درباره دویدن خود به پزشکتان اطلاع دهید

fatigue

شاید عجیب باشه اما وقتی که به دکتر مراجعه میکنین بهتره درباره شرایط ورزشی خودتون هم واسه دکتر توضیح بدین.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ بیشتر آدمایی که می دوند تلاش می کنن در مطب دکتر چیزی در مورد این موضوع نگویند. اونا از این موضوع ترس دارن که با یه آسیب یا مشکلات موجود از فعالیت خود باز مانند و دکتر از اونا بخواد دویدن رو واسه دراز مدت یا یه برهه وقتی خاص متوقف کنن. در اینجور شرایطی اونا یه راه و روش عجیب رو اتخاذ می کنن و اونم مخفی کردن اطلاعاتیه که دکتر باید در مورد اون بدونه. اما یادتون باشه که عادتای دویدن شما می تونه موارد بسیاری در مورد سلامتی شما بازگو کنه. دکتر واسه اینکه بتونه تشخیص دقیق تری داشته باشه، درمانای مناسبی تجویز کنه و به شما کمک کنه بهتر از قبل بدوید باید در مورد دویدن شما اطلاعاتی داشته باشه. در این مقاله می خوایم شش مورد از دلایلی که دکتر باید در مورد دویدن شما اطلاع داشته باشه رو بگیم. پس همراه ما باشین.

  1. قلب شما ممکنه به طور متفاوت کار کنه:

دوندگان ممکنه به سندرم قلب ورزشکاران گرفتار شن. در اینجور شرایطی چند سال تمرین استقامتی باعث بزرگ تر شدن قلب می شه و همین امر به ضربان قلب کندتر میرسه. معمولا با هر بار ضربان قلب مقدار خون بیشتری پمپاژ می شه. اما یادتون باشه که قلب بزرگ شده و ضربان قلب کنه ممکنه با بقیه شرایط پزشکی اشتباه گرفته شه. سندرم قلب ورزشکاران می تونه نشونه های اولیه مریضیای دیگری مثل کاردیومیوپاتی رو تقلید کنه. به خاطر اینجور همپوشانی، تشخیص قلب سالم ورزشکاری از بقیه موارد ممکنه رقابت برانگیز باشه به خصوص اگه دکتر اطلاعی از سابقه دویدن شما نداشته باشه.

اما نشونه هایی مثل درد قفسه سینه، مشکل در تنفس یا ضربان قلب سریع در آدمایی که تمرینات شدید ورزشی انجام میدن بسیار مهم تر هستش. از طرف دیگه، تنها نشونه ای که دونده می تونه مشاهده کنه و متوجه اون شه کاهش عملکردشه. بعضی از افراد ممکنه مریضی عروق کرونری رو داشته باشن اما اصلا ناراحتی در قفسه سینه یا تنگی نفس رو تجربه ننمایند. اگه دکتر بدونه شما سابقه دویدن دارین می تونه از تستای خاصی واسه تشخیص شرایط استفاده کنه.

  1. بعضی از درمانهای موجود ممکنه کارکرد شما رو کمتر کنه:

دوندهایی که واسه پرفشاری خونشون تحت درمان قرار می گیرن باید در مورد اهداف دویدن خود اطلاعاتی به پزشکشون بدن. این موضوع بدین خاطره که بعضی از داروهای خاص ممکنه سرعت دویدن رو کم کنن. مثلا داروهای بسته کننده بتا ممکنه برون ده قلبی رو دچار مشکل کنن. با اینکه به کار گیری داروهای بسته کننده بتا یه موضوع لازمه اما مصرف اون در دوندگان به خصوص در دوزهای بالا اصلا پیشنهاد نمی شه. آدمایی که در آب و هوای گرم زندگی و ورزش می کنن، با مصرف داروهای ادرار آور در برابر از دست دادن آب بیشتری قرار می گیرن. جانشینای درمانی مناسب براساس نظر دکتر تجویز می شه و در برگیرنده مهارکنندهای ACE یا مسدودکنندهای گیرنده آنژیوتانسین و بسته کننده های کانال کلسیمه.

  1. بقیه درمانها ممکنه به اسیب منجر شن:

ماه گذشته سازمان غذا و دارو هشداری رو در مورد مصرف فلوروکینولون منتشر کرد که نشون می داد مصرف اینجور داروهایی می تونه خطر پارگی تاندونای اشیل و اسیب به تاندونا رو بیشتر کنه. داروهایی که بیشتر واسه کلیه، مجاری تنفسی، مجاری ادرار و عفونتای سینوسی تجویز می شن می تونن تاندونا رو تا جایی ضعیف کردن کنن که دویدن باعث پارگی اونا شه و واسه بهبود به استراحت دراز مدت نیاز باشه. دوندگانی که به آنتی بیوتیک نیاز دارن باید از دکتر خود مشورت بگیرن و در صورت نیاز از بقیه گزینه های درمانی استفاده کنن. در مواردی که هیچ جایگزینی وجود نداره، بهتره در مورد کاهش فعالیت خود به هنگام مصرف داروها و چند ماه پس از اون از دکتر سوال شه.

  1. افزایش چند کیلویی در وزن می تونه یه نشونه اخطار دهنده باشه:

از اونجایی که بیشتر دوندها لاغرتر از بقیه افراد هستن پزشکان اضافه وزن کم در این افراد رو به دقت بررسی می کنن. اگه بر خلاف ثابت موندن سطح فعالیتای ورزشی خود بازم اضافه وزن دارین، بهتره دکتر رو در مورد این موضوع خبر دار کنین. زیاد شدن وزن بدون دلیل ممکنه نشونه هشداردهنده شرایطی مثل آپنه خواب یا کم کاری تیروئید باشه. علاوه بر این، از اونجایی که زیاد شدن وزن باعث ایجاد فشار بیشتر در بدن می شه می تونه بدن شما رو در برابر آسیبای بیشتر بذاره.

  1. ممکنه پوست شما به توجه خاصی نیاز داشته باشه:

پزشکان ممکنه واسه دوندگان پیشنهادای خاصی در مورد پوستشون داشته باشن. فعال بودن به معنی حضور بیشتر در فضای بازه. همین امر می تونه خطر دچار شدن به سرطان پوست رو زیاد کنه. همه ورزشکاران باید از ضد آفتابای مناسب استفاده کنن. دوندگانی که دیابت دارن هم باید توجه خاص و خاص ای به پوست پاهای خود داشته باشن. در بعضی از افراد دیابتی نوروپاتیایی پیشرفت پیدا می کنه و همین امر موجب می شه فرد تاول یا موارد ریز موجود در کفش رو احساس نکنه. اگه دیابتی هستین، بهتره پاهای خود رو بدون این دست اون دست کردن بعد از برگشت از ورزش بررسی کنین. مطمئن شین که هیچ برش، تاول یا موارد این چنینی در پاهای شما وجود نداره. در افراد دیابتی این موارد می تونه به سرعت دردسر ساز شه.

  1. سطح آهن مرزی ممکنه به دویدن شما آسیب وارد کنه:

خستگی بی دلیل می تونه نشونه ای از مشکلات تیروئیدی، مریضی ویروسی بد یا کمبود آهن باشه. با اینکه آزمایشای عمومی پزشکی باید مشکلات تیروئیدی و مریضیای ویروسی رو مورد بررسی بذاره اما آهن در دوندگان از اهمیت بیشتری برخورداره. خستگی می تونه به خاطر سطح پایین آهن باشه. این موضوع در آدمایی که دونده نیستن معمولا عادی در نظر گرفته می شه اما در دوندگان بسیار جدیه. در این افراد فریتین باید بررسی بشه. فریتین اطلاعاتی در مورد ذخیره کلی بدن از آهن جفت و جور می کنه. اگه این مقدار پایین تر از مقدار پیشنهادی باشه باید مکمل آهن مصرف شه.

اگه هنوزم تمایلی به صحبت کردن با دکتر خود ندارین یا فکر می کنین احتیاجی نیس دکتر در مورد دویدن شما اطلاعی داشته باشه بهتره با یه دکتر جدید مثل دکتر ورزشی صحبت کنین. افراد متخصص می تونن به دوندگان کمک کنن بدون وارد شدن اسیب به بدنشون به فعالیت خود ادامه و از اون لذت ببرن.دکتر باید در مورد فعالیتای ورزشی شما اطلاعاتی داشته باشه.

چیجوری روی تردمیل بدویم تا بیشتر کالری سوزی کنیم؟

تقویت استخوانا با ورزش

دویدن مجله سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *