خیانت مسئله بسیار مهمیه که شاید بشه خیلی راحت درمورد اون صحبت کرد اما بعضی از رفتارای آدم درخصوص این موضوع قابل پیش بینیه، اگه همسر شما خیانت کرده و نمیدونین رفتار درست چیه با ما همراه شید.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ همیشه این رو شنیده ایم که خیانت می تونه آسیب بزرگی به رابطهٔ بین همسران بزنه، شنیده ایم که خیانت از نظر اخلاقی بده، شنیده ایم که خیانت می تونه ازدواج رو به طلاق ختم کنه، اما کم تر شنیده ایم که بعد از تجربهٔ اینجور اتفاقی در زندگی مشترک، چیجوری باید با اون خورد.

در این جا می خواهم از کارایی حرف بزنم که می تونه به شما کمک کنه این مسئله رو بهتر حل کنین.

احساساتتون رو بشناسین

وقتی خیانت دیدید، منتظر عکس العمل هایی در روانتان مثل اندوه، خشم، تمرکز پایین و میل به کنجکاوی بیشتر در فضای شخصی همسرتون باشین. این احساسات و افکار رو بشناسین اما براساس اون ها عمل نکنین.

حرف بزنین؛ اما نه با همسرتون

بگردین و یه نفر در دور وبری هاتون پیدا کنین که مطمئنید همون اول کار نمی خواهد تقصیرها رو گردن شما بندازه یا همسرتون رو هیولا جلوه دهد. کسی که از شما پشتیبانی می کنه و می گذارد حرف بزنین تا آروم شید.

اگه فوراً به همسرتون بگید اون قدر تحت اثر احساستون هستین، بیشتر از این که مسئله حل شه، باعث بدترشدن ماجرا و آتیش روی آتیش ریختنِ دعوا می شه. گفتن به همسر رو بذارین واسه وقتی که آروم تر شدید.

لازم نیس حتماً طلاق بگیرین

یه باور غلط اما عادی دربارهٔ خیانت اینه که بعد از اون حتماً باید طلاق گرفت، اما خیانت نشون دهندهٔ وجود یه مشکل در رابطه س و طلاق ً اون مشکل رو حل نمی کنه. طلاق آخرین گزینه س، نه اولین گزینه.

بذارین اول از هیجان های منفی خلاص شید، بعد به راه حل های منطقی تر فکر کنین.

با هم حرف بزنین

وقتی آروم تر شدید با همسرتون حرف بزنین. ببینین چه دلیل هایی باعث خیانتش شده. تلاش کنین با لحنی بدون سرزنش و بدون قصد مچ گیری این کار رو انجام بدین. ممکنه دلایل همسرتون شما رو عصبانی کنه، اما شما تا دربارهٔ دلایل و انگیزه های خیانت توافق نکنین، نمی تونید کاری واسه بهبود رابطه انجام بدین. یادتون باشه، این گفت وگو رو واسه این انجام می بدید که رابطه حفظ شه و نه این که رابطه رو خراب تر کنین.

اگه شما بخواین در همسرتون احساس شرم، گناه یا خجالت بسازین، مطمئن باشین تلاشتون بی نتیجه می مونه.

درسته که شمایید که از رفتار همسرتون آسیب دیده اید، اما چیزی در رابطهٔ شما با همسرتون وجود داشته که اون رو به خیانت جهت داده؛ چیزی که در رابطهٔ شما هست، نه در خود شما یا همسرتون؛ پس در گفت وگو دنبال مقصر نباشین.

درباره رابطه با نفر سوم، توافق کنین

همسر شما باید اعتماد از دست رفتهٔ شما رو برگرداند. شما باید با هم توافق کنین که از این به بعد چه کارایی انجام بدین و چه کارایی انجام ندین. قطع کردن تماس همسری که خیانت کرده با نفر سوم، اولین گامه.

بعضی وقتا لازمه همسرتون محیط فیزیکی اش مثل محیط کار رو عوض کنه تا مطمئن باشین رابطه ای وجود نداره. بعضی وقتا هم لازمه این اتفاق در فضای مجازی بیفته. یادتون باشه تا دوباره اعتماد نکنین، نمی تونید ببخشین.

ریشه ها رو پیدا کنین

بعضی وقتا خیانت به خاطر این صورت می گیرد که رابطهٔ همسران مشکلات مهم دیگری داره. نداشتن مهارت در رابطه مؤثر، مشکلات در رابطهٔ جنسی، بیان نکردن احساسات، هیجان ها و نیازای همسران به همدیگه، مشکل در رابطه با خونوادهٔ همسر و رابطهٔ سرد و خشک از جمله مشکلاتیه که ممکنه دلیلی واسه بروز خیانت باشه و بعد از حل مسئلهٔ خیانت، بازم حل نشده بمونه و اجازه نده که زندگی مشترک دوباره احیا شه.

پس اگه همسرتون رو بخشیدید و به فکر بهبود رابطه تون هستین، واسه حل مشکلات قبلی خود هم اقدامی صورت بدید.

رابطه رو زنده نگه دارین

اگه در رابطه زناشویی به رابطهٔ عاطفی و جنسی خوب بپردازید، رابطه زنده باقی می موند. واسه رابطهٔ خوب عاطفی فقط گفتنِ حرف های احساسی کافی نیس. شما باید با همسرتون خوب رابطه برقرار کنین.

یه رابطه خوب نیاز به احترام، تأیید توانایی ها، همدلی کردن در شرایط سخت، تقسیم کار مساوی، مشارکت گرفتن در تصمیم گیری ها، کمک کردن به شکوفاشدن همسر، سرزنش کردن، توهین نکردن، برچسب نزدن، ندیده نگرفتن و هزار و یه نکتهٔ باریک تر از موی دیگه داره. واسه آموختن این مهارت ها یا شما باید تجربه های مثبتی در کودکی با خونوادهٔ خودتون داشته باشین و در واقع اون ها رو یاد گرفته باشین، یا، تعارف نداریم، باید اون ها رو از بقیه یا در کلاس های آموزشی یاد بگیرین.

واسه رابطهٔ جنسی خوب هم لازمه قبل از هر چیز دربارهٔ اون آگاهی داشته باشین. بدونین چه مردان و چه زنان به نوازش قبل از رابطهٔ جنسی احتیاج دارن. بدونین که باید دربارهٔ حالت های جور واجور رابطهٔ جنسی آگاهی داشته باشین.

بدونین که اگه مشکلی در طرف مقابل هست، باید صبور باشین و سرزنشش نکنین و یا به دنبال راه حل اون مشکل باشین.

بدونین که بعد از یه مدت بدن شما واسه طرف مقابل عادی می شه و باید هر دو تلاش کنین که با تنوع دادن به رابطهٔ جنسی اون رو زنده نگه دارین. بدونین که مردان و زنان در رابطهٔ جنسی متفاوت ان و تا از این فرق ها باخبر نباشین، نمی تونید رابطهٔ جنسی خوبی داشته باشین. خیانت فقط یه نشونه از مشکلاتی است که در رابطهٔ شما و همسرتون هست.

این نشونه می تونست در شمام اتفاق بیفته یا به شکل دیگری مثل طلاق عاطفی، خشونت در خونه یا یارگیری از بقیهٔ اعضای خونواده خودشو نشون بده.

از مشاور متخصص کمک بگیرین

در شرایطی که فردی با خیانت همسرش روبرو می شه، فکرکردن به جنبه های مثبت زندگیِ گذشته، بسیار سخته. علاوه برآن، همسری که خیانت دیده واسه تخلیه کردن هیجانات منفی و شوک به وجود اومده بوسیله خیانت ممکنه از خونوادهٔ خود و یا خونوادهٔ همسر کمک بگیره و بیشتر در گفت وگو با اون ها تموم تلخی ها و سختی ها رابطهٔ مشترکشون رو بگه، نه لحظات خوب و شیرینی که با هم داشته ان.

خونواده ها هم قضاوت گرایانه واسه کمک به حل این مسئله و نجات دادن فرد از این شرایط وحشتناک پیشنهاد هایی می کنن که بعضی وقتا مسئله رو سخت تر و پیچیده تر می کنه.

قبل از این که خونوادهٔ خود یا همسرتون رو در جریان بی وفایی اون بذارین، به نتیجه های این کار فکر کنین. افراد خونواده می تونن کینه ها رو به مدت زمان بیشتری نگه دارن و شرایط رو بدتر کنن.

کمک گرفتن از یه مشاور که بدون قضاوت و با تخصص خود بتونه از زاویه ای دیگه به مسئلهٔ خیانت نگاه کنه، ممکنه بسیار مؤثرتر باشه. مشاوره واسه زوج هایی که دودلی دارن و نمی تونن احساساتشون رو درست بشناسن و نگران آیندهٔ رابطه هستن هم بسیار لازم و کمک کننده س.

نشونه های خیانت

دلیل خیانت زن به شوهرش چیه؟

ازدواج خیانت سپیده دانایی