شاید تصور اینکه ماشین لباس شویی باعث بروز مریضیای آلرژیک یا پوستی بشه، واسه تون سخت باشه. اما بعضی میکروبا و قارچایی که در اثر استفاده نادرست از ماشین لباس شویی، درون اون تولید و افزایش می شن، می تونن سلامت ما رو به خطر بندازن. این مطلب، نگاهی میندازه به خطاهای هشت گانه به کار گیری ماشین لباس شویی که ممکنه هرکدوم از ما مرتکب شیم و سلامت مون رو به دست خودمون تهدید کنیم.

 

خطای اول : شستن لباس زیر با ماشین لباس شویی
به گفته دکتر چارلز جبرا، استاد میکروبیولوژی دانشگاه آریزونا، لباسای زیر یکی از اصلی ترین منابع انتشار میکروب در فضاهای بسته و مرطوب هستن. به خاطر همین بهتره که هنگام شستشو با بقیه لباسا، درون یه محفظه قرار نگیرند.
از طرف دیگه، ممکنه آلودگی زیادتر از اندازه البسه دیگه به لباس زیر افراد سرایت کنه و موجب تحریک پوستی یا حتی عفونت دستگاه تناسلی در اونا شه. به نظر دکتر جبرا، لباسای زیر باید با آب به طور کامل داغ و مواد شوینده شسته و واسه خشک شدن زیر نور مستقیم آفتاب قرار گیرند. اونم اینکه واسه پیشگیری از موندگاری میکروبا در ماشین لباس شویی پیشنهاد کرد که پس از هر سه یا چهار بار استفاده، یه دور اونو به صورت خالی از لباس و ریختن مواد ضدعفونی کننده، روشن کنین.

 

خطای دوم : شستن ملحفها با آب ولرم
خیلیا واسه حفظ رنگ و رو یا دیرتر کهنه شدن روتختی، روبالشی و ملحفها، اونا رو با دور کنه ماشین لباس شویی و آب ولرم می شویند؛ در حالی که رابرت ویتز، میکروبیولوژیست، این کار رو تنها یه آب تنی لذت بخش واسه این جور جنسا می دونه و میگه: “یکی از بهترین مناطق واسه حفظ گرد و غبار و ایجاد آلرژی، روتختیا و روبالشیا هستن، پس همه افراد باید دست کم هر دو هفته یه بار کلیه لوازم خواب شون رو با آب به طور کامل داغ و با دور تند ماشین لباس شویی بشورن و واسه جلوگیری از آلرژی زا شدن، اونا رو درون خونه و به دور از گرد و غبار محیط بیرون از منزل خشک کنن.”

 

خطای سوم : حبس هوا در ماشین لباس شویی
کپکا با احتمال خیلی کم در محیطای خشک تولید می شن اما مناطق مرطوب، جولانگاه تولید و افزایش شکلای جور واجور کپکا هستن. تماس کپک با لباسا باعث بروز خارش چشما و خس خس سینه در افراد می شه. این علایم وقتی به صورت شدید تر و گسترده تر در فرد ظهور می کنه که اون به آسم یا آلرژی هم گرفتار باشه. پس واسه جلوگیری از تولید و افزایش کپک در ماشین لباس شویی تون، پس از هر بار شستشوی لباسا، درب اونو به طور کامل باز بذارین تا هوا و بخار درون اش به طور کامل خارج شه و محیط خشکی درون ماشین به وجود بیاد.
رابرت ویتز، خشک کردن لاستیک دور در و حتی محفظه داخلی ماشین از راه یه دستمال خشک رو هم واسه جلوگیری از حمله کپکا موثر می دونه. اون حتی پا رو از این حد بالاتر گذاشته و میگه: “واسه اطمینان از نسل کشی کپکا باید پس از هر بار استفاده، ماشین لباس شویی تون رو با باد سرد سشوار خشک کنین!”

 

خطای چهارم : گذاشتن ماشین لباس شویی تو یه فضای کوچیک
کم نیستن آدمایی که ماشین لباس شویی رو درون رخت کن حموم، انباری یا حیاط خلوت سقف دار قرار میدن و نمی دونن که با این کار چه خیانتی به خود و اعضای خونواده شون می کنن! ماشین لباس شویی باید تو یه محیط باز مثل آشپزخانه قرار گیرد تا بشه بعد از تموم شدن کار، یکم پنجره رو باز گذاشت تا هوا و بخار متصاعد شده از اون، محیط مناسبی واسه رشد قارچا و کپکا به وجود نیاورد.
قرار دادن ماشین لباس شویی در مکانی مثل حموم، باعث افزایش قارچا و کپکا و سرایت اونا به لباسای داخل حموم، پرده حموم و لوازمی مثل لیف می شه و عاقبت این سرایت چیزی نیس جز دچار شدن به آلرژی و مریضیای پوستی! پس تلاش کنین که ماشین لباس شویی تون رو در محیطای باز نگهداری کنین و اگه هم قادر به این کار نیستین، دست کم تا ساعاتی بعد از تموم شدن کار شستشو، در حموم، انباری یا خیاط خلوت تون رو باز بذارین.

 

خطای پنجم : به کار گیری شویندهای ناجور

بعضیا به خاطر اینکه پوست دست شون نسبت به بعضی شویندها حساسه، بهتر می دونن لباسای شون رو درون ماشین لباس شویی بریزن و این طوری از هر نوع شوینده ای که دوست داشتن استفاده کنن اما محققان دانشگاه واشنگتن میگن اگه پوست دست شما نسبت به ماده شوینده خاصی حساسیت داره، اصلا نباید از اون ماده درون ماشین لباس شویی تون استفاده کنین چون با این کار حساسیت پوستی رو به کل بدن تون منتقل می کنین. اونا هم اینکه به کار گیری شویندها و نرم کننده های معطر رو واسه شستن لباس کودکان، نوزادان و افراد گرفتار به آسم و آلرژی مناسب نمی دونن. هم اینکه، محققان فکر می کنن که بهتره لباس نوزادان هم مانند لباسای زیر، با دست و با مواد شوینده ملایم شسته شن.

خطای ششم : رها کردن لباسای شسته شده واسه یه مدت طولانی
یکی دیگه از خطاهای تقریبا عادی و مریض کننده در مورد ماشین لباس شویی، رها کردن لباسای شسته شده به مدت طولانی درون اون هستش. در حالی که به نظر دکتر جبرا، باقی موندن لباسای خیس درون ماشین لباس شویی، بیشتر از نیم ساعت یعنی تولید کپک و باکتریای آلرژی زا. پس به پیشنهاد ایشون، تنها وقتی ماشین لباس شویی تون رو روشن کنین که مطمئن باشین در خونه هستین و می تونین پس از پایان شستشو، بدون این دست اون دست کردن لباسا رو از درون اون خارج کرده و پهن کنین.

 

خطای هفتم : پرکردن ماشین با لباسای کثیف از چند روز قبل
این خطا از اون دست اشتباه هاییه که بیشتر خانوما اونو مرتکب می شن. خانوما معمولا واسه جلوی چشم نبودن لباسای کثیف، اونا رو درون ماشین لباس شویی می ریزن تا وقتی که ماشین به طور کامل پر از لباس شد، اونو روشن کنن. غافل از اینکه عرق، رطوبت و آلودگی لباسا می تونن ایجاد کننده تولید شکلای جور واجور میکروبا و رخنه کردن اونا درون لباسا شن. میکروبایی که در محفظهای ریز لباسا نفوذ میکنن تا در فرصت مناسب شروع به فعالیتایی کنن که موجب ناراحتیای پوستی در ما می شه.

 

خطای هشتم : شستن کفش و لباسای گلی

با ماشین لباس شویی اگه خسته و کوفته از مسافرت یا کوهنوردی برگشته اید و حال و حوصله شستن کفش و لباس گلی تون رو ندارین، بهتره به جای پرتاب کردن اونا درون ماشین لباس شویی، گوشه حیاط یا حموم قرارشان بدین تا خوب خستگی تون در بره. میکروب و آلودگیای مخفی شده در گل و لای ممکنه تا مدتا درون ماشین لباس شویی بمونه و به بقیه لباسای تون هم نفوذ کنه، پس بهتره لباسایی که گل و کثیفی از سر و کول شون بالا میره رو با دست بشورید.

 

سلامت نیوز