کمتر کسی هست که علاقه ای به موفقیت نداشته باشه. یعنی، موفقیت در جنبه های مختلف زندگی، به ویژه موفقیت شغلی، نگرانی ی اصلی خیلی از ماست. خیلیایی که هنوز لذت موفقیتای آنچنانی رو نچشیده ان، همیشه از خودشون می پرسند که به چه دلیل بعضی افراد در شغل شون از بقیه موفق ترن؟ موفق ترها حتما بهره هوشی بالاتری دارن یا سخت کوش تر هستن؟ خطر پذیریِ بیشتر یا ارتباطات قوی تر موجب موفق تر شدن می شه؟ اما شاید بهتر باشه قبل از همه این سوالا، اول از خودمون بپرسیم که میدونیم معنی واقعی موفقیت شغلی چیه؟

 

موفقیت چیه؟

موفقیت در کلمه نامه، به معنی «تحقق هدف یا مقصودی خاص» است. واسه موفق بودن، باید بتونین به یک هدفِ از پیش تعیین شده دست پیدا کنین و از نتیجه پایانی خشنود باشین.

طبق نتایج یک نظرسنجی که با عنوان «اسرار موفقیت شغلی در خاورمیانه و آفریقای شمالی» به وسیله سایت Bayt.com و در ژوئن ۲۰۱۶ انجام شد، عوامل مختلفی موجب موفقیت می شن. جوابای دریافتی از شرکت کنندگان، که هرکدام شون از حرفه ایای شغل خود بودن، نشون دهنده رابطه نزدیک این عوامل متنوعه. بیشتر شرکت کنندگان ادعا کردن موفقِ واقعی کسیه که خلاق، مبدع و پیشگام باشه. یک چهارم این افراد اعلام داشتن موفقیت شون حاصل فعالیت در کسب وکاریه که عاشقش هستن و جالب اینکه، فقط عده ی معدودی (۵٫۶ درصد) به عواملی چون ثروت و دارایی در تعریف موفقیت اشاره کردن.

تعریف خودِ شما از موفقیت چیه؟

تعریف موفقیت کار آسونی نیس، چون که موفقیت پیش هر شخصی می تونه معنای متفاوتی داشته باشه. اگه سعی دارین بدونین واقعا آدم موفقی هستین یا نه، تنها راه حلش اینه که به تعریف شخصی خودتون از موفقیت مراجعه کنین. هر تعریفی که از موفقیت دارین، پیشنهادای زیر رو هم مورد توجه داشته باشین.

پیشنهاد ی اول: داشتن ارتباطات قوی

۹ نفر از هر ۱۰ شرکت کننده در نظرسنجی Bayt.com، بر این باور بودن که «شبکه سازی و حفظ روابط» نقش تعیین کننده ای در موفقیت شون داشته. در هر شغلی، حرفه ای ترها خوب میدونن که موفقیت شغلی با تک رَاون و یکّه تازی ممکن نیس. افراد موفق واسه ایجاد و پرورش روابط پایدار، وقت و انرژی صرف می کنن و یک شبکه ارتباطیِ تشکیل شده از افراد توانا و معتمد تشکیل میدن تا راه موفقیت رو واسه خود هموارتر کنن. البته، توجه داشته باشین که اینجور روابطی باید برمبنای اعتماد، راستی، درستکاری و ارزشای مشترک بنا شن.

کسائی که بقیه رو با اِعمال قدرت از سر راه خود کنار میزنن یا هدف شون از سرمایه گذاری در سیاستای سازمانی فقط «برنده شدن» است، درنهایت چیزی جز ناامیدی نصیب شون نمیشه. به باور ی حدود یک پنجم (۱۷٫۹ درصد) شرکت کنندگان در نظرسنجی فوق، ضعف در اصول اخلاقی و نبود راستی، زیان آورترین اشتباهات شغلی حساب می شن.

پیشنهاد ی دوم: سخت کوشی

موفقیت لازمه سرسپردگی به هدفه. به بیان دیگر، باید به این باور برسین که حتی اگه تموم دنیا در مسیرتون مانع تراشی کنن، بازم می تونین به مقصدتان برسین.

حدود یک سوم شرکت کنندگان (۲۹٫۱ درصد) در نظرسنجی Bayt.com، ویژگی سخت کوشی رو مسبب موفقیت خود دونستن و فقط عده ی معدودی به عامل هوش (۵٫۶ درصد) و شانس (۳٫۶ درصد) اشاره کردن. معنی سخت کوشی این نیس که کورکورانه قدم وردارین و خودتون رو بدون آخر اندیشی به مشکلات بکوبید، بلکه باید بدونین چه زمانی به کمک نیاز دارین و قبل اینکه خیلی دیر شه، کمک بخواهید. سخت کوشی یعنی خودتون رو بدون هیچ شک و تردیدی به راه تحقق هدف تون بسپارید و هرآنچه رو که لازم می ببینن، بکنین و هم زمان سعی کنین انعطاف پذیر باشین. افراد سخت کوش به نقاط ضعف خود، هم از دید علم و هم توانایی و مهارت، اقرار دارن و با همت می کوشند که این کمیا رو برطرف کنن و دقیقا به همین علته که اینجور افرادی در مقایسه با کسائی که مثل کبک سرشون رو زیر برف می کنن، موفق تر می شن.

