ویتامین D

ویتامین D می تونه از استخونا، قلب و مغز حفاظت کنه و شاید حتی کمک کنه بیشتر زندگی کنین. وقتی که پوست ما در مقابل نور آفتاب قرار میگیره، ویتامین D از راه سلولامون ایجاد می شه. اما با اینحال حقایق، خیلی از مردم به اندازه کافی از آفتاب ویتامین نمی گیرن. در زیر نکاتی که شما نیاز دارین در مورد ویتامین D بدونین اومده.

به چه دلیل بدن به ویتامین D احتیاج داره

ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کنه، که واسه تشکیل و حفظ استخونا و دندونایی محکم حیاتیه. تحقیقات هم اینکه نشون داده که ویتامین D مثل یه هورمون در بدن عمل می کنه و ممکنه نقش مهمی در تنظیم وزن، و خلق و خو داشته باشه. یه مطالعه جدید نشون میده که حتی داشتن سطح مناسبی از این ویتامین می تونه در برابر مرگ و میر خیلی زود از شرایطی مانند و مریضیای قلبی مراقبت کنه.

وقتی که بزرگسالان به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی کنن، ممکنه از نرمی استخون، ، درد استخون و ضعف عضلانی رنج ببرن.

هم اینکه ویتامین D یکی از اجزای مهم در رشد مغزه و کمبود اون ممکنه به کم انرژی شدن و یا منجر شه.

نور خورشید بهترین منبعه

بدن می تونه ویتامین Dخاص خود رو بسازه، اما فقط در وقتی که پوست در برابر نور آفتاب قرار داره. واسه بیشتر افراد، دو بار در هفته و صرف فقط ۵ تا نیم ساعت خارج از خونه، به اندازه کافی واسه تامین مقدار لازم از ویتامین D کافیه. خورشید باید روی پوست صورت، دستها و پاها و بدون کرمای ضد آفتاب بتابد.

اما کسائی که وقت خود رو خارج از منزل صرف نمی کنن، پوست تیره دارن و یا از کرمای ضد آفتاب در هر بار بیرون رفتن استفاده می کنن، ممکنه قادر به تولید مقدار لازم از ویتامین D نباشن.

غذاهای غنی شده هم می تونه کمک کنه.

هر چند بیشتر ویتامین D ما از خورشید میاد، میشه مقدار خیلی از اونو از مواد غذایی گرفت. ماهیای چرب (از جمله شاه ماهی، ماهی خال مخالی، ساردین و ماهی تن) و تخم مرغ به طور طبیعی شامل ویتامین D هستن، خیلی از آب میوه ها، اجناس لبنی، غلات و حبوبات هم با ویتامین D غنی شده هستن.

شاید دریافت مقدار کامل از این ویتامین از راه غذاها ممکن نیس، مقدار پیشنهاد شده این ویتامین از منابع غذایی واسه بزرگسالان تا سن ۷۰ سالگی ۶۰۰ IUاست. این مقدار به طور طبیعی در خیلی از غذاها یافت نمی شه و به اندازه کافی نیازای بدن رو رفع نمی کنه. ویتامین D باید از منابع جور واجور از جمله رژیم غذایی، نور خورشید و بعضی وقتا از مکملا تامین شه.

ویتامین D کارکرد ورزشی رو بهتر کنه.

بررسیای اخیرنشان میده آدمایی که کمبود ویتامین D دارن، ممکنه سطح آمادگی جسمی اونا به خطر بیفته. تحقیقات نشون دادن که مثلا، ورزشکارایی که به اندازه کافی از مکمل واسه چندین هفته یا ماه استفاده می کنن، قوی تر هستن و می تونن سریع تر بدوند.

اما بیشتر همیشه بهتر نیس. اگه شما الان سطوح مناسب از ویتامین D دارین، مصرف یه مکمل شاید تاثیری بر قدرت، سرعت و کارکرد ورزشی شما نداره.

مراقب سطح پایین ویتامین خود باشین.

کمبود شدید ویتامین Dکه به عنوان کمتر از ۱۲ نانوگرم ویتامین Dدر هر میلی لیتر خون تعریف شده،بسیار نادره. اما آدمایی که یه رژیم غذایی گیاهخواری رو دنبال می کنن، و یا آلرژی لبنی دارن در خطر بیشتری هستن چون که اونا غذاهایی مانند ماهی، تخم مرغ و شیر که به طور طبیعی شامل ویتامین Dهستند رو نمی خورن. سن و وزن هم از عوامل موثر در کمبود ویتامینه، همونطور که ما سن بالا تر میشیم و کلیهامون ضعیف تر می شن  ممکنه قادر به تبدیل به اندازه کافی ویتامین D به فرم فعال نباشیم. چاقی هم می تونه به فقر ویتامین منجر شه.

در حالی که کمتر کسی با خطر کمبود ویتامین Dمواجهه، اما بیشتر ما سطح ایده آل اونو نداریم. دستورالعملای الان پیشنهاد می کنن که بزرگسالان دست کم ۲۰ نانوگرم ویتامین Dدر هر میلی لیتر خون لازم دارن. هر چند که ۳۰ نانوگرم واسه استخونای مطلوب و سلامت عضله بهتره.

ویتامین D رو جدی بگیرین و از همین امروز واسه گرفتن سطح مطلوب اون برنامه ای رو واسه آفتاب گرفتن تنظیم کنین.

مجله سلامت