ناخنا

علم خود رو درمورد ناخن هاتون زیاد کنین تا ناخن های قشنگ تر و سالم تری داشته باشین .

به گزارش آلامتو به نقل از مجله زیبایی ؛ ناخن ها یکی از مهم ترین بخش های زیبایی شما هستن ، اما شما چقدر از اونا می دونین؟

وجود کوتیکل ها (پوست واقع در انتهای ناخن ها ) دلیلی داره .

جسیکا کرانت، فوق لیسانس پوست و مو و استاد یار مرکز پزشکی SUNY Downstate می گوید : با اینکه بیشتر مانیکوریست ها، کوتیکل های شما رو بر می دارن ، اما اونا، نقشی حیاتی در جلوگیری از عفونت ناخن ها اجرا می کنن . کوتاه کردن یا باز کردن زیادتر از اندازه این بخش های محافظ به رطوبت و باکتری ها اجازه می دهد تا وارد بدن شن و این باعث ایجاد عفونت ، درد و ورم می شه که در آخر با رشد ناخن ها حتی به شکل اونا هم آسیب می رساند ( چون شکل معمولی ناخن ها نشون دهنده سلامتی اوناس ) .

ناخن ها و مو ها از مواد برابری ساخته شده ان

ناخن ها از لایه های جور واجور کراتین سخت درست شده ان ، مثل مو ها . کریث اسپیکنال ، استاد یار پوست و مو در دانشکده پزشکی دانشگاه سینسیناتی می گوید لایه ای نازک از کراتین تموم سطوح بدنتون رو پوشونده که در کف دست ها و کف پا ها از همه کلفت تره . پس فرق پوست و مو و ناخن در چیه ؟ کراتین مو و ناخن دارای سیستین ( یه جور آمینو اسید ) بیشتری از کراتین نرم پوسته ؛ اسپیکنال می گوید این باعث ایجاد پیوند قوی تری بین سلول ها می شه . ناخن ها اندازه کمتری آب و چربی دارن و پوست هم مرتبا لایه های خارجی کراتین خود رو می اندازد ، در حالی که ناخن این جوری نیس .

ناخن دستی که از اون بیشتر استفاده می کنین ، سریعتر رشد می کنه

آندرین بلنکس ، متخصص ناخن و حساسیت و خالق خط تولید ناخن های موافق با محیط زیست D.I.D Nail Paint می گوید : واسه همینه که شما چاره ای ندارین ناخن های دست راستتون رو بیشتر از دست چپتان بگیرین . اون می گوید : نظریه پشت این موضوع اینه که ناخن هایی که بیشتر استفاده می شن و با عناصر جور واجور در تماس هستن ، سریع تر رشد می کنن .

در اقلیم های گرم تر رشد سریع تری دارن

شل پینک ، بنیان گذار کارخانه SpaRitual می گوید : مردمی که در نواحی گرم تر زندگی می کنن رشد ناخن بیشتری دارن . (شاید یه سفر به نواحی گرمسیری راه حل لازم شما واسه رشد ناخن هاتون باشه ! ) به چه دلیل اینجور اتفاقی می افتد ؟ پینک می گوید نور خورشید به بدنتون کمک می کنه تا ویتامین D تولید کنه که باعث افزایش سرعت رشد ناخن ها می شه .

آرایشگاه رفتن ممکنه واسه ناخن ها مضر باشه

هر چقدر که بخواین روی این موضوع سرپوش بذارین ، بازم مانیکور هفتگی ناخن ها به احتمال زیاد به اونا آسیب می زند . اسپیکنال می گوید لاک زدن همیشگی ناخن ها موجب لک افتادن اونا می شه و مواد شیمیایی خورنده و مضر موجود در لاک های اکرلیک و ژلی ، لایه های ناخن رو از بین می برد و اونا رو شکننده می کنه . اسپیکنال می گوید : جایگزینی یه ناخن ، ۶ ماه زمان می برد ، پس ( هرچند سخت باشه) اینکه هر چند وقت یه بار به ناخن هاتون استراحتی از مواد شیمیایی بدین ، کار خوبیست .

ناخن هاتون می تونن نشون دهنده مشکلات سلامتی دیگری باشن

ناخن ها یکی از آسون ترین راه های نظارت بر سلامت هستن . کریستی رز ، صاحب کارخانه بدن و شستشوی KBShimmer می گوید : تغییر در شکل ، رنگ ، ضخامت و رنگ بستر ناخن هاتون همه ممکنه نشون دهنده مریضی باشه .

چیزی که می خورید می تونه بر ظاهر ناخن هاتون تاثیر بزاره

رز می گوید : ناخن ها به صورت میانگین ۲ تا ۳ میلی متر در ماه رشد می کنن و واسه اینکه تغییرات به وجود اومده بوسیله تغذیه سالم در اون ها نمایان شه تنها ۶ ماه زمان لازمه . اون پیشنهاد می کنه تا واسه تقویت تولید کراتین که واسه ناخن های سالم ضروریست ، پروتئین های بدون چربی، لبنیات کم چرب و غذا های پر از ویتامین C استفاده کنین .

مقالات مشابه :

  • دلیل خشکی و شکنندگی ناخنا
  • ۶ نکته واسه داشتن ناخن هایی قشنگتر
  • علل بروز ریشه کنار ناخن و جلوگیری از اون
  • با هشدارایی که ناخنا میدن آشنا شید

مجله زیبایی