Courageترسیدن در کار و کاسبی

ترس یه احساس قوی و موثر در زندگی ماست و مطمئناً در خیلی از مراحل زندگی میتونه بهترین وسیله واسه مقابله با مشکلات احتمالی باشه اما در کار و کاسبی های نوپا ترس میتونه موثر و به درد بخور باشه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از زومیت؛ ترس و محافظه کاری اثرات داغون کننده ای بر تصمیم گیری های اساسی زندگی شخصی و کاری شما دارن و مانع از این می شن که گزینه ها و شانس های بهتری رو انتخاب کنین.

ترس، یکی از مقولات بسیار حساس روانشناسی کسب وکاره. بیشتر کارآفرینان می خواهند نشون بدن شکست ناپذیرن، حتی وقتی که ترس های داخلی شون اون ها رو درهم شکسته س.

بازاریابان در مرحله ی اول به این موضوع فکر می کنن که این بحث چیجوری می تونه اون ها رو در شغلشون کمک کنه. تحقیقات علمی می می گن که ترس یه محرک قویه. مردم همیشه به دنبال دوری از ترس هستن، به خاطر همین یادآوری ترس هاشون روش بسیار مؤثری واسه تحریک اون ها هستش.

مربیان کسب وکار می می گن وقتی که شما می خواهید چیزی رو به کسی بفروشین، اگه روی ترس های مردم متمرکز شید بهتر نتیجه می گیرید تا اینکه به خواسته ها و امیال اون ها اشاره کنین. انگیزه ی آدم ها واسه خرید کالاهایی که اون ها رو از درد می رهاند، بیشتر از محصولاتیه که به اون ها حسی مورد پسند رو تقدیم می کنه که پیش ازاین هم تجربه کرده ان. به خاطر همین خیلی از اوقات، معرفی اجناس با اشاره ی ضمنی به خسارت ها و ضررهای نبود به کار گیری اون ها هستش: اگه این خدمات رو خریداری نکنین، تموم مشتری هاتون رو از دست می بدید و ورشکسته می شید! بازاریاب یا تولیدکننده ای که اینجور ادعایی داره، اگه توضیح می داد که با بهره مندی از این اجناس، کسب وکار شما رونق بیشتری می گیره، راضی می شدید؟

اگه به شما می گفتن که با به کار گیری این خدمات، ارجاعات بیشتری دارید و مشتریان بیشتری جذب می کنین، حتی باوجوداینکه هدف همه صاحبان کسب وکار اینه که به مشتریان بیشتری دست پیدا کنن، بازم کافی نبود تا راضی شید روند فعلی کارتون رو رها کنین و به به کار گیری این خدمات جدید روی بیارین.

واقعیت اینه که اثر ترس بر روند های تصمیم گیری بسیار حیرت انگیزه. سؤال مهمی که مطرح می شه اینه که اگه ترس تا این حد، عادات مصرفی شما رو کنترل می کنه، چه اثرات دیگری بر بقیه رفتارای شما در زندگی داره؟

به این سؤال هم از جنبه ی شخصی می توان نگاه کرد و هم از زاویه ی زندگی شغلی و حرفه ای. ولی ما در این مقاله ترس رو ازنقطه نظر حرفه ای بررسی می کنیم.

به این موضوع فکر کنین: کدوم تصمیمات بزرگتون رو تحت اثر ترس هاتون در پیش گرفته اید؟ به خاطر ترس، از چه کارایی صرف نظر کرده اید؟

یکی از راه های به درد بخور موفق شدن بر این مشکل، اینه که ترس هاتون رو روی کاغذ بنویسین. وقتی که همه موضوعاتی که شما رو می ترسوند، مشخص کردین، به این ۴ سؤال جواب بدین:

  1. به چه دلیل ترسیده اید؟ (در جواب به این سؤال رو راست باشین. شما تنها فردی هستین که این جواب ها رو می خونید.)
  2. الان این ترس چه تأثیری بر زندگی شخصی یا کسب وکار شما داره؟
  3. بررسی واقعیت: این ترس، یه موضوع اثبات شده و واقعیه یا از فرضیات شما ناشی می شه؟
  4. اگه با این ترس مقابله نکنین و بر اون مسلط نشید، زندگی تون در ۱۰ یا ۲۰ سال آینده چه تغییراتی داره؟

یه مثال:

  • ترس : من می ترسم همه ی چیزایی رو که با تلاش ساخته ام از دست بدهم و دوباره فقیر شوم.
  • به چه دلیل؟ من در فقر بزرگ شدم، و وقتی فرزندم به دنیا اومد که بسیار جوون بودم. با اینکه کسب وکار خودمو داشتم، ولی دهه ی ۲۰ زندگی ام رو در شرایط مالی متزلزلی گذروندم. بعضی وقتا در کارم شکست خوردم و به وضعیت بسیار بدی دچار شدم، تا حدی که واسه خرید شیر و نون هم پول کافی نداشتم. فکر اینکه ممکنه دوباره اینجور شرایطی رو تجربه کنم باعث شده به آدم بسیار محافظه کاری تبدیل شم.
  • واقعیت: احتمال شکست دوباره بسیار کمه. من می توانم بیشتر رقابت ها رو با موفقیت بگذرونم. به علاوه ارتباطات شغلی که در طول دوران کارآفرینی به دست آورده ام، از بین نمی روند.
  • اثر: اگه در شغلم پیشرفت نکنم، نه تنها متوقف می شوم، بلکه جایگاه فعلی رو هم از دست می دهم. اگه حالا سرمایه گذاری نکنم و خطر های موجود رو محاسبه ننمایم، بهترین شانس بالقوه ی خود رو از دست می دهم و تا ۵ یا ۱۰ سال آینده، هیچوقت نمی توانم به نقطه ی بالاترین درجه حرفه ایم برسم.

یکی از مهم ترین کارایی که واسه پیشرفت شخصی شما لازمه، باطن بینی و نگاه به درونیات خودتونه. اگه براتون مشخص نباشه که کی هستین و به چه دلیل این تصمیمات رو اتخاذ می کنین، به احتمال بیشتری روی گزینه های بدتر دست می گذارید که ممکنه ترس های فعلیتون رو توجیه کنه، ولی شما رو به یه حلقه ی بی پایان از ترس های پی به دنبال جهت می دهد و در آخرً به شکست شما منجر می شه.

بهتره از همین امروز ترس هاتون رو بشناسین و با اون ها مواجه شید. روی ترس هاتون کار کنین و اجازه ندین اون ها هدایت کشتی شما رو به دست بگیرن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *