درباره برکات و فضیلتای سوره مبارک قدر

هر چیز میوه ای داره و میوه قرآن سوره قدره !

هر چیز میوه ای داره و میوه قرآن سوره قدره، هر چیز گنجی داره و گنج قرآن سوره قدره، هر چیز یاریگری داره و یاریگر ضعیفان سوره قدره، و هر چیز راه آسونی داره و راه آسون واسه درماندگان سوره قدره و هر چیز عصمتی داره و عصمت مؤمنان سوره قدره و هر چیز هدایتی داره و هدایت صالحان سوره قدره، هر چیز سروری داره و سرور قرآن سوره قدره. و واسه هر چیز حجتیه و حجت بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم سوره قدره پس به اون ایمان بیارین.

 

سوره قدر نود و هفتمین سوره قرآن کریمه که مکی و ۴ آیه داره.

 

محتوای سوره

 

بیان نزول قرآن در شب قدر، و بعد بیان اهمیت شب قدر و برکات و آثار اون.

 

فضیلت سوره

 

از امام باقر علیه السلام روایت شده: هرکی سوره انا انزلناه… رو با صدای بلند بخونه مانند اون هستش که شمشیر خود رو در راه خدا عزو جل کشیده(جنگ می کنه). و هرکی این سوره رو آهسته قرائت کنه مانند اون هستش که در راه خدا در خون خود آغشته شده. و هرکی این سوره رو ده بار بخونه خدا گناهان اونو می زداید و محو می کنه. ۱

 

امام صادق علیه السلام می فرمایند: هرکی این سوره رو در هر نماز واجب بخونه اونو صدا زننده ای از طرف خدا صدا می زنه که: «ای بنده خدا! بخشید خدا بر تو گناهان گذشته رو، پس از سر بگیر عمل خود رو.

 

از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده: هرکی این سوره رو بخونه به اون از ثواب کسی که ماه رمضان رو روزه گرفته و شب قدر رو شب زنده داری کرده داده می شه.

 

از حضرت رضا علیه السلام نقل شده: هر که پیش قبر داداش مؤمن خود از هر طرف که بزاره دست خود رو، هفت بار انا انزلناه فی … رو بخونه از ترس و ترس بزرگ و ترس روز قیامت در امان هستش.

 

امیرمؤمنان علیه السلام می فرمایند: هرکی قرائت کنه سوره «قل هوالله…» رو و «انا انزلناه…» رو قبل اینکه خورشید طلوع کنه رو نمی آورد و نمی رسه اونو در اون روزگناهی، هرچند ابلیس و شیطان تلاش کنه.»

 

امام کاظم علیه السلام درباره قرائت این سوره در روز جمعه می فرماید: واسه خدا در روز جمعه هزار نفحه رحمته که به هر بنده ای به اندازه ای از این رحمت میده و هرکی این سوره رو بعد از ظهر جمعه صد بار قرائت کنه خدا همه اون هزار نفحه رحمت رو به اون میده.

 

امام صاددق علیه السلام فرمودن: هر که سوره قدر رو در یکی از نمازهای واجب قرائت کنه منادی ندا میده : ای بنده خدا گناهان گذشته تورو آمرزیدهه پس اعمالت رو از سر بگیر

 

امام صادق علیه السلام فرمودن: نوری که از قبل مؤمنان در روز قیامته ، نور سوره قدره .

 

امیرالمؤمنین در کلامی قشنگتر فضایل این سوره رو این جوری توضیح دادن: هر چیز میوه ای داره و میوه قرآن سوره قدره، هر چیز گنجی داره و گنج قرآن سوره قدره، هر چیز کمک گری داره و کمک گر ضعیفان سوره قدره، و هر چیز راه آسونی داره و راه آسون واسه درماندگان سوره قدره و هر چیز عصمتی داره و عصمت مؤمنان سوره قدره و هر چیز هدایتی داره و هدایت صالحان سوره قدره، هر چیز سروری داره و سرور قرآن سوره قدره. هر چیز زینتی داره و زینت قران سوره قدره، هر چیز خیمه ای داره و خیمه متعبّدان سوره قدره و هر چیز بشارتی داره و بشارت مردم سوره قدره و واسه هر چیز حجتیه و حجت بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم سوره قدره پس به اون ایمان بیارین.

 

از وجود نورانی امام باقر علیه السلام روایت شده: هرکی سوره قدر رو هر شب صد بار تلاوت کنه قبل از شروع صبح بهشت رو می بینه.

 

فرموده ان: هرکی سوره قدر رو موقع خواب و پس از بیداری قرائت کنه ، اجر و ثواب اون لوح محفوظ رو سرشار می کنه.

 

در روایتی دیگه فرمودن: هرکی این سوره رو تلاوت کنه ، هفتاد صف از فرشتگان و هر یک هفتاد بار بر اون درود و رحمت می فرستند .

 

و باز ایشون فرموده ان: هرکی سوره قدر رو موقع خوابیدن ۱۱ بار بخونه خدا نوری براش می سازه که گستردگی اون جهان هستی رو در برمی گیرد که در هر درجه اون هزار فرشته س. و ایشون تا صبح واسه قاری این سوره طلب مغفرت می کنن.

 

جواب به یه سوال

 

با بر شمردن این همه فضیلت واسه یه سوره ممکنه این سوال واسه شما پیش بیاد که این همه اجر واسه یه سوره منطقیه؟

 

درباره فضیلت‏های سوره‏ها باید گفته شه شاید واسه تشویق و اهمیّت دادن به اون‏ها این قدر سفارش کرده‏ان و چون سوره قدر از منزلت خاصی برخورداره، بر خوندن اون تشویق بیشتری شده.

 

دوم اینکهً این همه فضیلت از اونِ کسی نیس که اونو بخونه و حقیقتش رو درک نکنه، بلکه از اونِ کسیه که میخونه و میفهمه و به محتوایش عمل میکنه و قرآن رو بزرگ میشمارد و آیاتش رو در زندگی پیاده میکنه.

 

مثلا در این سوره اومده که شما چه میدونید که شب قدر چیه؟ و واقعا ما چه می دونیم که شب قدر چیه؟! کی باشه که عظمت اونو درک کنیم؛ این همه فضیلت واسه تلاوت این سوره که وارد شده اگه ما رو بر اون داره که بر خوندنش مداومت داشته باشیم ، امیده که به معارفی برسیم که ما رو به حقیقت و نور این سوره و عظمت شب قدر و وقایع اون راهنمایی کنه. إن شاء الله

 

امام رضا علیه السلام می فرمایند: هر مؤمنی که هنگام وضو گرفتن سوره قدر رو بخونه از گناهانش خارج می شه مانند اون روزی که از مادر زاده شده .

 

آثار و برکات سوره

 

۱) خروج از دین و بدهکاری

 

یکی از آثار سوره قدر تسریع در پرداخت بدهی هاست.

 

امام باقر علیه السلام در جواب شخصی که که توان ادای قرض رو نداشت فرمودن: زیاد استغفار کن و سوره قدر رو فراوون بخوان.

 

امیرالمؤمنین علیه علیه السلام می فرمایند: بهترین رفیق آدمی سوره قدره که به و سیله اون می تونه قرضش رو ادا کنه.

 

۲) دوای دردها

 

در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده: هرکی که دردی داره کوزه ای نو بگیره و در اون آب بریزه و این کار رو خود بردوش گیرد بعد سوره قدر رو به روش ترتیل سی بار بر اون آب بخونه . اون وقت از اون آب بخوره و با اون وضو بگیره و از راه اون سر و صورت خود رو مسح کنه و هر مقدار که از آب کم شد بر اون اضافه کنه سه روز بر اون نمیگذره مگه اینکه به اذن خدا درد اون درمان می شه.

 

۳) بینایی چشم

 

در روایتی از امام صادق علیه السلام اومده: هرکی سوره قدر رو بر آب بخونه و از اون اب بخوره خدا نوری در چشمون اون قرار میده .

 

۴) آسون شدن زایمون

 

در روایت اومده: هروقت زایمون زنی سخت شد در کنارش سوره قدر رو زیاد قرائت کنین.

 

۵) بچه دار شدن

 

بعضی از ادما از داشتن بچه یا جنسیت دلخواه محرومند. امام باقر علیه السلام فرمودن: هر وقت که زن وارد ماه نهم شد ، سوره قدر رو با مشک و زعفران بنویس و اونو شسته و به اون بنوشان.

 

۶) درمان مریضی کبد

 

امام صادق علیه السلام فرمودن: اگه سوره قدر رو بر سفالی جدید نوشته و با آب باران شسته شه بعد مقداری شکر بر اون اضافه کنن و کسی که درد کبد داره اونو بخوره به اذن خدا خوب می شه.

 

۷) خواب آروم و امنیت هنگام خواب

 

امام صادق علیه السلام فرمودن: هرکی بعد از نماز عشا ۱۵ بار سوره قدر رو قرائت کنه تا شب آینده در امان الهی هستش. و هر که ۷ بار این سوره رو قبل از خواب قرائت کنه تا صبح در امان الهی هستش.

 

۸) اجابت دعا

 

امام جواد علیه السلام فرمودن: هرکی سوره قدر رو در یکی از نمازهایش قرائت کنه ، در علیین نمازش مورد قبول و ثوابش دو برابر می شه و هرکی این سوره رو بخونه و اون وقت دعا کنه دعایش در لوح محفوظ مستجاب نوشته می شه.

 

بعضی از ادما از داشتن بچه یا جنسیت دلخواه محرومند. امام باقر علیه السلام فرمودن: هر وقت که زن وارد ماه نهم شد سوره قدر رو با مشک و زعفران بنویس و اونو شسته و به اون بنوشان

 

۹) بخشش گناهان

 

امام صادق علیه السلام فرمودن: هرکی سوره قدر رو در یکی از نمازهای واجب قرائت کنه منادی ندا میده : ای بنده خدا گناهان گذشته تورو آمرزیدهه پس اعمالت رو از سر بگیره .

 

امام رضا علیه السلام می فرمایند: هر مؤمنی که هنگام وضو گرفتن سوره قدر رو بخونه از گناهانش خارج می شه مانند اون روزی که از مادر زاده شد.

 

۱۰) مغفرت واسه اموات

 

از جمله حقوقی که رو دوش مؤمنینه به یاد داشتن و هدیه فرستادن واسه اموات و درگذشتگان مخصوصا والدین، بستگان، و دوستانیه که از دنیا به سرای باقی رفته انده. در حدیثی مهم از امام رضا علیه السلام اومده: هرکی قبر مؤمنی رو زیارت کنه و در کنار قبرش سوره قدر رو هفت مرتبه قرائت کنه ، خدا هم اون و صاحب قبر رو می آمرزد.

 

ختومات مجرب

 

وسعت رزق و روزی

 

الف: هر روز ۱۰ مرتبه بعد از نماز صبح بخونه و قدرت خدا رو مشاهده کنه.

 

ب: هم اینکه به قصد برآورده شدن حاجات ۳۶۰ بار این سوره مبارکه رو قرائت کنه.

 

جمع آوری: آلامتو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *