را خطر تشکیل می‌دهد و آن عبارت است از اتفاقی محتمل و قریب‌الوقوع. از ویژگی‌های خطر می‌توان از احتمالی بودن، نامعین بودن زمان اتفاق و ایجاد خسارت در صورت بروز نام برده و در بیمه مسئولیت مدنی، مسئولیت مدنی ناشی از حوادث موضوع بیمه است که می‌تواند در اثر عمل یا رفتار شخصی یا اشخاصی وابسته و یا ناشی از اشیاء و اموال تحت مالکیت یا تصرف او ایجاد شود. بنابراین بیمه‌گذار در ازای پرداخت حق بیمه مسئولیت مدنی رفتار خود، اشخاص وابسته یا اشیاء و اموال خود را که ممکن است موجب خسارت دیگران شود بیمه کرده و پرداخت خسارت احتمالی را به بیمه‌گر منتقل می‌کند.
2. حق بیمه
حق بیمه وجهی است که بیمه‌گذار در قبال خرید بیمه یا به عبارت بهتر انتقال خطر به بیمه‌گر پرداخت می‌کند که با پرداخت حق بیمه و خرید بیمه مسئولیت مدنی تعهد جبران خسارت از بیمه‌گذار به بیمه‌گر منتقل می‌گردد.
3. خسارت

واژه خسارت که در لغت به معنی زیان و ضرر است ولی در اصطلاح بیمه تنها به این موضوع اکتفا نشده و صاحب‌نظران علم بیمه تعاریف ویژه‌ای برای آن ارائه داده‌اند اما اغلب آن‌ها کم و بیش به این موضوع اذعان دارند که خسارت یعنی وقوع خطر پیش‌بینی شده در بیمه نامه و ادعای زیان از طرف زیاندیده. با بروز خسارت زیان دیده به عامل زیان مراجعه کرده و عامل زیان نیز با استفاده از بیمه‌نامه عملاً خواستار حمایت بیمه‌گر می‌شود که در اینجا بیمه‌گر وارد موضوع شده و در حدود بیمه‌نامه نسبت به پرداخت خسارت زیان دیده اقدام می‌کند.
در بیمه مسئولیت مدنی نیز خسارت را می‌توان واقعه‌ای دانست که موجب مسئولیت بیمه‌گذار در مقابل اشخاص زیان‌دیده می‌گردد.
2ـ انواع بیمه
بیمهها در یک تقسیم‌بندی به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند:

دانلود پایان نامه
برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *