metabolic-syndrome

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ از بین هر سه بزرگسال، یه نفر به «سندروم متابولیک» مبتلاست. این عرضه که هر روز بر تعداد مبتلایان اون اضافه می شه، خطرناک و کشنده س. حالا خوبیش اینه با انتخابای درستی که در سبک زندگی برگزیده می شه قابل پیشگیریه. اول شما رو با این مشکل بیشتر آشنا کرده و بعد بعضی از موارد مهم در مورد اونو بر خواهیم شمرد.

«سندروم متابولیک» کشنده س

براساس اطلاعات بدست اومده از انجمن ملی سلامت آمریکا، مبتلایان به این سندروم به سه خطر عامل این مریضی از بین ۵ نوع عادی اون گرفتار هستن. این ۵ عامل عبارت از کمر پهن، تری گلیسیرید بالا (یه جور چربی در داخل خون)، سطح پایین کلسترول «اچ دی اِل» (نوع به درد بخور کلسترول)، فشار خون بالا و قند خون بالا موقع صبح و به صورت ناشتا هستن.

جمیع این نشونه ها خطر دچار شدن به بیماریای قلبی و دیابت رو زیاد کرده و مرگ زودرس رو به همراه دارن. دکتر «مت بلیر» از پزشکان خونواده مرکز درمانی «والس» نیویورک میگه هر کدوم از عوامل نام برده شده به تنهایی می تونن خطر دچار شدن به بیماریای قلبی و عروقی رو زیاد کنن. به خاطر همین هم به همراه داشتن چندین عامل در کنار همدیگه می تونه این احتمال رو بیشتر از بیش زیاد کنه.

این آسیب در حال زیاد شدنه

براساس یافته های محققان دانشگاه آتلانتیک فلوریدا گسترش آسیب «سندروم متابولیک» رو به رشده و در مقایسه با آسیب فشار خون مربوط به دهه ۸۰ میلادی از اون به «قاتل خاموش» یاد می شه.

همونجوریکه گفته شد از هر سه بزرگسال یه نفر یعنی چیزی حدود ۴۰ درصد از بزرگسالان و افراد سن بالا تر به این سندروم گرفتار هستن. دکتر بلیر اقرار می داره که تعداد افراد گرفتار به این آسیب حالا و در مقایسه با مریضایی که بین ۱۰ تا ۱۵ سال پیش به مطب اون مراجعه می کردن به مراتب زیاد شده.

نشونه های اولیه اون افزایش وزنه

دلیل گسترش بیشتر از اندازه این مریضی چیه؟ دکتر «کارولین آپوویان»، رئیس بخش تغذیه و مدیریت وزن مرکز پزشکی بوستون و سخنگوی انجمن مقابله با چاقی، دلیل اصلی این سندروم رو افزایش رو به رشد چاقی می دونه. ایشون رژیم غذایی ناجور و نبود جنب و جوش در میان مردم آمریکا رو از بزرگ ترین دلایل این روند رو به رشد به حساب می آورد. دکتر «آپوویان» به افزایش دچار شدن به دیابت نوع دوم در مقایسه با گذشته هم اشاره میکنه.

قابل کنترله

با اینکه درمان دارویی قطعی واسه این سندروم وجود نداره اما حالا خوبیش اینه راهکارهای زیادی واسه جلوگیری از دچار شدن به اون پیشنهاد می شه و اولین قدم در رسیدن به اون انتخاب سبک زندگی سلامت تره. دکتر بلیر بر این باورست که در میان مریضایی که جنب و جوش بیشتری در زندگی خود به وجود آوردن یافته های بهتری مشاهده شد.

دکتر بلیر میگه داشتن نیم ساعت پیاده روی روزانه و ۵ روز در هفته می تونه بسیار به درد بخور باشه. واسه داشتن رژیم غذایی سلامت تر هم، اندازه مصرف شکر رو کم کنین، از مصرف غذاهای یخ زده و کنسروی هم دوری کنین. دکتر بلیر اقرار می داره که خیلی از افراد با بهتر شدن وضعیت تغذیه و جنب و جوش تونسته ان تغییرات زیادی رو در سلامت و طول عمر خود به وجود بیارن.

در شما ایجاد انگیزه می کنه

دکتر بلیر میگه وقتی که دریافتید به ««سندروم متابولیک» گرفتار هستین می تونه انگیزه بسیار خوبی واسه انتخاب کردن سبک زندگی سلامت تری باشه چون که خیلی از بیماران مایل به بدتر شدن وضعیت سلامت شون نیستن. وقتی که از خطر فاکتورهای این مریضی آگاهی پیدا کنین واسه خود برنامه ریزیای طولانی یه مدت دارین تا بتونین در دراز مدت یافته های بهتری به بدست بیارین.

قابل پیشگیریه

خبر بسیار خوب در مورد «سندروم متابولیک»، اینه که این آسیب با کنترل وزن، قابل پیشگیریه. دکتر آپوویان در این رابطه میگه با حفظ رژیم غذایی سلامت و نیم ساعت پیاده روی در روز در کنار هشت ساعت خواب کامل که به کاهش استرس میرسه می تونی، از این مریضی جلوگیری به عمل بیارین. ورزشایی چون یوگا و مدیتیشن می تونن بسیار به درد بخور باشن.

و هیچوقت و هیچ وقت سیگار نکشید

میدونید که چه دلیلی مثل ریختن بنزین روی خاکسترهای این بیماریه؟ درسته، اون عامل نمی تونه چیزی به غیر از کشیدن سیگار باشه. دکتر بلیر میگه: “خصوصا اگه خطر فاکتورهای دچار شدن به «سندروم متابولیک» رو دارا هستین بهتره حتما سیگار رو کنار بذارین چون که با کشیدن سیگار و در مدت طولانی، مخاطرات این سندروم رو افزایش میدید.”

ایشون اضافه می کنه: “وقتی که در خیابون راه میرم و خصوصا جوونایی رو می بینم که مشغول کشیدن سیگار هستن با خودم می گم که اگه اونا می دونستن که چیزی در انتظارشونه هیچوقت این کار رو انجام نمی دادن.”

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

دانستنی ما