حتما دوران شیرین کودکی خود رو به یاد دارین! اواخر اسفند ماه که می شد گر چه اواخر فصل سخت امتحانات مدرسه بود و غرق در درس و مشق بودیم؛ و سرمای ته مونده روزای زمستونی پاهای مون رو سوزن سوزن می کرد؛ اما با شوق ناتموم کودکی، پاچه شلوار مون رو بالا می زدیم و کاسه آب به دست، قالی خیسی که وسط حیاط بزرگ خونه مون پهن شده بود، رو با خنده می شستیم و این دلخوشیای ساده زندگی رو بسیار دوست داشتیم.

یاد باد روزگاران گذشته که خبر از فصل خونه تکونی و وقت بهار رو با دیدن قالیای رنگ به رنگ آویزون بر پشت بام خونه ها می گرفتیم…

امروزه دیگه از حس و حال قدیم خبری نیس؛ دیگه اون حال و هوای دوست داشتنی رنگارنگ تموم شده. حالا ما به صفحات نیازمندی روزنامهای مشکی و سفید اکتفا می کنیم و حتی دیگه از قالیای رنگارنگ بر پشت بام منازل هم خبری نیس! بلکه امروز صدای درشت آیفون تصویری در خونه می پیچد و پشت در، مردی با یه وانت پر از قالیای خسته…

حالا زندگی روزمره ماشینی جای تموم خاطرات رنگارنگ کودکی رو گرفته و تجربه زیبای کودکی به یکی از چیزای مهم زندگی ماشینی امروزی تبدیل شده؛ قالیشوییای صنعتی. قالیشوییایی که از اوایل اسفند ماه تا فرارسیدن وقت بهار و سال جدید، مسیول شست شویای قالیای خونه های امروزی هستن!

شاید این سوالا و نگرانیای حاصل، واسه شما هم پیش اومده باشه؛ کدوم قالیشویی واسه شستن فرشا و قالی هامون مناسب و قابل اعتماده؟ فرشا و قالیای گرون مون رو به کدوم قالیشویی بسپاریم تا در عین تمیز شدن، خراب نشن؟ واسه شستن فرشا و قالیای خونه مون چقدر باید هزینه کنیم؟ چقدر زمان واسه شستن و آماده شدن فرشا لازمه؟

در این مطلب واسه شما عزیزان، راهنمایی رو آماده کردیم تا بتونه پاسخگوی سوالات شما در این موضوع باشه.

شستشو فرشا به روش سنتی مناسبه صنعتی؟

بهتره در اول به این نکته اشاره کنیم که شستشو زیاد فرش، به خصوص فرشای قدیمی و فرشایی که بوسیله انگشتان هنرمندانه اساتیدی بزرگ بافته شده و در دل تار و پود اونا، خاطرهای بسیار هست؛ اصلا کاری عاقلانه نیس و میشه با به کار گیری روشای دیگه به تمیز کردن این فرشا اقدام کرد. شما با کارایی ساده می تونین پاکیزگی نسبی رو به این فرشا باز گردونین؛ می تونین با جارو برقی گرد و غبار و خاک رو از دل تار و پود این فرشای با ارزش بگیرین و بعد با استفاده و به کار گیری شامپوای مخصوص و مناسب واسه فرش، پاکیزگی و درخشندگی رو به فرشای منزل خود برگردونین.

اما زمانایی هم هست که به جز قالیشویی انتخاب دیگری وجود نداره و باید فرش هاتون رو واسه تمیز شدن به دست شرکتای قالیشویی بسپارین! این زمانا بیشتر وقتی هستن که یا فضای کار مناسبی در اختیار نداریم و یا وقت کافی واسه انجام این کار نداریم. اما اگر شما دارای فضای مناسب و هم امکانات لازم واسه انجام این کار می باشین؛ می تونین با به کار گیری مواد شوینده مناسب و آشنایی با چگونگی درست و درست آب گیری فرشا، آستین بالا زده و خاطرات کودکی خود رو زنده کنین! اما در غیر در این صورت می تونین از خدمات قالیشوییای مجاز در سطح شهر که چگونگی و سطح کار اونا بوسیله اتحادیه صنف قالیشویان شهر تایید شده و دارای مجوزای لازم واسه انجام این خدمات هستن، استفاده کنین.

شستشو فرش و موکت در قالیشوییا، چقدر هزینه داره؟

در رابطه با این کار، مرجعی رسمی به نام اتحادیه صنف قالیشویان در هر شهر هست که این اتحادیه در طول سال، هر شش ماه یه بار، قیمتی مصوب و رسمی رو واسه شستشو فرش و قالی و موکت به قالیشویان اعلام می کنه و همه قالیشویان موظف به رعایت و اعمال این قیمتا هستن. همونجوریکه میدونید شستشو فرش، قالی و موکت در قالیشوییا براساس متر مربع محاسبه می شه.

اینم بگیم که این وسط، موردی هم به نام قیمت توافقی هست؛ شاید شما هم از این موضوع اطلاع داشته باشین که قیمتای درج شده در آگهیای منتشر شده با صورتحساب و قیمت واقعی پرداخت شده پایانی فرق داره.

واقعا هزینه شستشو فرش، قالی و موکت براساس متر مربع از طرف اتحادیه قالیشویان مشخص و تعیین شده؛ اما در بعضی موارد، هزینه پایانی به صورت توافقیه اینجوری که دو طرف پس از صحبت با همدیگه، در قیمتی مشخص به توافق می رسن؛ اینم بگیم که قیمت به دست اومده به دستور العمل یا مصوبه خاصی بستگی نداره. مواردی مثل شستشو تابلو فرش یا فرشای قدیمی و نفیس و یا اگر شست شی فرش شما نیازمند خدماتی خاص و اضافی باشه… پیشنهاد می شه حتما در چگونگی توافق، دقت لازم و کافی رو داشته و سندی از توافق خود در اختیار داشته باشین.

قالیشوییای مجاز و غیر مجاز!

به شما پیشنهاد می کنیم وقتی به آگهیای چاپ شده قالیشویان در نیازمندیای روزنامه ها نگاه می کنین و یا با مشورت با دوستان و آشنایان خود، یکی از قالیشوییای شهر خود رو انتخاب می کنین، بهتره قبل از دادن نشانی به قالیشویی و تحویل فرشای خود به اونا، کمی حوصله به خرج داده و اتحادیه قالیشویی شهر محل اقامت خود تلفن کرده و یا به سایت اینترنتی اون اتحادیه مراجعه کنین. اگر نام قالیشویی انتخابی بوسیله شما، در بین لیست اسامی قالیشویان مورد تایید و مجاز اون اتحادیه وجود داشت، میشه گفت ۵۰ درصد کار انجام شده و باقی موارد به دقت انتخاب شما بستگی داره. اما اگر نام اون قالیشویی رو در فهرست اسامی اتحادیه ندیدید! اون قالیشویی رو واسه شستشو فرشای خود بیخیال شده و دوباره به جست و جو بپردازید تا گزینه مناسبی رو پیدا کنین.

اما این سوال پیش میاد که دلیل حساسیت بالای ما در انتخاب قالیشویی چیه؟ جواب اینه که اگه فرشامون نفیس و گرون باشن! باید بدونیم که فرشای خود رو به کی می سپاریم و از عاقبت کار خود، نگران و دلواپس نباشیم.

صورتحساب فرشای خود رو به دقت بخونین!

براساس یه سنت و رسم قدیمی در میان ما ایرانیا، فرش دستباف جزو سرمایه های اصلی زندگی حساب می شه؛ پس پیشنهاد می شه قبل از تحویل دادن سرمایه های خود به دست قالیشویی مجاز انتخاب شده بوسیله شما، قرارداد یا عامل ارائه شده رو به دقت مطالعه کرده و از سوال کردن درباره اون، اصلا خجالت نکشید؛ اگر قرارداد ارائه شده واسه شما راضی کننده نبود می تونین با دفتر شرکت قالیشویی تماس بگیرین و حتی در آخر می تونین از نظرات کارشناسان اتحادیه قالیشویان استفاده کنین.

این نکته رو یادش نره که اصلا عجله نکنین و با اعتماد کامل و خونسردی تموم فرش هاتون رو تحویل داده و تحویل بگیرین.

در قرارداد بعضی از شرکتای قالیشویی، بندی هست که در اون نوشته شده: هر گونه خسارت احتمالی رو دوش مشتریه.

چون معمولا فرشای دستباف و نفیس دارای ارزش مادی بالایی هستن؛ پس هیچوقت این بند از قرارداد رو قبول نکنین؛ پیشنهاد می شه چون از خدمات قالیشوییای مجاز استفاده می کنین پس قبل از امضای قراردادی با بند فوق، حتما در اول با اتحادیه قالیشویان تماس گرفته و این موضوع رو با کارشناسان اون مرکز در میان بذارین و پس از دونستن نظر و تایید اونا، مبادرت به امضای قرارداد کنین.

هم اینکه پیشنهاد می شه قالیشویی ای رو انتخاب کنین که در ازای دریافت مبلغی اضافی، فرشاتون رو بیمه کنه تا در صورت ایراد خسارت به فرشاتون، بیمه خسارت شما رو بپردازه و دچار مشکلات بیشتری نشید.

یادتون باشه تموم اطلاعات درج شده در رسید قالیشویی رو چک کرده و صحت اطلاعات رو با کارت یا مشخصات قالیشویی مطابقت بدید؛ چون رسید قالیشویی تنها سند پیش شما هستش. هم اینکه پیشنهاد می شه اصلا، رسید بدون مهر واحد قالیشویی یا امضا رو قبول نکنین.

در آخرین مرحله، پیشنهاد می شه حتما مشخصات کامل و شماره تماس مامور تحویل گیرنده فرش و هم اینکه شماره پلاک خودرو اش رو در پشت برگه رسید یادداشت کنین.

بایدا و نبایدایی درباره شست و شو و نگهداری از فرش و قالی

همونطور که شما هم میدونید از قدیما تا به امروز، فرشای دست بافت و ماشینی همراه موندگار و همیشگی خونه و خونواده های ایرونی بوده و هست و هستش؛ اما این سرمایه های قشنگتر، رنگارنگ و اصیل واسه دووم و موندگاری به نگهداری درست و مراقبت ایمن نیاز دارن تا گذر روزگار اونا رو از بین جنگ و نیازارد. شما می تونین با رعایت نکاتی ساده، زیبایی اونا رو همیشگی و طول عمرشون رو ضمانت کنین. با ما همراه باشین.

پاکیزگی فرش

در اول پیشنهاد می کنیم واسه تمیز کردن فرشای منزل خود، از جاروی دستی استفاده نکنین! چون نیای نوک تیز و نازک موجود در جاروی دستی با گذشت زمان، الیاف فرش رو دچار آسیب و فرسودگی می کنه. بهتره بدونین به کار گیری یه جارو برقی با دور تند، بهترین و مناسب ترین راه واسه تمیز کردن و بیرون کشیدن گرد و غبار از بین پرزعای فرشه.

تاثیر تابش نور آفتاب

اون دسته از خونه هایی که به دلیل موقعیت شون، آفتاب گیر هستن هرچند شرایطی به درد بخور و ایده آل رو واسه افراد و هم محیط داخلی خونه جفت و جور می کنن اما دارای بعضی مضرات هم هستن. واسه نمونه اگر فرش خونه به صورت دائم در برابر تابش مستقیم آفتاب قرار داشته باشه، این اتفاق روی رنگ فرش تاثیری منفی و داغون کننده داره. پیشنهاد می کنیم اگه در خونه خود، قالی دستبافت و با ارزش پهن کردین واسه جلوگیری از تابشای داغون کننده آفتاب، واسه پنجره های مقابل این فرش تون، از پردهای کلفت و مناسب استفاده کنین.

تاثیر سایش

اگر قالی خود رو در زیر درب قرار دادین، به این موضوع به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که ساییدگی فرش تون رو به همراه داره! اگه مجبورین یه تیکه از فرش یا قالی خود رو به دلیل کم بودن فضا در خونه خود، در زیر درب بذارین درب رو به صورتی تنظیم کنین که به هنگام چرخش تکراری (باز و بسته شدنای پشت سر هم)، تماسی با فرش یا قالی شما نداشته باشه. هم اینکه علاوه بر رعایت نکته فوق، بهتره فرش یا قالی خود رو هر چند وقت یه بار جابه جا و سر و ته کنین تا با این کار، همه قسمتای اون به یه اندازه پا بخوره! و تنها بعضی از قسمتای فرش یا قالی پا نخورده و در برابر سایش قرار نگیره.

حرکت و جابه جا شدن فرش

شاید در یادتون باشه در روزگاران نه خیلی دور، خونواده ها کف خونه های خود رو موکت می کردن و بعد فرش یا فرشای خود رو روی اونا می گستراندند؛ در این وضعیت دیگه خبری از حرکت کردن فرش یا سر خوردن اون نبود! اما امروزه کف خونه ها رو با سرامیک، موزائیک و سنگ می پوشونن؛ به همین دلیل فرشا در اثر پا خوردنای متوالی حرکت کرده و جابه جا می شن. شما می تونین واسه جلوگیری از بروز این اتفاق، از شبکه های توری و نرم پی ایشون سی و یا آسترهای اسفنج مانند هم استفاده کنین. پیشنهاد می کنیم ابعاد و اندازه های این آسترهای خاص رو کمی کوچیک تر از ابعاد و اندازه های فرش یا فرشای خود انتخاب کنین.

پاک کردن لکه ها

یکی از اتفاقاتی که ممکنه در هر خونه ای خیلی وقتا زیاد وقوع افتد، لک شدن فرش یا قالیه! به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین هر وقتی که این اتفاق به وقوع ملحق شد، باید به سرعت واسه پاک کردن و نابود کردن اون دست به کار شین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین موندن لکه روی فرش و کهنه شدن، تمیز کردن اون رو سخت می کنه. در این قسمت می خواهیم بعضی از شکل های جور واجور لکه ها و هم اینکه راه های نابود کردن اونا واسه شما همراهان عزیز بگیم؛ با ما همراه باشین.

تمیز کردن لکه آدامس

اگر آدامسی روی فرش یا قالی شما افتاده و به اون چسبید باشه، در اول اون رو به کمک یه تیکه یخ سفت کرده و بعد با به کار گیری یه کاردک مناسب به آرومی از روی فرش یا قالی خود تراشیده و پاکیزه کنین.

تمیز کرده لکه شمع

در مورد لکه پارافین شمع هم مثل روش بالا (تمیز کردن لکه آدامس) عمل کرده و اون رو از روی فرش یا قالی خود جدا کنین.

تمیز کردن لکه جوهر معمولی

واسه تمیز کردن لکه حاصل از جوهر معمولی، در اول روی لکه، مقداری ماست ریخته و اون رو روی قسمت جوهری به صورت کامل و یکنواخت پخش کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین پس از اینکه ماست خوب با لکه جوهری مخلوط شد، با به کار گیری یه قاشق مناسب اون رو از روی فرش یا قالی جمع کنین. پیشنهاد می کنیم این کار رو چندین بار انجام داده تا جوهر معمولی به طور کامل جذب ماست شده و پاک شه.

تمیز کردن لکه نوشیدنی

شما می تونین لکه حاصل از آبمیوه، قهوه و شکلات، چای و شیر رو به کمک آب نیمه گرم و هم اینکه صابون و یا با آب و شامپو تمیز و پاکیزه کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین استفاده کردن از یه تیکه اسفنج می تونه کار شما رو آسون تر و آسون تر کنه.

تمیز کردن لکه مایعات شیرین

لکه حاصل از شربت، چای شیرین و هم اینکه دیگه نوشیدنیایی که شیرین طعم هستن، اگر به سرعت از روی فرش یا قالی پاک نشن می تونن دلیل پوسیده شدن فرش یا قالی خونه شما گردند! اگه مثل این مواد روی فرش یا قالی شما ریخت، بهتره خیلی سریع اون رو پاک و پاکیزه کنین.

تمیز کردن لکه روغن و چربی

واسه نابود کردن و هم پاک کردن لکه چربی، روغن و یا حتی واکس می تونین از محلول سرکه سفید و صابون استفاده کنین! اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگر روغن روی فرش یا قالی شما ریخته شد، باید در اول اون رو با به کار گیری یه قاشق جمع کرده و بعد یه تیکه پارچه سفید رنگ رو روی اون قسمت از فرش یا قالی که آلوده شده، بذارین و روی اون لکه، اتوی نیمه گرم بکشین. با انجام این کار، روغن موجود در میان پرزهای فرش یا قالی، به پارچه سفید رنگ جذب می شه.

تمیز کردن لکه تخم مرغ

اگر تخم مرغ خام روی فرش یا قالی شما ریخته شد، می تونین اون رو با به کار گیری محلول مناسب آب نیمه گرم، صابون، نمک و سرکه سفید پاک و پاکیزه کنین. بهتره بدونین می تونین از این روش واسه پاک کردن لکه خون هم استفاده کنین.

تمیز کردن لکه دوده

شما می تونین واسه پاک کردن و نابود کردن لکه حاصل از دوده از روی فرش یا قالیای خود مخصوصا موکتای تیره رنگ، روی اون قسمتایی که شدیدا تیره و دوده ای شدن، نمک بپاشید! یادتون نره باید پس از گذشت وقتی در حدود یه ساعت و نیم، نمکا رو با به کار گیری جاروبرقی جمع آوری کنین.

تمیز کردن لکه ادویه

واسه پاک کردن لکه ادویه، می تونین از محلول آب و آبلیمو استفاده کرده و بعد یه دستمال خشک با توانایی جذب بالا رو روی اون قسمت از فرش یا موکت بکشین.

تمیز کردن لکه کاکائو، بستنی و هم اینکه چسب

در اول بسیار آروم و با دقت تموم، دور و بر محل لکه رو جمع کنین تا لکه به وجود اومده، بیشتر و بیشتر نشده و پخش نشه! بعد تو یه فنجون آب، یه قاشق چای خوری مایع ظرف شویی رو حل کرده و محلول حاصل رو با به کار گیری یه دستمال تمیز و نرم و یا مقداری پنبه روی محل مورد نظر بمالید؛ بهتره بدون اینکه محل لکه مالیده شه، به آرومی اون رو تمیز کنین.

موضوع شستشو فرش و قالی و قالیشویی

از قدیما فصل تابستون که به روزای آخر خود نزدیک می شه، معمولی خیلی از خانومای خونه دار ایرونی تصمیم می گیرن تا فرشای خود رو بشورن و پاکیزه کنن. البته اگر شما تصمیم به شستشو فرش و قالیای خود دارین، پیشنهاد می کنیم اونا رو به شرکتای معتبر و خوش نام و نشون قالیشویی بسپارین. به خاطر این که این شرکتای قالیشویی معتبر در اول گرد و خاک موجود در میان پرزهای فرش رو زدوده و بعد پروسه شست و شو رو به انجام می رسونن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگر شما تصمیم دارین فرش و قالیای خود رو در خونه بشورید امکان پاک کردن گرد و خاکا رو دارید، به همین دلیل گرد و غبار در بین پرزهای فرش یا قالی شما باقی می مونه. تمیز کردن فرش یا قالیا در خونه با به کار گیری شامپوهای استاندارد مخصوص فرش هم ممکنه.

خشک کردن فرش و قالی در خارج از قالیشویی

اون دسته از فرش و قالیا که در خونه و بوسیله افراد خونواده شسته می شن، باید در شرایط خاص و مناسبی خشک شن تا آسیب و زیان کمتری به اونا وارد شه. در این قسمت واسه شما همراهان عزیز، پیشنهاد هایی مهم رو در این مورد آماده کردیم که می تونه راهنمای مناسبی واسه شما باشه: اگر شستشو فرشا و قالیا یکی از برنامه های فصلی و پر تکرار شما هستش، پیشنهاد می کنیم داربستای مخصوص چهار پایه ای شکلی رو جفت و جور کنین تا با به کار گیری اونا بتونین فرشای خود رو روی پشت بام خونه و یا در حیاط در مقابل نور مناسب و ملایم آفتاب پهن کنین. با انجام این کار، هوا به صورت ایده آل و کامل در دور و بر فرش شسته شده شما جریان پیدا می کنه و در این حالت خوب خشک می شه. پیشنهاد می کنیم اصلا فرشا و قالیای شسته شده خود رو آویزون نکنین! هم اینکه بهتره بدونین اگر فرشای خود رو در زیر نور سوزنده و تند آفتاب پهن کنین، آسیبایی جدی به الیاف و بافت فرشاتون وارد می شه که حتی ممکنه جبران ناپذیر باشه. واسه خشک کردن فرشا و قالیای شسته شده خود، اصلا از گرما مستقیم و شدید وسایل و لوازم گرمایی مثل شومینه، بخاری و هم اینکه رادیاتور استفاده نکنین چون صدماتی جدی و اساسی به اونا وارد می کنن. اگر فقط بخشی از فرش یا قالی شما خیس شده باشه، بهتره واسه خشک کردن اون از یه هوله، یا پارچه پنبه ای و یا یه اسفنج استفاده کنین؛ بدین صورت که در اول آب رو جمع کرده و بعد قسمت خیس شده و مرطوب فرش رو در مقابل تابش ملایم و مناسب آفتاب بذارین. شما حتی می تونین با به کار گیری یه وسیله گرمایی مناسب و ملایم مثل سشوار دستی، فرش خود رو از پشت و رو خشک کنین. هرچند پیشنهاد می شه قالی و فرش خود رو به قالیشوییای معتبر بسپارین.

با تمیز کننده های خونگی، فرشا و قالیای خونه خود رو بشورید!

از سرکه و جوش شیرین استفاده کنین:

شاید بهتر باشه بدونین کمتر چیزی هست که بشه اون رو با به کار گیری سرکه و جوش شیرین تمیز کرد! حالا خوبیش اینه لکه های ایجاد شده روی فرش رو هم با این محلول پاک کرد. واسه تمیز کردن لکه روی فرش یا قالی، فقط کافیه مقداری پودر جوش شیرین رو روی لکه ریخته و بعد مقداری هم سرکه سفید به ان اضافه کنین. پس از این کار، یه دستمال با قدرت جذب بالا رو روی اون قسمت از فرش کشیده تا سرکه رو به طور کامل به خود جذب کنه و بعد اجازه بدید تا فرش به طور کامل خشک شه. با به کار گیری جاروبرقی، جوش شیرین باقی مونده روی فرش رو هم جمع کنین. پیشنهاد می کنیم واسه پاک کردن لکه های بزرگ تر، فقط از جوش شیرین استفاده کنین؛ بدین صورت که اون رو روی فرش پاشیده و دست کم پس از گذشت چیزی در حدود سی دقیقه، اون رو با به کار گیری جاروبرقی جمع کنین.

واسه تمیز کردن فرش، از نمک استفاده کنین:

مخلوط نمک و سرکه از بین برنده لکه های تشکیل شده روی فرشه؛ این دو ماده یعنی نمک و سرکه رو با هم مخلوط کرده و اون رو به صورت خمیر درآرین، بعد روی لکه ریخته و بذارین تا به صورت کامل جذب شه. پس از چند دقیقه، یه دستمال مرطوب رو روی قسمت مورد نظر مالیده و بعد از خشک شدن، با جارو برقی اون رو تمیز کنین.

واسه تمیز کردن فرش، از بخار استفاده کنین:

اگر تصمیم دارین واسه تمیز کردن فرش یا قالی خود از بخار آب استفاده کنین، از دستگاه بخار شور بهره گیرید. در اول بهتره قبل از به کار گیری دستگاه، کاتالوگ دستگاه رو با دقت تموم و کامل بخونین. اگر به کار گیری مواد شیمیایی در دستگاه بلامانع باشه، پیشنهاد می کنیم به جای آب از محلول سرکه و آب استفاده کنین.

واسه تمیز کردن فرش، از پراکسید هیدروژن استفاده کنین:

در اول اینم بگیم مخلوط پراکسید هیدروژن، پاک کننده ای فوق العاده قوی مخصوصا واسه لکه های خون و پروتئینه. شما می تونین با ریختن این ماده فوق العاده روی لکه به وجود اومده روی فرش یا قالی، تماشاگر از بین رفتن اون لکه باشین.

واسه تمیز کردن فرش، از زمین شی استفاده کنین:

شما می تونین با به کار گیری زمین شی هم لکه روی فرش یا قالی خود رو پاک کنین؛ بدین صورت که در اول دو پیمانه جوش شیرین رو با یه چهارم تیکه های یه صابون یا پودر پوره مخلوط کنین، بعد به ماده تشکیل شده ده الی بیست قطره اسانس با عطر دلخواه خود رو اضافه کنید (معمولا در اینطور شرایطی از عطر لیمو یا اسطوخودوس استفاده می کنن). در مرحله بعد این مواد رو خوب با هم مخلوط کرده و با به کار گیری یه اسپری اون رو روی فرش بپاشید. بعد به عنوان قدم بعدی، مقدار یه چهارم پیمانه آب گرم رو با یه پیمانه سرکه سفید مخلوط کنین؛ زمین شی از جنس اسفنج رو در داخل اون فرو کرده و اون رو روی مواد از قبل ریخته شده روی لکه، بکشین. اجازه بدید فرش چیزی در حدود یه ساعت به همون صورت باقی مونده و خشک شه، بعد روی اون جاروبرقی بکشین.

واسه تمیز کردن فرش، از پودر ذرت استفاده کنین:

شاید باور این حرف واسه شما کمی سخت باشه؛ اما پودر ذرت هم می تونه در تمیز کردن فرش کمک رسون شما باشه. اما روش کار بدین صورته که یه پیمانه پودر ذرت رو با یه پیمانه پوره و هم اینکه نیم پیمانه جوش شیرین مخلوط کرده و ماده حاصل رو روی قسمت مورد نظر فرش میپاشیم. بعد با به کار گیری یکدست مرطوب و یا زمین شی اسفنجی، لکه رو از روی فرش تمیز می کنیم. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین پس از خشک شدن، با جاروبرقی روی فرش رو تمیز می کنیم. بهتره پس از تمیز کردن فرش یا موکت با به کار گیری شامپو فرش مناسب، پس از خشک شدن کامل، جارو کنیم.

چیجوری از شامپو فرش به صورت درست استفاده کنیم؟

به دلیل شکل های جور واجور جورواجور الیاف فرش و هم روکش متفاوت مبلمانا، باید شامپوی فرش و موکت با همه شکل های جور واجور الیاف موافق و هماهنگ باشه و هیچ ضرری واسه اونا به همراه نداشته باشه؛ به همین دلیل به کار گیری کمترین اندازه مواد شیمیایی در فرمولاسیون ساخت شامپوی فرش و موکت، بسیار مهم و مهمه. از دیگر سو، جلوگیری از تداخل رنگا در همدیگه و هم اینکه از بین رفتن نشاط و سرحالی رنگ یه فرش و موکت از دیگر جنبه های مهم و مورد توجه در ساخت یه شوینده فرش و موکت استاندارده. هم اینکه لازمه بدونین واسه حفظ سلامت و زیبایی رنگای یه فرش و هم داشتن فرشی با پرزای نرم و ملایم، در کنار انتخاب یه محصول مناسب و ایده آل، طرز به کار گیری اون شامپوی فرش و موکت انتخابی هم خیلی با اهمیته. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بهترین روش و روش واسه تمیز کردن فرش و موکت مورد نظر با به کار گیری شامپوی فرش، انحلال مقدار مناسبی از اون شامپوی فرش در آب (انحلال طبق دستورالعمل) و هم اینکه تمیز کردن سطح مورد نظر با به کار گیری اسفنج آغشته به محلول شوینده حاصله. بعد در مرحله بعدی، باید با به کار گیری یه دستمال نم دار از جنس کتون، سطح فرش یا موکت رو از محلول شوینده هم کثیفیای حل شده در اون پاک و پاکیزه کنین؛ بهتره هر از چندگاه، دستمال مورد استفاده خود رو با یه دستمال تازه و تمیز تعویض کنین. هم اینکه یادتون نره باید فرش یا موکت مورد نظر رو پس از خشک شدن، جارو کنین. از راه رفتن و یا نشستن روی فرش و موکت، قبل از خشک شدن اون به صورت کامل دوری کنین؛ چون وگرنه، احتمال بروز لکه جدید هست و دور از انتظار نیس.

روشای درست واسه پاک کردن شکل های جور واجور لکه از روی فرش یا موکت

تمیز کردن لکه های تازه:

در اول حواستون باشه که قبل از تمیز کردن لکه روی فرش یا قالی، اول فرش رو خوب جارو زده تا گرد و غبار اون به طور کامل از بین تار و پود گرفته شه. بعد با به کار گیری کمی ماست، لکه تازه به وجود اومده رو پاک و پاکیزه کنین مخصوصا لکه های نسکافه و چای رو. واسه این کار، مقداری ماست رو روی سطح لکه ایجاد شده، ریخته و پس از چند دقیقه، اون رو با به کار گیری یه قاشق جمع کنین. بهتره در صورت ضرورت چندین بار این کار رو تکرار کنین؛ بعد با به کار گیری یه دستمال تمیز و مناسب، محل مورد نظر رو خوب خشک کنین تا اثری از لکه باقی نمونه.

تمیز کردن لبه ها و گوشه های فرش یا قالی:

در اول گرد و خاک نشسته بر لبه ها و کنارهای فرش رو با به کار گیری یه برس دستی تمیز کرده و بعد به آرومی جاروبرقی بکشین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین شما می تونین واسه تمیز کردن و پاک کردن این قسمت از فرش یا قالی، از مخلوط پودر ماشین لباس شویی و هم آب همراه با یه فرچه نرم استفاده کنین؛ بعد با به کار گیری یه دستمال نرم و با قدرت جذب بالا، این قسمت رو خشک کنین. بهتره به هنگام پهن کردن فرش یا قالی، در زیر اون یه دستمال سفید یا کاغذ بذارین تا بدین صورت رطوبت فرش به طور کامل گرفته شه.

تمیز کردن با به کار گیری مایع تمیز کننده فرش:

شاید خودتون هم بدونین که شامپوی فرش و صابون فرش با خاصیت کم قلیایی، می تونه شوینده خوب و مناسبی واسه فرش و قالی باشه. اگر در شرایطی قرار دارین که دسترسی به اونا براتون ممکن نیس، تو یه لیتر آب، یه قاشق چای خوری نمک رو حل کنین و بعد اون رو خوب بهم بزنین تا کف کنه! بعد کف حاصل شده رو با به کار گیری یه تیکه تور (توری که خیلی آب به خود جذب نمی کنه!) روی سطح فرش و محل لکه بمالید و در آخر اون رو با یه دستمال هوله ای خشک کنین.

نابود کردن جای قرار گرفتن وسایل و لوازم سنگین:

شاید در خونه شما هم این اتفاق پیش اومده باشه که معمولا وسایل سنگین وزن مثل پایه مبل روی فرش جا می ذارن؛ اما واسه برطرف کردن این مشکل چه اقدامی میشه انجام داد؟ یه تیکه یخ رو روی محل مورد نظر قرار داده و بعد دستمال تمیز و خشکی رو روی اون بذارین تا بدین روش رطوبت اون گرفته شه و در آخر پرزهای فرش یا قالی به حالت اول خود برگردن.

چیجوری میشه یه لکه روی فرش یا قالی رو بسیار سریع پاک کرد؟

حواستون باشه که اگه یه لکه بیشتر از یه یا دو روز روی فرش یا قالی بمونه، ثابت شده و پاک کردن اون همراه با مشکل هستش! پس پیشنهاد می کنیم در صورت ایجاد هرگونه لکه، اون رو خیلی سریع و با به کار گیری مواد مناسب پیشنهادی پاک کنین.

چیجوری میشه رنگ یه فرش یا قالی رو شفاف کرد؟

واسه این کار، در اول روی فرش مقداری نمک و تفاله چای پاشیده و بعد با به کار گیری جاروبرقی اون رو جارو کنین تا بدین صورت رنگ فرش یا قالی شما، شفاف تر شه.

تمیز کردن لکه شمع از روی فرش، قالی، موکت و یا هر سطح دارای بافت:

واسه این کار، در اول با به کار گیری یه جسم نوک تیز مثل چاقو و یا حتی در شرایط اضطراری ناخن، پارافین سخت شده روی فرش یا قالی رو ورداشته و بعد یه دستمال هوله ای بزرگ و یا یه کاغذ روغنی رو تا کرده و روی لکه حاصل از پارافین شمع بندازید. در این مرحله، اتو رو تو یه درجه گرم و مناسب تنظیم کرده و اون رو روی سطح کاغذ یا هوله چندین بار حرکت بدید. این وسط، گرما تولید شده بوسیله اتوی گرم می تونه پارافینای موجود در میان بافتا و پرزهای فرش رو آب کرده و اونا رو جذب کاغذ کنه.

چیجوری میشه لکه های قدیمی رو از روی فرش یا قالی پاک کرد؟

شما می تونین واسه نابود کردن و پاک کردن لکه های قدیمی روی فرش یا قالی (که ممکنه به هنگام لک شدن، متوجه اونا نشده و بعدا با خبر شدین!) مقداری کف حاصل از خمیر ریش رو روی محل مورد نظر ریخته و بعد اون قسمت رو با به کار گیری پارچه مرطوب شده مناسب مالیده و بعد اون رو با یه دستمال خشک، تمیز و پاکیزه کنین. در مرحله بعد، محل لک شده رو با به کار گیری پارچه تمیزی پوشونده و بعد یه جسم سنگین واسه نمونه یه کتاب، رو روی اون بذارین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین هر موقع پارچه مرطوب شد، اون رو عوض کنین تا پس از گذشت یه مدت نه خیلی طولانی، رطوبت روی فرش از بین رود.

چیجوری میشه لکه های رنگی رو از روی فرش و قالی تمیز کرد؟

اگر روی فرش یا قالی شما، لکه حاصل از چای، قهوه و یا دیگر مواد رنگی مثل آب انگور ایجاد شه، باید در اول واسه جلوگیری از نفوذ بیشتر این ماده در لا به لای الیاف، رطوبت ماده ریخته شده رو با به کار گیری یه دستمال کاغذی یا هوله کاغذی تمیز گرفته و بعد مقداری سودا یا آب معدنی رو روی اون قسمت بریزین. در مرحله بعدی، پس از گذشت چند دقیقه محل مورد نظر رو با به کار گیری یه دستمال تمیز، پاک کرده و این کار رو اون قدر تکرار کنین تا دیگه هیچ اثری از اون لکه روی فرش یا قالی شما باقی نمونه.

چیجوری میشه لکه های به وجود اومده بوسیله مواد چرب رو از روی فرش و قالی تمیز کرد؟

واسه نابود کردن و رفع لکه مواد چرب مثل لکه به وجود اومده بوسیله مداد شمعی و یا حتی موادی دیگه مثل قیر، باید در اول مقداری از یه حلال غیر چرب که زود خشک نمی شه رو روی مقداری پنبه ریخته و بعد اون رو روی لکه مورد نظر بذارین. با این کار، مقداری از ماده چرب به پنبه جذب شده و انگار میشه گفت حلال اون هستش! پیشنهاد می کنیم این کار رو خیلی وقتا زیاد تکرار کنین تا آخرسر همه لکه چرب از بین بره؛ بعد بهتره محل مورد نظر رو با به کار گیری یکدست تمیز و مرطوب، پاک کنین.

مهمترین نکات به هنگام شستشو فرش و قالی

همیشه در ایام سال نو و نوروز، خونواده ها تصمیم می گیرن تا فرشای خونه خود رو در حیاط خونه و با دست بشورن هرچند بهتره این کار رو به قالیشویی بسپارن؛ اما انجام این کار، لازمه رعایت نکات بسیار مهمیه. در این قسمت، بخشی از این نکات رو میگیم؛ با ما همراه باشین. به هنگام شستشو فرش یا قالی با دست و روی زمین، به کار گیری زمین دارای کف سخت، موزاییک یا سیمانی و یا زمین شیب دار بهتر و ایده آل تره. در مورد جریان آب به هنگام شستشو فرش یا قالی، بهتره جریان آب با گرما معمولی و هم به صورت دوش باشه. یادتون نره از آب گرم اصلا در شستشو فرش ماشینی و یا دست بافت استفاده نمی شه. ( قالیشوییا هم این نکات رو رعایت می کنن) حواستون باشه که فرشای ماشینی پس از شست و شو، از اندازه نرمی و لطافت اونا کم میشه و این اتفاق دلیلی نداره جز وجود مواد پلاستیکی در تار و پود و گره های اونا. در مورد موضوع فرشای دست بافت هم این اتفاق دلیل می شه تا اونا رنگ پس بدن؛ اما تنها مشکل به اینجا ختم نمی شه! آب گرم مورد استفاده، رنگ پس داده شده رو در قسمتای با رنگ روشن فرش اثبات می کنه؛ که رنگ ورداری و بازسازی این اتفاق هم خیلی سخت و هم با هزینه کلانه. اون دسته از فرشایی که چله اونا از جنس ابریشم، پشم و یا حتی گره های ابریشمیه، پس از شست و شو، کیفیت اونا کم میشه. در شستشو فرش و قالی، اصلا از مواد دارای خواص قلیایی استفاده نکنین. بهتره در این شرایط، از مواد و شویندهای خنثی استفاده کنین. ( مواد و شویندهایی مثل پودر دستی که باید قبل از استفاده در آب حل شه! هم اینکه به کار گیری مایع ظرفشویی، شامپوی فرش و یا حتی پودر صابون فرش حل شده در آب می تونه واسه فرشای با لکه چربی به درد بخور و اثر داشته باشه) فرش دستبافت رو اصلا از قبل خیس نکنین؛ مخصوصا اون دسته از فرشا که رنگ پس میدن. چون در این شرایط، قسمتای روشن هم رنگی می شن و بازسازی این اتفاق هم بسیار مشکل هستش. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اون فرشی رو که از خود رنگ پس میده، پس از انجام شست و شو با به کار گیری آبگیری و هم برس پلاستیکی، اصلا لوله نکنین و هم اینکه اصلا داخل فرش لوله شده رو آب نگیرید. فرش شسته شده رو باید به صورت کامل آبگیری کرده و در اول با به کار گیری یه پارو و بعد با دستمال نخی تمیز و یه هوله، آب میان پرزهای اون رو به صورت کامل بگیرین و به مدت زمان یه ساعت، اون رو به همون حالت روی زمین باقی گذارید تا قسمتایی از فرش که رنگ پس میدن با دیگه قسمتای اون، تداخلی نداشته باشن. اگر فرش یا قالی شما به مدت یه ساعت روی زمین و به صورت پهن شده باشه، مابقی رطوبت خود رو هم از دست میده و اون هنگام واسه پهن کردن، آماده س. پیشنهاد می کنیم فرش یا قالی نیمه مرطوب خود رو از قسمت پشت در برابر جریان هوا و هم اینکه در سایه (یعنی در مقابل تابش غیر مستقیم آفتاب) آویزون کنین. واسه اون دسته از فرشای دستبافت و هم اینکه ماشینی هم که رنگ پس نمی دن، روش شست و شو به همین ترتیبه. اگر به هنگام پهن کردن فرش یا قالی، دوباره روی اون آب بگیرین، ریشه های فرش مطمئنا زرد رنگ می شه. پس از خشک شدن کامل فرش، اون رو با به کار گیری یه برس سر و یا جاروی چوبی به جهت خواب فرش، برس یا جارو بزنین تا با این کار، تموم طرح و نقش فرش در سر جای خود قرار گیرد و فرش شما هم با این کار شکیل تر، قشنگ تر و هم اینکه تمیز تر دیده شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین چون جاروبرقی به صورت رفت و برگشت روی فرش یا قالی کشیده می شه، پس خواب فرش رو به هم زده و در این حالت، از زیبایی اون هم کم میشه. قالیشوییای معتبر به نکات شستشوی فرش واقف هستن و کاری با کیفیت ارائه میدن.

اصول مهم شستشو فرش یا قالی در خونه!

به این موضوع به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نظافت و شستشو فرش مهم خاص و خاصیه و رعایت بعضی قوانین و اصول مهم در این مورد می تونه دلیلی باشه واسه اینکه فرش یا قالی ما، کیفیت اولیه خود رو از دست نداده و تا جای ممکن، خصوصیات زیبای ظاهری و هم ساختمانی خود رو حفظ کنه. هم اینکه بهتره بدونین معمولا شستشو یه فرش، یه بار پس از پرداخت و دوباره هم پس از گذشت چند سال اتفاق تکرار می شه.

مرحله غبارگیری فرش:

در این مرحله، دو موضوع واسه ما مهم و مهمه؛ به عنوان موضوع اول میشه ارتقای کیفیت رو گفت و هم اینکه به عنوان موضوع دوم، پاک کردن و نابود کردن آلودگیا و هم کثافتایی که در طول سالیان طولانی روی فرش یا قالی نشسته س، هستش. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مرحله غبارگیری قبل از شستشو فرش، به دو روش یا روش انجام می شه:

  1. روش غبارگیری معمولی: در روش غبارگیری معمولی، در اول فرش یا قالی رو تکونده و بعد با به کار گیری چوب بر پشت فرش یا قالی می کوبن تا بدین روش گرد و خاک نشسته روی فرش از اون خارج شه. در قدم بعدی، با یه جاروی زبر (واسه نمونه میشه همون جاروهای زبر قدیمی که در بیشتر خونه ها هست رو در نظر بگیرین) اما حواستون باشه که این کار دلیل پارگی و جدا شدن تار و پود فرش یا قالی می شه و باعث آسیب دیدن و صدمه خوردن فرش شه. یکی از کارای نادرستی که بعضی از افراد مرتکب می شن اینه که فرش رو در مرحله غبارگیری و جهت تمیز کردن روی زمین می کوبن! اصلا این کار رو انجام ندین.
  2. روش غبارگیری مکانیکی: روش غبارگیری مکانیکی در کارخانجات قالیشویی و هم اینکه بسته به کیفیت اونا، انجام می شه؛ لازمه بدونین انجام این کار در خونه، ممکن و ممکن نیس. این موضوع رو یادتون نره که فرشا و قالیایی که دارای گرد و غبار هستن، قبل از شست و شو و قالیشویی باید حتما غبارگیری شن؛ چون به هنگام شست شو، گرد و غبار باقی مونده در ته گره (منظور از گره یعنی محل تماس گره فرش با تار و پود)، خوب تمیز نشده و این اتفاق، دلیل پوسیدگی فرش می شه (به طور روشن تر میشه گفت، تبدیل به گل شده و در مغز و جون فرش باقی می مونه). امروزه در زندگی شهری معمولا از جاروبرقی واسه تمیز کردن فرش استفاده می شه، به خاطر همین گرد و غبار زیادی در درون فرش باقی نمی مونه احتیاجی به انجام غبارگیری فرش احساس نمی شه؛ البته باید به این نکته توجه داشت که فرش یا قالی رنگ پس نده!

فرشای از نوع دستبافت چون دارای کیفیت متفاوتی هستن، به خاطر همین ممکنه بعضی از این دسته فرشا، رنگ پس بدن. پیشنهاد می کنیم واسه اینکه بدونین فرش شما رنگ پس میده یا نه! این کار رو انجام بدین. یه دستمال سفید رنگ تمیز رو در اول با آب نیمه گرم خیس کرده و به قسمتایی از پرز فرش یا قالی مورد نظرتون بکشین یا حتی می تونین پرز فرش رو واسه وقتی کوتاه (چندین ثانیه) درون دستمال نگه دارین. اگر با این کار دستمال رنگی شد، پس فرش مورد نظر شما رنگ پس میده و باید به هنگام شستشو اون بعضی نکات رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. (این موضوع رو یادتون نره که بیشتر رنگای تیره، رنگ پس میدن؛ رنگایی مثل سبزهای تیره، مشکی، سرمه ای، لاکی و هم اینکه رنگ آبی(

چگونگی به کار گیری شامپو فرش