۲۰ دختر محجبه با پیراهنای بلند زرق و برق دار و روسریای جلو کشیده، روی سن رژه رفتن و امتیاز گرفتن. ۲۰ دختر جوون تاج به سر و روبان به دوش که قرار بود سومین دوره دختر شایسته مسلمون رو برگزار کنن.

مجله مهر: سومین دوره مراسم دختر شایسته جهان اسلام دیروز در جاکارتا برگزار شد. مراسمی که دو سال قبل به صورت محدود فقط در اندونزی برگزاز می شد و این بار با انتخاب دختران برگزیده از سراسر جهان اسلام، در رسانه های دنیا خبرساز شد.

دختر شایسته جهان اسلام یه دختر ۲۱ ساله نیجریاییه که عقیده داره جایگاهی که اون در اون قرار داره بسیار متفاوت از جایگاه دختر شایسته دنیا هستش: «در اون مسابقات زنان اندامشون رو به نمایش می ذارن و همه چیز دور زیبایی بدن می شه. اما در مسابقه دختر شایسته جهان اسلام زیبایی داخلی، انسانیت و هوش و پیامی که هر نامزد به جهان میده، مهمه.» اون که بعد از اعلام اسمش به عنوان دختر برگزیده، گریه کرد و سجده شکر به جا آورد، گفت این هدیه از طرف خدا بوده و تموم تلاشش رو می کنه تا نماد یه زن مسلمون موفق باشه.

«آبابیا عایشه آجیبولا» ۲۲۰۰ دلار جایزه نقدی به همراه یه سفر زیارتی به مکه گرفت. اونم اینکه اجازه داره با به کار گیری اسم انجمن زنان مسلمون اندونزی در پروژه های کمک دوستانه همکاری کنه.

معیارهای انتخاب چی بود؟

در انتخاب دختر شایسته مسلمون، تعهد به اصول دینی، قرائت و تقسیر قرآن و روشای روسری سر کردن و حجاب داشتن جزو مواردی بود که مورد توجه داوران قرار داشت. در این دوره، ۵۰۰ شرکت کننده از سراسر دنیا ویدئوهایی واسه معرفی خود فرستاده بودن که در اون دلایل انتخاب حجاب، نقش اسلام در جهان امروز و جهان بینی زن مسلمون رو توضیح داده بودن. از این بین، ۱۰۰ ویدیو انتخاب و در آخر ۲۰ نفر از شرکت کنندگان راهی مرحله پایانی شدن که شامل شرکت کننده هایی از اندونزی، مالزی، بنگلادش، برونئی و ایران بودن. شرکت کننده ایرونی، معصومه ابراهیمی ۲۷ ساله بود که در رشته مدیریت صنعتی و طراحی تحصیل کرده و در این رقابتا در جایگاه پنجم قرار گرفت.

«آبابیا عایشه آجیبولا» میگه: «ما می خوایم نشون بدیم که یه زن مسلمون می تونه قشنگتر و با استعداد باشه و پوشش اسلامی اصلا مانع اون نمی شه.»

واسه دور پایانی این مسابقه دختران باید سه روز خود رو از نظر الهی آماده می کردن. این آمادگی شامل برخاستن از خواب در ساعت ۳ و نیم بامداد و حضور به موقع در نیایش صبحگاهی بود. بعد از عبادت صبحگاهی اونا باید به سخنرانیایی در مورد سیستم مالی اسلامی، تربیت اسلامی و تفسیر قرآن گوش می دادن.

مقابله نرم با میس ورلد

اکا شانتی، بنیان گذار مراسم دختر شایسته جهان اسلامه که تا سه سال قبل گوینده خبر تلویزیون اندونزی بود اما بعد از اینکه در مقابل درخواست مدیران خود واسه برداشتن حجابش مخالفت کرد، از کار اخراج شد و بعد از اون عزمشو جزم کرد با همکاری انجمن زنان مسلمون اندونزی این مراسم رو راه اندازی کنه. اون میگه: «می خواستیم با این کار مقابله بی سر و صدا و نرمی با انتخابات دختر شایسته دنیا که تا چندی دیگه برگزار می شه داشته باشیم.» انتخاباتی که برگزاری اون در جاکارتا با مخالفتای تندی مواجه شد و متولیان برگزاری مراسم رو راضی کرد تا بالی رو به عنوان میزبان رقابتای دختر شایسته دنیا در سال ۲۰۱۳ معرفی کنن.

در مرحله پایانی دختران باید به مدت سه روز خود رو از نظر الهی آماده می کردن

معصومه ابراهیمی دختر شایسته ایرونی هم در این رقابتا شرکت داشت

دختر شایسته جهان اسلام بعد از شنیدن اسمش به زانو افتاد و سجده شکر به جا آورد

noindex