به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ تصور می کنین که همه چیز رو درباره ی آنفولانزاهای وحشتناک و سرماخوردگی می دونین؟ فکر نمی کنم. مگه اینکه سرماخوردگی یا آنفونلانزای فصل سرما تقریبا براتون حکم مرگ رو داشته باشه.

این مطلب رو بخونین تا دریابید امسال چیجوری از خود مراقبت کنین.

  1. تزریق واکسن آنفولانزا، موجب دچار شدن به آنفولانزا نمی شه، پس این واکسن رو تزریق کنین.

شاید تا چند روز پس از تزریق واکسن آنفولانزا احساس ضعیف می کنین، اما این احساس ابدا مثل دچار شدن به آنفولانزا نیس. طبق اعلان مرکز کنترل مریضی ها، این واکسن شامل ویروس زنده ی آنفولانزا نیس، پس احتمال دچار شدن به آنفولانزا از راه تزریق واکسن غیر ممکنه. تجربه ی هر گونه ی درد، تب، تهوع یا خستگی بیش از اندازه شاید به وجود اومده بوسیله کارکرد سیستم بدنی در جهت افزایش تولید و ترشح پادتن ها واسه سرکوب آنفولانزاست.

  1. واکسن آنفولانزایی که خودتون از داروخونه جفت و جور می کنین، مشابه واکسن های مراکز درمانیست.

واکسن های موجود در داروخونه فرقی با چیزی که در مراکز درمانی هست، نداره. حتی اگه بیمه هزینه ی اون رو متقبل نشه، بازم از خرید و تزریق ضرر نمی کنین.

  1. حیوانات خونگی هم به تزریق واکسن آنفولانزا نیاز دارن.

حتی اگه حیوان خونگی خود رو مرتب به پانسیون یا مرکز مراقبت های خاص می برید، بازم باید واکسن ضد آنفولانزا تزریق کنه. شاید تزریق این واکسن در برابر آنفولانزاهای جدید سگی به طور کامل موثر نباشه اما بین ۶۵ تا ۷۵٪ در برابر بیشتر آنفولانزاهای شناخته شده موثره و به طور میانگین هزینه ی چندانی نداره.

  1. شاید امسال به آنفولانزا گرفتار نمی شید.

طبق تحقیقات گذشته مشخص شد علی الرغم این واقعیت که بیشتر مردم از گسترش هرساله ی آنفولانزا در ترس هستن، اما بزرگسالان بالای ۳۰ سال به طور میانگین هر ۱۰ سال فقط ۲ بار به آنفولانزا گرفتار می شن.

محققان دلیل این رو پادتن های ترشح شده از سیستم ایمنی بدن در طول دچار شدن به آنفولانزا می دانند که بعد از بهبود هم در حافظه ی سیستم ایمنی بدن بر جای می موند.

همین امر کمک می کنه تا به آنفولانزا گرفتار نشیم. یه روش کلیدی؟ تزریق هرساله ی واکسن آنفولانزا کمک می کنه تا پادتن در حافظه دراز مدت سیستم ایمنی حک شه.

  1. امکان انتقال آنفولانزا از آدم به حیوانات خونگی وجود نداره.

دکتر کولین پریش، متخصص ویروس شناسی در دانشگاه دامپزشکی می گوید که حیوانات خونگی پشمالو هم به آنفولانزا گرفتار می شن اما این انتقال فقط از راه سگها و گربه های دیگه صورت می پذیرد، نه از آدم به حیوان. که بیشتر با احتمال خیلی کم موجب مرگ اونا می شه.

  1. سگ های پشمالوی شما هم منتقل کننده ویروس آنفولانزای سگی به شما نیستن.

شما گرفتار نمی شید اما حیوانات خونگی دیگه مانند سگ های دیگه، گربه، خوک و راسو همه در خطر دچار شدن هستن. اگر علائم آنفولانزا( آبریزش بینی، تب، سرفه) در سگتان شدت یافت، خیلی سریع اون رو پیش دامپزشک ببرین. پریش می گوید، قرنطینه کردن اون به مدت ۵ تا ۷ روز موجب می شه حیوانات دیگه در امان بمونن.

هیچ گونه درمان فوری و خاصی واسه آنفولانزای سگی وجود نداره، اما درمان های عادی انسانی تاثیردارن: از جمله محبت درمانی و مصرف مقدار زیادی مایعات تا بدنشون دچار کم آبی نشه. بیشتر اونا ظرف ۱ تا ۲ هفته بهبود می پیدا کنن.

  1. دچار شدن به آنفولانزا رو می توان پیش بینی کرد.

وقوع آنفولانزا رو مثل هوا پیش بینی کنین. این ایده ایست که در اون طرف وسیله جدید پیش بینی آنفولانزا خفته س، این وسیله بوسیله متخصص مریضی های عفونی در دانشگاه کلمبیا طراحی شده.

تابعی تعاملی از ابتلای مردم امریکا به آنفولانزا که شدت موارد دچار شدن رو در شهرهای دور و بر کشور و تعداد افراد گرفتار رو نشون می دهد و در عین حال تعداد آدمایی که در هفته ی پیش روی گرفتار می شن رو پیش بینی می کنه.

  1. امکان شکست دادن سرماخوردگی بدون طی دوره ی اون وجود نداره.

ویروس سرماخوردگی علاقه داره تا در بینی، تا وقتی که دمای اونجا ۷ درجه سانتی گراد سردتر از مابقی بدن باشه، سکنی گزیند، اما محققان هنوز مطمئن نیستن که به چه دلیل همچین چیزی اتفاق می افتد. در بیشتر سرماخوردگیا پای یه مقصر در میونه.

تحقیقات گذشته دانشگاه پزشکی ییل نشون دهنده اون هستش که توانایی افزایش ویروس سرماخوردگی در سرما چندین برابر می شه و سیستم ایمنی زمان کافی واسه مقابله با اون رو نمی یابد. با افزایش دمای بدن، استراحت و خواب کافی، ورزش مرتب و مصرف میوه و سبزیجات تازه سیستم ایمنی تقویت شده و قدرت بیشتری می یابد.

  1. تزریق واکسن آنفولانزا شاید از دور خارج می شه.

تزریق هرساله ی واکسن آنفولانزا شاید به زودی به تاریخ می پیوندد. طبق انتشار یافته های تحقیقات جدید در مجله ی ویروس شناسی، تلاش چند ساله واسه ایجاد واکسنی که قادر به نابودی تموم یا دست کم بیشتر ویروس ها باشه ظرف ۵ تا ۷ سال آینده محقق می شه.

آزمایشات اولیه روی حیوانات صورت پذیرفته و شامل یافته های مثبتی بوده، برنامه ریزی ها نشون دهنده تست اولیه ی اون روی آدم در سال ۲۰۱۶ه.

بهترین دمنوش واسه سرماخوردگی

واسه پیشگیری از آنفولانزا چی بخوریم؟

آی بانو سرماخوردگی