پیشنهاد ی سوم: یادگیری همیشگی

به گفته آلوین تافلِر (Alvin Toffler)، نویسنده و آینده پژوه آمریکایی،

«بی سوادان قرن بیست ویکم کسائی نیستن که توانایی خوندن و نوشتن ندارن، بلکه کسائی هستن که نمی تونن یاد بگیرن، یاد گرفته های قبلی رو دور بریزن و دوباره واسه یادگیری اقدام کنن.»

– آلوین تافلِر

 

 

تحصیل و یادگیری هردو پیش از اشتغال شروع می شن و نقش زیادی در موفقیت افراد شاغل اجرا می کنن. بهترین منابع آموزشی جهت پیشرفت شغلی از دیدگاه شرکت کنندگان در نظرسنجی Bayt.com به ترتیب اهمیت عبارتند از: دروس دانشگاهی یا دوره های آموزش حرفه ای (۱۶٫۳ درصد)، دروس آنلاین (۱۰ درصد)، کتاب (۹٫۶ درصد)، سایتای تخصصی مشاغل (۷٫۵ درصد)، انجمنا یا تالارهای گفت وگوی آنلاین (۷٫۱ درصد)، کنفرانسا و همایشا (۴٫۳ درصد) و مجلات و نشریات تخصصیِ بخش ی کسب وکار (۲٫۷ درصد).

و اما چند پیشنهاد درمورد یادگیری مؤثر:

۱. منابع اطلاعاتیِ مربوط به شغل تون رو بخونین

۷۷٫۹ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی Bayt.com خاطرنشان کردن که به مطالعه همیشگی عادت دارن و ۶۹٫۶ درصد از نقش لازم مطالعه در پیشرفت شغلی سخن گفتن. جدا از اینکه مطالعه منابعی که به طورکلی دور و بر موضوع کسب وکار نوشته شدن، به منابع دیگری که به طور تخصصی تر به شاخه شغلی خودتون پرداخته ان هم مراجعه کنین. اگه درمورد مطالعه کتاب خاصی دودلی دارین، در سایتای نقد کتاب، به مطالعه آزمایشای کتاب مورد نظرتون بدین و تازه ترین مقالات پژوهشی و رویدادهای علمی رو در مجلات و نشریات تخصصی پیگیری کنین. خلاصه همیشه بکوشید در تحقیقات شغلی از بقیه هم ردیفان خود پیشی بگیرین.

۲. علایق نامربوط با حرفه ی تخصصی تون رو پیگیری کنین

کسب علم و مهارت درمورد موضوعاتی که خود به اونا علاقه مند هستین، حتی اگه این خاطر گرفته ها به شغل و حرفه ی تخصصی تون بی ربط باشن، مطمئنا بازم در پیشرفت زندگی فردی و حتی موفقیت شغلی تون مهم و تأثیرگذار هستن. می تونین خیلی از مهارت ها رو در چندین و چند بخش به کار ببرین و بعید نیس که روزی همین مهارت ها در شغل تون هم به درد بخورند.

۳. در کلاسای آنلاین شرکت کنین

با شرکت در کلاسای آموزشی می تونین در یک محیط ساختاریافته، از دیدگاه کارشناسان بهره ببرین و در گفت وگوهای سالم شرکت کنین. اگه به هر علتی قادر به شرکت در کلاسای حضوری نیستین، می تونین در کلاسای آنلاین نام نویسی کنین. ۳۹٫۳ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی Bayt.com عنوان کردن که اگه این فرصت در اختیارشون قرار داده شه، نسبت به شرکت در کلاسای آنلاین بی علاقه نیستن.

۴. در جلسات گفت وگوی گروهی شرکت کنین

عضویت در گروه موجب افزایش و ادامه علاقه مندی و به رقابت کشیده شدن و تقویت دانسته هاتون می شه. مثلا می تونین در یک باشگاه کتاب یا هر گروه دیگری با هر موضوعی که علاقه مند هستین، عضو شید. فرقی هم نمی کنه که این گروه ها آنلاین هستن یا غیرآنلاین. مهم ترین کارکرد گروه اینه که با ایجاد مشارکت بین اعضا، موجب ارتقای علم می شه. این روزها، خیلی از مدیران و کارمندان با عضویت در گروه های تخصصی و شرکت در گفت وگوهای فنی می کوشند تا جدا از اینکه به اشتراک گذاری علم خود، از علم بقیه هم بهره مند شن.

خلاصه کلام

پس واسه اینکه در شغل تون به موفقیت برسین و از رضایت شغلی بهره مند شید، اول باید ببینین که چه تعریفی از موفقیت دارین. موفقیت شغلی واسه بعضی افراد یعنی بهبود وضعیت مالی یا مثلا رسیدن به موقعیت اجتماعی بالاتر، اما اینجور دستاوردهایی در بیشتر موارد موجب رضایت و خوشحالی حقیقی نمی شن. خلاصه کلام اینکه باید بدونین چه نوع موفقیتی واقعا موجب رضایت تون میشه تا بتونین با تعیین هدف پایانی و قرار گرفتن در راه تحقق هدف به چیزی که مدنظرتونه، دست پیدا کنین.

منبع : entrepreneur.com


دسته‌ها: بهترین ها

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *