اگه یادتون باشه در ماه سپتامبر نوشتیم مایکروسافت و شرکت چینی بایدو قرارداد همکاری رو به امضا رساندند. براساس این قرار داد شرکت ردموندی موظف می شد واسه کاربران سرزمین اژدهای سرخ صفحه پیش فرض مرورگر اج خود رو به سمت موتور جستجوی همتای چینی اش هدایت کنه و البته بایدو هم باید خدمات گیرندگانش رو تشویق کنه که کامپیوترای شون رو به ویندوز ۱۰ پیشرفت داده و بعضی از اپلیکیشنای کلیدی اش رو هم به صورت یونیورسال -یا همون گسترده- آماده سازی کرده و در اختیار عموم گذارد.

امروز مایکروسافت تلاش کرده در گامی دیگه و با ارائه مستقیم ویندوز ۱۰ به دولت چین، جایگاه خودش در کشور مورد بحث رو محکم تر کنه. شرکت یاد شده از سرمایه گذاری مشترک خبر داده که براساس اون قادر میشه ضمن ارائه لایسنس، نسخه ای از سیستم عامل محبوبش یعنی ویندوز رو برابر نیازای آژانسای دولتی چینی آماده سازی کرده و اونو در اختیار این مجموعه ها بذاره.

در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین.

توافق مورد اشاره با اینکه هنوز باید به وسیله نهادهای نظارتی کشور نامبرده تائید شه اما به اهالی ردموند این امکان رو میده تا اجناس خودشون رو وارد سازمانای دولتی چینی کنن که در میدونایی مثل انرژی، ارتباطات و حمل و نقل فعالیت دارن.

سرمایه گذاری مشترکی که از اون سخن می گیم بین «گروه تکنولوژیای الکترونیکی چین» موسوم به CTEC و مایکروسافت انجام شده و نگفته نمونه دو شرکت در ماه سپتامبر قراردادی عقد کردن تا با در پیش گرفتن راهکارهای جورواجور حضور شرکت ردموندی در چین رو قوی تر کنن.

شرکت آمریکایی طی چند سال گذشته پیشرفتای چشم گیری رو در کسب درآمد از بازار سرزمین اژدهای سرخ داشته و ً تونسته با شرکت های بزرگ این کشور مثل تن سنت، لنوو و شیائومی همکاریای نزدیکی رو تجربه کنه. اما یه مشکل بزرگ مایکروسافت در میدون یاد شده هنوز پا برجاست و این مسئله برمیگرده به نبود وجود قوانین محکم کپی رایت در چین؛ جایی که نسخه های کرک شده ویندوز به شکل بسیار گسترده استفاده می شن.

ً مشتریان چینی خیالات باحالی از اجناس اهالی ردموند ندارن و بر این باور هستن که با به کار گیری اونا ممکنه مورد جاسوسی سازمانای اطلاعاتی آمریکایی مثل NSA واقع شده و اطلاعات شون به خطر بیفته.

به یقین اگه سرمایه گذاری مشترکی که قبلا از اون سخن گفتیم به تائید سازمانای نظارتی مربوطه برسه تماشاگر تحولی بزرگ در روابط میان مایکروسافت و دولت چین هستیم. در سال ۲۰۱۴ دولت نامبرده اول یه پرونده تحقیقاتی ضد انحصار رو علیه ردموندیا درست کرد و چند ماه بعد هم به کار گیری ویندوز ۸ در سازمانای مربوطه اش رو ممنوع اعلام کرد.

دولت سرزمین اژدهای سرخ در سالای گذشته صدها میلیون دلار رو صرف جفت و جور سیستم عاملای پیشرفته به وسیله مایکروسافت کرده و همیشه در تلاش بوده تا این اجناس رو با قیمتی ارزون تر و با پشتیبانی گسترده تر به دست آورد؛ ً یکی از چالشای دیگه این دولت در اون هستش که هنوز در بعضی از نهاد هاش به صورت وسیع ویندوز اکس پی مورد استفاده واقع می شه ولی ارائه ساپورت واسه اون از طرف مایکروسافت پایان یافته.

مجموعه های دولتی چین حتی تلاش کردن یه نسخه مشابه از اکس پی رو با نام NeoKylin پیشرفت بدن که این تلاش ً نتیجه باحالی نداشته. همکاران و شرکای الان مایکروسافت از این پس موظف هستن ضمن ارائه نسخه های سفارشی از ویندوز ۱۰ به نهادهای دولتی پشتیبانیای و پچایی که مورد درخواست قرار دارن رو هم جفت و جور کرده و هم اینکه بازخوردهای دریافتی رو واسه پیشرفت نسخه های آینده سیستم عامل مایکروسافت به این شرکت انتقال بدن.

در طرف دیگه ماجرا مایکروسافت هم این شانس رو پیدا می کنه تا حضوری گسترده تر رو در قیاس با بقیه رقبای خود در چین تجربه کرده و بخش بیشتری از بازار مهم این کشور رو تحت سلطه اش بگیره.