در سال ۱۹۹۴ جف بزوس ۳۰ ساله به عنوان جوانترین معاون ارشد در بانک سرمایه گذاری D.E. Shaw & Co انتخاب شد و تونست آمازون رو در شهر سیاتل راه اندازی کنه. اون حالا ثروتمندترین فرد در جهان حساب می شه و با بیل گیتس در این مورد رقابت تنگاتنگی داره.

جف بزوس

Image credit: David Ryder | Getty Images

بنیانگذار شرکت آمازون علاقه زیادی به فضا داره و از امتحان کردن کارای جدید مثل خرید واشینگتون پست در سال ۲۰۱۳، ترسی به خود راه نمی ده. در این مقاله تلاش می کنیم ۲۱ مورد عجیبی که میشه از جف بزوس یاد نمی گیرین رو با هم مرور کنیم.

 1. اون خیلی زود شریک گوگل شد:

کمتر از ۵ سال پس از راه اندازی آمازون، بزوس اولین سرمایه گذاری خود رو انجام داد که نشون می داد اون می تونه فرصتای بزرگ رو خوب شناسایی کنه. اون یه سهام یه میلیون دلاری از گوگل در اواخر سال ۱۹۹۰ خرید.

 1. دوستی عجیبی با دواین جانسون داره:

در افتتاحیه آخرین فیلم مهیج دواین جانسون،بزوس گفت که یکی از طرفداران بزرگ این بازیگر مشهور و محبوبه.

 1. به موضوعات عجیبی مثل فضا علاقه زیادی داره:

بزوس علاقه زیادی به سیارهای جور واجور مثل مریخ داره و دوست داره کارای ناسا رو به دقت رصد کنه. بخاطر این بعضی از هزینه های نگهداری آپولو و راه اندازی اون رو رو دوش گرفته.

 1. رویاهای خود رو زندگی می کنه:

اون از همون کودکی در رویاهایی که تو سرش داشت، زندگی می کرد. اولین شرکت توریستی فضا رو با نام Blue Origin در سال ۲۰۰۰ بنیانگذاری کرد. چندین سال پیش وقتی که کودک بود به دوستان و معلم خود گفته بود می خواد وقتی که بزرگ شد یه کارآفرین در بخش فضا باشه.

 1. اون برنامه منظمی واسه خواب و بیداری خود داره:

جف بزوس معمولا از ساعتای آلارم دهنده که ما استفاده می کنیم، استفاده ای نمی کنه و دوست داره ۸ ساعت خواب شبونه خود رو داشته باشه البته بدون مزاحمت یه ساعت بد صدا.

 1. به دنبال آینده س:

جف بزوس همیشه به دنبال اینده بوده و واسه اون سرمایه گذاری کرده.

 1. همیشه مشکلات و دشمنای خود رو گذرونده:

به دست آوردن جایزه نوبل راحت تر از راه اندازی یه گاراژ کهنه واسه فروش کتاب و بعد راه اندازی شرکت بزرگی مثل آمازونه. اون همه مشکلات رو گذرونده.

 1. مرد خانواده س:

بچه گرفتن و قبول کردن بچه یکی از بخشای بزرگ داستان اونه. وقتی که جف بزوس جوون بود بوسیله فردی به نام میتیل بزوس به فرزندخواندگی پذیرفته شد. حالا جف بزوس خودش چهار بچه داره که سه تن از اونا پسر و یکی از اونا دختره؛ اونا رو از چین به فرزندخواندگی گرفته.

 1. روی مزرعه کار می کنه:

جف بزوس تابستون خود رو روی مزرعه بابابزرگ خود صرف می کنه و دوست داره کارای کشاورزی رو دنبال کنه.

 1. اون واسه رسیدن به موفقیت راه طولانی رو طی کرده:

جف بزوس وقتی که نوجوون بود در شرکت مک دونالد مشغول به کار شد و واسه دانش آموزان کمپ تابستونی کوچیکی برگزار می کرد. اهداف بزرگ همیشه با سختیایی در راه همراه هستن.

 1. همیشه به طبیعت علاقه مند بوده:

وقتی که در حال رانندگی به سیاتل واسه راه اندازی آمازون بود، توفقی در گرند کانیون داشت. اون همیشه به طبیعت علاقه مند بوده.

 1. عاشق ایجاد ارتباطه:

جف بزوس استانداردهای بالایی واسه ایجاد رابطه با بقیه داره. اون عاشق ایجاد رابطه با آدماس.

 1. به گذشته خود احترام میذاره:

اون در رشه مهندسی الکتریکی و علوم رایانه تحصیل کرده. در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۵ میلیون دلار به این دانشگاه اهدا کرد تا بتونه مرکزی رو واسه مطالعه مشکلات نورولوژیکی بسازه.

 1. عاشق مطالعه س:

جای تعجب نیس که جف بزوس عاشق مطالعه و کتاب باشه. شغل اون همه چیز رو خوب نشون میده.

 1. همیشه اولویت رو به مشتریان خود میده:

اگه شما سوال یا شکایتی داشته باشین می تونین به اون ایمیل بزنین. بزوس وقتی که ایمیلی رو در اینباکس خود میبینه یادداشتی رو به کارمندان خود می فرستند تا این ایمیل رو بررسی کنن. بعد از اینکه مشکل بررسی شد، اعضای تیم اون رو به بزوس ارسال می کنن و بعد از مشورت به حل اون می پردازن.

 1. همیشه سرمایه گذاریای جذابی داره:

بزوس در مورد تجربیاتی که از کار کردن روی مزرعه پدربزرگش به دست آورده همیشه صحبت می کنه. به نظر می رسه پس زمینه ای که بزوس از کشاورزی داره روی سرمایه گذاریش هم تاثیر گذاشته. اون چند سال پیش تو یه استارت آپ فعال در مورد کشاورزی سرمایه گذاری کرد. این شرکت اجناس خود رو روی یه برج ۲۰ پایی رشد و پیشرفت می داد که با چراغای ال ای دی مجهر شده بود و احتیاجی به نور خورشید و خاک نداشت.

 1. از طراحی غیر منتظره واسه خود استفاده می کنه:

با اینکه سایت آمازون امروزه رشد و پیشرفت بسیار زیادی پیدا کرده اما با موارد کوچیک کار خود رو شروع کرد و بزوس مجبور بود به هنگام راه اندازی اون از ایده های هدف دار تر و مقرون به صرفه تری استفاده کنه.

واسه اینکه بتونه میز کار ارزون قیمتی واسه خود و بعضی از کارمندان جفت و جور کنه، عزمشو جزم کرد خودش اونا رو به کمک دربای چوبی بسازه. این میزها به یه سنت در این شرکت تبدیل شدن و بزوس و خیلی از کارمندانش این روزا از گونه های جور واجور این میزها استفاده می کنن.

 1. اون همه چیز رو ساده میگیره:

یکی از قوانین اصلی که در آمازون هست سادگیه. بخاطر این جای تعجب و حیرت زدگی نیس که این فرد حتی پس از رسیدن به ثروت میلیاردی بازم زندگی شخصی ساده ای رو انتخاب کنه. وقتی که این شرکت در سال ۱۹۹۷ به معروفیت رسید و در میان افراد محبوب شد، جف بزوس واسه خرید خونه یا خودروی جدید هزینه زیادی صرف نکرد.

 1. تجربیات سخت و گاه سختی داشته:

بزوس قبلا یه بار در سال ۲۰۰۳ مرگ رو از نزدیک تجربه کرده. وقتی که دنبال یه زمین و موقعیت مناسب واسه تست راکتای شرکت Blue Origin می گشت هلیکوپتر اون دچار حادثه شد اما از اون جون سالم به در برد. بعد از ریکاوری از این شرایط چند وقتی با هلیکوپتر سفر نمی کرد.

اون در این باره میگه: در اون لحظات سخت و نفس گیر به این فکر می کردم که این روش از مردن اصلا باحال نیس. این حادثه تاثیر و تغییر زیادی در زندگی من داشت. من درسای عملی خیلی از اون گرفتم . یکی از این درسای مهم این بود که هر جایی که برام امکان داشته باشه باید از سوار شدن به هلیکوپتر دوری کنم. این وسلیه نقلیه مثل یه هواپیمای مجهز قابل اعتماد نیس.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