مدیران شرکت هوآوی که حالا تبدیل به دومین تولید کننده موبایل در دنیا تبدیل شده، قبل از عرضه سری Mate 10 روی توان هوش مصنوعی این موبایلا تاکید کرده و اونا رو بالاتر از یه اسمارت فون معمولی دونسته بودن.

علاوه بر این در چندین اظهارنظر این سری رو بالاتر از موبایلایی مثل گلکسی نوت ۸ و آیفون ۱۰، کارآمدترین اسمارت فونای سال معرفی کرده بودن.

حال در ادامه این مقاله بیانیه خبری نمایندگی هوآوی در ایران رو تقدیم حضوتون می کنیم که در اون ویژگیای Mate 10 Pro با آیفون ۱۰ مقایسه شدن.

طی هفته های گذشته پرچم داران نام داری از برنده های بزرگ بازار گوشی موبایل دنیا وارد بازار شدن. شرکت هوآوی در گروه برنده هایی بود که موبایلای سری Mate 10 خود رو که واسه اولین بار از پردازنده با توانایی پردازش هوش مصنوعی یا AI در اونا استفاده شده رونمایی کرد. هم اینکه رقبایی مانند آیفون ۸ و آیفون ۱۰ هم در این مدت زمان به بازار عرضه شدن که اونا هم قابلیتای زیادی داشتن. در این بررسی تلاش داریم بهترین موبایل سری Mate 10 یعنی Mate 10 Pro رو در مقابل قدرتمندترین محصول بین آیفونای جدید عرضه شده یعنی آیفون ۱۰ رو بررسی کنیم.

پردازنده:پردازنده ای که هوآوی واسه Mate 10 Pro در نظر گرفته، یعنی Kirin 970، از پردازش هوش مصنوعی پشتیبانی می کنه. البته پردازنده A11 آیفون هم از موتور پردازش عصبی واسه Face ID برخورداره ولی فرق محصول هوآوی با آیفون در اینجاس که پردازنده Mate 10 Pro که همون پردازنده ایه که در Mate 10 هم استفاده شده از یه بخش NPU اختصاصی واسه پردازش هوش مصنوعی برخورداره که نسبت به پردازندهای عادی از ۲۵ برابر کارایی بیشتر و ۵۰ برابر بهره وری بالاتر برخورداره و در بخشای مختلفی شامل دوربین، پردازش صدای محیطی، مدیریت انرژی، تشخیص تصاویر و چیزای دیگه ای به جز اینا ازش استفاده شده.

در هوآوی Mate 10 Pro امکان پردازش ارتباطات با سرعتی بی حریف هست به این معنا که این موبایل از ارتباطات LTE 4.5G Cat. 18 پشتیبانی می کنه که می تونه سرعت دانلودی برابر ۱٫۲ گیگابیت بر ثانیه واسه این مدل جفت و جور کنه که این بازده در دنیای موبایلای گوشی موبایل واسه اولین بار دیده می شه.

هم اینکه در این چیپ واسه اولین بار از پردازنده گرافیکی ۱۲ هسته ای MALI-G72 استفاده شده که تجربه گرافیکی عالی رو در بخش بازیای موبایل در اختیار کاربران Mate 10 Pro قرار میده.

باتری:باتری به کارگرفته شده در Mate 10 و Mate 10 Pro از ظرفیت ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعت استفاده میکرد و میتونه مثلاً در تماسای تحت بستر ۳G موبایل رو در حالت صحبت همیشگی ۲۵ ساعت روشن نگاه داره. این باتری در حالت استفاده عادی حدود ۲ روز و در حالت استفاده پرفشار یه روز کامل می تونه این موبایلا رو روشن نگاه داره. این درحالیست که باتری آیفون ۱۰ از ظرفیت ۲۷۱۶ میلی آمپر ساعت استفاده میکرد.

هم اینکه سیستم شارژ سریع هواوی در Mate 10 Pro و البته Mate 10 می تونه تنها طی مدت نیم ساعت شارژ ظرفیت باتری این موبایلا رو از ۰ به ۵۸ درصد زیاد کنه.

هوآوی اولین برندی در بازار گوشی موبایل س که موفق شده واسه موبایلای خود استاندارد امنیت واسه کلیه اجزای سیستم شارژ موبایل از شرکت صاحب نام آلمانی TUV دریافت کنه.

دوربین:در دوربین اصلی Mate 10 Pro از لنز دوگانه شرکت صاحب نام Leica که رهبر بازار تولید لنزهای حرفه ای در دنیاست استفاده شده. به کار گیری این لنزها در کنار موتور پردازش هوش مصنوعی به دوربین Mate 10 و Mate 10 Pro این امکان رو داده تا وجود سوژها رو تشخیص داده و افکتای لازم رو به صورت خودکار به اونا تخصیص بدن. دوربین این پرچم داران هوآوی می تونن تا ۱۳ نوع سوژه متفاوت رو از هم تفکیک کنن و مثلاً تشخیص بدن که سوژه غذاس، یا سگه یا گربه س؛ قابلیتی که آیفون از اون نداره.

هم اینکه هر دو لنز دوربین اصلی این موبایلای هواوی از اندازه دیافراگم بزرگ و عالی با اندازه f/1.6 بهره مند هستن که به اونا این امکان رو میده در فضاهای کم نور عکسایی با کیفیت بسیار بالاتری نسبت به آیفون ۱۰ که از اندازه دیافراگم کمتری برخورداره ثبت کنن.

نمایشگر و طراحی:اندازه صفحه نمایش آیفون ۵٫۸ اینچه و این در حالیه که صفحه نمایش Mate 10 از اندازه ۵٫۹ اینچ، و Mate 10 Pro از اندازه ۶ اینچ استفاده میکردن. هم اینکه نسبت پوشش صفحه نمایش به کل بدنه در آیفون ۸۱٫۳۶ درصده ولی این نسبت در Mate 10 به اندازه ۸۱٫۷۹ درصد و در Mate 10 Pro به اندازه ۸۱٫۶۱ درصده که این به این معناست که هوآوی در هر دو مدل خود نسبت به آیفون، نسبت بیشتری از فضای روی موبایل رو به نمایشگر اختصاص داده و حاشیه های Mate 10 و Mate 10 Pro نسبت به آیفون کمتره.

تشخیص اثر انگشت:سنسور تشخیص اثر انگشت در موبایلای سری Mate 10 شرکت هوآوی از سرعت عالی در تشخیص اثر انگشت استفاده میکردن و فقط با تماس انگشت کاربر در حد ۰٫۳ ثانیه می تونه صفحه اصلی موبایل رو نشون بده. این سرعت در مقایسه با سرعت Face ID و مراحلی که باید واسه باز کردن صفحه اصلی موبایل در آیفون ۱۰ طی شه بسیار بیشتره.

واسه اطلاعات بیشتر در مورد بقیه قابلیتای سری Mate 10 می تونین به صفحه رسمی این محصول مراجعه کنین.