در هر سنی چه بویی دارید ؟

Body-Odor

تحقیقات نشون می دهد: تغییرات ایجاد شده در بوی بدن افراد می تونه واسه تشخیص سن اون ها به کار برده شه.

یافته های جدید مرکز تحقیقاتی مونل در آمریکا نشون دهنده اون هستش آدم ها می تونن براساس تغییرات ایجاد شده در بوی بدن افراد سن اون ها رو تشخیص بدن.

قسمت بزرگ این توانایی بر اساس توانایی شناسایی بوی بدن افراد سالخورده س و بر خلاف تصور عمومی اندازه شدت و ناخوشایند بودن بوی بدن این گروه سنی از افراد جوون و میانسال کمتره.

در آدم ها “بوی فرد سن بالا” در فرهنگ های جور واجور قابل تشخیصه. این پدیده در ژاپن هم قبول شده و کلمه kareishū واسه توصیف اون مورد استفاده قرار می گیرد.

«یوهان لوندستروم» (Johan Lundström) متخصص علوم اعصاب حسی در مونل می گوید: مانند حیوانات آدم ها می تونن نشونه هایی رو از روی بوی بدن شناسایی کنن که به اون ها امکان تشخیص سن بیولوژیکی، دوری از رابطه با افراد مریض، پیدا کردن زوجی مناسب و تمیز دادن آشنایان از غیرخویشاوندان می دهد.

بوهای بدن آدم مثل حیوانات شامل آرایه ای غنی از ترکیبات شیمیایی ان که می تونن نوعای جورواجور اطلاعات اجتماعی رو مخابره کنن. ویژگی های ادراکی این بوها در طول دوران عمر به خاطر این که فشرده از مواد شیمیایی اساسی ان، دچار تغییر می شن.

به خاطر این که تحقیقات انجام شده در مونل و بقیه موسسه های علمی روی حیوانات توانایی اون ها واسه شناسایی سن رو از راه بوی بدن به اثبات رساند، تیم لوندستروم این پدیده رو روی آدم بررسی کرد.

در آزمایشات اون ها بوهای بدن سه گروه سنی جمع بیاری شد و ۱۲ تا ۱۶ نفر در هر گروه قرار داده شدن: جوانان (۲۰ تا ۳۰ سال)، افراد میانسال (۴۵ تا ۵۵ سال) و سالخوردگان (۷۵ تا ۹۵ سال). هر شخص به مدت پنج شب در تی شرت های بدون بو دارای پدهای زیربغل خوابیدن. این پدها بعد به چهار قسمت بریده شده و روی ظرف های شیشه ای قرار داده شدن.

بوها بوسیله ۴۱ شخص ارزیاب جوون (۲- تا ۳۰ ساله) سنجیده شدن. به این افراد دو ظرف شامل بوی بدن در نه ترکیب داده و از اون ها خواسته شد که تشخیص بدن کدوم بو واسه افراد سالخورده س. ارزیاب ها هم اینکه شدت و مطبوع بودن هر بو رو سبک و سنگین کردن و در آخر از اون ها خواسته شد که سن افراد داوطلب واسه هر نمونه موردی رو تخمین بزنن. این ارزیاب ها تونستن سه گروه سنی حاضر در آزمایش رو براساس نشونه های بو از هم تمیز بدن. تحلیل های آماری نشون داد که بوهای گروه سن بالا عامل این توانایی واسه تشخیص سن بودن. ارزیاب ها هم اینکه بوهای بدن گروه سن بالا رو کمتر شدید و کمتر نامطبوع از بوی بدن دو گروه سنی دیگه اعلام کردن.

لوندستروم گفت: افراد سالخورده دارای بوی زیربغل قابل تشخیصی هستن که از نظر افراد جوون تر تقریباً خنثی و کمترنامطبوع ان. این با تصور عموم در مورد نامطبوع بودن بوی افراد سن بالا در تضاده. با این حال ممکنه که سایرنقاط منشأ بوی بدن از جمله پوست و تنفس دارای کیفیت های متفاوت از زیربغل باشن.

تحقیقات آینده با هدف تشخیص بیومارکرهای اساسی استفاده شده بوسیله ارزیاب ها واسه شناسایی بوهای مربوط به سن و هم اینکه تعیین این موضوع که مغز چیجوری قادر به شناسایی و آزمایش این اطلاعاته، صورت می گیرن.

یافته های این تحقیق در ژورنال PLoS ONE انتشار یافت.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *