در مورد دکلره مو همه چیز را بدانید

چیزایی که باید در مورد دکلره کردن موها بدونین

اگه اولین باره که می خواهید موهاتون رو دکلره (بلیچ) کنین، پس اوقات سخت و مهمی پیش رو دارین. همه ی ما داستان های ترسناکی درباره ی دکلره شنیده ایم. احتمال صدمه، شکستگی یا کز خوردن انتهای موها ممکنه مانع شه که حتی یه بار این کار رو امتحان کنین.

از سویی دیگه، روشن کردن موها می تونه امکان های جور واجور و زیادی در اختیارتون بذاره. به محض اینکه تصمیم گرفتید و اینکار مهم رو انجام دادین، شاید تعجب کنین که چیجوری تاحالا موهاتون رو دکلره نکرده بودین!

ما با روکسی دارلینگ، متخصص در نیویورک صحبت کردیم و اون به ما کمک کرد که بعضی از باورامون رو کنار بذاریم و واقعیت رو در مورد دکلره ی موها بدونیم.

دکلره (بلیچ) چیجوری عمل می کنه؟

بلیچ یه ماده ی شیمیاییه که رنگدونه های طبیعی رو از تارهای موی شما خارج می کنه. بلیچ به شکل پودر هست. می تونید بلیچ رو با نوعای جورواجور اکسیدان مخلوط کرده تا اندازه قدرت اون رو تغییر بدید.

در حالیکه کز خوردن موها قابل پیشگیریه، اما روکسی تاکید می کنه که بلیچ، حالت موهای شما رو تغییر می دهد. اون می گوید: اولین باری که موهاتون رو دکلره می کنین، بافت و رنگ موها تغییر می کنه، چون در واقع رنگدونه های مو رو از بین برده اید.

انتظار نداشته باشین که موهای شما یه ساعت بعد از دکلره، به حالت طبیعی برگرده. اما اگه موقع دکلره ی موهاتون، بدرستی از اون مراقبت کرده باشین، می تونید از صدمه جلوگیری کرده و ظاهر اون رو سالم نگه دارین.

گرما باعث می شه که بلیچ، سریعتر اثر کنه؟

وقتی که مواد شیمیایی فعال می شن، بلیچ بطور طبیعی گرما تولید می کنه که می تونه باعث شه در وقتی که این فرمول روی پوست سرتون قرار داره، احساس ناراحتی کنین. اما وقتی گرما به اون داده می شه، می تونه موثرتر شه و حتی سریعتر بکنه.

واسه همینه که بعضی از آرایشگاه ها در زمان دکلره، یه پوشش پلاستیکی روی مو قرار میدن و با به کار گیری یه سشوار، به مو کمی گرما میدن تا مطمئن شن که رنگ موها بطور یکنواخت روشن می شه.

اما یه چیز باحال که ممکنه ندونین! روکسی می گوید: از اونجا که ریشه های مو به سر نزدیک ترن، از بقیه ی قسمتهای مو، گرمترند. پس ریشه ی موها به احتمال زیاد بدلیل گرمایی که از پوست سر شما منتشر می شه، بهتر از بقیه ی قسمتهای مو روشن می شن.

اون پیشنهاد می کنه که این مسئله رو موقع رنگ کردن مو در منزل، به یاد داشته باشیم. اگه خودتون موهاتون رو رنگ می کنین و ریشه ها روشن تر می شن، به این دلیله که گرما طبیعی پوست سر شما، باعث می شه مواد شیمایی موثرتر عمل کنن.

روکسی درهنگام دکلره کردن مو، روی ریشه ها از یه فرمول ضعیف تر استفاده می کنه تا مطمئن باشه که مو بطور یکنواخت روشن می شن.

چه اکسیدانی واسه موی من مناسبه؟

روکسی عقیده داره که اکسیدان با حجم ۲۰ (اکسیدان ۱) واسه روشن کردن مو، زیادتر از اندازه ضعیفه و اکسیدان با حجم ۴۰، بخاطر آسیب رسوندن به مو در دفعه ی اول دکلره، خطرناکه.

اون می گوید: اگه در خونه موهاتون رو دکلره می کنین، می تونید این کار رو با یه اکسیدان ملایم مثلا با حجم ۳۰ (اکسیدان ۲)، ۲ تا ۳ بار تکرار کنین. روکسی در مورد انتخاب پودر بلیچ مناسب واسه مو می گوید: همه ی اونا تقریبا مثل هم هستن.

چیجوری می توانم از کز خوردن موهایم جلوگیری کنم؟

«کز» کلمه ی ناخوشایندیه، اما صرفنظر از اون، شما با دکلره کردن، کیفیت موهاتون رو تغییر می بدید. علاوه بر انتخاب یه اکسیدان ملایم، یکی دیگه از اقدامات احتیاطی که می توان قبل از دکلره کردن موها انجام داد، نشستن موهاست.

روکسی می گوید: با چند روز نشستن موها، چربی طبیعی روی پوست سر شما جمع می شه و از تحریک پوست سر در طول دکلره، جلوگیری می کنه. محتوای آمونیاک موقع دکلره می تونه منتهی به خارش پوست شه، اما به این معنی نیس که موهای شما در حال کز خوردن هستن.

قبل اینکه بافت موها، بیشتر از اندازه، نرمی و بافتش رو از دست بده بیشترین حد می توان اونا رو دوبار دکلره کرد.

چیجوری از موهای دکلره شده مراقبت کنم؟

روکسی میگه: خیلی با اهمیته که بعد از دکلره کردن موهاتون، اونا رو هیدراته کنین چون مقدار خیلی از چربی پوست سرتون، از بین رفته. با باز شدن کوتیکول مو و خارج شدن رنگدونه های طبیعی، مو تغییر می کنه.

معمولا یه یا دو هفته طول می کشد تا مو به حالت ارتجاعی و نرمی قبلش برگرده. استفاده نکردن از وسایل گرمایی واسه آرایش مو، راه دیگه ای واسه سالم و نرم نگهداشتن موهای دکلره شده.

عادات دیگری مانند شستشوی زیادتر از اندازه مو می تونه اون رو خشک کنه. به خاطر همین روکسی پیشنهاد می کنه که بیشتر از دوبار در هفته از یه شامپوی ملایم استفاده نکنین.

وقتی موهاتون رو دکلره می کنین، چربیای طبیعی رو از بین می برید و باید به مو و پوست سرتون فرصت بدید تا چربی از دست رفته رو دوباره جانشین کنه.

بهتره که در آرایشگاه، دکلره کنم؟

دکلره کردن در منزل کار سختیه، و وقتی خودتون این کار رو انجام بدین، خطر رنگ غیر یکنواخت یا آسیب زیادتر از اندازه، افزایش می یابد.

روکسی می گوید: من فکر می کنم لازمه واسه دکلره به یه آرایشگر مراجعه کنین، چون مطمئنا دوست ندارین که این کار رو اشتباه انجام بدین و روز بعد مجبور شید مثل یه فرد خنگ به سر کار برید یا بخاطر ظاهرتون، اعتماد بنفستان رو از دست بدین!

بیشتر آرایشگران، حتما یه مشاوره ی رایگان انجام میدن، پس صحبت در مورد دکلره ارزشش رو داره. چون مواد شیمیایی، چیزای ترسناکی هستن. اگه به یه آرایشگر مراجعه کردین، به اون اعتماد کنین و اجازه بدید که واسه انجام کار درست، وقت کافی بزاره.

هم اینکه از یاد نبرین وقتی که دکلره کنین، نمی تونید به عقب برگردین، پس واسه جلوگیری از اشتباهات بزرگ، موهاتون رو با احتیاط روشن کنین.

رنگ موی مناسب واسه رنگ پوست شما چیه؟

چه رنگ مویی به من میاد؟

رنگ مو زیبایی مو سرخاب سفیداب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *