مغز

باوجود سروصدایی که جنبش آزادی و برابری زنان به راه انداخته، یافته های علمی نشون می دهد که فرق های جنسیتی مسئله ای ذاتیه. اختلاف زنان با مردان فقط در فرم اندام و سبک لباس پوشیدنشان نیس.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمون؛ در زیر به ۱۰ نکته ای اشاره می کنیم که هر مردی باید درمورد زنان بدونه.

۱. براساس چرخه عادت ماهیانه اش، هر روز تغییر می کنه.

مشکلات قبل از عادت ماهیانه، بیشتر از ۸۰ درصد از خانوم ها رو تحت تاثیر قرار می دهد. اما خانوم ها هر روز ماه تحت تاثیر این چرخه ماهیانه هستن. سطح هورمون ها به طور منظم در مغز و بدن خانوم ها تغییر می کنه، ظاهرشون، سطح انرژی شون و حساسیت شون رو هم دچار تغییر می کنه.

حدود ۱۰ روز بعد از شروع عادت ماهیانه، درست قبل از تخمک گذاری، زنان احساس شادی بیشتری می کنن. ناآگاهانه لباس های جذاب تری می پوشند، چون سطح بالای استروژن و تستوسترون اون رو به پیدا کردن فرصت های جنسی بیشتر در طول این دوران باروری تشویق می کنن.

یه هفته بعد از اون، پروژسترون اونا افزایش می یابد، هورمونی که درست مثل والیوم می موند و باعث می شه زنان فقط دوست داشته باشن با یه فنجون چای و یه کتاب در تختخواب زیر پتویشان برن. هفته بعد از اون، پایین اومدن پروژسترون، موجب آسیب پذیری و حساسیت بالای خانوم ها می شه.

روحیه بیشتر خانوم ها، ۲۴-۱۲ ساعت قبل از شروع عاد ت ماهیانه، به بدترین وضعیت خود می رسد.

۲. شهودی هستن.

مردها می تونن خیال خود رو راحت کنن که زنان می تونن خیلی راحت ذهنشون رو بخونن. اما درک و بصیرت زنان بیشتر از اینکه جادویی باشه، بیولوژیکیه.

در طول راه تکامل آدم ها، زنان واسه توانایی که در زنده نگه داشتن بچه ها داشتن، که شامل برآوردن نیاز غذایی، گرمایشی، تربیتی و امثال اون می شه، انتخاب شده بودن. این یکی از دلایلیه که توضیح می دهد به چه دلیل زنان یافته های بسیار بهتری در تست هایی که نیازمند درک اشارات غیرکلامی باشه، کسب می کنن. زنان نه فقط ظاهر فیزیکی افراد رو بهتر به خاطر می سپارند، بلکه اشارات غیرکلامی که در حالات صورت، اندام و لحن صدا نشون داده می شه رو درک می کنن.

اما این مهارت فقط محدود به بزرگ کردن بچه نیس. زنان بیشترً ازش استفاده می کنن تا بگن رئیس، شوهر یا حتی غریبها چه تو سرشونه.

۳. از خشونت دوری می کنه.

موقعیت های استرس زا در مردان عکس العمل جنگ و فرار ایجاد می کنه اما محققان نشون داده ان که زنان بعد از حس کردن یه تهدید، به طور ذاتی عکس العمل تمایل یا دوستی رو از خود نشون میدن. این یعنی واسه ایجاد اتحاد هدف دار، از عکس العمل فیزیکی دوری می کنن.

زن ها بخاطر وابستگی بیشتر بچه ها به باقی موندن اونا، طوری رشد یافته ان که از خشونت دوری کنن. (در دوران باستان، مردان گذشتگان ما، واسه منتقل کردن ژن خود، فقط باید رابطه جنسی برقرار می کردن اما زنان باید تا به دنیا اومدن بچه و بزرگ کردن اونا زنده می موندن.)

اینطور نیس که زن ها خشن نباشن، روش خشونت ورزی اونا فرق داره. اونا روش های غیرمستقیم تری رو واسه رویارویی انتخاب می کنن.

۴. به شکل متفاوتی به درد و اضطراب عکس العمل می دهد.

تحقیقات تصویری مغز طی ۱۰ سال گذشته نشون داده که مغز زنان و مردان به درد و ترس به شکل متفاوتی عکس العمل میدن. و مغز خانوم ها حساس تر از اون یکیه.

مغز خانوم ها نه فقط در مقابل استرس های بسیار کوچکتر هم حساسه بلکه می تونه به سطوح بالاتری از استرس هم عادت کنه.

حساسیت استرس می تونه فوایدی داشته باشه: پراکندگی وضعیت ذهنی فرد رو برطرف کرده و اون رو متمرکزتر می کنه. اما اگه این اضطراب مدت زمان بیشتری طول بکشه، می تونه داغون کننده باشه. یافته های این تحقیقات می تونه توضیح بده که به چه دلیل خانوم ها بیشتر در برابر افسردگی، مشکل استرس پس از حادثه و بقیه مشکلات اضطرابی قرار دارن.

۵. از درگیری و دعوا بدش میاد (از بی محلی، بیشتر).

واسه جلوگیری از درگیری و دعوا، در طول سیر تکامل آدم، زنان بیشتر از اندازه حساس به اشارات میان فردی شده ان، وضعیتی که زنان رو نسبت به این برخوردها بی طاقت می کنه. جریان شیمیایی که در طول یه دعوا به مغز زنان حمله می آورد — مخصوصاً در مشاجراتی که با افراد نزدیک دارن — درست مثل حمله یه مریضی.

شایدً بخاطر توانایی بالایی که در خوندن فکر آدمها دارن، حرف نزدن و عکس العمل ندادن براشون غیرقابل تحمله. واسه خانوم ها یه جواب منفی بسیار بهتر از جواب ندادنه.

۶. میل جنسی شون عکس العمل پذیره.

میل جنسی در خانوم ها بسیار تاثیرپذیرتر از آقایانه.

واسه اینکه خانوم ها از نظر جنسی تحریک شن، مخصوصاً بخوان به ارگاسم برسن و ارضا شن، قسمت های مختلفی از مغزشون باید خاموش شه. و خیلی چیزها می تونه این قسمت ها رو دوباره فعال کنه.

یه زن ممکنه بخاطر عصبانیت، بی اعتمادی یا حتی بخاطر اینکه پاهاش یخ کرده، پیش روی های مردی رو رد کنه. ، مراقبت از بچه های کوچیک و یائسگی هم می تونن بر میل جنسی خانوم ها تاثیر بذارن.

بهترین پیشنهاد واسه مردان اینه که از قبل برنامه ریزی کنن!

پیش نوازی واسه آقایون همه اون چیزهاییه که درست ۳ دقیقه قبل از خود عمل جنسی اتفاق می افتد اما واسه خانوم ها همه اتفاقاتیه که ۲۴ ساعت قبل از اون پیش آمده!

۷. بارداری تاثیر قابل توجهی بر فکر اون داره.

در هشت ماهه اول بارداری، اندازه پروژسترون تا ۳۰ برابر می شه و همین باعث می شه که خانوم ها شدیداً آروم شن. پروژسترون یه داروی خواب آور بسیار قویه.

طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۰۲ انجام گرفته، مغز زن ها در دوران بارداری جمع می شه و تقریباً ۴ درصد کوچکتر از زمان عادی اون می شه (نگران نباشین، تا شش ماه بعد از وضع حمل به حالت عادی برمیگرده).

اینکه بارداری باعث می شه زن ها به شکل متفاوتی فکر کنن یا نه مسئله ای بحث انگیزه — یه مطالعه گذشته مشکلات حافظه رو به هومون های بارداری در رابطه دونسته — اما بعضی محققان عنوان کرده ان که این تغییرات، مدارهای مغزی رو آماده می کنه که رفتار مادرانه رو هدایت می کنه.

محققان فهمیده ان که این مدارها بعد از تولد ایجاد می شن. بغل کردن یه بچه، هورمون های مادرانه ترشح می کنن، حتی در زنائی که تاحالا باردار نشده ان.

۸. مادر بودن اثر قوی بر مغز اون داره.

تغییرات جسمی، هورمونی، احساسی و اجتماعی که بدون این دست اون دست کردن بعد از به دنیا آوردن بچه، زنان با اون روبه رو می شن، می تونن یه عمر طول بکشه. چون همه چیزای دیگه تغییر کرده ان، واسه اینکه تا حد ممکن قابل پیش بینی باشه، به همه چیزای دیگه نیاز داره، ازجمله شوهرش.

در طول سیر تکامل، گذشتگان ما با احتمال خیلی کم مادرانی تموم-وقت بوده ان چون همیشه کسائی واسه کمک کردن به بچه داری در خدمت داشته ان. و یه مادر نه فقط واسه بخاطر خودش بلکه بخاطر فرزندش، به پشتیبانی قابل توجهی نیاز داره. تحقیقات نشون می دهد که توانایی مادر واسه اینکه بتونه نیازای فرزندش رو به طور کامل برآورده کنه، می تونه بر رشد سیستم عصبی و روحیات بچه اون تاثیر داشته باشه.

یکی از راه هایی که مادر جهان، طبیعت، به اون در این راه کمک می کنه، شیردهیه. مراقبت از بچه باعث می شه مادران با استرس های زیادی دست و پنجه نرم کنن (استرس زیاد می تونه بر قدرت شیردهی اونا تاثیر داشته باشه). حتی تو یه تحقیق مشخص شد که شیردهی از کوکائین هم واسه مغز زن شادی آورتره.

۹. دوبار دوران نوجوونی رو تجربه می کنه.

هیچکی دوست نداره دوباره نوجوونی رو تجربه کنه. تغییرات ظاهری و هورمونی که این دوران در ما ایجاد می کنه، نه تنها ناراحتی ظاهری و روحی برامون جفت و جور می کنه بلکه سوالات خیلی از اینکه که هستیم و چه می کنیم در ذهنمون ایجاد می کنه.

اما خانوم ها در سنین قبل از یائسگی وارد یه نوجوونی دوم می شن. این دوران از سن حدود ۴۳ سالگی شروع شده و در ۴۷ یا ۴۸ سالگی به بالاترین درجه خود می رسد. (هورمون های مردان هم با بالا رفتن سن تغییر می کنه اما نه به اندازه خانوم ها). علاوه بر بی نظم شدن عادت ماهیانه و گٌرگرفتگی ها، هورمون های زنان در طول این دوران اونقدر از ان رو به اون رو می شه که به اندازه یه نوجوون دمدمی مزاج می شن.

طول این دوران از دو تا نه سال ممکنه طول بکشه و در بیشتر خانوم ها تا ۵۲ سالگی به اتمام می رسد.

۱۰. در سنین میانسالی، عاشق خطر کردن می شه.

وقتی اون تغییر به اتمام می رسد، و بدن اون وارد دوران «پیشرفته» خود می شه، مغز زنونه دچار دومین تغییر خود می شه. بااینکه مردها با بالا رفتن سنشون، علاقه بیشتری به روابط خود پیدا می کنن، زنان در این دوران آماده خطر کردن می شن — مخصوصاً اگه آشیانه شون خالی باشه.

هنوزم دوست داره به بقیه کمک کنه اما تمرکز اون از خونواده الان اش به جامعه منتقل می شه. اون بعد از سال ها مراقبت از بقیه، حالا تمایل بیشتری واسه رسیدگی به خودش و کارش پیدا می کنه.

واسه خیلی از خانوم های بالای ۵۰ سال، این دوران همراه با شور زندگی و تمایل به ماجراجویی هستش.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی مردمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *