دانستنی های جالب درمورد مغز انسان

دانستنی درمورد مغزbrain

شاید مغز آدم یکی از پیچیده ترین ارگانهای موجود در بین تموم جانداران باشه که هنوزم رازهای معلوم نشده زیادی رو در خود داره.

به گزارش آلامتو و به نقل از درنگ؛ مغز آدم بسیار عجیبه و درباره اون مواردی هست که کمتر کسی می‎دونه.

مغز آدم یکی از عجیب ترین و پر رمز و رازترین قسمت‎های بدنه که ساختاری فوق‎العاده داره اما واقعیت‎هایی درباره‎اش هست که دونستن اون ها شما رو به ذوق و شوق و خوشحالی می‎آورد. در زیر به این موارد اشاره می‎کنیم:

درد

عجیب نیس که جراحان در حالی جراحی روی مغز انجام میدن که مریض بیداره؟ یه متخصص توضیح داده با این که مغز رگ‎ها و رشته‎های عصبی زیادی داره که باعث می‎شه درد قسمت‎های جور واجور رو درک کنیم اما خودش درد احساس نمی‎کنه. مثلا وقتی کسی سردرد داره به نظر می‎آید این سردرد از مغزه، اما اینطوری نیس. ماهیچه ها و پوستی که مغز رو پوشونده ان درد می‎کنن.

خودخواه

مغز یکی از خودخواه ترین قسمت‎های بدنه. با اینحال که تنها ۳ درصد از وزن بدن رو شامل می‎شه بیشترین خون پمپاژ شده از طرف قلب رو جذب می‎کنه، یعنی ۳۰ درصد. این یعنی یکی از مهم‎ترین قسمت‎های بدنه و باید به اون توجهی خاص داشت.

تمرین

تمرین دادن مغز درست به اندازه تمرین دادن دیگر اعضای بدنتون خوبه. ورزشکاران حرفه‎ای می‎دانند تغذیه درست مغز چه تاثیری در بالا رفتن انرژی شون داره. واسه همینه که همیشه قدرت روحی هم به اندازه توانایی های فیزیکی واسه رسیدن به موفقیت لازمه.

قسمت چشمی

نکته باحال درباره مغز اینه که قسمت‎های عقب اون هستن که باعث بینایی می‎شن. با در نظر گرفتن این که چشم در جلوترین قسمت سر قرار داره، این موضوع می‎تونه باحال باشه. واسه همینه که وقتی به پشت سر کسی ضربه می‎خورد صدایی حس نمی‎کنه، اما چشمانش سیاهی می‎رود.

عشق

وقتی کسی عاشقه اسکن‎های مغزی اون متفاوت هستن. در واقع حس شادی در اسکن‎های مغز میشه دید، وقتی کسی عاشق باشه این موضوع بیشتر از هر حالتی نمایان می‎شه. این در حالیه که احساساتی مانند غم در اسکن‎های مغزی نشونه‎ای ندارن.

لامپ

براساس آخرین تحقیقات روی روباتی که به اندازه مغز آدم هوش داره مشخص شده مغز آدم واسه فعالیت‎های روزانه دست کم ۱۰ مگاوات الکتریسیته تولید می‎کنه که واسه روشن کردن یه لامپ کافیه. هم اینکه سرعت مغز از سریع ترین پردازنده‎ ها و کامپیوترای دنیا هم بیشتره.

چربی

بله، قسمت اصلی بدن شما که مربوط به فکر کردنتون هم هست بیشتر از هرچیزی از چربی تشکیل شده. در واقع دست کم ۶۰ درصد از مغز هر انسانی رو چربی تشکیل داده. واسه همینه که رژیمای غذایی که در اون چربی‎های به درد بخور مانند امگا ۳ و امگا ۶ … هست، واسه شما خیلی خوبه.

حافظه

فرق کلی مغز با ابرکامپیوترها اینه که حتی بهترین کامپیوترها هم به اندازه مغز ظرفیت ندارن. در واقع حافظه و گنجایش مغز حد نداره و می‏ تونید هرچقدر می‎خواهد اون رو پر کنین.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی درنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *