داغ‌ترین مسائل حل نشده سال ۲۰۱۵

سال ۲۰۱۵ یکی از داغ ترین سالای خبری درمیون چند سال گذشته بود ؛ از تحرکات داعش و حملات تروریستی گرفته تا شایعات مربوط به فرازمینیا و اخبار داغ دنیای تکنولوژی!. با آلامتو همراه شید تا ۱۱ مورد از مهم ترین سوالات بی جواب سال ۲۰۱۵ آشنا شید:

۱. زباله فضایی

در ماه نوامبر خبری باحال روی خروجی خبرگزاریا مخابره شد. گروهی از محققان زباله ای فضایی در حال سوختن رو بر فراز اقیانوس هند مشاهد کردن.

ناسا و دیگه آژانسای فضایی درصد خیلی از اجرام فضایی رو به طور دقیق رصد می کنن. این موسسات توقع داشتن که این جرم با نام WT1190F بعد از شناسایی در ماه اکتبر دوباره وارد جو زمین شه.

هرچند که این زباله واسه ساکنان زمین مشکلی رو ایجاد نکرد با این حال سوالا در مورد وجود این زباله بازم ادامه داره. بعد از دو ماه از وقوع این اتفاق محققان در مورد اینکه این جرم دقیقا باقیمونده چی بود به جمع بندی نرسیده ان. با اینکه میشه حدس زد این جرم باقیمونده قطعه ای از یه موشک بوده با این حال این که دقیقا باقیمونده کدوم موشکه هیچکی ایده ای نداره.

۲. زندگی بومدین کجاس؟

در اولین روزای سال ۲۰۱۵ میلادی پاریس در بالاترین جایگاه اخبار جهانی قرار گرفت. دفتر مجله خنده دار شارلی ابدو از راه گروهی از افراد مورد حمله قرار گرفت و در جریان این اتفاق تعدادی از روزنامه نگارا این مجله کشته شدن. بخاطر این پلیس فرانسه سه نفر از طراحان و حمله کنندگان رو شناسایی کرد و در عملیاتای جور واجور اونا رو قتل عام کرد.

زندگی بومدین همسر یکی از این حمله کنندگان بود که نقش ایشون در این حملات هنوز به طور کامل مشخص نیس. بعضی از گزارشا از فرار این زن به ترکیه و بعد به سوریه درست در شب قبل از حملات حکایت دارن.

یه ماه بعد از این اتفاقات رسانه های واسه گروه تروریستی داعش مصاحبه ای رو با زندگی بومدین ترتیب دادن و از حضور ایشون در سوریه خبر دادن. الان زندگی بومدین یکی از مهم ترین متهمان فراری واسه پلیس فرانسه هستش.

۳. نقشای عجیب در مناطق جور واجور قزاقستان

نزدیک به ۳۰۰ الگوی مرموز در مناطق جور واجور قزاقستان دیده شده که قدیمی ترین اون به ۸۰۰۰ سال قبل برمیگرده. بعضی این الگوها رو به موجودات فرازمینی و یه سریای دیگه به نازیا نسبت میدن، اما حقیقت اون هستش که هیچکی حتی دانشمندانی که به مطالعه این الگوها پرداخته ان دلیل اصلی پیدایش اونا رو پیدا نکرده ان.

این الگوها فقط از فاصله دور و از بالا میشه دید و در شکلای مختلفی پیدا شدن. ناسا هم به حقیقت پشت پرده این الگوها علاقه مند شده و در سال ۲۰۱۵ تصاویری واضحی رو از ارتفاع ۴۳۰ مایلی زمین منتشر کرد.

۴. ال چاپو کجاس؟

ال چاپو از بزرگ ترین تاجرین مواد مخدر در مکزیک و شاید در جهان هستش. پلیس مکزیک در عملیاتی در سال ۲۰۱۴ با همکاری سازمان مقابله با مواد مخدر آمریکا ال چاپو رو دستگیر کرد.

به طور حتم صاحب بزرگ ترین شبکه تجارت مواد مخدر خیلی مایل به موندن در زندان نیس. ال چاپو تنها چند ماه پس از دستگیری خود موفق به فرار از امنیتی ترین زندان مکزیک شد. ال چاپو به قصد حموم به پشت یه دیوار کوتاه میره و بعد پنهون می شه.

فرار ال جاپو از زندان

پلیس مکزیک در ویدیویی به توضیح چگونگی فرار این قاچاقچی پرداخت. ال چاپو با همکاری تیم متخصص خود موفق به حفر یه تونل مخفی و البته مجهز شد که به یه ساختمون نیمه کاره در ۱.۵ کیلومتری زندان منتهی می شد. بعد از اون اتفاق ال چاپو رو کسی ندیده و الان پلیس و نیروهای اطلاعاتی در مورد مکان زندانی فراری خود هیچ خبری ندارن.

۵. کشتی ارواح: کی کشتی اجساد رو به سواحل ژاپن فرستاد؟

قایق ارواح در ژاپن

ژاپن در سال ۲۰۱۵ تماشاگر یه اتفاق عجیب در سواحل خود بود. کشتیایی که بعدا به کشتی ارواح معروف شدن با گروهی از اجساد در سواحل این کشور پهلو گرفتن.

در طول یه ماه نزدیک به ۱۲ کشتی همراه با جسد افراد جور واجور در سواحل شمال شرقی ژاپن پیدا شدن. اولین کشتی در ماه اکتبر کشف شد و در ماه نوامبر منابع محلی از کشف ۱۰ جسد در سه کشتی خبر دادن. کمی بعد پلیس دریایی ژاپن یه کشتی با ۶ جمجمه و جسد رو کشف کرد.

بعضی از گزارشا و البته شایعات از دست داشتن کره شمالی در این واقعه حکایت دارن. هرچند که این خبر به صورت رسمی تایید نشده.

در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۰ کشتی، در سال ۲۰۱۴، ۶۵ و در سال ۲۰۱۳، ۸۰ کشتی بدین صورت پیدا شده.

۶. زندگی در قمر زحل

در ماه اکتبر فضاپیمای کاسینی که از سال ۲۰۰۴ در حال شناخت زحل بوده، تونست به یکی از قمرهای این سیاره با نام انسلادوس نزدیک شه و تصایری بسیار دقیق از سطح این قمر یخی به ثبت برسونه.

احتمال وجود زندگی در قمر زحل

این فضاپیما تونست همزمان با تابش خورشید بر سطح تاریک قطب شمال این قمر سطح ناهموار شمالی اونو به تصویر بکشه تا بدین وسیله بشه گذشته ای از وجود زندگی در سطح این قمر بدست آورد. ناسا در این مورد اعلام کرده که سطح انسلادوس تنها یه اقیانوس یخ بسته نیس بلکه می تونه بستری واسه وجود زندگی بر سطح اونم باشه.

با این حال اگه هم بر سطح این قمر حیاتی وجود داشته باشه نمیشه به طور قطع جواب داد؛ چون که ماموریت و لوازم کاسینی واسه شناسایی زندگی طراحی نشده. پس نمیشه از این فضاپیما انتظار شناسایی زندگی و DNA موجودات این قمر رو داشت. در نتیجه محققان ناسا به دنبال تعیین pH و ساختار مولکولی آب روی این قمر می گردن. در بهترین حالت به کمک کاسینی میشه گفت که روی انسلادوس زندگی هست یا خیر؟

ماموریت فضاپیمای کاسینی با پایان سوخت در سال ۲۰۱۷ تموم میشه. تا اون موقع باید منتظر اخبار بیشتری از انسلادوس باشیم.

۷. چه دلیلی باعث مرگ ۱۲۰ هزار راس بز کوهی شد؟

در دو هفته آخر ماه می حدود ۱۲۰ هزار راس بز کوهی در خطر نابودی به شکل مشکوکی در قسمتای مرکزی قزاقستان تلف شدن. تعداد گزارش شده برابر با یه سوم جمعیت کل این جور در سراسر دنیا هستش و بزرگ ترین مرگ دسته جمعی یه گونه حساب می شه.

با اینکه تا به امروز دلیل اصلی این اتفاق مشخص نشده ولی محققان روی عوامل بیولوژیکی و محیطی تمرکز کردن. به نظر این گروه از محققان دو میکروب اصلی پاستورلا و کلستریدا باعث مرگ این حیوانات شدن.

۸. چه اتفاقی واسه هواپیما MH370 افتاد؟

سقوط هواپیمای مالزی

نزدیک به دو سال از فاجعه گم شدن پرواز MH370 هواپیمایی مالزی گذشته س. در این دو سال تنها چند تیکه از این هواپیما در اقیانوس هند پیدا شده که تنها سرنخای اصلی ماجرا هستن. با این حال و با وجود پیشرفتای زیادی که دنیای هوانوردی به خود دیده هنوزم نمیشه به طور دقیق ماجرای اصلی اتفاق افتاده رو توضیح داد. این وسط بازار شایعات هم داغه و از نقش گروه های تروریستی تا سیاسی بودن ماجرا حکایت دارن. سال ۲۰۱۶ شاید حقیقت ماجرا واسه مردم روشن شه.

۹. باو برگدال

برگدال از اعضای ارتش آمریکا بوده که در سال ۲۰۰۹ از راه طالبان دستگیر شد. ایشون به مدت ۵ سال به زندان رفت و در آخر ارتش آمریکا در ازای رهایی ۵ تن از اعضای طالبان، برگدال رو از زندان آزاد کرد.

با این حال بعد از حضور دوباره برگدال در کمپ ارتش آمریکا در افعانستان یهو ایشون به مدت یه سال پنهون شد. نه ارتش آمریکا و نه خود برگدال در این مدت اعلام نظر رسمی در مورد دلیل فرار از ارتش آمریکا مطرح نکرده ان. گروهی باو برگدال رو یه سرباز فراری می دونن که بدست طالبان افتاد و گروهی اونو جاسوس میدونن. حقیقت هر چی باشه تا به امروز کسی از اون چیزی نمی دونه.

۱۰. جون اسنو مرده س؟

احتمال زنده بودن جون اسنو

پیکر نیمه جون جون اسنو روی برف و سرازیر شدن خون در دور و بر اون تکون دهنده ترین پایان بندی واسه فصل پنجم سریال بازی تاج و تخت بود. نویسنده این سریال به شکل بی رحمانه ای یکی از محبوب ترین شخصیتای داستان خود رو از داستان حذف کرد تا زمستون در وستروس زودتر از موقع خود رو به بیننده ها نشون بده.

با این حال اخبار و شایعات زیادی در مورد زنده بودن جون اسنو هست. مهم ترین خبر هم در این مورد به پوستر فصل ششم از سریال برمیگرده که جون اسنو رو به تصویر کشیده. واسه پیدا کردن جواب باید چند ماه دیگه صبر کرد.

۱۱. صالح عبدالسلام کجاس؟

در ماه نوامبر پاریس دوباره بر بالاترین جایگاه اخبار قرار گرفت. حملات تروریستی پاریس که منتهی به کشته شدن ۱۳۰ نفر شد چند مظنون اصلی داشت که همه یا دستگیر یا کشته شدن. اما صالح عبدالسلام که در بلژیک زندگی می کرد و هماهنگیای لجستیکی این حمله رو ترتیب می داد پنهون شد. صالح بعد از اجاره یه ماشین در بروکسل به سمت پاریس حرکت می کنه ولی به نظر می رسه در آخرین دقایق از حضور در میدون حملات صرف نظر می کنه. روز بعد از حملات جلیقه ضد گلوله و ماشین ایشون در پاریس از راه پلیس فرانسه پیدا می شه.

با وجود شناسایی و دستگیری نزدیکان صالح نیروهای امنیتی هنوز ردی از ایشون پیدا نکرده ان. گزارشای تایید نشده از فرار ایشون به سمت ترکیه و بعد سوریه حکایت می کنن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

زومیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *