بیل گیتس billgates

مرد شماره یه نرم افزار جهان، امروز شصت ساله می شه و پا به هفتمین دهه زندگی می گذارد. بیل گیتس که مایکروسافت رو از استارت آپی کوچیک به قطبی مهم در جهان آی تی تبدیل کرد و به ثروتی افسانه ای رسید، بازم چشم به آینده داره.

به گزارش دویچه وله، بیل گیتس روز چهارشنبه (۲۸ اکتبر/ ۶ آبان) ) پا به ۶۰ سالگی گذاشت. اون ۴۰ سال پیش، پس از ترک تحصیل از دانشگاه هاروارد، با دوست دوران کودکی اش، پاول آلن، به دنبال تحقق رویاهای بلندپروازانه اش رفت.

اون با راه اندازی مایکروسافت که اولین شرکت نرم افزاری جهان بود، پیش تاز برنامه سازی در دنیای کامپیوتر شد و امپراتوری نرم افزاری اش با پی سی (کامپیوترای شخصی) جهان رو درنوردید.

بیل گیتس که در اول عصر ریزپردازشگرها (مایکروپروسسورها) در سیاتل متولد شده بود، در ۳۲ سالگی پس از پیشرفت و ساخت سیستم عامل “داس”(MS-DOS) و پس از اون ویندوز، به ثروتی میلیارد دلاری رسید که واسه اولین بار در تاریخ فقط و فقط از راه فروش سرویس ها و نرم افزارهای تولیدشده واسه کامپیوترای سراسر جهان تامین شد.

رویای جاه طلبانه اون و پاول آلن این بود که پای کامپیوترها رو به همه خونه های دنیا باز کنن. این رویا با جهان گیر شدن کم کم ویندوز محقق شد؛ انقلابی در اندازه جهانی که بیل گیتس به اون می بالد، اما می گوید حالا بیشتر از گذشته، نگاه به آینده داره.

اون امسال در چهلمین سالگرد راه اندازی مایکروسافت، در نامه ای خطاب به کارکنان این شرکت نوشت: «تکامل تکنولوژی در ۱۰ سال آینده حتی سریع تر از همیشه هستش. ما همین حالا هم در جهانی چندپلت فرمی زندگی می کنیم اما نفوذ سیستم های کامپیوتری در زندگی های ما حتی از اینم بیشتر می شه.

ربات ها و کامپیوترها به زودی می تونن ببینن و حرکت کنن و با محیط دورو برشون تعاملی طبیعی داشته باشن؛ موضوعی که کارکردهای نوین بسیاری داره و مردم جهان رو هر روز توانمندتر از دیروز می کنه.»

دقیق شدن و فوکوس کردن بر فعالیت های آدم دوستانه و مقابله با فقر

بیل گیتس که از عمق وجودش هکر و گیک نوآوریه، در ۲۱ سال گذشته، ۱۶ بار در بالاترین جایگاه فهرست ثروتمندترین فرد جهان نشسته س. اما اون از جمله ثروتمندانیه که قلبش واسه دنیایی که در اون زندگی می کنه می تپد و بخاطر این بیشتر از ۹۵ درصد از ثروت ۷۹ میلیارد دلاری خود رو به خیریه و فعالیت های آدم دوستانه اختصاص داده.

اون هم اینکه وصیت کرده که سه فرزندش هم نفری ۱۰ میلیون دلار از این ثروت نجومی به ارث ببرن و زندگی خود رو بسازن، چون عقیده داره که ثروت میلیاردی واسه آینده اونا مناسب نخواد بود.

شصت سالگی بیل گیتس، نخبه آینده ساز دنیای تکنولوژی

بیل گیتس در سال ۲۰۰۸ از مدیرعاملی مایکروسافت کناره گیری کرد تا بیشتر بر فعالیت های بشردوستانه متمرکز شه. با اینکه اون هم اونقدر رابطه تنگاتنگی با مایکروسافت و چشم انداز آینده این شرکت داره و به اجناس جدیدی مثل کورتانا (مترجم اسکایپ) و هولولنز (عینک مخصوص بازی های کامپیوتری) شدیدا امیدواره.

بنیاد بیل و ملیندا گیتس، که با سرمایه ای ۴۳ میلیارد دلاری سال هاست بزرگ ترین سازمان خیریه دنیاس، واسه تحقق رویاهای بشردوستانه بیل گیتس٬ هم زمان در حال پیش برد صدها پروژه در کشورای فقیر جهان، از آسیا و اروپا تا آفریقاست تا وضعیت زندگی و آموزش رو در جوامع در حال پیشرفت بهتر کنه.

اون به آینده خوش بینه و می گوید سیر نابودی مریضی های خطرناک سریع تر از هر زمان دیگری در تاریخه و حتی مریضی مرگ بیاری مثل مالاریا هم تا سال ۲۰۳۰ به طور کامل ریشه کن می شه. یکی از اهداف این بنیاد اینه که اندازه مرگ کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان رو تا بیشتر از نصف کم کنه و فلج کودکان رو ریشه کن کنه.

چشم انداز سرمایه گذاری های آدم دوستانه اونا اینه که تا سال ۲۰۳۰ آفریقا رو در تولید مواد غذایی به خودکفایی برسانند و تامین آب آشامیدنی ۲.۵ میلیارد تن از ساکنان محروم کره زمین رو هم آسون کردن کنن؛ با پردازشگری موسوم به “جنیکی”(Janicki Omniprocessor) که توانایی تبدیل فاضلاب و فضولات حیوونی به آب آشامیدنی پاک و الکتریسیته رو داره.

در هر ثانیه ۲۵۰ دلار به درآمد بیل گیتس اضافه می شه؛ یعنی درآمد اون در هر دقیقه ۱۵ هزار دلار و روزانه ۲۰ میلیون دلاره. اگه بیل گیتس می تونست کشوری جداگونه باشه، سی وهفتمین کشور پولدار جهان می بود. با این همه، اون کسیه که کسر بزرگی از این درآمد حیرت انگیز رو صرف بهتر شدن وضعیت محرومان و زندگی شرافتمندانه تر در این کره خاکی می کنه.

رمز موفقیت در زندگی به روش بیل گیتس

۲۸ اکتبر، تاریخ تولد بیل گیتس مبارک

بیل گیتس فرارو