نسل چهارم کار و کاسبیای فعال زیر نظر شتابدهنده سورس مرکز فناوری و نوآوری سینتک دانشگاه آزاد اسلامی قزوین صبح پنج شنبه دوم اسفندماه طی نمایشگاه و مراسم روز ارائه (Demo Day) در باغ کتاب تهران معرفی شدن.

مرکز فناوری و نوآوری سینتک با شروع فعالیتش در مورد پشتیبانی از پروژه های علمی نوآور، شتابدهنده نرم افزاری خود رو با نام شتابدهنده سورس راه اندازی کرد تا ایده های دارای پتانسیل رو تحت پوشش بذاره. این طرح  از ۴ سال پیش وارد فعالیت عملیاتی شد و با چشم‎انداز «خلق یه اتمسفر پویا واسه کارآفرینی براساس تحقیق و پیشرفت» شروع به فعالیت کرد.

امید امیرغیاثوند مدیر شتابدهند ه سورس در مورد سوابق فعالیت این مرکز میگه: «براساس برنامه ریزی اولیه درصدد تاسیس یه اکوسیستم تحقیق و پیشرفت و کارآفرینی بودیم پس تا سال ۹۱ فقط یه مرکز تحقیقاتی بودیم در سال ۹۱ و با اضافه شدن مرکز رشد، در اون زمان خلا یه مرکز دیگری واسه کار با کار و کاسبیا احساس شد. ما تا اون زمان عنوان شتاب دهنده رو هم انتخاب نکرده بودیم اما از ۹۴ به صورت رسمی جذب کار و کاسبی‎ها رو با دقیق شدن و فوکوس کردن روی تیمایی که با فضای تحقیق و پیشرفت نزدیکی بیشتری داشتن شروع کردیم.»

در دمو دی امسال نتیجه های هشت کار و کاسبی جدید معرفی شدن و چهار کار و کاسبی از نسل‎های گذشته با هدف جذب سرمایه راند A به ارائه پرداختن و سرمایه گذاران و بازدیدکنندگان با مراجعه به غرفه جور واجور با ایده پردازان و طراحان کار و کاسبیا و نتیجه های عملی انان به شکل تجربی آشنا شدن؛ این دمو دی تونست بخشی از فعالان کارآفرینی، سرمایه‎گذاران خصوصی و مسئولین دولتی رو به هم وصل سازه. کار و کاسبی‎های ارائه دهنده در چهارمین مراسم DemoDay شتاب‎دهنده سورس:

۱- آپرینو پتلفرم انتشار محتوا

۲- کانگورو پلتفرم تربیت کودک

۳- دیجی بان کنترل هوشمند تردد

۴- برتل کنترل بازی با سیگنالای مغزی

۵- گیم تراپی پیشرفت بازیای حرکتی

۶- خونگی جات سفارش اینترنتی اجناس خونگی

۷-هموند پلتفرم مدیریت مجموعه های عضو پذیر

۸- تیم بو سامانه عضویت سراسری باشگاه ها و مراکز تفریحی

۹- کارجو شبکه اجتماعی کارجویان

۱۰- اردیبهشت استودیو بازی سازی

۱۱- اوربی کنترل روبات با موبایل

۱۲- صفر کیلومتر ساخت فروشگاه اینترنتی

مراحل پشتیبانی از کار و کاسبی‎ها

کار و کاسبیا در شتابدهنده سورس  در سطوح جور واجور مورد پشتیبانی قرار می گیرن. طبق روند تعریف شده؛ پیش شتاب‎دهی و مرحله شتابدهی حدود ۹ ماه زمان میبره. بعد از اون کار و کاسبیا در مرکز رشد اسکان داده می شن و در اونجا سه سال مورد پشتیبانی قرار می‎گیرند تا زمینه حضورشون در بازار تجارت جفت و جور شه.

امیرغیاثوند: «ما خیلی با امید به اینکه کار و کاسبی‎ها به هنگام ورود به دوره رشد، سرمایه Seed رو واسه ادامه کار جذب کرده باشن اما مواردی هم بودن که به این مرحله نرسیده بودن و وارد مرکز اسکان شدن اما حالا شرایط مطلوبی دارن.»

از کل ۳۴ استارتاپی که دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به شکل شتابدهنده سورس مورد پشتیبانی خود قرار داده، تا کنون ۴ کار و کاسبی تبدیل به شرکت علم بنیان شدن و ۴ مجموعه هم تونسته ان سرمایه لازم رو واسه فعالیت تجاری خود جذب کنن. مواردی هم هستن که بدون جذب سرمایه تبدیل به شرکت شدن و کسب‎و‎کار خود رو رشد داده‎ان.

در انتخاب کار و کاسبی‎های مورد پشتیبانی، سورس خود رو محدود به طرحای دانشجویان دانشگاه آزاد قزوین نکرده. امیرغیاثوند در این باره میگه: « اینجا محدودیت وجود نداره. ما کار و کاسبی از شیراز، تهران و رشت هم داریم. ما فضای زندگی خوابگاهی در کنار فضای کار داریم که گروه ها میتونن در آ‎ن‎جا خود رو وقف ایجاد ارزش دور و بر کار و کاسبی خود کنن.»

فراخوان ایده های نو

گروه هایی که ایده‎های خوبی دارن و فکر می کنن ایده استارتاپی اونا زمینه رشد رو داره، می تونن به زودی در فراخوان نسل پنجم سینتک ثبت نا‎م کنن.

به گفته مدیر شتابدهنده سورس، ثبت نام به شکل اینترنتی میشه و ایده هایی که بعد از بررسی فرمای اینترنتی مناسب تشخیص داده شه، در مرحله بعدی واسه مصاحبه دعوت می شن. ایده‎هایی با محوریت هوش مصنوعی اولویت بیشتری واسه ما دارن. تیم سورس از استادان دانشگاه آزاد قزوین و بقیه دانشگاه ها از جمله رئیس پارک فن‎بیاری دانشگاه شریف تشکیل می‎شه و در آخر پس از ۵ مرحله کار و کاسبی‎های برگزیده مورد پشتیبانی سورس قرار می گیرن.

پشتیبانی دانشگاه از کار و کاسبی‎ها

دکتر مرتضی موسی خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و بنیانگذار سینتک دلیل تمرکز این دانشگاه رو بر ایده های نو دانشجویان خوشفکر ایرونی، نیاز جامعه به پیشرفت و نوآوری در صنعت می‎دونه: «از پایه رسالت دانشگاه ها تاثیر گذاری بر جامعه س. ما وارد میدون تجارت نمی شیم اما باید به دنبال رسالت‎مون باشیم در شرایطی که کشور در دوره پیشرفته و از طرفی با تحریم‎های ظالمانه مواجه شده، همه دانشگاه‎ها رسالت دارن از این نوع فضاها پشتیبانی کنن و زمینه مشارکت گروهی دانشجویان‎شون رو جفت و جور کنن تا با کمک ایده های خلاقانه راه‎حلای مناسبی واسه حل مشکلات کشور داشته باشیم:»

کار و کاسبیا ایجاد کننده نسل جدید صنعت و شکل نوین صنعت هستن که اونو با محوریت هوش مصنوعی، رباتیک‎، فضای سایبری و بقیه علوم مشابه شکل میدن. در ایران بر خلاف دنیا هنوز سرمایه‎گذاران به شکل جدی وارد بخش کار و کاسبی نشده‎ان. اما نمونه‎های خارجی در این مورد زیاده مثل گوگل کمپ در امریکا و یا استیشن اف در فرانسه و یا شل در هلند.

دکتر موسی خانی: «در ایران تازگیا تماشاگر ورود سرمایه گذاران هستیم که به دنبال‎ پشتیبانی از کار و کاسبی‎ها هستن تا ارزش‎های جدیدیبرای مشتریان‎شون بوجود بیارن. هر چند تعداد این افراد کمه چون سرمایه گذاری خطر پذیر در ایران هنوز اونطور که باید جا نیفتاده اما جهت گیریای مثبتی رو در این بخش تماشاگر بوده ایم.»

انتظار میره شرکتای بزرگ -مشابه چیزی که در دنیا هست- واسه ایجاد بستر مناسب جهت پشتیبانی از کار و کاسبیا فعالیت کنن. اما مثلا ما تماشاگر ورود شرکتای خودروسازی واسه پشتیبانی از کار و کاسبی خودرویی نیستیم در حالی که صنعت می تونه با به کار گیری این نوآوری‎های در رابطه به هر بخشی به شکل تخصصی مشکلات خود رو حل کنه.