در هنگام ‌سرقت ‌تلفن همراه چه باید کرد؟

براساس آیین نامه سرویس دهی پیام چندرسانه ای که حدود چهار سال پیش در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به تصویب رسیده، در صورت فروش یا سرقت گوشی موبایل ( سیم کارت ) مشترک باید نسبت به انجام مراحل قانونی (براساس مقررات مربوط) اقدام کنه در غیراین صورت عواقب به وجود اومده از طریق هرگونه سوء به کار گیری این گوشی موبایل و خدمات در رابطه بردوش مشترکه.

* اقدامات لازم پس از سرقت گوشی موبایل
اما همه مشترکان گوشی موبایل، می دونن اگه گوشی تلفن همراهشون به سرقت رفت چه اقدامی رو واسه پیگیری سریع بکنن تا جلوی سوءاستفاده های احتمالی گرفته شه؟
مشترکان می تونن در زمان به سرقت رفتن گوشی و یا مفقود شدنش به نزدیک ترین کلانتری مراجعه کرده و سرقت گوشی شون رو اعلام کنن که بهتره کلانتری در همون محل به سرقت رفتن و یا مفقود شدن گوشی باشه و پس از اون از راه مراجع قضایی موضوع رو پیگیری کنن؛ هم اینکه واسه جلوگیری از سوءاستفاده از سیم کارت به یکی از دفاتر خدمات مشترکان مراجعه و نسبت به بستن سیم کارت سرقت شده دست به کار شن.
در زمان سرقت گوشیای گوشی موبایل معمولا مخابرات پس از اطلاع مشترک، از راه شماره سریال ۱۵ رقمی که در گوشی و پکیج اون قرار داره، به پیگیری و ردیابی گوشیا اقدام می کنه و مشترکانی که این شماره رو ندارن با در نظر گرفتن اینکه داشتن این شماره واسه ردیابی گوشی الزامیه؛ می تونن با زدن کلید * و بعد مربع و درآخر عدد (۰۶) و دوباره کلید مربع، از این شماره باخبر شن.

* سریال گوشی حافظ منافع صاحب سیم کارت
معمولا با تغییر شماره سریال گوشیای به سرقت رفته و یا مفقود شده میشه از اونا استفاده کرد؛ طوری که امکان شناسایی و یا ردیابی اونا از بین میره اما در گوشیای نسل جدید که وارد بازار می شن، امکان تغییر شماره سریال وجود نداشته و یا کار بسیار مشکلیه.
گوشیای سرقت شده معمولا به فروش می رسن، پس کارشناسان تاکید دارن که افراد باید در خرید گوشیا دقت داشته باشن تا نسبت به خرید شکلای جور واجور معتبر و دارای ضمانت نامه دست به کار شن، چون در آخر فردی که این جوری گوشی رو بدون عامل خریداری کرده، مقصر و مجرم شناخته می شه.
اما کارشناسان به خریداران اخطار میدن که در زمان خرید گوشی موبایل از فروشگاه هایی خرید کنن که دارای پروانه کسب معتبر بوده و حتما عامل خرید ممهور دریافت کنن و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتی و قمیتا باخبر باشن و اگه به موارد تخلفی برخورد کردن اونو به کمیسیون رسیدگی به شکایات اتحادیه مربوطه اطلاع بدن.

رجا نیوز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *