ورژنای جدید آی مک اپل معمولا هر سال و با تغییرات ظاهری کلی روونه بازار نمی شن. بروزرسانی سخت افزاری معمولا گزینه ایه که بیشتر کاربران به اون فکر می کنن و کمپانیای تولید کننده هم به اون جواب میده.

هفته پیش اپل مدل ۲۰۱۴ کامپیوترای رو میزی خودشو با صفحه نمایش ۵K معرفی کرد و تعجب بسیاری رو برانگیخت. طراحیای این شرکت همیشه جذاب بودن و در مورد آی مک، تقریبا بی اشکال.

در ادامه مطلب نگاهی داریم به طراحی ظاهری آی مکا کم کم.

شاید از یاد بردین یا نمی دونین اما iMac اولین پروژه ای بود که وقتی جاناتان آیو به اپل ملحق شد روی اون کار می کرد. آیمک جی ۳ که سال ۱۹۹۸ عرضه شد، یه صفحه نمایش سی آر تی ۱۴ اینچی داشت و از پردازنده PowerPC واسه IBM استفاده میکرد. این کامپیوتر به خاطر رنگ بندیای متنوعی که داشت معروفیت یافت.

در تصویر بالا تنها چند مورد از ۱۳ رنگ جور واجور رو می تونین ببینین.

بعد از وارد کردن محصولی جدید به خط تولید در سال ۱۹۹۸، اپل دوباره و در سال ۲۰۰۲ برگشت و آیمک جی ۴ رو به بازار عرضه کرد که به صورت کامل باز طراحی شده بود. این بار، صفحه نمایش در دو اندازه ۱۵ و ۱۷ اینچی عرضه شد (بعدا ورژن ۲۰ اینچی هم از راه رسید). با بازویی که نمایشگر رو نگه داشته بود می تونستید اونو به هر زاویه ای که می خواستین تغییر بدین.

eMac یا Educational Mac که معنی مکایی واسه آموزش بود، واسه مراکز تحصیلی و مدارس گزینه منطقی تری نسبت به G4 به حساب می اومد و قیمت پایین تر اون باعث شد درخواستا بالا بگیره و اپل در آخر عرضه عمومی اش رو شروع کنه. بدنه دستگاه مانند G3 بود اما درون اون شباهتی کامل به G4 داشت و از یه صفحه نمایش سی آر تی ۱۷ اینچی استفاده میکرد. ورژنای جدید اون در سالای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ به بازار اومدن.

از ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶، همه آی مکا به رنگ سفید در اومدن به جز پایه آلومینیومی شون. همه سخت افزار لازم واسه کارکرد دستگاه در پشت صفحه نمایش قرار گرفته بود و حالا دوربین هم واسه گفتگوی تصویری جایگاهی در بالای نمایشگر پیدا کرده بود. G5 در دو مدل ۱۷ و ۲۰ اینچی عرضه گشت و بعدا ورژن ۲۰ اینچی در سال ۲۰۰۶ به بازار اومد.

در سال ۲۰۰۷، آی مکا به هدف مک بوکا ملحق شدن و واسه اولین بار در بدنه ای تموم آلومینیومی منتشر شدن. آی مکای جدید از هر کامپیوتر دیگری سبک تر، باریک تر و قشنگتر تر شده بودن. این بار خبری از آی مک ۱۷ اینچی نبود و همه دستگاه ها در دو ورژن ۲۰ و ۲۴ اینچی عرضه شدن.

مشابه ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴، در سال ۲۰۱۲ هم تغییرات بزرگی در نوع طراحی آی مکا اتفاق افتاد. ۲۱٫۵ اینچ صفحه نمایش LCD مجهز به LED بود (صفحه نمایشای LCD معمولی از فلوئورسنت استفاده می کنن اما اپل واسه این دستگاه، پانل LCD رو با به کار گیری نور LED تغذیه کرد). حاشیه های دستگاه از بین رفته بود اما گودی ای که پشت دستگاه بود، همه چیز رو در خودش نگه می داشت.

با اینکه تموم ماجرا در ورژن ۲۰۱۴ تغییر نکرده اما این کامپیوترها تغییر فاحشی رو در مورد کیفیت صفحه نمایش تجربه می کنن. مدل ۲۷ اینچی، نمایشگر رتینا ۵K داره که رزولوشن ۵۱۲۰ در ۲۸۸۰ ارائه میده (۶۷ درصد تعداد پیکسل بیشتر نسبت به ۴K). با این وجود حاشیه ها هنوز باریک (۵ میلی متر) هستن.