ریدایرکت redirection در سئو چیه؟

ریدارکت به معنی راهنمایی به مکان جدیده. در اینترنت، ریدارکت Redirect مترادفه با انتقال بازدیدکننده به مکان جدید. یعنی هر زمان بازدیدکننده سایت به آدرسی وارد شه که ما دلمون نمی خواد، اونو به نشانی جدید منتقل می کنیم. مدیران سایت به خصوص در مورد ” رعایت اصول سئو ” همیشه با ریدایرکت نشانی صفحات جور واجور سایت سرو کار دارن از این رو این آموزش با هدف آشنایی کامل شما با معنی ریدایرکت و دستورات اون نوشته شده.

موارد کاربرد و به کار گیری دستورات ریدایرکت
یکی از موارد عادی به کار گیری ریدارکت وقتیه که نشانی تموم یا بعضی صفحات سایت تغییر یافته و خزندهای موتورهای جستجوگر و کاربران سایت به آدرسای قدیمی وارد می شن و ما می خوایم اونا رو به آدرسای جدید هدایت کنیم. یکی دیگه از موارد عادی، به کار گیری دستورات ریدایرکت وقتیه که واسه یه صفحه از سایت، چندین نشانی متفاوت وجود داشته باشه و به دلیل مشکل محتوای چندگانه یا Duplicate Content در سئو ، مجبوریم آدرسای اضافی رو روی نشانی اصلی ریدایرکت کنیم.

اینم بگیم، ریدایرکت صفحات رو میشه به دو حالت کلی طبقه بندی کرد. در حالت اول، تموم صفحات سایت به آدرسای جدید تغییر پیدا کردن. مثل وقتی که سایت به دامنه جدیدی منتقل شده یا ساختار پیوند یکتای تموم لینکای سایت رو تغییر دادیم. در این حالت با به کار گیری یه دستور کلی، تموم صفحات سایت رو به آدرسای جدید منتقل می کنیم. در حالت دوم، تنها یه یا بعضی از آدرسای صفحات سایت تغییر پیدا کرده که در این حالت باید واسه هر نشانی، یه دستور ریدایرکت جدا از هم تعریف شه.

شکلای جور واجور ریدایرکت – فرق ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲
ریدایرکت شکلای جور واجور متفاوتی داره که از هر نوع اون هدف خاصی دنبال می شه. در این آموزش از بین شکلای جور واجور عادی ریدایرکت، فقط به دو نوع کاربردی و به درد بخور اون یعنی ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ می پردازیم. هر دو نوع ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ ، مشابه هم عمل میکنن و در هر دو نوع، هم کاربر و هم خزندهای موتورهای جستجوگر از نشانی قدیم به نشانی جدید منتقل می شن. اما ریدایرکت ۳۰۱ به معنی انتقال دائم و همیشگیه در حالی که ریدایرکت ۳۰۲ به معنی انتقال موقته.

فرض کنین نشانی یکی از صفحات سایت شما که روزانه بازدیدهای خیلی از گوگل و بقیه موتورهای جستجوگر به اون وارد می شه تغییر می کنه. در این حالت با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ ، نشانی قدیم رو روی نشانی جدید ریدایرکت می کنیم تا هم بازدیدکنندگان و خزندهای موتورهای جستجوگر رو به نشانی جدید هدایت کنیم و هم اینکه به موتورهای جستجوگر حالی کنیم که نشانی قدیمی واسه همیشه به نشانی جدید تغییر کرده و باید ارزشی که واسه نشانی قدیم قائل بودن رو به نشانی جدید منتقل کنن و در دیتابیس شون، نشانی جدید رو جانشین نشانی قدیمی کنن.

در مثال بعدی، فرض کنین به دلایلی چاره ای ندارین به مدت کوتاهی یکی از صفحات مهم سایتتون رو از دسترس خارج کنین. در این صورت ورودیای گوگل به اون صفحه و هم اینکه خزندهای گوگل، به ارور ۴۰۴ (به معنی حذف شدن صفحه از سایت) مواجه می شن و موتورهای جستجوگر پس از مدت بسیار کوتاهی، لینک اون صفحه رو از دیتابیس خود حذف می کنن. بعد از اینکه دوباره اون صفحه رو فعال کنین، اون صفحه مهم، ارزش خود رو پیش موتورهای جستجوگر از دست داده و دیگه به ارزش اول خود و ورودیایی که به همراه داشت باز نمی شه!

واسه پیشگیری از بروز اینجور اتفاقاتی، کافیه وقتی که یه صفحه از سایت رو بطور موقت از دسترس خارج می کنین، اون صفحه رو روی نشانی دیگری ریدایرکت ۳۰۲ کنین. در این صورت کاربران و خزندهایی که به اون صفحه وارد می شن، به صفحه ای که شما مشخص کردین منتقل می شن اما به دلیل به کار گیری ریدایرکت ۳۰۲، به موتورهای جستجوگر فهمانده اید که این صفحه بطور موقت به نشانی دیگری منتقل شده. پس ارزش صفحه در خود اون صفحه باقی می مونه و به آدرسی که روی اون ریدایرکت شده منتقل نمی شه و هر زمان که اون صفحه دوباره آنلاین شه، ارزش قدیم خود رو حفظ کرده.

تذکرات مهم در مورد فرق ریدایرک ۳۰۱ و ۳۰۲
هیچ وقت نباید این دو نوع ریدایرکت رو بجای هم استفاده کرد. اگه صفحه ای از سایت شما واسه همیشه حذف می شه، اصلا نباید از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنین. به کار گیری ریدایرکت ۳۰۲ دلیل می شه که ارزش صفحه ای که حذف شده به صفحه ای که روی اون ریدایرکت شده منتقل نگردد و پس از یه مدت موتورهای جستجوگر به دلیل اینکه اون صفحه دیگه آنلاین نشده، اونو از دیتابیس شون حذف می کنن و اون صفحه و ارزشی که داره واسه همیشه از بین میره! در حالی که می تونستید با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ ، بخشی از ارزشش رو به یه صفحه دیگه از سایت منتقل کنین.

هم اینکه باید تذکر جدی دهم که نباید صفحه خطای ۴۰۴ سایت رو ریدایرکت کنین. یکی از اشتباهات عادی خیلی از وبمستران اینه که از راه کدهای اچ تی اکسس یا دستورات پی اچ پی یا نصب افزونه، صفحه خطای ۴۰۴ سایت رو روی ایندکس یا هر نشانی دیگری ریدایرکت ۳۰۱ می کنن. این اشتباه خیلی خیلی بزرگیه و به سئوی سایت شما آسیب می زنه. هیچوقت دچار اینجور اشتباهی نشید و هیچوقت نذارین طراح یا مشاور سئوی سایت شما اینجور دستوراتی روی سایت شما اضافه کرده یا افزونه ای با این مضمون واسه شما نصب کنه.

هم اینکه دقت کنین که ریدایرکت صفحات حذف شده روی ایندکس هم اشتباه بزرگیه. اول اینکه موتورهای جستجوگر هوشمند شدن و ارزش صفحه ای که حذف شده رو به ایندکس سایت منتقل نمی کنن. ارزش گذاری ایندکس سایت شرایط بسیار خاصی داره و موتورهای جستجوگر به همین سادگی ارزش ایندکس سایت رو کم یا زیاد نمی کنن! با انجام این کار فقط ارزش صفحه حذف شده رو به هدر می دید. دوم اینکه ورودیای گوگل به دنبال محتوای خاصی در اون صفحه از سایت شمان. با ریدایرکت ۳۰۱ صفحه حذف شده روی صفحه ای مشابه با همون مضمون، بخشی از ارزش صفحه قدیمی رو به صفحه جدید منتقل می کنین و در عین حال کاربری که وارد شده رو به صفحه ای مشابه با همون مضمون هدایت می کنین و کاربر رو در سایت حفظ می کنین. در حالی که اگه کاربر از صفحه حذف شده به ایندکس منتقل شه، بدون این دست اون دست کردن سایت رو بسته و در یافته های جستجو به دنبال سایت دیگری میره.

فرق ریدایرکت ۳۰۲ و ریدایرکت ۳۰۷
اینترنت براساس قرارداد HTTP سر واژه عبارت HyperText Transfer Protocol بنا نهاده شده که چگونگی کارکرد لینکا در فضای مجازی رو دیکته می کنه. این قرارداد دارای دو ورژن ۱.۰ و ۱.۱ه. ریدایرکت ۳۰۲ در دو ورژن عمل می کنه. در ورژن ۱.۰ به صورت کد وضعیت “Moved Temporarily” به معنی انتقال موقت و در ورژن ۱.۱ به صورت کد وضعیت “Found” به معنی یافت شده در مکان دیگه به صورت موقت، به درخواست ارسالی به وسیله مرورگر جواب میده. اما ریدایرکت ۳۰۷ فقط در ورژن ۱.۰ عمل کرده و به صورت کد وضعیت “Moved Temporarily” به درخواست ارسالی جواب میده. یعنی ریدایرکت ۳۰۷ در واقع نصف ریدارکت ۳۰۲ه و بهتره همیشه از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنین.

XHTML

Redirect 302 : Found (HTTP 1.1) / Moved Temporarily (HTTP 1.0)
Redirect 307 : Moved Temporarily (HTTP 1.1 Only)

Redirect ۳۰۲ : Found (HTTP ۱.۱) / Moved Temporarily (HTTP ۱.۰)
Redirect ۳۰۷ : Moved Temporarily (HTTP ۱.۱ Only)

انتقال ارزش سایت با ریدایرکت ۳۰۱
در مورد انتقال ارزش با ریدایرکت ۳۰۱ ، مباحث مهمی واسه مطرح کردن هست و مثل همیشه، به دلیل وجود آموزشای نادرست در ایران، باورهای اشتباهی در این رابطه در بین وبمستران ایرونی هست. قبل از هر چیز باید دونست “ارزش صفحات سایت” چیه؟ در گذشته این ارزش، همون عامل رتبه بندی گوگل بود. رنک یه عدد بین بازه ۰ تا ۱۰ بود که هر صفحه از سایت (من جمله ایندکس سایت) از سمت گوگل رنک مجزایی دریافت می کرد که از تاریخ نوشتن این مقاله در آموزشگاه دی بی اس تم، بیشتر از یه ساله که گوگل در سیستم رتبه بندی خود تغییرات بزرگی انجام داده و اونو به یه ملاک بسیار پیچیده تبدیل کرده و امتیازی که امروز روی اون بحث می کنیم، همین امتیازه. امتیازی که در سیستم رتبه بندی جدید گوگل به صفحات سایت داده می شه و بازم نام مشخصی نداره.

در مرحله بعد باید به روشنی مطرح کرد که هیچوقت نمیشه ارزش یه صفحه از سایت رو به طور کامل به صفحه دیگری منتقل کرد. انتقال ارزش با ریدایرک ۳۰۱ شدیدا “مفهومی” است. مفهومی بدین معنا که انتقال ارزش یه صفحه از سایت به دیگری، به اندازه شباهت دو صفحه بستگی داره. باید بدونین حتی در شرایطی که نشانی یه صفحه عوض شه و نشانی قدیمی رو روی نشانی جدید ریدایرکت کنین، فقط ۸۵ درصد ارزش نشانی قدیمی به نشانی جدید منتقل می شه!

عدد ۸۵% به نقل از یکی از ویدئوکستای مت کاتز (Matt Cutts) مدیر تیم مقابله با اسپم گوگل و به تأیید یه آزمایش و مقاله آموزشی در سایت معتبر moz.com و یه مصاحبه اختصاصی سایت معتبر searchengineland.com با مت کاتز، در این آموزش در سایت دی بی اس تم مطرح می شه و به طور کاملً معتبر و قابل تکیه هستش. پس حتی در شرایطی که صفحه قدیمی و صفحه جدید دارای محتوای ۱۰۰% مشابه و متاهای به طور کاملً برابر باشن (تغییر نشانی صفحه به نشانی جدید)، فقط ۸۵ درصد ارزش لینک قدیم به لینک جدید منتقل می شه و به هر اندازه که این شباهت کم بشه، ارزش منتقل شده از صفحه قدیمی به صفحه جدید کم میشه.
اسپم

یعنی اگه صفحات حذف شده سایت رو روی صفحه ای مثل ایندکس یا صفحات غیر در رابطه دیگه ریدایرکت کنین، هیچ ارزشی از صفحات حذف شده به صفحه مقصد منتقل نمی شه. به هر اندازه که شباهت صفحه حذف شده با صفحه هدف ریدایرکت ۳۰۱ بیشتر باشه (که این شباهت به محتوا و متاهای صفحات مربوطه)، اندازه انتقال ارزش صفحه حذف شده به صفحه جدید زیاد می شه و به عدد ۸۵% نزدیک تر می شه.