حلقه ازدواج marriage--rings

بعد از تفاهم و توافقای اولیه ای که واسه ازدواج انجام می شه، دو طرف دوران نامزدی یعنی دوران عقد تا عروسی رو شروع می کنن. زمونه ای واسه شناخت بیشتر و شروع یه زندگی بهتر.

آثار و برکات دوران نامزدی

 1. زمینه سازی جهت استقلال دختر و پسر و کم کم کردن جدا شدن دختر و پسر از خونواده ای که سالای متمادی در اون زندگی کرده و انس گرفته و عادت کردن. این دوره (نامزدی) باعث می شه پدر و مادر و هم بقیه اعضای خونواده خود رو واسه پذیرش و تحمل جدایی آماده کنن.
 2. ایجاد انس و همدلی بین زن و شوهر یکی دیگه از آثار دوران نامزدیه. چون که این دوران ایام و لحظات شیرین و خاطر انگیزی رو در مقایسه با ایام گذشته و حتی آینده واسه زن و شوهر میسازه. دوران نامزدی دوران گذشت و ایثار و محبت و ندیده گرفتن مشکلات و ناهماهنگیه. دوران معشوق محور و خروج از خود خواهیه.
 3. آمادگی والدین، از برکات بسیار مهم دوران نامزدیه. تشکیل مراسم عروسی دختر و پسر نیاز به پیش شرطا و لوازمی داره که دوران نامزدی بهترین فرصت واسه تامین اون نیازمندی هاست.
 4. گرفتن شناخت بیشتر و بهتر از همدیگه. این دوره رو بعضی وقتا دوره شناخت عمیق تر و دقیق ترنامیده ان. در این دوره موقعیتا و فرصتای بسیار مهمی بوجود اومده و زمینه های شناخت بیشتر رو جفت و جور می سازه. وجود و شخصیت واقعی فرد تو یه روند ارتباطی غیررسمی شناخته می شه. دوره نامزدی این فضا و فرصت طلایی رو بوجود می آورد. رفت و آمدها، خلوتا، و تعاملات بیشتر، اونم در بین فامیلا، دوستان و آشنایان و لایه های مخفی شخصیت فرد رو بیشتر از بیش نمایان می سازه. در این دوره تعارفات و اتفاقاً ظاهرسازیای و نقش بازی کردنا، رنگ باخته و بعضی وقتا انتقادا و اعتراضا بیشتر می شه. انتقادها باعث شناخت بیشتر و اعتراضا موجب افشاگرهای بیشترمی شه.

  زن و شوهر جوون و خونواده هاشون، نباید تصور کنن که بعد از تقد دیگه کاری از کار گذشته و راه برگشتی نیس وعروس باید با لباس سفید به خونه بخت بره و با لباس سفید(کفن) خارج شه.

  دوره نامزدی رو باید دوره شناخت عمیق تر همدیگه بدونن و اگه مشکلات کلی ای در جهت ادامه زندگی بوجود اومده و چهره واقعی نامزد (دخترو پسر) نمایان شد. بدون کمترین دودلی (البته با مشورت مشاور کارساز و توانا) راه برگشت رو همورا میسازن. چون که بعد از عروسی و اتفاقاً بچه دار شدن، راه برگشت ناهموار و خیلی سخت می شه. ً نباید این مهم مورد غفلت فراگیرد که طول زمان دوران عقد باید دختر در حدی باشه که دو طرف فرصت شناخت دقیق رو بدست بیارن. کم نیستن خونواده هایی که با عجله و شتاب بعد از نامزدی مراسم عروسی رو برقرار کرده و فضا و فرصتی واسه تحقیق و آشنایی بیشتر واسه دو طرف جفت و جور نمی کنن. بعضی وقتا شتاب واسه تدارک دوران سرنوشت ساز نامزدی رو به دوران جفت و جور جهیزیه، گرفتن وام و تدارک تالار و لوازم عروسی و… تبدیل و محدود می کندد. این مشغله ذهنی و فکری دو طرف رو محدود به لوازم سخت افزاری عروسی کرده وآنان رو از شناخت بیشتر همدیگه محروم می کنه. پس رفتار و گفتار والدین دو طرف باید به شکلی باشه که فرزندان فقط به شناخت و نتیجه اون فکر کنن نه چیز دیگه.

 5. نبود توجه به کمبودا و ضعفا، به امید اصلاح اونا در آینده یکی دیگه از مشکلات و آسیبای کلی روند شناخت در دوران نامزدیه. کم نیستن کسائی که ضعفا و ناهنجاریای خاصی رو در طرف مقابل و خونواده اش می بینه اما بنا رو بر اصلاح اونا در آینده می ذارن. به این گروه اخطار می دیم به وعده ها و وعیدها توجه نکنین و امید به رفع آسیبا رو در دل نپرورانید هر اون چیزی که هست رو ببینین و همون رو به رسمیت بشناسین. خطر و احتمال رو دفن کنین.
 6. در فراز و فرود دوران نامزدی، مشاور رو یادتون نره. از همین دوره حضور مشاوری دانا و توانا و با تجربه رو در زندگی خود جدی بگیرین. هر چیزی که ذهن و فکر شما رو مشغول کرده و نگران می کنه باید با مشاور درمیون گذارد و براساس توصیهش عمل کنین.

  در بسیاری موارد و وابستگی و دلبستگی عاطفی و احساسی مانع شناخت درست شده و حتی در موارد زیادی مانع پشیمونی و برگشت (برخلاف قطعی شدن آسیبا و آفتای فکری و فرهنگی و اخلاقی طرف مقابل).

 7. خانومی جوون می گفت من از همون روزای اول بعد از نامزدی متوجه اعتیاد نامزدم شدم اما به دلیل علاقه و عشق شدیدی که به اون داشتم و هم به جهت ترس از آبرو و… به این مشکل بی توجهی نمودم اما بعد از ۹ سال زندگی مشترک و داشتن بچه ۷ ساله، امروز از هم جدا شده و زندگی سیاهی رو واسه خود و فرزندم رقم زدم. ای کاش در همون دوران نامزدی جدا می شدم.!
 8. یادتون نره در صورت صاف شدن راه زندگی مشترک و نبود مشکلات کلی ادامه زندگی دوران نامزدی بهترین و شیرین ترین دوران واسه بیان و زیاد شدن و گسترش عشق و محبته. خاطرات این دوران دا دست کم نگیرید و اوراق و صحنه های زیبایی رو در این دوران واسه خود ثبت و ضبط کنین.

  در این دوران دل و دیده مهیای پذیرش گفتنیا و دیدنیای مهم و عاشقانه س. از این فرصت واسه پیدایی و ساخت و تکامل عشق و محبت بهره بگیرین.

  خاطره نویسی به ثبت رسوندن نگاه و نظر دو طرف واسه آینده زندگی بسیار به درد بخور و سازنده هستش. دیدگاه های نقطه نظرهاست. نگرانیا و اندیشه ها رو به شکل تصاویر، فیلما و نامها ترسیم و بایگانی کنین.

 9. رابطه جنسی و رعایت عرفیات : با اینکه در این دوره زن و شوهر می تونن رابطه زناشویی و جنسی داشته باشن اما به جهت رعایت عرفیات و هم گذروندن دوره شناخت بهترو بیشتر لازمه بشدت مراقب رفتار جنسی خود باشن. چه بسا با بستن نطفه در این دوره مشکلات زیاد و غیر قابل تحملی واسه دو طرف بوجود آید که بعضی وقتا بدیش اینه واسه حل اون حتی به سقط جنین اقدام کرده و زندگی رو با استرس و اضطراب و ناراحتی و گناه شروع می کنن.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

تبیان دانستنی دوران نامزدی