تمرین‌هایی برای پرورش قدرت مغز و حافظه‌

در این مقاله می خوایم نمونه هایی از تمرین مغز به خاطر پرورش اونو به شما معرفی کنیم. می تونین از این تمرینا واسه پرورش قدرت مغز و حافظه خود استفاده کنین.

همتون میدونید که بدن ما نیاز به ورزش کردن داره ولی این رو هم میدونید که ورزش واسه ذهن ما هم چیزی لازم و مهمه؟ ضرب المثلی انگلیسی و قدیمی هست با این مضمون که اگه از چیزی استفاده نکنی از دستش میدی. خیلی از محققان می گن که این ضرب المثل در مورد سلامت مغز هم صدق می کنه .

ورزش

اگه مغز شما چیزای جدیدی رو تجربه کنه که حس فیزیکی (بینایی، شنوایی، بویایی و لامسه) رو با حس عاطفی ترکیب کنه، سالم و قوی باقی می مونه؛ چراکه در این صورت، بین نواحی جور واجور مغز ارتباطاتی شکل میگیره که باعث تولید سلولای عصبی طبیعی می شه.
شنوایی
این سلولا بر قدرت حافظه، اثر عجیبی دارن و سلولای دور و بر رو قوی تر می کنن تا در برابر اثرات افزایش سن مقاوم تر شن.

حتما بخونین: شکلای جور واجور هوش و کاربرده های اون

در حالی که محققان هنوز بر سر موثر بودن یا نبودن تمرینات مغزی روی باهوش تر شدن اختلاف نظر دارن ، کارشناسان فکر میکنن که تمرینات رقابت برانگیز ذهنی می تونه به مراقبت و تقویت مغز آدم کمک کنن. این تمرینات مخصوصا با بالا رفتن سن می تونن واسه سالم نگه داشتن ذهن به درد بخور باشن.

باهوش

یه مطالعه گسترده روی بیشتر از ۲۸۰۰ شرکت کننده بالای ۶۵ سال انجام شد که هر کدوم از اونا در یکی از سه زمینه تمرینات ذهنی فعالیت می کردن. زمینه های فعالیتای ذهنی عبارت بودن از: تمرین سرعت پردازش اطلاعات، تمرین حافظه و تمرین دلیل آوردن.

محققان به این نتیجه رسیدن که شرکت کنندگان گروه سرعت پردازش بیشترین مزیت رو بهره مند شدن، شاید به خاطر این که آموزش تو یه الگوی فعالیت مغزی وسیع تری موثر بوده. با این وجود ، هر سه گروه یافته های مثبتی نشون دادن، اونا در مقابل پیرشدن ذهن و از دست دادن حافظه و شناخت مربوط به سن ۵ سال مقاومت بیشتری از خود نشون دادن.

روشنه فعالیتای ذهنی خاص می تونه امتیازات مهمی واسه مغز داشته باشه.

حالا اجازه بدین بعضی تمرینات مغزی رو که شما می تونین در خونه انجام بدین به شما آموزش بدیم . این بازیای مغز طراحی نشده تا شما رو باهوش تر کنه اما اگه به طور منظم این تمرینا رو انجام بدین از دید ذهنی احساس تازه تر بودن میکنین و از دید شناختی حس قوی تر بودن می کنین .در ادامه با سئو پارسیان همراه باشین.

سرفصل محتوا

 • عقل سالم در بدن سالم
 • اجتماعی شدن
 • یادگیری چیزی جدی
 •  هنگام صبح و بعد از بیدارشدن، از انجام کارای تکراری دوری کنین
 •  با چشمون بسته دوش بگیرین
 •  با بینی خود رابطه جدید برقرار کنین
 • تلاش کنین از دست غیرتخصصی خود استفاده کنین
 • طی روز، ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنین
 •  یه پروژه هنری رو به صورت گروهی انجام بدین
 •  با صدای بلند کتاب بخونین
 • غذاهای ناآشنا رو امتحان کنین
 • اشیای آشنا رو وارونه کنین
 • نقشه شهر خود رو از حفظ بکشین
 • جنسای داخل قفسه های فروشگاه رو به دقت بررسی کنین
 • جای خود رو سر میز غذا عوض کنین
 • پنجره ماشین رو باز کنین
 • بازی ده سؤالی رو انجام بدین
 • با پول خرده ها بازی کنین
 • مدیتیشین
 • درباره بازیای تمرین ذهنی

عقل سالم در بدن سالم

اگه می خواین به مراقبت از ذهن خود بپردازید باید اول از مراقبت از بدن خود شروع کنین. محققان بارها نشون دادن که آدمایی که عادتای زندگی سالم تری مانند ورزش و تغذیه مناسب دارن استعداد کمتری در دچار شدن به کاهش توان شناختی در پیری دارن.

تحقیقات نشون میده که ورزش حتی می تونه شما رو باهوش تر کنه و از مغز شما در مقابل انقباض اون در پیری مراقبت کنه. تحقیقات حتی نشون میدن که ورزش می تونه نوروجنسیس رو زیاد کنه و یا به تشکیل سلولای مغزی جدید در هیپوکامپ مغز کمک کنه.

پس اگه می خواین یه ذهن بهتر بسازین، باید با کار روی سلامت جسمی خود شروع کنین. پیاده روی کنین، بیشتر میوه و سبزیجات تازه استفاده کنین و تلاش کنین عادات بد مانند مصرف الکل زیادتر از اندازه یا مصرف دخانیات رو ترک کنین. بعضی از اینا ممکنه سخت تر از بقیه باشن ، اما مغز شما واسه سالای پیش رو از شما تشکر می کنه.

پیاده روی

اجتماعی شدن

تحقیقات نشون میده که آدمایی که فعالیت اجتماعی بیشتری دارن در خطر دچار شدن به زوال عقل و مریضی فراموشی کمتری در مرور زمان قرار دارن. اجتماعی شدن نیازمند درگیر شدن بخشای خیلی از مغزه و هم اینکه فعالیتای اجتماعی شامل فعالیتای فیزیکی زیادی مثل ورزش کردن میشه که واسه سلامت مغز خیلی خوبه.

حتی اگه شما یه درونگرای باسابقه هم هستین، دنبال تعاملات اجتماعی رفتن می تونه هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت واسه ذهن شما به درد بخور باشه. فعالیت اجتماعی مانند ثبت نام واسه فعالیتای داوطلبانه، پیوستن به یه باشگاه، ثبت نام واسه یه گروه پیاده روی محلی و ایجاد رابطه ای صمیمی با دوستان و خونواده.

حتما بخونین: هوش هیجانی؛ شاخصی در امتحان موفقیت

یادگیری چیزی جدی

تو یه مطالعه، محققین افراد مسنی رو به یادگیری شکلای جور واجور مهارتای جدید مجبور کردن، مهارتایی مانند عکاسی دیجیتال، لحاف دوزی و … . بعد از اونا آزمون حافظه گرفته شد و با یافته های گروه ها کنترلی مقایسه شد. گروه های کنترلی کسائی بودن که به فعالیتای سرگرم کننده ولی غیر رقابت برانگیز مانند تماشای فیلم و گوش دادن به رادیو مشغول شده بودن.

دیجیتال

محققان به این نتیجه رسیدن که تنها کسائی که یه مهارت جدید رو آموخته بودن در آزمون حافظه بهبود پیدا کردن. اونا هم اینکه به این نتیجه رسیدن که این پیشرفت حتی یه سال بعد که آزمایش دوباره انجام شد هم پابرجا باقی مونده بود.

 هنگام صبح و بعد از بیدارشدن، از انجام کارای تکراری دوری کنین

مطالعاتی که روی تصاویر مغز انجام شده، نشون داده انجام کارای جدید و جور واجور باعث پرورش قسمتای بزرگی از قشر خارجی مغز می شه و این نشون دهنده این مطلبه که در چندین ناحیه خاص فعالیت مغز زیاد می شه. وقتی کارای نو، تکراری و روزمره شن، فعالیت اون نواحی از مغز هم کم میشه.

تمرین واسه مغز: اگه همیشه قبل از خوردن صبحونه، لباس هاتون رو عوض می کنین، بعضی وقتا بعد از صبحونه این کار رو انجام بدین. کانال تلویزیونی رو که معمولاً هر روز صبح تماشا می کنین، تغییر بدین و کانال جدیدی ببینین. از کوچه یا خیابانی به محل مدنظرتان برید که قبلاً از اون نرفته اید.

صبحونه

حتما بخونین: بازدید از این ۸ سایت باعث افزایش هوش تون می شه

 با چشمون بسته دوش بگیرین

وقتی در حموم چشمای خود رو می بندید و بدن خود رو می شویید، قسمتا و بافتایی از بدن خود رو لمس می کنین که قبلاً متوجه اونا نمی شدید و این باعث فرستادن پیام به مغزتون می شه.

تمرین واسه مغز: تلاش کنین فقط از حس لامسه خود استفاده کنین؛ البته مراقب باشین لیز نخورین و آسیب نبینید. فقط با حس لامسه خود شیر دوش رو پیدا کرده و دمای آب رو کم یا زیاد کنین، بعد با چشمون باز به شست وشو و اصلاح بپردازید.
حس لامسه

 با بینی خود رابطه جدید برقرار کنین

بعضی از ما شایدً یادمون نیس از چه وقتی عطر چای یا قهوه، شروع یه روز جدید رو برامون تداعی می کنه؛ اما شما می تونین با در رابطه ساختن یه عطر جدید، مثل مرکبات یا نعناع با یه فعالیت، مسیرهای عصبی جدید رو حواس جمع نگه دارین.

تمرین واسه مغز: به مدت یه هفته، مقداری از عطر محبوبتون رو کنار تخت خود نگه دارین. وقتی که از خواب بلند میشین، در شیشه عطر رو باز کرده و مقداری از اونو استنشاق کنین. بعد از دوش گرفتن و هنگام لباس پوشیدن هم، این کار رو تکرار کنین.

حتما بخونین: هفت روش کاربردی واسه تقویت هوش هیجانی

تلاش کنین از دست غیرتخصصی خود استفاده کنین

نوروبیولوژیست لارنس کاتز به کار گیری دست غیر غالب رو واسه تقویت ذهن پیشنهاد می کنه. از اونجا که به کار گیری دست مخالف می تونه بسیار رقابت برانگیز باشه، میشه اونو یه راه عالی واسه افزایش فعالیت مغز به حساب آورد.

تلاش کنین وقتی که در حال خوردن شام هستین یا وقتی که در حال تلاش واسه نوشتن چیزی هستین دست خود رو عوض کنین. این کار سخت میشه، اما این دقیقا همون نقطه مهمه. موثرترین تمرینای مغز اونایی هستن که حتما آسون نیستن.

یا با دست غیرغالب مسواک بزنین تحقیقات محققان نشون داده اگه هنگام مسواک زدن از دست غیرغالب، مثل دست چپ واسه راست دستا، استفاده کنین، قسمتایی از قشر خارجی مغز که اطلاعات لمسی رو از دست دریافت می کنن، به سرعت و خیلی گسترش پیدا می کنن. به کار گیری دست غیرغالب واسه انجام کارا باعث فعال شدن قسمت مخالف مغز می شه.

تمرین واسه مغز: هنگام مسواک زدن، با دستی خمیر دندون و مسواک رو بگیرین که معمولاً ازش استفاده نمی کنین.

طی روز، ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنین

تحقیقات علمی، پیوسته ثابت کردن تنهایی اجتماعی اثرات داغون کننده ای بر تواناییای شناختی فرد داره.

تمرین واسه مغز: وقتی به سوپرمارکت می رید، به جای اینکه سرتون رو پایین بندازین یا دور و بر رو نگاه کنین، با فروشنده خوش و بش کنین.

حتما بخونین: ده مشخصه انسانایی با هوش هیجانی بالا

 یه پروژه هنری رو به صورت گروهی انجام بدین

هنر، قسمتای عاطفی و غیرزبانی قشر خارجی مخچه رو به کار میندازه. وقتی به کارای هنری بپردازید، قسمتایی از مغزتون رو درگیر کردین که به فرما و رنگا و بافتا علاقه منده؛ هم اینکه با انجام کارای هنری، مغز خود رو وارد فرایندهای فکری ای می کنین که با تفکر خطی منطقی روزمره خیلی فرق داره.

تمرین واسه مغز: از هر نفر در گروه بخواین شکلی رو ترسیم کنه که با موضوعی به خصوص، مثل یه فصل، یه احساس یا یکی از رویدادهای جاری ربط داره.

 با صدای بلند کتاب بخونین

بابابزرگ واسه نوه ها بلند کتاب می خواند. وقتی کتابا رو بلند می خونید یا به کتاب خوانی بقیه گوش می دین، نسبت به وقتی که خاموش مطالعه می کنین، از مدارهای مغزی متفاوتی استفاده می کنین.

تمرین واسه مغز: واسه دوست یا همسر خود کتاب بخونین و بعضی وقتا نقش خواننده و شنونده رو با هم عوض کنین. شاید سرعت مطالعه تون پایین بیاد؛ اما زمان خوبی رو با هم می گذرونین.

