دانستنی هایی در مورد پرندگان

دانستنی در مورد پرندگان

پرندگان زیباییای خاص خود رو دارن و البته چیزایی در مورد پرندگان هست که دانستنشان بسیار حیرت آوره.

به گزارش آلامتو و به نقل از دیجی رو؛ پرندگان، جانورانی خون گرم و تخم گذار می باشن که در همه جای دنیا یافت می شن. در ادامه با ۳۷ دانستنی درباره ی تموم پرندگان با ما همراه باشین و شک نکنین که به حقایق جالبی برمی خورین.( عکس هایی که مشاهده می کنین تزئینی بوده و حتما نمایندهٔ پرنده ی نامبرده نمی باشن.)

۱.بیشتر از ۹۵۰۰ گونه پرنده در دنیا هست. محققان معمولا اونا رو در ۳۰ دسته طبقه بندی می کنن. پرندگان گسترده ترین حیوانات در تموم دنیا هستن.

۲. بلندترین پری که تاحالا دیده شده واسه مرغی در ژاپن بوده. پرهای دم اون ۱۰.۵۹ متر درازا داشته ان.

۳. بیشتر پرندگان واسه اینکه وزنشون کم شه مثانه ندارن.

درباره پرنده ها

۴. ریه های پرندگان پیچیده تر و کاراتر از بقیه پستاندارنه و حجم بیشتری رو هم اشتغال می کنن. مثلا یه بیستم بدن آدم رو ریه ها اشغال کرده ان درحالیکه این مقدار واسه پرندگان یه پنجمه.

۵. تقریبا دو سوم گونه های پرنده قابل یافت در جنگل های بارانی گرمسیری هستن.

۶. جغدها نمی تونن چشم هاشون رو بچرخونن، به خاطر همین واسه دیدن پشت سرشون کامل سرشون رو می چرخونن.

۷. در قارهٔ آمریکا هرساله بین ۱.۴ تا ۳.۷ میلیارد پرنده به دست گربه ها کشته می شه.

۸. تنها پرنده ای که در انتهای منقارش سوراخ بینی داره کیویه. این سوراخها به اون کمک می کنن که غذایش، که چیزایی مانند کرم وحشراته، روبروی زمین بو بکشه.

۹. برخلاف بیشتر پرندگان که آواز می خونن، دارکوب نوکش رو روی درخت ها میکوبد. دارکوبها همدیگه رو از صدای کوبیدن منقارشان شناسایی می کنن.

۱۰. پرحرف ترین طوطی دنیا، طوطی خاکستری آفریقاییه. این طوطی ها می تونن بیشتر از ۸۰۰ کلمه صحبت کنن درحالیکه بیشتر گونه های طوطی تنها قادر به یاگیری ۵۰ کلمه می باشن.

۱۱. یه دارکوب سبز می تونه روزانه ۲ هزار مورچه بخوره.

۱۲. پر پر ترین پرنده با ۲۵ هزار پر قو بوده و کم پر ترین اونا مرغ مگس خوار با ۱۰۰۰ پر می باشه.

۱۳. خیلی از پرنده ها مانند سار، آوازی می خونن که فراصوت حساب شده و آدما قادر به شنیدنش نیستن.

۱۴. معدنچی های ذغالسنگ از قناری واسه تشخیص سطوح کربن مونوکسید در معادن استفاده می کردن.اونا می دونستن که اگه قناری تلف شه اونا هم در خطرند.

۱۵. منقار کیسه مانند پلیکان می تونه در لحظه ۲.۵ گالن آب رو در خود داشته باشه.

۱۶. لاشخوری به نام Lammergeyer با استخوانها به بالا پرواز می کنه و بعد اونا رو روی سنگ های می اندازد. اون بعد استخوانهای خرد شده رو می خورد.

۱۷. با اینکه بنظر میرسه پرنده ها روی زانوهاشون خم می شن، ولی درواقع اون مچ پاشونه. زانوی پرنده ها بالاتر، زیر پرهایشان مخفی شده است.

در مورد پرندگان

درباره پرندگان در قرآن

۱۸. خیلی از محققان می گن که پرندگان در حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش و در دوران مزوزوئیک، از دایناسورها تکامل پیدا کردن.

۱۹. فلامینگوها در تموم عمرشون( بعضی ۵۰ سال) با جفتشان می مانند.

۲۰. وزن پرهای یه پرنده از استخوانهایش بیشتره.

۲۱. تقریبا ۷۵٪ از پرندگان در طبیعت کمتر از یه سال عمر می کنن. هرچه اندامٔ پرنده بزرگتر باشه، عمرش هم بیشتر می شه؛ حتی بعضی پرندگان ۸۰ سال هم عمر می کنن.

۲۲. بلندترین، درازترین و سنگین ترین پرندهٔ دنیا شترمرغه. شتر مرغ نر می تونه ۲.۷ متر قد و ۱۶۰ کیلوگرم وزن داشته باشه. چشم اونا از تموم حیوانات روی خشکی و حتی از مغز خودشون بزرگتره.

۲۳. شترمرغ تنها پرنده ایه که با اراده و تمایل خودش از تخم های دیگه پرنده ها مراقبت می کنه.

۲۴. بزرگ ترین پرنده ای که تاحالا روی زمین وجود داشته پرندهٔ فیلی بی پرواز بوده و ۴۵۰ کیلوگرم هم وزن داشته. هر تخم اون به اندازه ی ۷ تخم شترمرغ بوده. پرنده های فیلی ۴۰۰ سال پیش منقرض شدن.

۲۵. بازی انگری بردز فقط در اپ استور بیشتر از ۷ میلیون نسخ بفروش رفت. این بازی بوسیله یه تیم ۴ نفره ساخته شد و در اول انقدر براشون بی اهمیت بود که ۸ ماه زمان برد تا تمومش کنن.

دانستنی پرندگان

۲۶. فقط یه پستاندار می تونه پرواز کنه و اون خفاشه، هرچند چگونگیٔ پروازش با پرنده ها فرق داره. حشرات هم الگوی پروازی شون با پرنده ها فرق داره.

۲۷. پنگوئن امپراطور تنها پرنده ایه که در وسط زمستون تخم می گذارد. با این کار اون فرزندش به آسونی بهار و تابستون و پاییز رو سر می کنه و واسه جون سالم به در بردن در زمستون بعدی به اندازه ی کافی بزرگ شده.

۲۸. پرندگان وقتی می خوابند از روی شاخهٔ درختها نمی افتند چون انگشتانشون به طور خودکار دور شاخه ای که رویش وایس تاده ان می پیچد و از اونجا که عمل گرفتن با تاندون ها انجام می شه نه ماهیچه ها، پرنده ها می تونن بدون خطر افتادن راحت بخوابن.

۲۹. همهٔ پرندگان استخون توخالی ندارن، مثلا اونایی که به زیر آب می روند یا خیلی سریع پرواز می کنن استخوانهای پرتری دارن.

۳۰. فانوس های دریایی واسه پرندگان خطرناک هستن، چراکه اونا، مخصوصا در هوای مه آلود، به سمتشان پرواز می کنن و وقتی توی شیشه میرن کشته می شن.

۳۱. پرندگان فرارسیدن فصل زمستون رو با تغییر درهورمونهایی که باعث اضافه شدن چربی در اونا می شه، تغییر طول روز و حس کردن تغییرات کوچیک در فشار هوا متوجه می شن.

دانستنی درمورد پرنده

۳۲. در بعضی پرنده ها مثل اردک ها، چشم ها در ۲ طرف سر قرار گرفته تا بتونن دید ۳۶۰ درجه داشته باشن.

۳۳. خطرناک ترین پرنده ی دنیا کاسوآریه که بی پروازه و با یه ضربه دشمنش رو می کشد.

۳۴. با گذشت زمان، تعداد خیلی از پرندگان تواناییپروازشون رو از دست دادن. بی پرواز بودن چند مزیت داره، مثلا یه پرندهٔ بی پرواز لازم نیس ماهیچه های پروازی بزرگی داشته باشه و انرژی ای صرف پرواز یا حمل کردن اون ماهیچه ها بکنه. یه پرندهٔ بی پرواز هم اینکه به غذای کمتری احتیاج داره که این شانس زنده موندن اون رو در مکان هایی که تامین غذا با مشکل صورت روبرو شدن بالامیبرد.

۳۵. ۱۱٪ از گونه های پرندگان در دنیا در خطر نابودی قراردارند. خشک شدن زمین های خیس و مرطوب و از بین رفتن جنگل ها از کلی دلایل این نابودی هستن. اما آلودگی و آفتکش ها هم در این نابودی بی تاثیر نیستن.

۳۶. بیشتر از ۱۵۰ نوع پرنده از سال ۱۶۰۰ تاحالا منقرض شده ان و خیلی پرنده های دیگه هم هستن که شاید محققان هنوز اونا رو شناسایی نکرده ان.

۳۷. با اینکه با اصطلاح« چشماش مثل عقاب تیزه» بنظرمیرسد که عقاب ها دیدی خیلی از بهتر از آدما داشته باشن، اما فقط یه گونه عقابه که کمی بهتر از آدما می بیند، بقیهٔ عقاب ها دیدی مثل آدم دارن.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی دیجی رو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *