هالووین holloween

هالووین از جشنای سنتی و عجیبیه که در شب ۳۰ اکتبر(نهم آبان) برگزار می شه. نگاهی داریم به این مراسم متفاوت و ترسناک خارجی!

به گزارش آلامتو به نقل از مهر ، حتما شمام عکسایی از برنامه ها و مراسم هالووین رو دیدین. همونجوریکه ما در روزای ابتدایی سال و شروع بهار واسه خودمون لباس جدید می خریم و خوش پوش میشیم، در اون طرف دنیا و آخرین روز ماه اکتبر هم مردم لباس تازه می خرن و فرقش اینه که اونا واسه هرچه بیشتر ترسناک شدن تلاش می کنن و تلاش می کنن بیریخت تر و عجیب تر به نظر برسن.

به هر حال بالا رفتن آدرنالین خون با این قیافها، ترس از حضور تو یه خونه قدیمی و خالی از ساکنان، نقاشی قیافه ترسناک روی کدو تنبل و البته خوردن آب نبات از سرگرمیای اوناس. مثلا همین امسال در جشنای شب هالووین در آمریکا، سه نفر در شهر «واشنگتن» مورد اصابت گلوله قرار گرفتن و زخمی شدن و نفر چهارم هم در حومه اون منطقه زخمی شده که هنوز جزئیاتی درباره ایشون منتشر نشده.

جشن هالووین بیشتر در کشورای آمریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا مرسومه. این جشن رو مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردن. البته نکتهایی درباره این جشن هست که احتمال داره از اونا بی خبر باشین، با ما همراه شید تا از اونا سر در بیارین.

۱. روزی روزگاری

باور کنین یا نه، اما هالووین تو یه کارخانه قند به وجود اومد. تعطیلات در کشورها از حدود ۶۰۰۰ سل قبل به وجود اومد و کارشناسان باور دارن که ۴۰۰۰ سال قبل در ایرلند تعطیلات هالووین به دنیا اومد.

۲.مرده یا زنده

جشن هالووین ریشه اصلی خودشو از جشنواره باستانی سوون گرفته، در اون زمان و هنگام برداشت محصول مردم به فکر بودن که مرز میان دنیای زنده ها و مُرده ها از بین می رن و این مُرده ها هستن که به این دنیا میان و میخوان انتقام بگیرن. اونا هم تنها راه حل واسه ترسوندن مُرده ها رو لباس عجیب و غریب پوشیدن می دونستن.

۳.جشن بزرگ

بعد از کریسمس، هالووین دومین جشن بزرگ در غرب حساب می شه و البته امریکایی اونو بیشتر از بقیه دوست دارن، طوریکه هرساله بیشتر از ۶ بیلیون دلار واسه هالووین، شکلاتا، جشنا و لباسای شون خرج می کنن. یه موضوع عجیب دیگه اینه که اونا حتی واسه حیوانات خونگی شون هم لباس جفت و جور می کنن.

۴.این همه شکلات!

از اندازه بیشتر از ۶ بیلیونی که خرج هالووین می شه، اندازه دو بیلیون دلار اون فقط واسه شکلاتای مخصوص این شب صرف می شه که در آخر نزدیک به ۶۰۰ پوند شکلات می شن.

۵.شکلات خوری!

در امریکا نزدیک به ۴ پوند شکلات خورده می شه.

۶.اندازه بالای مصرف قند

در شب هالووین هر کودک با ترفند گرفتن شکلات از همسایه ها در حدود ۷۰۰ کالری می خوره که این مقدار کالری برابر با اندازه کالریه که با خوردن ۶۶ موز بدست میاد.

۷.هووووو

از هالووین هول و هراس دارین؟؟ این خودش یه بیماریه و به عنوان مریضی ترس از هالووین مورد بررسی قرار میگیره.

۸.کدوم جادوگر؟

براساس افسانه ها اگه در شب هالووین با لباس تون عقب عقب راه برید، حتما یه جادوگر واقعی رو ملاقات می کنین.

۹.کدوتنبل

کدو تنبل عضو جدا نشدنی مراسم هالووینه و تا الان بزرگترین کدوتنبلی که پرورش داده شده، واسه یه باغ سوئیسی بوده که وزنی دو هزار پوندی داشته، چیزی در حدود یه ماشین فولکس!

۱۰.نقاشی ترسناک

حضور شکلات و کدوتنبل خیلی با اهمیته و با اینکه طراحی روی کدوتنبل بسیار سرگرم کننده س، اما در گذشته باور داشتن که همین کدو تنبلا می تونن ارواح شیطانی رو از خونه و خونواده دور نگه دارن.

۱۱.قوانین رو دنبال کن

براساس قوانینی که وضع شده، اگه کودکان کمتر از ۱۲ سال تقلب کنن و حتی از منطقه ای که خونواده واسه جمع آوری شکلات براشون مشخص کرده، بیرون برن حتما جریمه نقدی می شن.

۱۲.از عنکبوت نترسین

اگه در هالووین عنکبوت دیدید، اصلا نگران نباشین، اونا باور دارن که ارواح کسائی که اونا رو بیشتر نگاه می کنه دوست دارن و عنکبوت بیشتر از اندازه به هر چیزی خیره می شه!

۱۳.غلط املایی گسترده

شمام هالووین رو (HALLOWEEN) می نویسید، اگه غلط املایی داره و هالوویئین (HOLLOWE’EN) درست اون هستش.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

خبرگزاری مهر دانستنی