درباره داروهای لاغری و عوارض آنها

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سیب سبز؛ فکر کنم من هم باید از همین قرصا بخورم تا زود لاغر شوم و دیگه مجبور نباشم خودمو از کسی قایم کنم…»

باربی شدن

شمام، اینجور احساسی در مورد خودتون دارین؟ خودتون رو با هنرپیشها مقایسه می کنین و دوست دارین هرچه زودتر لاغر شید؟ البته شما تنها نیستین و بدیش اینه خیلیا با مقایسه خودشون با بازیگران سینماهای دنیا و حتی عروسک باربی (!) کم می یارن و احساس می کنن اگه مثل اونا نباشن، قشنگتر نیستن و کل اعتماد به نفس شون رو از دست میدن… واسه همینه که این روزا خیلیا واسه لاغری عجله دارن؛ انگار که واسه رژیم اصولی گرفتن وقت ندارن و کسی دنبال شون کرده و به خاطر همین دنبال کوتاه ترین و راحت ترین راه ها می گردن… حتی اگه به قیمت از دست رفتن سلامت شون تموم شه…

اما واقعا مصرف داروهای لاغری تا چه حد در میان مردم رواج پیدا کرده؟ اصلا به چه دلیل تعداد طرفداران لاغری افراطی اینقدر زیاد شده ؟ به چه دلیل بیشتر دختران با گرسنگی دادن به خود و مصرف شکلای جور واجور داروهای لاغری میخوان لاغر شن؟ واسه پیدا کردن جواب این سوالات به سراغ  کارشناسان تغذیه و رژیم درمانی رفتیم و پیشنهاد می کنیم اگه شمام حاضرید واسه لاغر شدن به هر روشی متوسل شید، این مطلب رو از دست ندین.

واقعا چاقید یا توهم دارین؟!

« وزن زیاد و به خصوص بدشکلی بدن باعث کاهش اعتمادبه نفس و ایجاد خلل شخصیتی واسه فرد می شه؛ البته موضوع مهم تری که این وسط مطرح می شه اینه که فرد واقعا چاقه و بدنش واقعا دچار بدشکلی شده یا کمی اضافه وزن داره و بدشکلی آنچنانی هم در کار نیس اما چون خودشو با مدل و مانکنای ماهواره ای مقایسه می کنه و فرق زیادی حس می کنه، فکر می کنه چاقه؟ که اگه مورد دوم باشه، این حس چاق و بیریخت بودن بسیار کاذبه و ذهن فرد مریض شده.»   دکتر راست منش، متخصص تغذیه و رژیم درمانی با گفتن این به سیب سبز ادامه میده: «اینطوری اگه فردی واقعا چاق باشه، تا اندازه ای به عنوان مریض میشه به اون حق داد که به دنبال میانبرهایی واسه سریع تر لاغر شدن باشه. البته این موضوع اصلا به معنی ارسال مجوز به کار گیری قرصای لاغری و بقیه روشای پرخطر نیس؛ افراد واقعا چاق هم فقط با کمک گرفتن از تیم متخصص، مجاز به راه های اصولی زیادی هستن تا بتونن کمی سریع تر از حد عادی وزن کم کنن.»  به گفته کارشناسان، خیلی از آدما به خاطر احساس کاذب چاقی و خلل شخصیتی که تو ذهن شون ایجاد شده، لاغر بودن رو به عنوان یه ارزش انسانی می شناسن و به دنبال شکلای جور واجور و اقسام راه ها می گردن که این طرز تفکر می تونه فرد رو به بیراه سا کشانده و پایان خطرناکی رو واسه اون رقم زند. در واقع وقتی ما واسه وجود خود و هر فرم بدنی که داریم، ارزش قائل شیم و بخوایم واسه حفظ سلامت و تناسب اندام مبادرت به کاهش وزن کنیم، به طور کامل عاقلانه و خوبه اما اینکه بخوایم واسه مثل شدن به کس دیگه ای به هر راهی متوسل شیم تا وزن کم کنیم، در واقع خودمون رو قبول نداریم و کار نادرستی هست.

به سلامت لاغر شید!

بعد از بحث آسیب شناسی کاهش اعتماد به نفس که به وجود اومده از طریق یه خلا شخصیتیه و ما رو به سمت راه های نادرست می کشونه، باید به آسیب شناسی چاقی هم بپردازیم؛ به نظر دکتر راست منش، آدمایی که میخوان لاغر شن، باید این سؤالا رو به خود جواب بدن که مگه چاقی یه شبه ایجاد شده که بخوایم یه شبه اونو از بین ببریم؟ مگه تناسب بدنمون یهویی از بین رفته که بخوایم با یه قرص عجیب اونو خیلی سریع برگردونیم؟حتی با یه روش ایمن مثل ورزش کردن هم نمی شه یه شبه لاغر شد!

همه کارشناسان بخش تغذیه متفق القولند که فقط با یه سری از راه ها از جمله رژیم غذایی اصولی، کمی ورزش و فعالیت بدنی و در نظر گرفتن یه وقتی مناسب، میشه به تناسب اندام سالم رسید. چه بسا آدمایی که در باشگاه های ایروبیک و… زیر نظر افراد غیرمتخصص ورزشای سخت و رژیمای ریاضت گونه ای رو تحمل می کنن که به گفته راست منش نتیجه ای جز خراب شدن پوست، عصبی شدن، آسیبای کیسه صفرا و… به دنبال نداره: «البته بسیاری افراد هم هستن که بعد از تجربه کردن راه های نادرست و حتی تجربه مشکلات زیاد، نمی تونن اشتباه خود رو قبول کنن و نارضایتی شون رو بیان نمی کنن تا مورد سرزنش کسی قرار نگیرند و حتی ممکنه مروج همون روشای نادرست شن!»

پس اگه قراره فردی تصمیم به اصلاح سبک زندگی خود گرفته و واسه همیشه از اضافه وزن و چاقی خلاص شه، بهتره پیشنهادای کارشناسان رشته تغذیه رو اجرا کنه که سال هاست روشای مطمئن درمانی رو آزموده ان و قاعدتا بهتر از کسی هستن که هیچ سر رشته ای از این موضوع نداره و فقط واسه اینکه مورد سرزنش دور و بریا قرار نگیره چشمش رو روی مشکلات راه انتخابی خود می بنده.

به چه دلیل داروی لاغری؟

دکتر راست منش در ادامه صحبت هاش آمار جالبی از مقدار گسترش مصرف داروهای لاغری ارائه میده و میگه: «تقریبا از هر ۱۰۰ مراجعی که داریم، ۷۰ نفرشون یا حتی بیشتر اونا  اقرار می کنن که در حال مصرف قرصای لاغری بوده یا دست کم طی ۶ ماه گذشته از اینجور داروهایی استفاده کردن».

این آمار در مقایسه با تعداد قرصای لاغری مجاز که بسیار هم محدود هستن، نگران کننده س! چون خیلی از داروهای لاغری هم که قبلا مجوز داشتن، با گذشت زمان مشکلات خود رو بروز داده و حالا در فهرست داروهای غیرمجاز FDA قرار گرفتن.

مشکل چاقی جهانیه و همه دولتا با مشکلات و مضرات چاقی آشنا هستن اما اگه مشکلات اینجور داروهایی کم بود و مسئولان بهداشت سراسر دنیا می تونستن این مشکلات رو ندیده بگیرن، به خصوص با در نظر گرفتن سود سرشاری که فروش این داروها به دنبال داره، قاعدتا مراجع قانونی هیچ دولتی به این داروها «نه!» نمی گفت. اما مشکلات این داروها به اندازه ای زیاده که حتی پزشکان کشورای جهان سوم هم به کار گیری اونا رو اصلا پیشنهاد نمی کنن، چون رسوایی بزرگی براشون به دنبال داره.

به گفته دکتر راست منش، مضرات داروهای لاغری انقدر زیاد و در بسیاری موارد شدیده که حتی یکی از اون مشکلات هم واسه منع کردن ما از مصرف شون کافیه: «مگه قراره ما واسه کاهش وزنمون به کسی جوابگو باشیم که بخوایم واسه خودمون ضرب الاجل تعیین کنیم؟! ما قراره به دلیل سلامت و خوشحالی خودمون وزن کم کنیم؛ پس به چه دلیل باید با عجله نابجا، راه های اصولی با یافته های موندگار رو که ممکنه ۳-۲ ماه بیشتر از ما وقت بگیرن، رها کنیم و سراغ روشی بریم که فقط دردسر و عذاب روحی و جسمی برامون دارن و نتیجه موندگاری ندارن. همونجوریکه واسه همه کارامون وقت می ذاریم و یه وقتی رو واسه به انجام رساندنش در نظر می گیریم، باید واسه رژیم گرفتن و رسیدن به هدف پایانی مون که همون تناسب اندامه هم، مدت زمان معقولی رو در نظر بگیریم.»

همه داروها مجازند؟

در مورد اینکه ما مجاز به به کار گیری چه داروهایی واسه لاغری هستیم، باید یادتون باشه که معمولا فهرست داروهای مجاز در هر کشوری از راه وزارت بهداشت و درمان همون کشور منتشر می شه، به دلیل حساسیتی که در مورد داروهای لاغری هست، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هم نقش تعیین کننده ای در قابل اعتماد بودن داروها داره و به خاطر همین میشه گفت هر قرص و داروی لاغری که در فهرست داروهای غیرمجاز FDA وجود نداره، قابل اطمینانه و میشه با پیشنهاد دکتر معالج ازش استفاده کرد. که دکتر راست منش در این مورد میگه:«هر سال هزاران داروی لاغری مثل قارچ تولید و وارد بازار می شه و سازمان FDA فرصت نداره که با اینجور سرعتی هماهنگ باشه و داروهای تولید شده رو با همون سرعتی که تولید می شن، آزمایش کرده و تایید یا رد کنه و ممکنه این مرحله چند سال طول بکشه و بسیاری افراد سودجو از این موضوع سوء استفاده می کنن؛ اینطوری که تولیدکنندگان سودجو با بیان اینکه اسم داروی تولیدی شون در میان داروهای غیرمجاز FDA ثبت نشده، اطمینان خیلی از خریداران رو جلب کرده و خریداران فراموش می کنن که ممکنه این دارو، هنوز در مرحله آزمایش یا حتی قبل از اون باشه و هنوز مجاز یا غیرمجاز بودنش مشخص نشده باشه!»

همینه که بسیاری داروهای خطرناک با عوارضی مثل خونریزی شبکیه چشم، خونریزیای داخلی، سکته های مغزی، مشکلات کلیوی، برگشت سریع وزن و… از راه علاقه مندان لاغری مصرف می شه و جیب شرکتای تولیدکننده شون رو حسابی پرمی کنه.

البته تبلیغاتی که در شبکه های ماهواره ای غیرمجاز پخش می شه هم بی تاثیر نیس؛ دکتر راست منش در این مورد تاکید می کنه: «بسیاری افراد تصور می کنن داروهایی که از این روش تبلیغ می شن، مجوز دارن وگرنه این شرکتا با چه جراتی این کار رو انجام میدن؟! غافل از اینکه هیچ نظارتی بر آگهیای شبکه های غیرمجاز وجود نداره! پس مصرف کنندگان نباید گول این تبلیغات رو بخورند و بهتره اصلا خودسرانه سراغ داروهای لاغری نرن.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *