کنترل اشتها به همون اندازه برنامه شدید ورزشی می تونه در رسیدن به هدف اثر داشته باشه اما چیجوری اشتها رو کنترل کنیم؟

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ از وقتی که فعالیت تون بیشتر شده، بیشتر احساس گرسنگی می کنین؟ اگه تلاش در کاهش وزن دارین، باید حواستون باشه. افزایش اشتها بعد از تمرینات ورزشی سخت ممکنه واسه همه اتفاق بیفته اما واسه کسی که به فکر کاهش وزنه و باید تغذیه هوشمندانه ای داشته باشه لازمه توجه بیشتری به اون داشته باشه.

اگه دیدید با شروع جنب و جوش و فعالیت تمایل تون به خوردن بیشتر شده و نمی خواهید تلاش های تون واسه کاهش وزن رو خنثی کنین، این مطلب چند نکته واسه تون داره تا بتونین گرسنگی و اشتهای تون رو درست کنترل کرده و در راه درست تون به سمت تناسب اندام و سلامتی باقی بمونین.

۱. تلاش کنین با کالری های باکیفیت به بدن تون سوخت رسانی کنین

اول از همه، اگه واقعاً گرسنه اید، باید بخورین! اما مراقب چیزایی که می خورید باشین. اگه به بدن تون با کالری های فرآوری شده و بی کیفیت انرژی برسونین، نمی تونی پاسخگوی گرسنگی تون باشین، یا دست کم فقط به مدت کوتاهی سیر هستین. اهمیتی به تبلیغات های عجیب و گول زننده ندین!

رژیم غذایی تون رو با دقت بررسی کنین؛ شاید لازم باشه تغییراتی در اون بسازین تا ولع تون کنترل شه. اگه در حال حاضر بیشتر از غذاهای طبیعی تر و فرآوری نشده و مغذی و سالم تغذیه می کنین، اما بازم زیاد گرسنه می شید، شایدً موارد دیگری هست که روی اشتهای تون مؤثر بوده و ربطی هم به برنامه تمرینی تون نداره، مثلاً کمبود خواب، استرس و یا عوامل دیگه که باید بررسی شون کنین.

۲. وعده های غذایی تون رو زمانبندی کنین تا هم نیازای تون برطرف شه و هم برنامه های تون درست پیش بره

اگه تغذیه و بقیه عوامل موثر رو رعایت کردین اما احساس گرسنگی تون بازم پابرجا بود، بهتره زمان خوردن تون رو بررسی کنین. بعضی از آدما به این نتیجه می رسند که خوردن وعده های کوچیک تر اما تکراری در طول روز باعث احساس سیری و رضایت بیشتری در اون ها می شه، بعضی ها هم ممکنه با خوردن همون ۳ وعده همیشگی احساس بهتری داشته باشن. یه فرمول خاص و کاملی وجود نداره که واسه همه مناسب باشه، پس تلاش کنین حالت ها جورواجور رو امتحان کنین تا بفهمین کدوم واسه شما بهترینه و جواب اشتها و برنامه های تون رو می دهد و هم اینکه در کاهش وزن کمک تون می کنه.

۳. آب بدن تون رو حفظ کنین

نوشیدن آب کافی نه فقط واسه سلامتی بدن لازمه، مخصوصا وقتی هنگام ورزش عرق می کنین، بلکه باعث سرکوب اشتهای کاذب می شه. تحقیقی نشون داده نوشیدن آب قبل از غذا به کاهش وزن کمک می کنه.نوشیدن آب فراوون باعث افزایش انرژی می شه یعنی عملکردتون رو ببهود می بخشه. پس می تونید در زمان تمرین، شدید تر کار کنین. آب یه نوشیدنی بدون کالری و طبیعیه که به ذهن و روان تون هم کمک می کنه.

۴. به جای افزایش شدت تمرین، فعالیت های روزمره تون رو بیشتر کنین

در آخر، اگه همه این راه ها رو امتحان کردین اما واقعاً بازم احساس گرسنگی داشتین، شاید لازمه برنامه تمرینی تون رو دوبارهً بررسی کنین. ورزش زیاد و شدید می تونه با ایجاد احساس گرسنگی و ولع زیاد، تموم تلاش های تون رو خنثی کنه. فقط چند دقیقه وقت لازمه تا تموم کالری های سوخت شده رو برگردونین، پس اجازه ندین این اتفاق بیفته.

شاید به این نتیجه برسین که ۳۰ تا ۴۵ دقیقه تمرین با دقیق شدن و فوکوس کردن ودرست در روز بهتر از یه ساعت یا بیشتر تمرین کردن اهداف تون رو تأمین کنه. در این مورد هم یه فرمول خاص واسه همه وجود نداره اما اگه هیچ راهی واسه تون جواب نداد ارزش این رو داره که این راه رو هم امتحان کنین. نیم ساعت تمرین درست و با تمرکز همراه با جنب و جوش در طول روز( مثلا ۱۰۰۰۰ قدم پیاده روی روزانه)، شاید همون فرمولی باشه که واسه جلوگیری از برگردوندن کالری سوخت شده به بدن نیاز دارین تا به هدف تون برسین و تغییری در ترکیب بدنی تون ایجاد کرده و سالم تر باشین.

نکته پایانی

این نکته مهمه که شما چقدر چاق هستین تا برنامه ورزشی تون رو تنظیم کنین، اگه برنامه غذایی درستی واسه کاهش چربی داشته باشین، یه برنامه بدنسازی با وزن بدن در کمترین زمان از دویدن های دراز مدت بهتره، اگه چربی کمی دارین می تونید به جای یه ساعت دویدن با ریتم یکنواخت، تمرینات اینتروال با شدت متوسط و زمان کم رو انتخاب کنین.

در کل این پیشنهاد ها کلی بوده و واسه همه کسائی که به فکر کاهش وزن هستن مهمه، نوع برنامه تمرینی شما شدیدا و نوع ورزشی که می خواهید انجام بدین، ربط داره، همیشه سخت تمرین کردن و زیاد عرق ریختن به معنی نتیجه خوب نیس، بلکه هوشمندانه ورزش کردن مهمه و یادتون نره تا وقتی که تغذیه خوبی نداشته باشین، ورزش کمک زیادی واسه کاهش وزن به شما نمیکنه.

چیجوری اشتهای کاذب رو از بین ببریم؟

چیجوری کمتر غذا بخوریم؟

اشتها علم ورزش