از شغلای فناوری اطلاعات که درآمدزایی خوبی دارن هم مورد توجه مردم قرار دارن و بیشتر نیروهای جوونی که به دنبال کار هستن بهتر می دونن در یکی از این رشته ها فعالیت خود رو شروع کنن.

به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ با در نظر گرفتن این که چند هفته از نو شدن سال میلادی میگذره و ما در اول سال ۲۰۱۵ میلادی قرار گرفتیم، حالا بهترین زمونه تا در مورد تغییرات فناوری در سال جدید اطلاعاتی رو به دست بیار و بفهمیم که شرکتای معتبر و مشهور واسه سال جدید خود چه برنامه ای رو چیده ان. البته هفته گذشته بخش بسیار کوچیکی از بزرگترین نمایشگاه فناوری اطلاعات جهان با عنوان CES رو پوشش دادیم و گفتیم که هر ساله در این نمایشگاه، اجناس جدید فناوری واسه بازدید عموم قرار داده می شه و شرکتای بزرگ در این بستر به معرفی اقدامات جدید خود می پردازن اما این هفته می خوایم به شکلی متفاوت به این بحث بپردازیم و بگیم که در سال ۲۰۱۵ از هر شاخه یا هر شرکتی باید چه انتظاراتی رو با در نظر گرفتن تغییراتی که پیش رو داره، داشته باشیم و تلاش می کنیم که تا حد امکان به مواردی بپردازیم که از اهمیت و جذابیت بالاتری نسبت به بقیه بهره مند هستن.

طراحی وب در ۲۰۱۵

روندهای طراحی وب در عرض چند سال گذشته تغییرات بسیاری داشته و این باور بین همه افراد و کارشناسان آی تی هست که آدمایی که در مورد طراحی وب فعالیت دارن باید دارای خصوصیات منحصر به فردی باشن از جمله این که اندازه خلاقیت در این افراد باید بسیار بالاتر از دیگر افراد باشه تا بتونن با نوآوریای خود کاربران اینترنتی رو به سمت سایتایی که طراحی می کنن، جذب کنن. در مورد روندهای طراحی وب در سال ۲۰۱۵ پیش بینیایی انجام شده که در ادامه به چند نمونه از اونا می پردازیم. مثلا اولین بحثی که صحبت از اون به میان میاد، مبحث طراحی عکس العمل گراه. البته هنوز در این مورد حرف و حدیث زیاد هست و دلایلی واسه استفاده نکردن از این سبک طراحی هست و بعضی از طراحان وب اصلا تمایل ندارن که طراحی عکس العمل گرا رو به اجرا درآورند. خیلی از کارشناسان می گن که سال ۲۰۱۵ یه شروع محکم واسه طراحی عکس العمل گرا هستش. با در نظر گرفتن این که آمارها نشون میده کاربران از دستگاه های قابل حمل بسیار بیشتر از گذشته استفاده می کنن، این نیاز حس می شه که داشتن یه سایت که در دستگاه های قابل حمل مانند گوشی موبایل هوشمند یا تبلت، به درستی نشون داده شه، نیاز به نظر می رسه. در طول چند سال قبل هم طراحی عکس العمل گرا یا همون Responsive، تونسته خود رو به عنوان یه استاندارد در طراحی صفحات وب به کاربران و طراحان اثبات کنه.

بزرگ تر شدن تایپو گرافیا

از وقتی که رسم بر این شد تا از بقیه فونتا هم در طراحی وب استفاده شه، طراحان وب نفسی کشیدن. چون می تونستن تغییرات زیادی رو از نظر زیبایی در سایتای طراحی شده خود بسازن. همین روند باعث شد تا سایتایی که از تایپوگرافی به عنوان پایه طراحی خود استفاده می کنن، به اندازه های متفاوتی از فونتا، از بسیار کوچیک تا بسیار بزرگ، نیاز داشته باشن. بیشتر طراحان به سمت به کار گیری سرویسای مجانی مانند سرویس فونت گوگل رفتن. البته بازم باید گفت که نیاز به دامنه گسترده اندازه فونتا هم وقتی به وجود اومد که طراحان قبول کردن مفهومی به نام طراحی عکس العمل گرا، نیاز به نظر می رسه. این دامنه که پایه اون در سال ۲۰۱۴ گذاشته شده، به اندازه کافی آمادگی پیدا کرده تا در طراحیای ۲۰۱۵ با قدرت تموم استفاده بشه.

هر چی بزرگ تر، بهتر

اگه یادتون باشه تا چند سال گذشته سایتای اینترنتی و به خصوص سایتای ایرونی که طراحی می شدن، به یه باره حجم خیلی از محتوا و عکسای کوچیک رو تو یه صفحه جا می دادن طوریکه در زمان وارد شدن یه کاربر جدید به سایت، با حجم یه عالمه از داده مواجه شده و انگار امکان پریشونی و گیجی کاربر وجود داشت. اما طراحان سایت الان به سمتی رفته ان که به دنبال به کار گیری تصاویر و ویدئوهایی به صورت پس زمینه در طراحی وب هستن. این سبک به خصوص در وقتی که به کار گیری اون به صورت پارالاکس زیبایی چشم گیری به وب سایت میده، بیشتر استفاده کرده می شه. این سبک هم در سال ۲۰۱۴ بنیان گذاشته شده و به بلوغ نزدیک شد و پیش بینی شده که در ۲۰۱۵ بحث روی کیفیت و زیبایی این نوع پس زمینه ها، بیشتر از قبل شه. به خصوص این که سرعت بارگذاری تازگیا به یکی از مهم ترین فاکتورهای امتیازدهی موتورهای جست وجو تبدیل شده.

دوران کلیک به سر اومد

گفته شده که تمرکز طراحان در سال ۲۰۱۵، بیشتر روی پیمایش راحت تر صفحه بوسیله کاربران دستگاه های قابل حمله تا کاربرانی که از راه رایانه صفحات وب رو مرور می کنن. به خاطر همین ایجاد یه تجربه عالی واسه کاربرانی که از بسترهایی مثل تلفنای همراه هوشمند یا تبلتا استفاده می کنن، اولویت خیلی بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده و همین ماجرا باعث شده که الان پیمایش مهم تر از کلیکای ماوس شه. در مورد طراحی تخت هم باید گفت که از یکی دو سال قبل این سبک از طراحی پیشرفت پیدا کرد و پیش بینی شده که در سال ۲۰۱۵ این سبک یکی از اصلی ترین سبکای مورد استفاده بوسیله طراحان در این سال باشه. ایده به کار گیری کوکیا واسه نمایش محتوایی که کاربر اونا رو دیده و سرعت بالا واسه باز نمایش اونا یه ایده قدیمیه و طراحان و پیشرفت دهندگان وب در حال به کار گیری روشای جدیدی واسه ایجاد یه تجربه کاربری خاص واسه کاربران هستن.

همکاری یوتیوب و تلویزیون

مطمئنا یکی از محبوب ترین سایتای جهان، پایگاه اینترنتی یوتیوبه که با کمال افتخار باید گفت الان سکان هدایت این پایگاه در دستان یه هموطن و متخصص ایرونی با نام سالار کمانگره. پیش بینی شده که گوگل در سال ۲۰۱۵ توجه خاص ای به یوتیوب داشته باشه و تموم تلاش خود رو بکنه تا سرمایه گذاری خاص ای که در عرض این مدت در یوتیوب انجام داده، به استفاده برسه. گوگل در سالای گذشته تلاش می کرد تا یوتیوب رو در رقابت با پایگاه های اینترنتی مثل فیسبوک سرپا نگاه داره اما انگار با وجود بیشتر از یه میلیارد بازدید کننده ای که واسه این پایگاه در ماه هست، بشه کارای بیشتری انجام داد. مثلا شاید بشه روی درآمدهای تبلیغاتی هم حساب خاص ای باز کرد. درآمد تبلیغاتی ویدئوهای یوتیوب فقط در آمریکا چیزی در حدود ۱.۱۳ میلیارد دلار برآورد شده. اما گوگل به این رضایت نداده و دوست داره بازم درآمد خود رو از این راه زیاد کنه به خاطر همین به سراغ تبلیغات تلویزیونی رفته. طبق برنامه ریزیای تبلیغاتی که گوگل انجام داده، اقدامات این شرکت باعث می شه که تبلیغات در فضای وب تا سال ۲۰۱۶ از تبلیغات تلویزیونی پیشی بگیرن. با این هدف گوگل به سراغ گسترش تبلیغات آنلاین خود رفته و در عرض چند سال گذشته شرکتای بزرگی در این مورد سرمایه گذاری کردن مثلا در ۲۰۱۴ بود که یاهو با پرداخت چیزی در حدود ۴۶۰ میلیون یورو شرکت تبلیغاتی Brightroll رو خرید و شرکت AOL هم در سال ۲۰۱۳ به همین خاطر دست به خرید Adap.tv زد. گوگل تصمیم داره این بار به دنبال برنده های تجاری باشه تا بودجه تبلیغاتی اونا رو به سمت یوتیوب هدایت کنه.

گوگل در ۲۰۱۵

گوگل همیشه دوست داشته که اسمش بسیار محبوب بوده و بالاتر از یه موتور جست وجوی اینترنتی باشه. واسه رسیدن به این خواسته اش حرکتای بزرگی رو انجام داده و تا حدودی هم میشه گفت که به موفقیت رسیده. براساس گزارشی که پایگاه محبوب Cnet منتشر کرده، موتور جست وجوی گوگل در سال ۲۰۱۴ هم تونسته بازم یکه تاز بوده و عنوان بزرگ ترین موتور جست وجوی جهان رو واسه خود حفظ کنه. ۶۷ درصد بازار جست وجوی رایانه های خونگی در آمریکا در اختیار این موتور بوده و تجارت این بخش از شرکت گوگل در جهان به طور میانگین ۵۰ میلیارد هرساله درآمد داره. مدیر عامل این شرکت یعنی لری پیچ اعلام کرده که گوگل نیاز داره تا دیدگاه خود رو گسترده تر کنه. وقتی که گوگل در سال ۱۹۹۸ کار خود رو شروع کرد تصمیم به سازمان دهی اطلاعات جهان گرفت ولی الان شرایط خیلی فرق کرده و گوگل بسیار بیشتر از یه موتور جست وجوی ساده س!. با این اوصاف اگه بشنویم که گوگل برنامه های خاص ای واسه سال ۲۰۱۵ داره، نباید تعجب کنیم. اولین برنامه این غول فناوری ارائه Google Glass به مشتریاس. حتما نام این فناوری رو به خاطر دارین که در اوایل سال ۲۰۱۳ به صورت محدود عرضه شد و در سال ۲۰۱۴ کار اون کمی به عقب افتاد و در هاله ای از ابهام قرار گرفت اما سرگی برین به این فناوری علاقه زیادی داره و دوست داره که مورد تشویق فناوری دوستان قرار بگیره و بخاطر این تصمیم گرفته که در سال ۲۰۱۵ توجه خاص ای به عینک گوگل داشته باشه. البته باید گفت که به کار گیری این عینک هوشمند که به یه دوربین داخلی واسه عکس ورداری و فیلمبرداری مجهزه، در سالنای سینما و حتی بعضی از کافی شاپای آمریکایی ممنوع شده. البته این عینک هنوزم از نظر فنی در حال آزمایش عمومیه و گوگل برنامه بسیار آرومی رو واسه پیش بردن این پروژه خود در نظر گرفته و در ظاهر هیچ عجله ای در این رابطه نداره. بعضی از کارشناسان پیش بینی کردن که نسخه ای از این عینک که در سال ۲۰۱۵ به کاربران ارائه می شه، چیزی در حدود ۱۵۰۰ دلار قیمت داره.

اپل در ۲۰۱۵

سال ۲۰۱۴ یه سال بسیار متفاوت واسه شرکت اپل بود. بزرگ ترین به روز رسانی OS X در این سال اتفاق افتاد و دو آیفون جدید هم به بازار ارائه شدن، ضمن این که دو آیپد جدید هم منتشر شد و واسه اولین بار بعد از سال ۲۰۱۰، تا حالا اپل یه دسته جدید به اجناس خود اضافه کرد و این محصول ساعت هوشمند اپل یا همون اپل واچ اسمشه. به خاطر همین سال ۲۰۱۴ بزرگ ترین تحولات رو واسه شرکت اپل به همراه داشت. کارشناسان پیش بینی کردن که امسال جناب تیم کوک و شرکتش اجناس جدیدی مانند سیستم عاملای جدید، آیفونای متفاوت، آیپدهای نو و حتی مک بوکای متفاوتی رو واسه انتشار آماده کنه. این احتمال هست که اپل مانند گذشته در ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ در کنفرانس WWDC نسخه های جدید iOS و OS X رو معرفی کنه. پیش بینی ویژگیای نرم افزاری اونا شدیدا سخته ولی دست کم میشه توقع داشت که امکانات جدیدی به نسخه ها اضافه بشه. در مورد آیفون ۶ و آیفون ۶S هم باید گفت که این دو گزینه اون طور که باید مورد استقبال طرفداران همیشگی اپل واقع نشد و از اون جایی که این سخت افزارها معمولا نمی تونن تغییرات زیادی در شکل ظاهری داشته باشن تنها باید توقع داشته باشیم که اپل به فکر ایجاد تغییر در قطعات داخلی بوده و به این شکل نسل بعدی خود رو بهتر کنه. یکی از تغییرات اصلی آیفون که شایعه هایی در موردش هست، تغییر در دوربین گوشیه که گفته شده نسبت به آیفونای قبلی قراره بسیار قوی تر باشه. علاوه بر این وجود یه پردازنده A9 به همراه ۲ گیگا بایت رم هم از دیگر مواردیه که پیش بینی می شه. شاید تمهیداتی در نظر گرفته می شه که طول عمر باتری آیفونای جدید بیشتر از نسل قبلی باشه، هم اینکه جنس صفحه نمایش این آیفونا هم از جنس یاقوت کبود هستش که این مورد هنوز قطعی نشده و فقط در حد حرفه. طبق پیش بینی ها این آیفونا نزدیک ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ معرفی می شن و با معرفی سری جدید، سریای قبلی هر کدوم حدود ۱۰۰ دلار ارزون تر می شن.

آی پد

نام آی پد واسه همه مردم به طور کامل آشنا و شناخته شده، طوری که بعضی از اوقات می شنویم مردم به جای به کار گیری واژه تبلت از کلمه آی پد استفاده می کنن. مثلا ممکنه که شما یه تبلت از شرکت سامسونگ داشته باشین اما از زبون دوستتون بشنوین که ” آی پدت رو به من قرض می دی؟ “. به هر حال نمیشه رد کرد که آی پد یکی از محبوب ترین و بهترین اجناس شرکت اپله. در مورد سرنوشت این وسیله در سال ۲۰۱۵ گفته شده که اپل مدلای جدیدی از جمله آی پد مینی ۴ و آی پد ایر ۳ رو به بازار معرفی می کنه. هر دوی این مدلا از نظر سخت افزاری بسیار بهتر از نسل قبلی خود هستن و شاید هم این دو مدل تنها آی پدهایی نباشن که در سال ۲۰۱۵ معرفی می شن و ما تماشاگر اجناس بیشتری در این مورد باشیم. باید گفت که اپل هم در سال ۲۰۱۵ برنامه های زیادی می تونه داشته باشه که در میان اونا نباید از کالاهایی مثل اپل تی ایشون غافل شیم. گفته شده که خدمات بر اساس رایانش ابری هم در این سال تحولاتی رو در جهان فناوری به پا می کنن. ضمن این که کارشناسان آی تی می گن به احتمال بسیار زیاد ۵ میلیارد دستگاه اینترنتی در سال ۲۰۱۵ عرضه می شه و همه این موارد در کنار هم نشون از این داره که فناوری در سال ۲۰۱۵ روند متفاوتی رو در پیش می گیره و ما سالی در پیش رو داریم که بسیار دیجیتالی تر از سالای قبلی خود هستش.

اعتیاد به تکنولوژی و راه های ترک اون

جلوگیری از هک وای فای

باشگاه خبرنگاران تکنولوژی