زیر حملات هوایی متعدد دشمن، فرایند تولید در آن شرکت ادامه داشته و سوخت مورد نیاز ناوگان دریایی کشور را به نحو شایستهای تأمین کرد.
از امتیازات اقتصادی بزرگ شرکت پالایش نفت لاوان در مقایسه با سایر واحدهای پالایشگاهی کشور همجواری با مخازن نفت خام استحصالی از سکوهایحوزه های نفتی سلمان، رسالت و رشادت و نزدیکی به منبع آب فراوان دریا و مبادی بارگیری محصولات توسط بازوهای مستقردر اسکله میباشد که بدون هیچ گونه هزینهای انجام میگردد. در حال حاضر خوراک نفت خام پالایشگاه توسط یک رشته خط لوله 12 اینچی از مخازن تاسیسات شرکت نفت فلات قاره لاوان تامین میشود.همچنین جهت بارگیری محصولات از سه لوله 8 و 12 و 16 اینچی محصولات نفت گاز،‌ نفت کوره و بنزین از طریق اسکله به کشتی بارگیری می‌گردد.
در ادامه روند توسعه، واحدهای فرایندی وپروژه های متعددی در بخشهای جاری و عمرانی این شرکت به اجرا در آمده که از جمله مهمترین آنها، احداث واحد تصفیه هیدروژنی نفتا و تبدیل کاتالیستی، افزایش ظرفیت واحد تقطیر نفت خام و احداث واحد تقطیر نفت خام منطقه (ب)و احداث واحد استحصال محصول LPG است که عمده کارهای مربوط به طراحی و بهره برداری این واحدهاتوسط نیروهای متخصص ایرانی انجام گردیده است. این شرکت در حال حاضر با ظرفیت بیش از 50 هزار بشکه در روز به روند تولید خود ادامه میدهد.
واحد های فرایندی و پروژه های متعددی در بخشهای جاری و عمرانی این شرکت به اجرا در آمده و یا در دست انجام می باشد که از جمله مهمترین آنها ، احداث واحد تصفیه هیدروژنی نفتا و تبدیل کاتالیستی و همچنین افزایش ظرفیت واحد تقطیر نفت خام است که تماماً با استفاده از توان و عزم نیروی متخصص ایرانی طراحی شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است . از جمله طرحهای استراتژیک و بسیار مهم در صنعت نفت بهرهبرداری از واحد تولید گاز مایع LPG در سال 1388 با حضور وزیر وقت نفت (جناب آقای مهندس نوذری)و همچنین احداث واحد دوم تقطیر اتمسفریک نفت خام (CDU2) و واحد تقطیر در خلاء(VDU) در سال 1390 توسط مهندس میرکاظمی (وزیر نفت وقت) میتوان ذکر کرد.هم چنین واحد های تحت لیسانس و واحد آب، برق و بخار جدید از دیگر واحدهایی میباشند که در اردیبهشت ماه سال 1392 به دست رییس دولت دهم به بهره برداری رسید .
پروژه های توسعه ای دیگری نیز که همگی دارای اهمیت استراتژیک می باشند در شرکت پالایش نفت لاوان در حال اجرا بوده که حجم عظیم عملیات اجرائی این پروژه ها نمایانگر عزم راسخ و هماهنگی و همدلی مجموعه کارکنان این شرکت در مسیر دستیابی به آرمانها و اهداف سازمانی می باشد .
شکل 2 – 25 : نمایی از شرکت پالایش نفت لاوان
2-5-2- اهم فعالیت های شرکت پالایش نفت لاوان :
پالایش نفت خام و میعانات گازی و تولید فرآورده های با ارزش نفتی
اجرای پروژه‌های طرح حفظ ظرفیت و بهبود عملیات و طرح بهبود فرایند و بهینه‌سازی ظرفیت
دریافت، معاوضه و خرید خوراک پالایشگاه از شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، شرکت ملی گاز ایران
نمایی از شرکت پالایش نفت لاوان در زمان تاسیس (سال 1355 )نمایی از شرکت پالایش نفت لاوان (سال 1392)
شکل 2 – 26 : نمایی از شرکت پالایش نفت لاوان در سال های مختلف
2-5-3- نقشه استراتژی شرکت پالایش نفت لاوان :
نقشه 2- 1 : نقشه استراتژی شرکت پالایش نفت لاوان
2-5-4- ظرفیت اسمی پالایشگاه‌های کشور:
پالایشگاه‌های فعال
ظرفیت اسمی (بشکه در روز)
درصد تولیدات فراورده های کشور
آبادان
000ر400
0.218579
اصفهان
000ر375
0.204918
بندرعباس
000ر320
0.174863
شهید تندگویان تهران
000ر250
0.136612
امام خمینی ( ره ) شازند اراک
000ر240
0.131148
پالایشگاه‌های فعال
ظرفیت اسمی (بشکه در روز)
درصد تولیدات فراورده های کشور
تبریز
000ر110
0.060109
لاوان
000ر50
0.027322
شیراز
000ر60
0.032787
کرمانشاه
000ر25
0.013661
جمع
000ر830ر1
1
جدول 2 – 8 : ظرفیت اسمی پالایشگاه های کشور
2-5-5- عمده محصولات شرکت پالایش نفت لاوان :
نام محصول
کاربرد
گاز مایع
به عنوان سوخت در وسایل گاز سوز خانگی و صنایع مختلف، به عنوان جایگزین در خودروها
بنزین موتور معمولی
به عنوان سوخت در انواع موتورهای بنزینی درون سوز
نفت گاز
به عنوان سوخت در موتورهای درون سوز دیزلی و انواع مشعل های خانگی و صنعتی
نفت کوره سبک
به عنوان سوخت در صنایعی طراحی شده که سیستم احتراق آنان قابلیت مصرف این فرآورده را داشته باشد.
نفت کوره سنگین
به عنوان سوخت در صنایع و نیروگاه هایی که در سیستم سوختی آنها سوخت مایع سنگین پیشنهاد شده است.
جدول 2 – 9 : عمده محصولات شرکت پالایش نفت لاوان
2-5-6-میزان پالایش فرآورده های نفتی در شرکت پالایش نفت لاوان:
نوع فرآورده‌های تولیدی
تولید برنامه ریزی شده
تولید درسال 1390
تولید درسال 91
بنزین موتور و نفتای مازاد ( لیتر در روز )
000ر875
793ر699ر1
126ر606ر2
نفت گاز (لیتر در روز )
000ر780ر1
000ر419ر2
434ر081ر3
نفت کوره ( لیتر در روز)
000ر602ر1
000ر554ر1
059ر956ر1
گاز مایع (تن در روز)
45
95
72
نفت خام و میعانات گازی دریافتی (بشکه در روز)
29000
38099
50708
جدول 2 – 10 : میزان پالایش و تولید فرآورده های نفتی در شرکت پالایش نفت لاوان
2-5-7-اهم وظایف واحد مدیریت کالا :
این واحد وظیفه تأمین کالا ، اجناس ، خدمات وابسته و مورد نیاز شرکت و پروژه های آن را با
توجه به اهداف شرکت به عهده دارد . اهم وظایف و مسئولیت های واحد مدیریت کالا را می توان به شرح ذیل بیان نمود :
تدوین و تنظیم استراتژی و پیاده سازی مشی کلان بازرگانی درزمینه تدارکات ، خرید ، حمل و نقل ، ترخیص ، نگهداری و انبارداری کالا ، مواد و تجهیزات مورد نیاز واحد های تابعه شرکت براساس سیاستها و مصوبات هیات مدیره و ابلاغ آن به مدیریت ها و واحدهای متقاضی
بررسی نرخ های داخلی و جهانی و نوسان قیمتها و مقررات داخلی و بین المللی در زمینه تجارت
تدارک و تامین به موقع کالاهای مورد نیاز با کیفیت و شرایط مورد نیاز از منابع داخلی و خارجی
تحقیق وشناخت کامل از منابع تولیدی خارجی و بررسی صلاحیت صنایع و شرکتهای تولید کننده وعرضه کنندگان کالا در بازارهای جهانی
ترخیص کالا از گمرکات در زمان مناسب و نگهداری آنها بدون عیب و نقص در انبارها
گشایش اعتبارات اسنادی درمورد خریدهای خارجی
عقد قرارداد با شرکتهای بیمه گر در خصوص بیمه کالادر انبارهای شرکت در مقابل خسارات وارده
شناسایی کلیه اجناس ، ماشین آلات و تجهیزات و قطعات مورد نیاز و ارزیابی توانمندیهای و قابلیتهای سازندگان و تولید کنندگان داخلی براساس ساخت و تولید آنها در راستای تحقق امر خودکفایی
ایجاد بانک اطلاعاتی از کلیه مواد ، کالا ، اقلام و مواد شیمیایی
انغقاد و تنظیم فراداد بازرگانی با موسسات، اشخاص حقیقی و حقوق داخلی یا خارجی بر اساس مقررات مصوب شده صنعت نفت با همکاری واحد امور حقوقی و پیمانها
توانمند نمودن کارکنان شاغل در راستای اجرای بهتر امورات محوله مربوط به مدیریت کالا و تدارکات
اعمال نظامهای مدیریت کیفیت بر مبنای فرایندهای تعیین شده سازمان بین المللی استاندارد
(ISO ) و …
نقشه 2-2 : نقشه استراتژی واحد مدیریت کالا
فصل سوم :
روش شناسی تحقیق(متدولوژی)
3-1- مقدمه:
روش شناسی یا متدولوژی وسیله شناخت هر علم است . روش شناسی در مفهوم مطلق خود به روش هایی گفته می شود که برای رسیدن به شناخت علمی از آن ها استفاده می شود و روش شناسی هر علم نیز روش های مناسب و پذیرفته آن علم برای شناخت هنجارها و قواعد آن است.
روش های شناخت را باید از روش ها و فنون اجرای آنها متمایز دانست، چرا که اجرای هر قاعده پس از شناخت آن قاعده ممکن می گردد . (ضیایی بیگدلی؛ 8 ؛1384)
از جمله ویژگیهای مطالعه علمی که هدفش حقیقت یابی است، استفاده از یک روش تحقیق مناسب می باشد و انتخاب روش تحقیق مناسب به هدفها و ماهیت موضوع مورد تحقیق و امکانات اجرایی بستگی دارد و هدف از تحقیق، دسترسی دقیق و آسان به پاسخ پرسشهای تحقیق است .
( خاکی؛ 1379 )
لذا برآنیم که دراین فصل روش تحقیق، متغیرهای تحقیق، نحوهی اندازه گیری متغیرها، روشهای جمع آوری اطلاعات، جامعه آماری، روشهای تجزیه و تحلیل داده ها و آزمون های آماری مربوط به این پژوهش را بررسی نماییم .
3-2- روش تحقیق :
تحقیق حاضر از لحاظ هدف ” کاربردی” و از نظر روش تحقیق ، ازروش های” کتابخانه ای وروش های میدانی” استفاده شده است و می توان موضوعات یا مسائل مطرح در تحقیق و نتایج ویافته های آن را برای حل مشکلات و پاسخگویی به پرسشهای مطروحه مفید باشد .
در روش کتابخانه ای استفاده از فیش تحقیق، مطالعه کتب مختلف در حوزه مدیریت زنجیره تامین، اطلاعات ویافته های دیگر پایان نامه های مشابه، و در روش میدانی (پیمایشی) روشهای پرسش نامه، مصاحبه، استفاده از نظرات کارشناسان بهره گرفته شده است .
شکل 3- 1 : روش های گردآوری اطلاعات مورد نیاز تحقیق
هم چنین این تحقیق از آنرو که وصف کننده وضع موجود می باشد، توصیفی و از آنرو که داده های مورد نیاز آن با استفاده از روش پرسشنامه، به صورت نمونه ای، به جهت بررسی توزیع و ویژگیهای جامعه حاصل شده است، پیمایشی و از آن رو که ارتباط بین متغیر ها یا معیارها با هم و با تامین کنندگان را مورد بررسی قرار می دهد و به رتبه بندی و انتخاب تامین کنندگان خواهد پرداخت، مبتنی بر الگوریتم فرایند تحلیل شبکه است .
3-2-1-شناسایی ، تجزیه و تحلیل ورودی و خروجی ارزیابی تامین کنندگان :
در ارزیابی و تجزیه و تحلیل ارزیابی سطح کیفی تامین کنندگان با توجه به ورودی سیستم ارزیابی، پردازش و نتایج خروجی آنها می توان به فواید ارزیابی ها رسید که در طولانی مدت نصیب شرکت خواهد شد. در شکل زیر سیستم ارزیابی سطح کیفی تامین کنندگان با توجه به ورودی و خروجی و نتایج حاصل از ارزیابی نشان داده شده است .
سطح هدف :
اثرات و نتایج :
پایداری و ثبات تولید
تولید فراورده های با کیفیت مناسب
تامین قطعه /ماشین آلات با کیفیت مناسب
کاهش هزینه های کیفیت
کاهش ریسک های ایمنی ، بهداشت و محیط زیست
کاهش هزینه های نت
صرفه جویی های ناشی از عدم وقفه تولید فرآورده
مدیریت انرژی
افزایش کارایی تولید و…

بازخورد و پایش ماشین آلات و تامین کنندگان
شکل 3 – 2 : تجزیه و تحلیل ارزیابی سطح کیفی تامین کنندگان
شکل 3 – 3 : روابط علت و معلولی تامین ماشین آلات و قطعات یدکی با کیفیت نامطلوب
3-2-2- روش شناسی تحقیق :
روش شناسی تحقیق حاضر به این صورت می باشد که ابتدا با مطالعه معیارها و زیر معیارهای شناسایی شده محققین مختلف و مقایسه تطبیقی آن ها ، با استفاده از نظرات کارشناسان واحد مدیریت کالا تعداد 22 زیر معیار در 4 طبقه شناسایی و دسته بندی گردیدند . جهت انجام تعیین روابط فی مابین معیارها و زیرمعیارها وشناسایی تاثیر آن ها، پرسشنامه ای به تعداد زیر معیارها جهت شناسایی میزان اهمیت فی مابین آن ها تهیه و با توجه به اینکه برخی از متغیرها « کیفی » می باشند؛ از روش پرسشنامه ای طیف لیکرت در مقیاس های فاصله ای « خیلی زیاد، زیاد، تا حدودی، کم، خیلی کم » به ترتیب با وزن های 5 الی 1 جهت آزمون فرضیه های تحقیق در نظر گرفته شده است . سپس داده های جمع آوری شده را جهت تجزیه و تحلیل و آزمون فرضیه ها با استفاده از نرم افزار تحلیل آماری (spss18) مورد بررسی قرار داده و با توجه به نتایج بدست آمده از آزمون فرض و نظرات کارشناسان امر، روابط فی ما بین زیر متغیرها شناسایی شده است .
در مرحله بعد، جهت تعیین وزن نسبی معیارها و زیر معیارهای مرتبط با هم، پرسشنامه مقایسات زوجی (به روش ماتریسی) جهت جمع آوری نطرات کارشناسان ادرات مرتبط از جمله کارشناسان اداره مدیریت کالا ، نگهداری و تعمیرات ، خدمات فنی و مهندسی تهیه گردید و با استفاده از روش نظرات کارشناسان و اجماع ، در مورد اهمیت هر زیر معیار نسبت به زیر معیارهای دیگر اطلاعات جمع آوری گردید .
در نهایت، تامین کنندگان ماشین آلات و قطعات یدکی در حوزه های مختلف شناسایی گردید . تامین کنندگانی که از سابقه و قابلیت های مناسبی جهت رقابت برخوردار بودند جهت ارزیابی انتخاب و نسبت به معیارهای تعیین شده به صورت زوجی مورد مقایسه قرار گرفت . در پایان شبکه ارزیابی تامین کنندگان تشکیل و با استفاده از نرم افزار تحلیل شبکه معیارها و زیر معیارها طبقه بندی و تامین کننده برتر انتخاب گردیده است . لذا جهت هدف گذاری در آیند


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *