دوست دارین ذهن خود رو فراخ تر کنین؟ باید بدونین که با کمی تلاش و پیشرفت روزانه، می تونین کارای نشدنی رو ممکن کنین. در Quaro که یه سایت سوال و پاسخه، مطلبی درج شد بود با عنوان «چیکار کنیم تا هر روز کمی باهوش تر شیم؟» که در اون خوانندگان، عادتا و تجربیاتشون رو به تقویت مغز خود مطرح کردن.

در ادامه این مطلب شما رو با بعضی از روشای ساده ای که کمک می کنن باهوش تر باشین، آشنا می کنیم. با سایت ما همراه باشین.

۱- هر روز ۱۰ ایده جدید داشته باشین

کلودیا آلتاچر میگه، درباره چگونگی کاهش هزینه ها، حل مشکلاتی که روزانه با اونا سر و کار دارین، پیدا کردن ایده های جذاب واسه فیلما یا هر چیز دیگری که به ذهنتون میاد، فکر کنین. اصلاً مهم نیس که موضوع این ایده ها چیه چون در این مواقع مغز شما در حال کار کردن و ایده هاتون در حال پرورش یافتنه. بخاطر داشته باشین که ایدهاتون ممکنه سرآغازی واسه کاری نو باشن یا تبدیل به یه موضوع خاص واسه نوشتن مقاله ای شن.

۲- روزنامه بخونین

ماناس سائولی میگه، این کار به شما کمک می کنه تا از وقایع مهمی که در جهان دور و برتون اتفاق می افته، بیشتر باخبر باشین، یاد بگیرین ایده هاتون رو تا زمان تجسم پیدا کردن پرورش بدین و ارتباطی بین چیزای به ظاهر نامرتبط پیدا کنین؛ با این کار می تونی در میهمانیا و یا در بین دوستانتون، حرفی واسه گفتن داشته باشین.

۳- ایده های قبول شده رو به رقابت بکشین

پیتر داپولو میگه، مهارتی رو در نظر بگیرین که تازگیاً یاد گرفتین و یه ایده ناب در مورد اون ارائه بدین که خیلی راحت به ذهن هر کسی نمی رسه؛ واسه اون دلیل بیارین و چشماتون رو روی اصلاحاتی که دلیل بهبود ایده تون می شه، نبندید؛ این کار رو هر روز تکرار کنین و بخاطر داشته باشین که اگه از دید یه ناظر خارجی به هدفتون نگاه کنین نتیجه بهتری میگیرین.

اگه حس می کنین که به بن بست رسیدین، برگردین و دوباره به کاغذ برنامه تون نگاهی بندازین، یه آزمایش دقیق و حساب شده از اون داشته باشین و درصورت نیاز اصلاحش کنین.

۴- کتابای داستانی یا غیر داستانی بخونین

کلودیا آلتاچر میگه، وققتان رو طوری برنامه ریزی کنین که دست کم یه کتاب در طول هفته بخونین. چه در طول کارای روزانه تون، چه وقتی که تو یه صف انتظار هستین، وقت رو از دست ندین و همیشه فرصتی واسه مطالعه کتاب پیدا کنین.

سایت GoodReads یه راه بسیار عالی واسه پیگیری کتاب هاییه که می خونین و هم اینکه به شما کمک می کنه تا با جمعی از کتاب خوانا در رابطه باشین. باید اشاره کرد که کتابای داستانی شما رو در درک درست شخصیتا و آشنایی با نقطه نظرات دیگه کمک میدن در حالیکه کتابای غیر داستانی، شما رو با موضوعات جدیدی، از سیاسی گرفته تا روان شناسی، آشنا می کنن.

۵- به جای تماشای تلویزیون، برنامه های آموزشی ببینین

هندریک اسلیکس میگه، بعضی وقتا تماشای فیلمای آموزشی مربوط به موضوعات مورد علاقه تون، نسبت به خوندنش واسه شما باحال تر جلوه می کنه و حتی می تونین از تجربیات خیلی از افراد در مورد اون درس بگیرین. واسه نمونه می تونین به خیلی از فیلمای آموزشی و تفریحی، در سایت «آکادمی خان» و یا موسسه «تد» مراجعه کنین.

در کانال "smarter everyday" شبکه یوتیوب هم می تونین فیلمای خوبی رو ببینین؛ در این فیلما مطالب و اطلاعات به اندازه ای قابل هضم بیان شدن که تو ذهن شما نقش خواهند بست و اونقدر براتون جذاب هستن که از تماشای دوباره اونم استقبال می کنین.

۶- موضوعات باحال رو دنبال کنین

Saurabh Shah میگه، صفحات باحال رو در فیسبوک و توییتر دنبال کنین؛ در اینصورت هروقت به صفحه شخصی تون نگاه کنین، با یه عالمه از مطالب و چیزای جدید رو به رو میشین. مثلا اگه می خواین در بخشایی مانند علوم و تکنولوژی، از آخرین اخبار باخبر باشین، صفحه " سایت ما" در فیسبوک می تونه گزینه خوبی باشه.

۷- منابع علمی مورد علاقه خود رو در نظر بگیرین

به گفته ماناس سائولی هر روز به وبسایتایی مثل Quara، StackOverflow، وبسایتای تخصصی و یا هر منبع دیگری که تشنگی علمی شما رو برطرف می کنه، سر بزنین. به کار گیری اطلاعات این سایتا بسیار راحته چون که بقیه کاربران، موضوعات رو دسته بندی کردن و تنها کاری که شما باید انجام بدین اینه که کلید واژه ای از موضوع مورد نظرتون رو جستجو کنین. بهتره پرونده ای واسه مقالاتی که فرصت نکردین مطالعه شون کنین، درست کرده و هر شب قبل از خواب نگاهی به اونا بندازین.

۸- آنجه از بقیه یاد گرفتین رو به اشتراک بذارین

مایک زی میگه، فردی رو پیدا کنین که بشه با اون به مناظره و بررسی علم و اطلاعات پرداخت؛ اینکار به هر دوی شما کمک می کنه تا به معلومات تون اضافه شه و دید بهتری نسبت به مسائل و موضوعات داشته باشین. نگفته نمونه که وقتی شما ایده ای رو واسه شخص دیگری توضیح می دید، این شک نداشته باشینً بدون معنا میشه که شما روی اون موضوع مسلط هستین.

بخاطر داشته باشین بدون گفتگوی مستقیم هم می تونین دونسته هاتون رو به اشتراک بذارین چون که خیلی از افراد تمایل به گفتگوی آنلاین در وبلاگا دارن.

۹- دو لیست واسه انجام کارا جفت و جور کنین

ماناس سالوئی میگه، یکی از لیستا مربوط به کارهاییه که الان قصد یاد گرفتن مهارت انجام اونا رو دارین و دیگری مریوط به کارهاییه که در آینده می خواین یاد بگیرین. بطور مثال گوگل داکس یه برنامه واژه پردازه که به شکل آنلاین به وسیله گوگل پشتیبانی می شه؛ با این برنامه میشه فایلایی با پسوند .xls و .doc رو ذخیره کرد؛ این برنامه یه راه مناسب واسه پیگیری کارهاییه که در لیستای اشاره شده در بالا، دارین.

واسه هر دو لیست تصمیم بگیرین که می خواین چه مهارتایی رو یاد بگیرین، بعد منابعی که به شما این توانایی رو میدن بررسی و از اون پس هر روز، روی اون کار کنین. مثلاً اگه به بخش علوم کامپیوتر و بقیه بخشای مربوط به ان علاقه مندید، اولین کاری که شایدً در لیست خود قرار میدید، آموختن چیزای جدیدی مانند زبون برنامه نویسی پایتون و یا آشنایی با MongoDB میشه.

واسه لیست دوم می تونین به اهداف دراز مدت خود فکر کنین؛ اینکه می خواین وارد بخش بازاریابی شید یا رشته ای مانند معماری رو انتخاب می کنین. بهتره قدمایی که واسه رسیدن به هدف باید وردارین رو روی کاغذ بنویسین.

۱۰- یه لیست بنام "کارایی که انجام دادم" جفت و جور کنین

کلودیا آلتاچر میگه، در آخر هر روز فعالیتایی رو که داشتین، بنویسین؛ این کار به شما کمک می کنه، مخصوصاً وقتی که دچار ناامیدی شدین حس بهتری نسبت به کارایی که تا کنون انجام دادین داشته باشین. جالبه بدونین که این کار کمک می کنه که سطح بازدهی خود رو مشخص کرده و چگونگی جفت و جور لیست مربوط به روز بعدتون رو هم یاد بگیرین.

۱۱- لیستی بنام " کارای متوقف شده" داشته باشین

شانی پاریش میگه، واسه اینکه ذهن خود رو از پریشونی دور نگه دارین، حواستون به روشای الکی ای که فقط باعث اتلاف وقت و پریشونی و گیجی می شن، باشه. عادتای قدیمی رو ترک کنین و وقت خود رو روی روشای جدید و بهتر بذارین.

وارن بافت، کارآفرین و بازرگان آمریکایی که به عنوان موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم ازش صحبت به میون میاد میگه: " فرق افراد موفق و خیلی موفق در اینه که افراد خیلی موفق به بیشتر چیزها « نه » می گن".

۱۲- چیزی که رو که یاد می گیرین، بنویسین

مانوس سالوئی میگه، می تونین با به کار گیری یه وبلاگ یا اپلیکیشنایی مانند Inkpad، به هر چیزی که تا کنون یاد گرفتین، دسترسی داشته باشین. این راه بهترین روش واسه اطلاع از کارهاییه که تا الان انجام دادین و علاوه بر این به منبع خوبی از انگیزه ها دسترسی دارین که شما رو با بقیه جوابگو نگه می داره.

اگه در آخر روز دیدید که اطلاعاتی واسه نوشتن ندارین، شایدً واسه یادگیری علوم جورواجور بیشتر علاقه مند می شه.

۱۳- ذهنتون رو تحریک کنین

ریک برونو میگه، پیاده روی روزانه یکی از بهترین راه هاییه که می تونین با اون بدن و مغز خود رو سالم نگه دارین. این کار هم اینکه بهترین روش واسه فکر کردن درباره مسائل جورواجور و موشکافی ایده های جدید در ذهنتونه.

۱۴- در دوره های آنلاین شرکت کنین

ماناس سالوئی میگه، لیست دوره های آنلاین پرطرفداری که واسه افراد حرفه ای در نظر گرفته شده رو بررسی کنین و مطمئن شید که از سطح خودتون بالاتر نباشن؛ یه یا دو دوره رو انتخاب و روی اونا تمرکز کنین. مطمئناً سرفصلای آموزشی این دوره ها براتون به درد بخور هستن و می تونین هر روز پیشرفت خود رو ببینین.

۱۵- با اشخاصی که براتون باحال هستن، گپ بزنین

به گفته ماناس سالوئی، حتی اگه این افراد رو نمی شناسید، از نزدیک شدن به اونا نترسین. از این افراد در مورد علایقشان و اینکه چیجوری به اونا فهمیدن، سوال کنین. بعضی وقتا از آدمایی که درست نمی شناسیدشان، چیزای بیشتری یاد می گیرین.

۱۶- با افراد باهوش تر از خود دوستی کنین

ماناس سالوئی میگه، تا جایی که می تونین زمان بیشتری رو صرف گفتگو با افراد نخبه کنین. بهتره هر روز وقتی رو واسه نوشیدن قهوه یا قدم زدن با کسی که باهوشه و شما رو هم تشویق می کنه، کنار بذارین.

همیشه متواضع و مایل به گوش دادن باشین و تا جایی که ممکنه، سوال کنین چون اگه با آدمایی که علم شون بیشتر از شماس سر و کار داشته باشین، حتما بر علم شما اضافه می شه.

۱۷- در پیدا کردن جواب سوالای خود، پیگیر باشین

مایک زی میگه، اگه چیزی رو دیدید یا شنیدید که براتون جذاب بود، فرصت رو از دست ندین، دنبالش کنین و کنجکاو باشین تا جواب سوال هاتون رو پیدا کنین.

۱۸- از اپلیکیشن Word of the day استفاده کنین

به گفته ماناس سالوئی، با این کار می تونین دامنه واژگان خود رو زیاد کنین. به نظر ایشون، این کار کمک زیادی به شما در آزمونایی مانند SAT یا GRE و یا حتی در تعاملات روزانه تون می کنه. شمام اینکه می تونین لغات جدیدی رو در زبانایی جز انگلیسی، یاد بگیرین. با در نظر گرفتن هدفی که دارین، هر روز ۵ تا ۱۰ کلمه از یه زبون خارجی یاد بگیرین.

وبسایتایی مثل LiveMocha، Basuu و یا DuoLingo واسه این کار گزینه های خوبی هستن.

۱۹- خطر کنین

کلودیا آلتاچر میگه، خارج شدن از محدوده راحتی و آسایش به شما کمک می کنه که عاقلانه تر عمل کنین.

۲۰- جاهای جدید رو کشف کنین

به گفته ماناس سالوئی، اگه هر روز نمی تونین مسافرت کنین، تلاش کنین دست کم چیزای جدیدی رو در جایی غیر از محل زندگی خود پیدا کنین. از این روش با افراد جور واجور ملاقات می کنین، واقعیتای جدیدی رو یاد می گیرین و درک درستی از جهان دور و برتون پیدا می کنین. شک نکنین که بازدهی این کار از خونه نشینی و تلوزیون تماشا کردن، بیشتر میشه.

۲۱- بازیای هوشمندانه رو دنبال کنین

به گفته Saurabh Shah، بعضی از بازیا مانند شطرنج، ذهن شما رو باز می کنن. وقتی مشغول بازی هستین، خودتون رو به رقابت بکشین؛ هم اینکه می تونین بازیایی مانند «سودوکو» و «۲۰۴۸» رو دنبال کنین.

۲۲- وقتی رو واسه استراحت مطلق کنار بذارین

به گفته کلودیا آلتاچر، بعضی وقتا نشستن در جایی که سکوت کامل حکمفرماست، می تونه باعث شه ایده های نابی به سرتون بزنه و یا دست کم اینکه بتونین روی روزی که سپری کردین، تفکری عمیق داشته باشین.

۲۳- یه سرگرمی واسه خودتون درست کنین

به گفته مایانک راجپوت، اگه هنری دارین که هر روز می تونین روی اون کار کنین، از بافندگی گرفته تا ماهیگیری، با انجامشون بطور مرتب می تونی مهارت خود رو در اون بالا ببرین. مثلاً ممکنه هر روز قطعه جدیدی از موسیقی بنوازید، فیزیک بخونین، رمان بنویسین و یا اینکه مهارتای کامپیوتری خود رو زیاد کنین.

۲۴- از اون چیزی که یاد گرفتین، استفاده کنین

هیمانشو پال میگه، اگه تازگیا زبون برنامه نویسی جدید و یا طرز به کار گیری یه وسیله رو یاد گرفتین، مطمئن باشین تا جایی که ممکنه در طول زندگی خود از این مهارت استفاده می کنین. یادگیری تئوری یه مهارت اگه با مرحله عملی اونم همراه باشه، مطمئنا موثر تر میشه.

۲۵- ورزش کنین و رژیم غذایی سالمی داشته باشین

جین پیروئینن میگه، از غذاهایی که انرژی لازم مغز رو واسه فعالیتای فکری تامین می کنن، استفاده کنین. از نوشیدن مشروبات الکلی و خوردن غذاهای پرکالری دوری داشته باشین چون شما رو تنبل می کنه.

وقتی که خسته شدید، قدم بزنین؛ اینکار باعث می شه خون بیشتری به مغزتون برسه و عملکردتون بهبود یابد. متفکران بزرگی چون مهاتما گاندی بخاطر پیاده رویای طولانی شون، مشهور بودن.