دانستنیایی در مورد سکسکه

براساس مندرجات کتاب گینس (کتاب رکوردهای جهانی) در سال ،۱۷۶۹ مردی از اهالی لانگ ویتون، نورث تامبرلند بود که از سکسکه رنج می بره. سکسکه این مرد از فاصله ۶/۱ کیلومتری (۱۶۰۰ متری) شنیده می شد.

● کم صداترین سکسکه!

نوزادان، حتی قبل از تولد هم سکسکه می کنن. مادران باردار صدای سکسکه جنین خود رو می شنون ولی فقط به صورت صداهایی که از داخل شکم خود حس می کنن.

● طولانی ترین زمان سکسکه!

چارلز اسبورن از اهالی ایالت آیوا، بیشتر از ۶۰ سال درگیر سکسکه بود و در این مدت تقریباً ۴۲۰ میلیون بار سکسکه کرد…

● زمان سکسکه چه اتفاقی در بدن میفته؟

حتماً شمام تا حالا سکسکه کردین؟ در جایی آروم نشسته اید و یهو، هق! بعد یکی دیگه، هق! سکسکه پشت سکسکه.

هیچ کاری هم از دستتون برنمیاد چون سکسکه از جمله چیزهاییه که کنترل اون در دست شما نیس. واسه درک بهتر دلیل سکسکه، باید یکم درباره پرده دیافراگم و نقش اون در بدن بدونین.

پرده دیافراگم ماهیچه ای به شکل طبله که در عرض بدن کشیده شده و شش ها و معده رو از هم جدا می کنه. وقتی که این ماهیچه قوی منقبض می شه، فشار هوا در شش ها کم شده، پس، هوا به داخل ریه ها کشیده می شه.

به این عمل دم می گن. وقتی پرده دیافراگم آزاد می شه و هوا به خارج شش ها فرستاده می شه عمل بازدم شکل میگیره

.

اما وقتی پیش میاد که پرده دیافراگم دچار گرفتگی عضلانی شده و از کارکرد طبیعی خود وای میسته. در این حالت سکسکه ایجاد می شه. گرفتگی پرده دیافراگم دلیلای مختلفی می تونه داشته باشه از جمله سردی هوا یا پرشدن زیادتر از اندازه معده یا… که به هر شکل، در کار پرده دیافراگم مشکل بوجود میاره.

خوردن یا نوشیدن بیشتر از اندازه، حجم معده رو زیاد می کنه و به پرده دیافراگم فشار می آورد. در این حالت، از اعصابی که حرکت پرده دیافراگم رو کنترل می کنه علایمی الکتریکی مخابره می شه که باعث گرفتگی یهویی عضله پرده دیافراگم می شه.

اگه در حال خوردن غذا، صحبت کنین، باعث ورود هوای اضافه به داخل معده می شه و دقیقاً همون اتفاقی که در بالا توضیح داده شد، اتفاق می افته و سکسکه ایجاد می شه.

پس واسه جلوگیری از سکسکه دست کم از زیاده روی در خوردن و آشامیدن دوری کنین و تلاش کنین هنگام خوردن، صحبت نکنین.

 

جمع آوری: آلامتو

 

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر دانستنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *