انجام شوند
2 –تخطی ا ز مفاد پروتکل
3- مواردی که منجر به مرگ یا صدمه جدی به بدن یا سلامت شود .
به منظور انجام مجازات در دادگاه با ید ادله کافی در دادگاه عادلانه وجود داشته باشد که نشان دهد متهم به این تخلفات دست ز ده و انگیزه هایی برای این کار داشته است و به عبارت دیگر عمل محرمانه وعنصر آگا هی جنا یت باید وجود داشته باشد تا جنایت جنگی محقق شده و دولت خا طی مورد محا کمه قرار گیرد.
. ماده 28 دادگاه بین المللی جنایی می گوید که :
علاوه بر دیگر زمینه های مسئولیت جنایی در این قانون مدون برای جنایات حوزه رسیدگی یک دادگاه :
الف) یک فرمانده نظامی یا شخصی که در زنجیره فرماندهی تأثیر گذار است از لحاظ جنایی مسئول بروز جرم هایی است که در حوزه مسئولیت دادگاهی اتفاق افتاده اند که نیروهای تحت فرمان و کنترل وی آن را مرتکب شده یا از قدرت نفوذ مؤثر یا کنترل در موارد مرتبط سوء استفاده شده و در نتیجه آن قدرت به درستی اعمال نشده است . در این جا :
1- فرمانده نظامی یا شخصی که به آن عنوان شناخته شده یا به واسطه شرایط در آن زمان فرماندهی را بر عهده داشته باید می دانسته که نیروها در حال ارتکاب جنایت هستند یا قرار است این جنایت را مرتکب شوند .

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

2- فرمانده نظامی یا شخصی که نتوانسته تمام اقدامات لازم و منطقی را در چهارچوب اختیارات برای پیشگیری یا لغو مأموریت انجام دهد یا موضوع را به مقامات مسئول برای انجام تحقیقات و پیگردهای قانونی محول نماید .
با اعمال این استاندارد به شکلی سخت گیرانه در نبردهای نوین شاید در فواصل چند هزاران مایلی فرماندهان بتوانند به شکلی فزاینده مسئول عملکرد زیر دستان خود شود

نتیجه گیری
آنگونه که محرز و مسلم شد جنگ های هوایی بسیار مورد توجه قدرتهای جهان قرار میگیرد و از آنجا که هیچ کشوری حاضر نیست قدرت خود را محدود سازد تا کنون دول تن به ایجاد قواعد مستقیم و واضح در این خصوص نداده اند اما این نمود بر بی قانونی نیست و همانطور که ذکر آن رفت قواعدی وجود دارند که می توانند چراغی بر سر راه دولی باشند که به بشر و بشریت احترام می گذارند و حاضر نیستند برای رسیدن به اهداف نظامی خود افراد غیر نظامی را در معرض خطرات مستقیم و غیر مستقیم قرار دهند در درجه اول قواعد عرفی خود نمایی میکنند که میتوانند بخش اعظم خلاءهای قانونی موجود در این زمینه را پوشش دهند و اگر دولتها صرف نظر از قواعد قراردادی موجود توجه خود را معطوف به قواعد عرفی موجود در زمینه حقوق جنگ کنند که تا حد گسترده ای می توان از خشونت و آسیب به جمعیت و اهداف غیرنظامی کاست و یک دولت قدرتمند در حالی با تکیه بر نیروی هوایی خود پیروز بر جنگ می شود که تمام قواعدی را رعایت کرده است که در خلال جنگ های گوناگون شکل گرفته و و قاعدتاً غیرنظامیان بسیاری قربانی شده اند تا دولت ها معطوف به این قواعد و ایجاد عرف های بین المللی تحت عنوان قواعد عرفی در خصوص جنگ و حمایت از غیر نظامیان شدند و در صورت توجه وافر به قواعد عرفی است که می توان گفت که در خصوص جنگ هوایی نیز قوانین لازم الاجرای بسیاری وجود دارد که رعابت آنها کمترین آسیب را به جمعیت و اهداف غیر نظامی دارد که توقعات نظامی طرفین درگیر در جنگ را نیز تا حدودی برآورده میکند علاوه بر این قواعد لاهه در وحله اول ،علی الخصوص قواعد کنوانسیون 1923 لاهه که به طور اختصاصی به جنگ های هوایی پرداخته است میتواند نقطه ی عطفی در استفاده از جنگ افزارهای هوایی در زمان جنگ باشند، پس از آن قواعد ژنو و مهمتر از آن پروتکل اول الحاقی که تا سطوح بالایی رفع ابهام میکند میتواند پاسخی به بسیاری از سوالاتی باشد که دراین زمینه مطرح میشود و عدم احترام به این قواعد است که باعث میشود دول خاطی به عنوان جنایتکار جنگی شناخته شود.بیطرفی در جنگ یکی از مباحث مهم در زمان جنگ است باید به دول بی طرف احترام گذاشت و از سوی دیگر دولت بیطرف اگر قواعد مرسوم بیطرفی را رعایت نکند دیگر بیطرف نیست و تجاوز به حریم هوایی این کشور مجاز میشود بنابراین استفاده از جنگ افزارهای هوایی نیز قواعد خاص خود را دارد که دول استفاده کننده مازم به رعایت آن هستند.
فصل چهارم
بررسی ابعاد حقوقی جنگ های هوایی با تاکید
بر جنگ های دو دهه اخیر
پیشگفتار
اکنون که جنگ های هوایی شناخته شدند و معین شد چه قواعدی بر این جنگ ها حکومت می کند به بررسی نمونه ای چند از جنگ های هوایی می پردازیم تا مشاهده کنیم دولت ها در هنگام وقوع نبردهای هوایی تا چه اندازه پایبند به این اصول و مقررات بوده اند و با توجه به اینکه کشورهای قدرتمند جهان از نظر نظامی که هواره سعی دارند چهره موجهی از خود را به جوتمع بشری عرضه کنند در زمان وقوع جنگ های هوایی و استفاده از جنگ افزارهاانی هوایی تا چه اندازه خود را محدود به اجرای قواعدی می کتتد که خودشان در ایجاد این قواعد نقش داشته اند و همواره اجرا و احترام به این قواعد را از اهم وظایف خود عنوان نموده اند و همواره خود را حامی حقوق بشر معرفی می کنند.در ذیل به تعداد محدود اما مهمی از جنگ های هوایی پرداخته خواهد شد تا مشخص شود دولتها چه رویه ای در خصوص این نمونه از جنگ دارند.
مبحث اول:جنگ هوایی علیه عراق و یوگسلاوی
گفتار اول: جنگ های هوایی امریکاعلیه عراق

الف)هدف از حمله به عراق در دو جنگ خلیج فارس
جنگ های علیه عراق که به جنگ های اول و دوم خلیج فارس معروف هستند در سال های 1991 و 2003 به وقوع پیوستند جنگ اول خلیج فارس با هدف پایان دادن به اشغال غیر قانونی کویت توسط سربازان عراق انجام شد . به دنبال تأیید قطع نامه 678 شورای امنیت سازمان ملل ائتلاف گسترده ای از کشورها به وجود آمد . در مقابل عدم پذیرش درخواست های شورای امنیت سازمان ملل از سوی عراق نبرد هوایی در 17 ژانویه 1991 آغاز شد . تلاش های ترکیبی باعث آزاد سازی سریع کویت و به پایان رسیدن درگیری ها شد . در طول جنگ اول خلیج فارس تمام دولت های شرکت کننده تنها 10 کشور در جنگ های هوایی شرکت کرده اند که شامل 72 هزار مأموریت نبرد بود که از بین آن 32 هزار مورد بر علیه اهداف نظامی مستقر در عراق بودند . کارزار هوایی مرتبط با دومین جنگ خلیج فارس در هشتم ماه مارس آغاز شد . زمانی که ائتلاف کوچکی از دولت ها تصمم گرفتند حمله مسلحانه بر علیه عراق آغاز کنند که متهم به عدم تبعیت از قوانین شورای امنیت در ارتباط با خلع سلاح بود بنابراین جنگ دوم خلیج فارس به دنبال عدم تبعیت عراق از دستورات شورای امنیت مبنی بر خلع سلاح در سال 2003 رخ داد.
ب)بررسی ابعاد حقوقی حمله های هوایی به عراق
احترام به قوانین بشردوستانه بین المللی در موقعیت های مختلف توسط کشورهایی که درگیر جنگ های هوایی خلیج فارس بوده اند همواره مورد تایید بوده است و آنگونه که ظاهراً نمایان است کشورهای درگیر در جنگ قصد داشتند مجموعه ای از اصول و روشها و اقدامات نظامی مطابق با پروتکل اول الحاقی را پذیرفته و به اجرا گذارند.
(در زمان جنگ اول خلیج فارس ایتالیا، بحرین، کانادا، کویت و عربستان صعودی و عمارات متحده عربی طرفین اولین پروتکل اول الحاقی بودند.
آمریکا، بریتانیا، فرانسه و استرالیا قرارداد را امضا کرده بودند و آن را به تصویب نرسانده بودند عراق حتی آن را امضا نکرده بود از بین دول شرکت کننده در جنگ دوم خلیج فارس تنها بریتانیا و استرالیا کنوانسیون را تصویب کرده بودند.)
برای نمونه جزیی می توان به گزارش مارشال بیل وارتد به کمیته دفاع بریتانیا اشاره نمود که نشان می دهد بریتانیا از انجام بمباران براساس درخواست آمریکا خودداری نموده است: نیروی هوایی حداقل دوبار از بمباران هدف با توجه به صدور فرمان فرمانده آمریکایی در طول جنگ خلیج فارس خودداری کرد چرا که ریسک آسیب های جانبی بسیار بالا بود به آن شک


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *