برداشتای نادرست درباره موفقیت، ما رو دچار اشتباهات زیادی می کنه. واقعا موفقیت چیه؟

در دنیای مادی امروز، ما به «شادی» حاصل از کسب عنوانا و به دست آوردن اشیا عادت کردیم. شاید شمام لذت به دلیل خرید آیفون جدید، یا خرید یک ماشین نو رو تجربه کرده باشین. برخورداری از اینجور چیزایی حتما بد نیس اما در توضیح «چرایی» اشتیاق آدم واسه اینجور چیزایی، تفسیرهای اشتباه کم نیستن.

حقیقت اینه که موفقیت در هیچ یک از ابعاد زندگی، مانا و پایدار نیس! بوی خوش ماشین نو پس از یه مدت از بین میره، گوشی نو دیر یا زود با یک گوشی پیشرفته تر، پرزرق وبرق تر و سبک تر جانشین می شه، فردی جوون تر، قوی تر یا باهوش تر آخرسر رکوردهای شما رو می شکنه!

این مقاله رو بخونین تا ببینین معنای موفقیت چیه.

 

در دوره ای که همیشه به دنبال جلو زدن از خودم بودم، اشتباه بزرگم این بود که درک درستی از موفقیت نداشتم. تلویزیون و رسانه های جمعی با قدرت فریاد می زدن که موفقیت یعنی ماشین نو، افزایش رتبه کاری، هیکل خوش ترکیب و… من هم اونو باور کرده بودم. پس ی اینجور باوری دچار ناامیدی، ناراحتی و حسادت شدم چون همیشه احساس می کردم از بقیه عقب هستم.

هنگامی که متوجه ی این رفتار ناخودآگاهم شدم، به این نتیجه رسیدم که اینجور هدفی بی نتیجه. اگه به دنبال کردن این نشونه های غلط شادی و موفقیت ادامه می دادم، آخرسر در چرخه ای بی هدف گرفتار می شدم.

حالا رو راست باور دارم که زندگی یعنی حرکت به جلو و سعی واسه بهتر شدن، نه درجا زدن و یکی کردن خط شروع و پایان!

موفقیت چیه: تعریف دوباره

واسه رسیدن به زندگی دلخواه تون باید تعریف تون رو از موفقیت بر مبنای خواستهای تون (و نه چیزی که رسانه ها یا پدر و مادرتان به شما دیکته می کنن)، مشخص کنین. شما باید خودتون رو در اولویت بذارین، این زندگی شماس و تعریف «شما» از موفقیته که مهمه.

از خود بپرسید: موفقیت چیه؟

من با چیزای کوچیک شروع می کنم اما در عین حال خودم رو ارزون نمی فروشم! به عنوان یک نویسنده، هر روزی که بتونم چیزی بنویسم با حسی از موفقیت همراهه. ممکنه یک متن ۱۰۰۰ کلمه ای مزخرف بنویسم اما به هر حال خوشحالم چیزی که رو که از یک نویسنده انتظار میره انجام دادم. خودم رو به خاطر اینکه یک شاهکار ننوشته ام سرزنش نمی کنم. چون نوشتن یک شاهکار رو به عنوان هدف موفقیت خودم تعریف نکرده ام و این جزو انتظارات من از خودم نبود.

، این انتظار حتی واقعی هم نیس!

در نگاه شما موفقیت یعنی چه؟ اینکه هر روز پس از بیدار شدن به باشگاه برید؟ انجام فهرستی از کارا که روز پیش تهیه کردین؟ هدف از تعریف موفقیت از نگاه خودتون اینه که طبق ی انتظارات خودتون و شرایط موجود زندگی کنین. وقت و انرژی تون رو صرف کارایی کنین که باعث خوشحالی تون، احساس پیشرفت، کمال و خدمت رسانی می شه.

چه جوری بهش برسم؟

اگه کاری خوشحال تون می کنن و باعث می شه مهارت ها و نیروی تون واسه اونو به کار بگیرین، شاید باید هر روز زندگی تون رو صرف اون کنین. ماشین و گوشی نو لذتای زودگذر هستن و دووم زیادی ندارن.

پس از اینکه معنی موفقیت در زندگی واسه تون روشن شد، تنها راه ممکن واسه رسیدن بهش سعی و حرکت قدم به قدمِ رو به جلو واسه رسیدن به اهداف تونه. باید دست از سعی همیشگی واسه جلب خوشحالی بقیه وردارین، تنها در این صورته که امکان لذت بردن رو از کارایی که می کنین (یا می کنین) پیدا می کنین.

پس همین الان بشینین و موفقیت رو از نگاه خودتون تعریف کنین (اگه لازمه روی کاغذ بنویسین). واسه خودتون هم اهداف کوتاه مدت و هم اهداف بلندمدت در نظر بگیرین. اهداف کوتاه مدت من شامل نوشتن روزانه، انجام وظایف روزمره و خدمت کردن به دیگرونه. اهداف بلندمدت می تونه شامل تموم کردن کتابم، تقویت رابطه با خوانندگان وبلاگم و کمک به بقیه واسه رسیدن به موفقیت با گذشت زمان باشه.

تنها واسه رسیدن به هدف پایانی سعی نکنین؛ واسه موفقیتِ امروزتان سعی کنین، می بینین که سعی تون شما رو به هدف اصلی تون نزدیک و نزدیک تر می کنه.

 

 

دست دست نکنین

آزادی از سنگینی تعریف غالب و دیکته شده ی موفقیت، فرصت گرانبهایی واسه تعریف زندگی برابر با خواستهای تونه. شما یاد می گیرین پیگیر مسائل بی اهمیت (که زمانی فکر می کردین مهم ان) نباشید و در مقابل بر کارایی تمرکز کنین که به جای دست دست و طفره رفتن، شما رو به طرف حرکت و پیشرفت هدایت می کنن.

صبور باشین

احساسات بی ثمر و بی فایده ای مثل خشم، حسادت و ناراحتی جایی در سعیای دائمی و تواناییای تون واسه رسیدن به موفقیت ندارن.

هرچه واسه بهتر شدن نسبت به دیروز مشتاق تر باشین، به خاطر پیشرفتای تون بیشتر احساس موفقیت می کنین. هنگامی که واسه پیشرفت و به پایان رساندن کاری سرسختانه سعی می کنین، در بند بند وجودتون حس لذت بخش موفقیت رو احساس می کنین؛ هر زمان که به گذشته و نقطه شروع تون نگاه می کنین و متوجه خیزهایی که واسه رسیدن به جایگاه الان تون ورداشته اید میشید، موفقیت رو حس می کنین.

تنها هنگامی که معنای موفقیت واسه تون رو شه می تونین واسه رسیدن بهش به طور پیوسته و طبق ی خواستها و انتظارات تون قدم وردارین.

واسه شروع زندگی بر اینجور مبنایی وقت رو تلف نکنین! همین امروز شروع کنین. باید از همین امروز شروع کنین چون روزی که به خاطر بقیه و برابر با انتظاراتی که خواستهاتون نیستن بگذره، واقعا واسه شما نیس.

منبع : lifehack

دسته‌ها: بهترین ها

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *