه فرمایید.

راه اندازی افزونه All in One SEO Pack در وردپرس
نسخه پایه All in One SEO Pack به صورت رایگان در دسترس همگانه. نسخه پیشرفته تر و پولی اون دارای ویژگیایی مانند تولید نقشه سایت ویدئویی و سئو فروگاهای اینترنتی، پشتیبانی یه ساله و دیگه ویژگیا هستش.

در ادامه به بررسی روند راه اندازی این افزونه سئو می پردازیم.

راه اندازی افزونه All in One SEO Pack
بعد از نصب این افزونه از مخزن وردپرس منوی All in One SEO رو در قسمت ادمین وردپرس مشاهده می کنین. واسه پیکربندی این افزونه باید به راه All in One SEO » General Settings برید.

در این صفحه با تنظیمات زیادی رو به رو میشین که واسه خوندن توضیحات و اطلاع از امکانات هر کدوم کافیه که روی علامت سوال کنار هر گزینه کلیک کنین. اولین گزینه در تنظیمات کلی این افزونه مربوط به یو آر الای کانونیکاله. مشخص کردن یه یو آر ال کانونیکال به هر پست موجب می شه که از مشکل محتوای تکراری و بالطبع جریمه گوگل جلوگیری کنین.

در وردپرس به شکل پیشفرض، یه پست در جاهای مختلفی از جمله صفحه اصلی، صفحه بایگانی، صفحه نویسندگان، صفحه دسته بندی و صفحه برچسبا می تونه نشون داده شه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم که به جای کل متن پست، توضیحات مختصری از اون رو در صفحات بایگانی و مانند اون بذارین تا از ایجاد محتوای تکراری در چندین صفحه جلوگیری شه.

تنظیمات صفحه اصلی
در قسمت تنظیمات صفحه اصلی (Homepage Settings) می تونین یه عنوان واسه صفحه اصلی خود در نظر بگیرین. این عنوان جدا از نام اصلی سایته و واسه بهتر دیده شدن اون می تونین کلمات کلیدی اصلی خود رو در این عنوان به کار ببرین.

اگه این قسمت رو خالی بذارین، افزونه All in One SEO عنوان پیشفرض سایت رو در این قسمت مورد استفاده قرار میده. چه از عنوان مجزایی واسه صفحات استفاده کرده و چه عنوان پیشفرض رو قرار می دید، حواستون باشه که عنوان صفحه دارای کلید واژه مورد نظر شما باشه.

تنظیمات سئو صفحه اصلی در All in one seo pack
در قسمت توضیحات می تونین توضیح مختصری از سایت و توضیح کار خود رو بذارین. حواستون باشه که طول این قسمت در آخر ۳۰۰ کاراکتره و تلاش کنین که در اون از مهمترین کلمات کلیدی سایت، واسه جلب نظر کاربران استفاده کنین. لازم نیس که در این مورد افراطی عمل کرده و این قسمت رو فقط به کلمات کلیدی پر کنین. خوانایی شرط اول متای توضیحاته، طوریکه به طور کامل قابل درک واسه کاربران باشه.

در صورت خالی گذاشتن این قسمت، All in One SEO از این متا تگ در صفحه اصلی شما استفاده نمی کنه. اما واسه اینکه از بیشترین حد پتانسیل سئو سایت بهره ببرین، بهتره نسبت به پر کردن اون دست به کار شین.

اگر از وردپرس در حالت Static Page استفاده می کنین، این گزینه رو فعال کرده تا متناسب با اون به ویرایش عنوان متا تگ توضیحات بپردازید.

تنظیمات عنوان صفحه
تنظیمات عنوان (Title Settings) به شما امکان میده تا قالب کلی عنوان صفحات رو تغییر بدید. این صفحات می تونن، پستا، برگه ها، آرشیوا و یا دسته بندیا باشن.

تنظیمات سئو عنوان صفحه در All in one seo pack

در قسمت تنظیمات بقیه پستا (Custom Post Type Settings) می تونین افزونه All in One SEO رو واسه اونا هم فعال کنین.

تنظیمات سئو بقیه پستا در افزونه All in one seo
مثلا اگه از افزونه ووکامرس در سایت استفاده می کنین، صفحات اجناس در این دسته قرار گرفته و می تونین تنظیمات سئو رو واسه اونا هم فعال کنین. همه شکل های جور واجور پستا نیاز به تنظیمات پیشرفته سئو ندارن. مثلا اگه از افزونه Envira Gallery استفاده می کنین، گالریاتون با همین عنوان در قست بقیه پستا به نمایش در میان. از اونجا که گالریا در داخل پستا معمولا استفاده میشن و صفحه مستقلی واسه خود ندارن، نیاز به تنظیمات پیشرفته سئو واسه اونا نیس.

با این حال اگه از این افزونه واسه ساخت صفحات گالری جدا از هم استفاده میکنین، بهتره تنظیمات پیشرفته سئو رو در این قسمت واسه اونا فعال کنین.

تنظیمات نمایش
تنظیمات نمایش (Display Settings) به شما اجازه می ده که عنوان و متا تگ توضیحات پست رو در صفحه مربوط به پست ببینین. این توانایی به صورت پیشفرض فعال بوده و پیشنهاد میشه که تنظیمات اون رو تغییر ندین.

تنظیمات نمایشی در افزونه all in one seo pack
تاییدیه وبمستر
در قسمت تاییدیهای وبمستر (Webmaster Verification) می تونین کد تاییدیهای وبمسترهای جور واجور گوگل، بینگ و یا پینترنست رو در اون بذارین تا مالکیت شما بر سایت به تایید برسه.

تاییدیه وبمستر در افزونه سئو All in one seo pack
اکیدا پیشنهاد می کنیم که در کنسول جستجوی گوگل و گوگل ثبت نام کرده تا از امتیازات سئو اونا بهره ببرین. اتصال سایت خود به وبمستر به شما کمک می کنه تا در صورت وجود مشکل از دید موتورهای جستجو، از اونا باخبر شید.

این وسیله ها هم اینکه به شما امکان میدن تا اطلاعات بیشتری رو در مورد سایت و رتبه ان در یافته های جستجو به دست بیارین. بعد می تونین از این اطلاعات در برنامه سئو سایت استفاده کرده و به بهتر شدن اون بپردازید. اگر از پینترست ترافیک زیادی رو به دست میارین، با تایید سایت در پینترست، می تونین از وسیله Pinterest Analytics و گزارشای اون بهره ببرین.

تنظیمات گوگل
در قسمت تنظیمات گوگل (Google Settings) می تونین لینک پروفایل گوگل پلاس خود رو وارد و اون رو تایید کنین. بعد از وارد کردن لینک در این قسمت باید به پروفایل گوگل پلاس خود رفته و سایت خود رو در قسمت contributors وارد کنین.

با اینکه گوگل نمایش پروفایل نویسندگان رو در یافته های جستجو متوقف کرده، اما بازم بعضی از متخصصین سئو عقیده دارن که وارد کردن لینک گوگل پلاس در این قسمت ضرری نداره.

تنظیمات گوگل در افزونه سئو All in one seo pack
هم اینکه می تونین در قسمت آخر، آی دی گوگل آنالیتیکس رو واسه سایت خود وارد کنین. با این کار افزونه All in One SEO به صورت خودکار، کد مربوط به گوگل آنالیتیکس رو به سایت اضافه می کنه.

افزونه سئو All in One SEO Pack Pro
افزونه سئو All in One SEO Pack Pro
۴۹٫۰۰۰ تومن ۳۰٫۰۰۰ تومن
تنظیمات نوایندکس
در قسمت تنظیمات نوایندکس (Noindex Settings) می تونین صفحات دسته بندی یا آرشیوی که می خواین در موتورهای جستجو ایندکس نشن رو تعریف کنین. بعضی از متخصصین سئو می گن که این صفحات نمونه محتوای تکراری حساب شده و نباید ایندکس گردند.

با این حال دیگه کارشناسان سئو بر این عقیده ان که تنها اونایی رو احتیاجی به ایندکس ندارن رو نوایندکس کرده و بقیه آرشیوا مانند دسته بندیا و برچسبا رو در حالت ایندکس نگه دارین. افزونه All in One SEO به صورت پیشفرض صفحات دسته بندیا و بایگانیا رو نویندکس می کنه. پیشنهاد ما اینست که تیک قسمت دسته بندیا رو ورداشته و اجازه ایندکس شدن به اونا رو بدین.

تنظیمات نوایندکس در افزونه سئو All in one seo
اگر سایت شما دارای تنها یه نویسنده س، صفحات نویسندگان (Author) رو هم نوایندکس کنین. اما اگه دارای نویسندگان زیادی هستین، می تونین صفححات آرشیوی نویسندگان رو به لیست ایندکس شده ها اضافه کنین.

تنظیمات پیشرفته
قسمت تنظیمات پیشرفته (Advanced Settings) به وبمسترهای با تجربه تر کمک می کنه تا قادر به ایجاد تغییر در دیگه جنبه های سئو و بهینه سازی باشن. این امکانات شامل اضافه کردن کدهای سفارشی به هدرها، تولید محتوا واسه متا تگ توضیحات و بقیه امکانات می شه.

تنظیمات پیشرفته در افزونه All in one seo
فقط اگر با کارایی هر قسمت آشنا هستین دست به ویرایش اون بزنین. وگرنه اون رو دست نخورده باقی بذارین.

تنظیمات کلید واژه
بیشتر کارشناسان سئو می گن که متای کلمات کلیدی دیگه کارایی نداره. اما شاید شما علاقه مند به به کار گیری این متا تگ باشه.

افزونه All in One SEO به صورت پیشفرض این قسمت رو غیرفعال کرده. اگر مایل به به کار گیری متا تگ keywords هستین می تونین نسبت به فعال کردن اون دست به کار شین. تقریبا ضرری در به کار گیری این متا تگ وجود نداره و استفاده یا نبود به کار گیری اون به طور کامل سلیقه ایست. تنها دقت کنین که اگه دست به به کار گیری این متا تگ زدید، اصلا در اون زیادی روی نکرده و تنها چند کلید واژه اصلی رو به کار ببرین.

تنظیمات کلید واژه All in one seo pack
مدیریت ویژگیا در All in One SEO
All in One SEO Pack یه افزونه قوی در مورد سئو هستش و همینطور که تا الان دیدین، گزینه های زیادی در اون هست. بعضی از ویزگیای این افزونه به صورت پیشفرض در پیش روی شما قرار نداشته و نیاز به فعال کردن اونا در راه All in One SEO » Features Managerه.

مدیریت ویژگیا در All in One SEO
سازندگان این پلاگین بر این عقیده ان که بعضی از کاربرا ممکنه الان از دیگر افزونها مانند افزونه های ساخت نقشه سایت و یا افزونه های تولید متا تگ Open Graph استفاده می کنن. اگه از اینجور افزونه س ایی استفاده نمی کنین، بهتره این ویژگیا رو در All in One SEO فعال کنین تا از امتیازات سئو این قابلیتا بهره ببرین.

فعال کردن این دو توانایی موجب اضافه شدن آیتمای XML Sitemaps و Social meta در تنظیمات All in One SEO می شه.

تنظیمات نقشه سایت XML در All in One SEO
تنها کاری که باید انجام بدین اینست که به راه All in One SEO » XML Sitemap رفته و تیک گزینه های Notify Google و Notify Bing رو بزنین.

تنظیمات نقشه سایت XML در All in One SEO
به دیگر گزینه ها کاری نداشته و روی آپدیت تنظیمات کلیک کنین.

تنظیمات Social Meta در All in One SEO
اول به راه All in One SEO » Social Meta رفته و به قسمت تنظیمات صفحه اصلی در اون برید. اینجا می تونین عنوان صفحه، متای توضیحات و تصویر صفحه اصلی سایت رو واسه شبکه های اجتماعی تعریف کنین.

تنظیمات Social Meta در افزونه سئو All in One SEO
با در نظر گرفتن اینکه ما قبلا عنوان صفحه و متای توضیحات صفحه اصلی سایت رو قبلا تنظیم کردیم، تیک Use AIOSEO Title and Description رو زده تا از همون مقادیر استفاده شه.

قدم بعدی اینست که یه تصویر واسه صفحه اصلی مشخص کنین. این همون تصویریست که در صورت اشتراک گذاری صفحه اصلی در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر، به نمایش در میاد.

در ادامه می تونین لینک پروفایل شبکه های اجتماعی سایت رو هم وارد کنین.

لینک پروفایل شبکه های اجتماعی در All in one seo
سئو و بهینه سازی پستا و صفحات سایت با All in One SEO
افزونه All in One SEO یه قسمت جدا از هم رو به صفحه ویرایش پست و برگه ها اضافه می کنه. با این حال خیلی از تازه کارا در کار با این قسمت دچار مشکل می شن.

سوالاتی مثل چه عنوانی رو باید وارد کنم یا چیجوری به نوشتن متا تگ توضیحات بپردازم، از جمله سوالاتیست که معمولا پرسیده می شه.

در این باره می تونین مطالب آموزشی سایت رادزاد مخصوصا آموزش و یادگیری سئو واسه تازه کارا رو خونده تا با اصول اولیه سئو بیشتر آشنا شید. هم اینکه مطلب سئو وردپرس واسه شما بسیار مناسب میشه. حواستون باشه که در این مطلب از تصاویر افزونه Yoast SEO استفاده شده، اما با این حال اصول سئو واسه هر دو افزونه یه جوره.

واسه بهینه سازی هر برگه یا پست در وردپرس می تونین عنوان و متای توضیحات متناسب با اصول قوانین سئو رو وارد کنین.

بهینه سازی پستا در وردپرس با افزونه All in one seo
تنظیمات در این قسمت روی تنظیمات کلی افزونه ارجحیت داشته و اونا رو ندیده میگیره. در صورت خالی گذاشتن این قسمتا، از تنظیمات کلی All in One SEO استفاده می شه.

کلا عنوان پست در عنوان صفحه، توضیحات کوتاه پست در متای توضیحات و تگا به عنوان کلمات کلیدی، استفاده میشن. واسه گرفتن بیشترین حد بهره وری بهتره که هر کدوم از این قسمتا رو به صورت دستی بنویسین.

در همین قسمت می تونین صفحه مورد نظر رو نوایندکس کرده تا در موتورهای جستجو ایندکس نشه. به کاربران تازه کار پیشنهاد می شه که تنظیمات اولیه این قسمت رو ویرایش نکنن. در آخر هم می تونین تنظیمات کلی All in One SEO رو واسه یه صفحه غیر فعال کنین، هر چند ما دلیلی واسه این کار پیدا نمیکنیم.

حال صفحه شما به بهترین روش، سئو و بهینه سازی شده. با امید به اینکه این آموزش تصویری واسه شما کاربردی بوده و آخر استفاده رو از اون ببرین.