غذاهای ناآشنا رو امتحان کنین

سیستم بویایی شما، با فعال کردن ترکیبات منحصربه فردی از گیرنده های داخل بینی تون می تونه میلیونا بو رو تشخیص بده. این گیرنده های داخل بینی با مرکز احساسی مغز شما رابطه مستقیم دارن و ازاین رو بوهای جدید می تونن در شما احساسات و تداعیای غیرمنتظره ای رو برانگیزانند.

تمرین واسه مغز: یه دستور غذایی به طور کاملً ناآشنا انتخاب کنین. شکلای جور واجور سبزیجات، ادویه جات و موادغذایی بسته بندی شده رو بررسی کنین. از فروشنده بخواین چند کالای غذایی ناآشنا به شما معرفی کنه.

حتما بخونین: شکلای جور واجور هوش و کاربرده های اون

اشیای آشنا رو وارونه کنین

وقتی به اشیایی که مثل همیشه سر جای خودشون هستن نگاه کنین، قسمت زبانی سمت چپ مغزتون به سرعت اونا رو می شناسه و توجه شما به چیزای دیگه معطوف می شه. وقتی شیئی به طور وارونه قرار بگیره، شبکه مغز شما درگیر شده و تلاش می کنه شکل، رنگ و روابطی رو که در این تصویر پازل مانند هست، تفسیر کنه.

تمرین واسه مغز: قاب عکس خانوادگی، ساعت و تقویم رومیزی رو وارونه کنین.

نقشه شهر خود رو از حفظ بکشین

تلاش کنین مغز خود رو با تلاش واسه کشیدن نقشه شهر یا محله خود به رقابت بکشین. تقلب نکنین، تلاش کنین که خیابونای اصلی ، خیابونای فرعی و نشونه های محلی رو هم رسم کنین.

وقتی که این کار رو انجام دادین تلاش کنین نقشه خودتون رو با نقشه واقعی مقایسه کنین. چطوره؟ از دیدن اشتباهات خود حیرت زده شدین؟ یا اگه این کار واسه شما زیادتر از اندازه آسون بود تلاش کنین نقشه محله ای غریب تر رو رسم کنین. یا نقشه کل کشور یا اروپا و یا چیزای دیگه ای به جز اینا رو رسم کنین و استان یا کشورا رو روی اون علامت گذاری کنین.

پیدا کردن راه خونه به سوپرمارکت وقتی پشت فرمون اتومبیل هستین کاری بسیار آسونه و نیاز به فکر نداره. با این حال اگه مجبور باشین که این نقشه رو از ذهن خود به روی کاغذ اجرا کنین و محله های اونو علامت گذاری کنین این فعالیت به فعال شدن بخشای جورواجور مغز شما کمک می کنه. تحقیقات مربوط به مغز بارها نشون دادن که این جوری فعالیتا دقیقا فعالیتایی هستن که بیشترین سود رو واسه مغز شما دارن.

جنسای داخل قفسه های فروشگاه رو به دقت بررسی کنین

فروشگاه ها معمولاً سود ترین جنسا رو در قفسه های مقابل چشم مردم قرار میدن و وقتی داخل راهروی فروشگاه ها به دنبال اجناس مورد توجه می گردید، فقط بخشی از جنسا رو می ببینن، نه همه رو.

تمرین واسه مغز: در راهروی فروشگاه وایسید و به یه قفسه از بالا تا پایین نگاه کنین. اگه کالایی دیدید که تابه حال ندیده اید، اونو وردارین و مواد تشکیل دهنده اونو بخونین و درباره اش فکر کنین. لازم نیس اونو بخرین؛ بلکه با این کار از روزمرگی خود جدا میشین و چیز جدیدی رو تجربه می کنین.

حتما بخونین: نشونه های آدمایی که هوش هیجانی بالایی دارن

جای خود رو سر میز غذا عوض کنین

در بیشتر خونواده ها هر نفر جای مخصوص خود رو سر میز غذا داره. اما میشه با عوض کردن جا مغز رو تحریک کرده و ‍پرورش داد.

تمرین واسه مغز: هر چند وقت یه بار جای خود بر سر میز غذا رو با یکی از اعضای خونواده عوض کنین، تا هم به غذاهای جور واجور از زوایای جورواجور دسترسی داشته باشین و هم زاویه دیدتون نسبت به اتاق عوض شه.

پنجره ماشین رو باز کنین

هیپوکامپ مغز، یعنی اون ناحیه از مغز که خاطرات رو پردازش می کنه واسه ساختن نقشه های ذهنی عطرها، بوها، صداها و تصاویر رو با هم در رابطه می سازه.

تمرین واسه مغز: همون طوری که در خودروی خود نشسته اید و طی راه می کنین تلاش کنین با باز گذاشتن پنجره ماشین بوها و صداهای جدید رو شناسایی کنین. باز گذاشتن پنجره مواد خام بیشتری رو در اختیار مدارهای هیپوکامپ مغز شما قرار میده. البته تحقیقات نشون داده که پیاده روی هم یکی از بهترین تمرینات واسه مغزه.

بازی ده سؤالی رو انجام بدین

واسه پرورش مغز خود می تونین اونو مجبور به دقیق شدن و فوکوس کردن بر گزینه های جور واجور کنین.

تمرین واسه مغز: مثلا کسی به شما یه وسیله میده و شما باید کارکرد ۱۰ چیز جور واجور رو با اون اجرا کنین. مثال: یه مگس کش ممکنه راکت تنیس، چوب بیس بال، بادبزن، چوب گلف، باتون، چوب درامز، آرشه ویولون، بیلچه، میکروفون یا پاروی قایق باشه.

حتما بخونین: افراد دارای هوش هیجانی بالا در محیط کار چیجوری رفتار می کنن؟

با پول خرده ها بازی کنین

مغز ما واسه فرق قایل شدن بین وسایل به نشونه های چشمی متکیه. بخاطر این به کار گیری حس لامسه واسه تشخیص اشیایی که با هم کمی فرق دارن می تونه فعالیت در نواحی غشایی مغز که اطلاعات لمسی رو پردازش می کنن رو زیاد کرده و منتهی به سیناپسای قوی تری می شه. دقیقا به همین خاطره که آدمایی که در بزرگسالی بینایی خود رو از دست میدن می تونن خط بریل رو بیاموزند چون که مغز اونا مسیرهای بیشتری رو به پردازش خطوط ریز تخصیص میده.

تمرین واسه مغز: یه لیوان رو پر از پول خرد کنین و اونو در نگه دارنده لیوان داخل خودروی خود بذارین. پشت چراغ قرمز که وایسادین، تلاش کنین فقط با به کار گیری حس لامسه خود مبلغ پول خرده ها رو مشخص کنین. هم اینکه می تونین پول خرده ها رو داخل جیب خود بریزین و وقتی گوشه ای وایس تاده اید فقط با دست و حس لامسه مبلغ پول خرده ها رو مشخص کنین.

مدیتیشین

یه ورزش مغز بسیار موثر که شاید شما اونو درنظر نگرفته اید مدیتیشنه.

مدیتیشن با جمع کردن حواس کامل، مورد پشتیبانی روانشناسان، رهبران کار و کاسبی و کارشناسان بهداشت و سلامته.

تحقیقات نشون میده که مدیتیشن با جمع کردن حواس می تونه به تشکیل مسیرهای عصبی جدید و در نتیجه افزایش مهارتای خودبهبودی و افزایش انعطاف پذیری ذهنی کمک کنه. تحقیقات هم اینکه نشون داده که مدیتیشن می تونه به بهتر شدن توجه، تمرکز، همدلی و حتی ایمنی کمک کنه. تحقیقات هم اینکه نشون میده که مدیتیشن حتی ممکنه ظرفیت حافظه کاری رو هم زیاد کنه.

حتما بخونین: هوش کار و کاسبی یا BI چیه؟

درباره بازیای تمرین ذهنی

احتمال بسیار زیاد شما دست کم اسم بازیا، سایتا و برنامه های آموزش مغز رو شنیدین و حتی اونا رو تجربه کردین. خیلی از این ابزارا مدعی هستن که این تمرینات کامپیوتری می تونن انعطاف پذیری ذهنی شما رو زیاد کنن و در سنین بالا ذهن شما رو جوانتر نگه دارن و یا حتی شما رو باهوش تر کنن.

در حالی که هنوز بحث زیادی در مورد اینکه این ادعا درسته یا خیر هست اما اگه شما مدت زمان زیادیه که به صفحه کامپیوتر و یا گوشی موبایل خود خیره شدین، بیرون رفتن واسه قدم زدن، انجام یه سرگرمی جدید و یا حتی دیدن یه دوست می تونه اثرات دراز مدت بهتری روی سلامت و نشاط مغز شما داشته باشه.

موبایل

منبع : verywell.com – chetor.com