خیلی از ویژگیای برتر ویندوز ۱۰ در سالای گذشته در سیستم عامل Mac OS X وجود داشتن. مانند دسکتاپای مجازی، مدیریت پنجره های درحال نمایش و اضافه شدن بخش مرکز اعلانات. نسخه جدید سیستم عامل مک یعنی Mac OS X Yosemite دارای ویژگیای جدیدیه که مایکروسافت هم می تونه از اونا در سیستم عامل جدیدش یعنی ویندوز ۱۰ بهره برده و کارایی اونو بیشتر از گذشته واسه کاربران زیاد کنه.

همه سیستم عاملا ویژگیا و ایده ها رو از روی همدیگه کپی می کنن و این اتفاق بدی نیس. مهم نیس کی اولین بار یه ویژگی جدید رو ایجاد کرده باشه، بلکه مهم پیشرفت دادن سیستم عامل هاییه که روزانه میلیاردها آدم از اونا استفاده می کنن.

در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین.

ارتقای رایگان به نسخه های جدید

این ویژگی جدیدی در نسخه Yosemite سیستم عامل مک نیس بلکه در نسخه Mavericks 10.9 که سال گذشته از اون رونمایی شده بود معرفی گشت. همه کاربران این سیستم عامل می تونن کامپیوتر خود رو به صورت به طور کامل رایگان به آخرین نسخه Mac OS X بروزرسانی کنن. مایکروسافت هم باید این امکان رو جفت و جور کنه و دست کم به کاربران ویندوز ۸ اجازه ارتقای رایگان به ویندوز ۱۰ رو بده. البته شایعه هایی هم هست که مایکروسافت واقعا قصد اینجور کاری رو داره اما این شایعه تا کنون به صورت رسمی به وسیله این شرکت تایید نشده (قبلاً یکی از مدیران دفاتر مایکروسافت خیلی جدی در این مورد صحبتایی رو مطرح کرده بود). اونا ممکنه بازم واسه پیشرفت به ویندوز ۱۰ از هر کاربر مبلغی رو دریافت کنن.

اگه مایکرسافت امکان دریافت آخرین نسخه ویندوز رو واسه همه جفت و جور آورد، پیشرفت دهندگان راحت تر می تونن اونو هدف بذارن. کاربران می تونن از همه مزیتای این سیستم عامل استفاده کنن، از برنامه های جهانی جدید گرفته تا دریافت آخرین نسخه DirectX 12 واسه افزایش کیفیت بازیای ویدئویی. برنامه نویسان تمایلی ندارن از تموم کسائی که نسخه های قدیمی ویندوز رو استفاده می کنن پشتیبانی به عمل بیارن، چون در این صورت قادر به به کار گیری تکنولوژیای جدیدی مانند DirectX 12 نیستن.

احتیاجی نیس ویندوز به کل رایگان شه. مایکروسافت می تونه هزینه لایسنس به کار گیری این سیستم عامل رو دریافت کنه. هر رایانه جدید شک نداشته باشین نیاز به لایسنس داره ولی اونا باید دارای شرایط ارتقای رایگان به نسخه های آینده ویندوز باشن. در این صورت شک نداشته باشین کامپیوترای کاربران در گذشته باقی نمی مانند چون دیگه احتیاجی به پرداخت یه هزینه زیاد جهت پیشرفت سیستم عامل وجود نداره.

پنجره های نیمه شفاف

نسخه Yosemite ظاهر مک رو به سمتی پیش برده که در اون شفافیت (transparency) بیشتری دیده میشه، که از نظر فنی به اون نیمه شفافی (translucency) می گن. کوپرتینوییا این ویژگی رو تازگی و تندوتیزی (vibrancy) می گن. ظاهر Aero Glass که در ویندوز ۷ وجود داشت مورد علاقه خیلی از کاربران بود که مایکروسافت در ویندوز ۸ به کلی این حالت رو حذف کرد. در دسکتاپ نسخه یاد شده، سیستم عامل ویندوز فضای بازتری وجود داشته و پنجره ها هم با حاشیه تک رنگ و طراحی تخت، حالت باحالی دارن و هیچ شفافیت و سایه ای وجود نداره. اما تسکبار بازم شفاف بوده و خیلی از ویژگیای سبک Aero هم هنوز پا برجا هستن.

این ویژگی در ویندوز ۱۰ کمی هوشمندانه تر به کار رفته، مثلا بهره بردن از سایه ها در دسکتاپ واسه عمق چشمی بیشتر. مایکروسافت باید به فکر اضافه کردن حالتی مثل سبک شفاف Aero در ویندوز جدیدش باشه.

این شرکت هنگام معرفی Aero اعلام کرد که به کار گیری این حالت تاثیر زیادی بر مصرف انرژی و به کار گیری سخت افزار نداره و حتی روی باتریا تاثیر مثبت هم داره.

اگه وضعیت نامبرده رو دوست ندارین در نسخه Yosemite سیستم عامل مک امکان غیر فعال کردن اون هست و این ویژگی دیگه ایه که مایکروسافت باید از اون بهره ببره؛ امکان انتخاب. همین نبود وجود امکان انتخاب، یکی از دلایل سقوط و نبود موفقیت چشم گیر ویندوز ۸ بوده.

فروشگاه نرم افزاری اپلیکیشنای دسکتاپ

در Yosemite یه فروشگاه نرم افزاری واسه Mac OS هست که ویژگی جدیدی نیس. اما مایکروسافت هم باید با ساخت فروشگاهی واسه همه برنامه های ویندوزی، امکان دسترسی و نصب آسون اونا رو واسه کاربران جفت و جور کنه.

البته براساس پستی که به صورت رسمی در بلاگ این شرکت ارسال و البته بعدا حذف شد، شاید مایکروسافت قبلا این کار رو کرده باشه. پست نامبرده، دلیل تقریبا محکمی واسه تایید ساخت اینجور فروشگاهی به وسیله مایکروسافته. اما به هر حال امکان داره این جوری هم نبوده و این شرکت در سیاستای خود تغییراتی ایجاد کرده باشه.

ایجاد فروشگاه به این معنی نیس که فقط بشه اپلیکیشنایی که در اون هست رو نصب کرد. در سیستم عامل مک، شما می تونین اپلیکیشنایی که در اپ استور مک هم وجود ندارن رو پس از تایید یه پیغام اخطار امنیتی، نصب کنین.

مایکروسافت باید ویژگی یاد شده رو هم در فروشگاه نرم افزاری مخصوص ویندوز دید کنه. تنها دلیل اجباری کردن قرار گرفتن اپلیکیشنای جهانی در فروشگاه نرم افزاری ویندوز، حفظ امنیت کاربرانه. مایکروسافت هم می تونه مانند سیستم عامل مک، نصب نرم افزارهایی که در فروشگاه ویندوز وجود ندارن رو با نمایش دادن یه اخطار امنیتی واسه کاربران ممکن کنه.

ترتیب

ترتیب باعث می شه لپ تاپ یا رایانه رومیزی شما بتونه بهتر با تلفن هوشمند یا تبلتتان کار کنه. این ویژگی شامل همه چیز می شه. از نوشتن و ارسال یه ایمیل بین رایانه و تلفن هوشمند گرفته تا ارسال و دریافت پیام کوتاه از راه کامپیوتر و دریافت تماسای صوتی به وسیله لپ تاپ. ویژگی مورد بحث در کل باعث می شه وسایل شما با همدیگه بهتر از قبل رابطه داشته باشن.

احتیاجی نیس بگیم این ایده چقدر بزرگه. در سیستم عامل کروم هم توانایی های مشابهی واسه رابطه بهتر با دستگاه های اندرویدی تعبیه شده. مایکروسافت در آخر باید این کامل سازی رو بین ویندوز ۱۰ و ویندوز فون ایجاد کنه.

البته این شرکت می خواد به صورت Cross-Platform در اومده و با هر دستگاهی که شما دارین کامل شه. پس مایکروسافت با اینجور ویژگی ای، یه قدم بزرگ به جلو ورداشته و شاید این امکان واسه دستگاه های اندرویدی و آیفونا هم جفت و جور شه. جای هیچ شکی نیس که ایجاد این ترتیب نیاز به کار زیادی داره، اما از اونجایی که الان کاربران ویندوز فون نسبت به اندروید و iOS کمتر هستن، ارزش انجام دادنش رو داره.

آیکنای جدید و باز طراحی چشمی

در Yosemite تماشاگر یه باز طراحی چشمی هستیم که موارد جدید زیادی هم در اون اضافه و بروزرسانی شده و آیکنا به حالت مدرن تری در اومده ان. ویندوز هم به این لازم داره. نسخه دسکتاپ ویندوز ۸ هیچآپدیت ای در آیکنا نداشته و همه اونا مانند نسخه قبلی هستن. هم اینکه ویندوز هنوزم از تعدادی از آیکنای بسیار قدیمی که در ویندوز XP و حتی نسخه های قدیمی تر وجود داشته استفاده می کنه.

مایکروسافت سرمایه کافی رو واسه به کار گرفتن کارشناسان طراحی در این رو داره. و می تونه با طراحی آیکنای جدید ظاهری مدرن و دلچسب تر رو واسه ویندوز ۱۰ ایجاد کنه. البته این مشکل جدیدی نیس، همراه با هر نسخه از ویندوز، این شرکت بعضی از آیکنا رو تغییر داده ولی ازآپدیت و طراحی دوباره بعضی از اونا دوری کرده.

اگه قبلا از ویندوز ۸ استفاده کرده باشین، بهترین چیزی که پس از کار کردن با Mac OS X Yosemite متوجه میشین اینه که Mac OS X می دونه که دقیقا یه سیستم عامل واسه رایانه های رو میزیه و دارای دو رابط کاربری به طور کامل جدا از هم نیس که شما مجبور باشین بین اونا جابه جا شید.

حالا خوبیش اینه تازگیا مایکروسافت این موضوع رو فهمیده و به لپ تاپ و رایانه های رومیزی اجازه میده که دقیقا اون چیزی باشن که هستن.