شهر.
8-تاریخ (27/03/88) عده ای از آشوبگران و ارازل و اوباش در نظر دارند نفتکش های حامل فرآورده انبار نفت شمال غرب واقع در تهران که بار گیری می شود را به آتش بکشند.
9-تاریخ (01/04/88)فراخوان از طریق یکی از سایت های ضد انقلاب ساعت 1000 که از بازاریان شهر های تهران،شیراز،مشهد،اصفهان،تبریز واهواز خواستند ضمن تعطیلی بازارها در تجمع وهمراه داشتن با مردم اقدام نمایند.
10-تاریخ (07/04/88)فرماندهی انتظامی تهران بزرگ خبری رااز طریق فرکانس 389049 در یافت داشتند که اعلام شده بود سلام خوبی امشب ماشین رابه حوالی خیابان فاطمی مقابل پارک لاله ببر آنجا پارک کن اگر آتش گرفت فرار کن.
11-تاریخ (22/05/88)فراخوان ساعت 1800 که خواستار تجمع در میدان های ولیعصر،ونک،هفت تیر،خراسان،شمشیری،فلکه اول صادقیه،پل گیشا،فلکه اول تهرانپارس توسط جنبش آزادی خواه از طریق سایت.
12-تاریخ (15/04/88)فراخوان ساعت 1800 مبنی بر تشکیل زنجیره انسانی از طرف هواداران نامزد های نا موفق در مقابل زندان اوین.
13-تاریخ (12/05/88)فراخوان یکی از سایت های اینترنتی در اعتراض به تنفیذ حکم ریاست جمهوری در ساعت 1700در میدان بهار ستان ومیادین اصلی شهر.
14-تاریخ (26/05/88)فراخوان یکی از سایت های اینترنتی در حمایت از دفتر روزنامه اعتماد ملی مهدی کروبی در ساعت 1600 وتجمع در میدان هفت تیر ابتدای پل کریمخان زند مقابل دفتر.
15-تاریخ های (26و27و28/05/88)فراخوان تجمع واعتراض در تهران وبعضی از استانهای (شیراز –مشهد-اصفهان-تبریز-گرگان-اهواز-یزد-بندر عباس).
16-تاریخ(11/06/88)فراخوان از طریق یکی از سایت ها در حمایت از زندانیان حوادث در مقابل زندان اوین.
17-تاریخ (10/07/88)فراخوان غیر قانونی موسوم به موج سبز جهت حمایت تیم های پیروزی واستقلال در ورزشگاه وداشتن نماد سبز.
18-تاریخ (29/07/88)فراخوان از دانشجویان دانشگاه تهران موسوم به جنبش سبز در همایش ملی دستاوردهای هسته ای که قرار بود دکتر احمدی نژاد سخنرانی نماید.
19-تاریخ (07/08/88)فراخوان در میدان آزادی توسط یکی از رسانه های ضد انقلاب به مناسبت سال روز کورش.
20-تاریخ (19/08/88)فراخوان جبهه ملی از تشکیلات غیر قانونی به مناسبت در گذشت دکتر فاطمی در ابن بابویه شهر ری با بروز تنش برگذار نمایند.
21-تاریخ (10/10/88) فرا خوان ناآرامی از طریق شبکه های ماهواره ای رأس ساعت 1500 در میادین اصلی شهر تهران من جمله میدان انقلاب با سر دادن شعار.
22-تاریخ(27/06/88)فراخوان رأس ساعت 1000صبح همزمان با راهپیمایی روز قدس برای دستیابی به مقاصد خود در سراسر کشور.
23-تاریخ(28/06/88)فراخوان رأس ساعت 1700روز چهارشنبه به مناسبت سی امین سالگرد در گذشت آیت الله طالقانی در خیابان سعدی.
24-تاریخ(07/07/88)فراخوان تجمع توسط موج سبز به خاطر روز تولد میر حسین موسوی در میدان هفت تیر.
25-فراخوان شبکه های ماهواره ای ضدانقلاب از هواداران که با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری وانجام عملیات ایذایی وشناسایی محل سکونت فرماندهان نظامی وانتظامی وبسیج.
26-تشکیلات با فراخوان راه سبز امید روز چهار شنبه روز قدس،روز فریاد علیه مستکبران وپیمان دوباره با شیخ ومیر سید ایران وسوء استفاده از جو موجود و تحریک انحرافی وسبز ها ایستاده اند وبرهم زدن راهپیمایی روز قدس ونظم عمومی کروبی روز قدس بار دیگر قدرت مردم را خواهد دید.
27-بیانیه میر حسین موسوی:اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده های شهدا وهمدردی بامصدومان ومجروحان از همگان در خواست می کنم بعد عصر روز پنجشنبه بیست وهشتم خرداد در مساجد وتکایا تجمع وباراهپیمایی مسالمت آمیز سوگواری وهمدردی خود رابا بازماندگان اعلام نمایید.
28-استفاده از اسید قوی که برخی از آشوب طلب در اظهارت ومحافل خصوصی اعلام داشتند در مواجهه با مأمورین در مناسبت های مختلف اقدام به پاکت های نایلونی حاوی اسید به سوی مأمورین می نمایند.
29-فراخوان سایت های اینترنتی معانداز طرفداران خود دعوت نموده تا در ساعت 1500 درمیادین اصلی ونک –ولیعصر –هفت تیر-پارک لاله-دانشجو-ملت ومیدان آزادی گروه غیر قانونی به (ماهستیم)تجمع وراهپیمایی کنند.
30-(27/12/88)فراخوان چهارشنبه آخر سال ساعت 1500 مقابل سازمان صداوسیما وهمزمان در بهشت زهرا بر سر قبور کشته شده گان حوادث تجمع نمایند.
2-11-5-تجزیه وتحلیل مأموریت برقراری نظم و امنیت ( کنترل اغتشاشات دهمین دوره ریاست جمهوری سال 1388)
با عنایت به حجم وسیع توطئه ها و ترفندهای معاندین و پشتیبانی های فراوان مالی، فکری وبکارگیری آخرین تکنولوژی و شیوه های نوین تبلیغاتی که توسط رسانه های نوشتاری و گفتاری، سایت های اینترنتی، شبکه های رادیو و تلویزیون فارسی زبان و ماهواره ای از سران فتنه که از ابتدا خود را بازنده انتخابات می دانستند ولی قصد داشتند با راه اندازی کودتای مخملین به مسند قدرت تکیه زده و حافظ منابع استکبار جهانی شوند که موارد ذیل در ناکام ماندن اهداف پلید معاندین تأثیر بسزایی داشت:
1- عنایت حضرت حق و توجهات حضرت ولی عصر(عج) که صاحب و حافظ کشور و انقلاب می باشد.
2- وجود رهبری فرزانه، حکیم، دانا، دلیر و شجاع و آگاه به زمان با روشن گری ها و سخنرانی ها افشاگرانه پرده از نفاق و ترفند سران فتنه برداشت ودر طول این مدت مجدانه تمام مسائل را زیر نظر گرفته و تدابیر و فرامین خود را به موقع به مبادی ذیربط ابلاغ نمودند.
3- برآورد صحیح اطلاعات و جمع آوری اخبار مربوطه تحرکات سران فتنه توسط دستگاه اطلاعاتی و امنیتی کشور و انعکاس به یگان های عملیاتی جهت اتخاذ
تدابیر مناسب.
4- آمادگی رزم و توانمندی بالای کارکنان یگان ویژه در طول اجرای مأموریت.
5- اتحاد و یکدلی فرماندهان و نیروهای یگان ویژه در جریان مأموریت.
6- علیرغم حجم بالای مأموریت های محوله و وسعت اغتشاشات و مدت زمان زیاد مأموریت و همچنین اقدامات وحشیانه اغتشاشگران و ارازل و اوباش نیرو های یگان ویژه با سعه صدر و تحمل شرایط سخت و بردباری در مقابله با اهانت ها و فحاشی ها و اقدامات اخلالگران، آگاهانه پیرو ولایت فقیه و فرامین مقام معظم رهبری با پایمردی و رشادت مقاومت نموده و بدون بکار گیری سلاح شلیک حتی یک گلوله توانستند بر تمامی بحران ها و تهدیدات پیروز باشند .
7- از جمله اقدامات مؤثر نیروی انتظامی به ویژه یگان های ویزه پاسداران ناجا تشکیل جلسات و کمیسون های ناجا و همچنین تشکیل کمیسون عملیات در یگان به منظور تجزیه وتحلیل مأموریت های انجام شده و اتخاذ تدابیر ویژه بر اساس اخبار و اطلاعات واصله از اقدامات سران فتنه در مأموریت ها پیشرو که در توجیه، آموزش و تقسیم شرح وظایف بسیار مهم بود.
8- با عنایت به حجم بالای تهدیدات و مأموریت ها و بر اساس مصوبات شورای تأمین استان عملاً قرارگاه ثارا…. نیز در ادامه مأموریت وارد عمل شد که جلسات متعددی به منظور تعامل و همکاری با کارکنان سپاه پاسداران به ویژه فرماندهی و بکارگیری نیرو های بسیج، بلوک بندی و تقسیم حوزه مأموریت در سطح شهر تهران، ایجاد قرارگاه اصلی فرماندهی و قرارگاه های تاکتیکی در بلوک بندی ها و حضور چشمگیر و سازمان یافته عوامل سپاه و بسیج در کنار کارکنان ناجا نقش موثری در ناکام ماندن ایادی استکبار جهانی در نقشه های شوم آنها داشت.
9- وحدت فرماندهی یگان های مجری و تقسیم وظایف کلیه رده ها مسئول نیز از عوامل مهم مأموریت بود
2-12-چارچوب نظری فصل دوم
فصل دوم همه پایان نامه ها به بررسی ادبیات و پیشینه تحقیق می پردازد که ما نیز هم در این فصل با توجه به موضوع پایان نامه که شناخت مهارتهای مدیریتی فرماندهان یگان ویژه ناجا با اثربخشی کنترل اغتشاشات تهران بعد از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری می باشد به بررسی چند پایان نامه وتحقیق که به موضوع مورد بحث مربوط می باشدپرداختیم. وهمچنین چندین نشریه و کتاب که طبقیافته های هریک مواردی به عنوان حسن های مدیران در کنترل اغتشاشات ومدیریت آن وتعدادی هم نقاط ضعف وکاستی ذکر شده بودبررسی کردیم در قسمت دوم در این فصل به توضیح پاره ای اصطلاحات کلیدی و مفاهیم که دراین تحقیق مد نظر بوده پرداخته ایم و تاجایی که امکان داشته آنهارابه صورت عملیاتی تعریف کرده ایم.در قسمت سوم فصل حاضربه ارائه موضوعی دررابطه با مراحل به وجود آمدن اغتشاشات و راهکارهای مقابله با آن پرداختیم.قسمت بعدی مفاهیم نظری مرتبط باتحقیق حاضر را به صورت ساختاری واز چندین منبع مورد بازبینی وموشکافی قرار دادیم از جمله این مبانی نظری تئوری ونظریه ناآرامی ها بودکه چند مورد از نظریات به همراه تعریف و اهداف ناآرامی هاآوردیم که باتوجه به زمینه به وجود آمدن اغتشاشات سال 1388 می توان همه نظریه های ذکر شده در این فصل را در به وجود آمدن وادامه این ناآرامی ها دخیل دانست. اغتشاشات سال 1388 تهران حوز های وسیع و پیچیده ای را شامل میشد که نمی توان تنها یک نظریه را زیر بنای آن دانست. سپس به توضیح و تفسیر مهارتفرماندهی ومدیریت پرداختیم که اصلی ترین مفهوم پژوهش حاضر می باشد.ابتدا بهارائه چندین نظر وتحقیق داخلی وخارجی که هریکتعدادی مهارت را به عنوان مهمترین شاخص های مدیریت و فرماندهی ذکر کرده بودندپرداخته وپس از بررسی وترکیب نظرات ارائه شدهدر نهایت به این نتیجه رسیدیم که 3مهارت ادراکی،ارتباطی وفنی جزء اصلی ترین مولفه های فرماندهی ومدیریت می باشد.هریک از این 3مهارت را تعریف واهداف آنها را ذکر کرده به یک جمع بندی رسیدیم.در ادامه مفاهیم نظری فصل حاضر به ارائه کامل سازمان ووظایف یگان ویژه پاسداران ناجا پرداختیم سپس تهران بزرگ که درگیری ها و اغتشاشات در محیط جغرافیایی آن اتفاق افتادمورد واکاوی قرار گرفت.زیرا به وجود آمدن هر اغتشاشی را نمی توان فارغ از زمینه ومحل آن دانست.در نهایت کلیه موارد ذکر شده مرتبط با انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری بود که در قالب روز شمار انتخابات ومختصری از جمع بندی انتخابات و همچنین تعاریف ونظریاتی از انقلابات مخملی در دنیا وبررسی انقلاب مخملی سال1388 در ایران وهمچنین در ادامه تاکتیک هایی که توسط اخلالگران نظم وامنیت عمومی بکار رفته بود را بصورت مفصل مورد بررسی قرار دادیم. لذا نتیجه نهایی در این فصل ما را به آن سویی هدایت کرد رابطه اثربخشی کنترل اغتشاشات بامهارت های مدیران را بررسی کنیم تادر یابیم آیا مدیران وفرماندهان حاضر در کنترل اغتشاشات سال 1388دارای چه میزان از مهارت های مدیریتی بوده اند و مهارتهای مدیریتی یک فرمانده در کنترل اغتشاشات چیست .
مهارت های مدیریتی
مهارت های مدیریتی
2-13-الگوی مفهومی تحقیق
ادراکی

ارتباطی
اثربخشی کنترل اغتشاشات

فنی

2-14- الگوی تحلیلی تحقیق
مفاهیم(ابعاد)
موءلفه ها
شاخص ها
منابع
مهارت های مدیریتی
مهارت های ادراکی
هدایت در آموزش-بینش سیاسی افسران-آگاه بودن افسران-شاخص قراردادن حق و عدالت-آموزشهای مناسب -توان توجیه سیاسی -تدبیر خوب فرماندهان-تحلیل سیاسی فرماندهان-آگاهی از طرفند بیگانگان-تجزیه و تحلیل به موقع
-مصاحبه
-کتاب کنترل اجتماعات
-کتاب مدیریت بحران
-…
مهارت های ارتباطی
بیان خوب فرماندهان -کسب اخبار- رعایت حقوق شهروندی-داشتن وحدت- توجیه کارکنان-ایجاد اعتماد به نفس-قاطعیت در اعمال قانون-شناسایی و جمع اوری اطلاعات-همسو کردن مهارت ها-ایجاد انگیزه شغلی-جداسازی جمعیت تماشاچی-اعمال محدودیت ارتباطی-رفتار و برخورد مناسب-کنترل عملیات روانی-کنترل خبرنگاران -تشویق کارکنان-پخش نقطه نظرات-لطف و محبت فرماندهان-همراه کردن رسانه ها-گفتگو صریح و روشن -مهارت ها و توانایی نیروها-آگاهی از هویت و انگیزه اغتشاشگران
مهارت های فنی
قانون بکارگیری سلاح-آشنایی سلاحهای تخصصی-آشنایی در اشاره و ایما-دوربین فیلمبرداری-گذاردن عناصر تامین-عملیات فیزیکی درست-اجرای عملیات-استفاده از عملیات خودرو-دستگیری هدفمند-قدرت تحرک واحدها-خنثی کردن تهدیدها-مهارت در قاعده تمرین-بازگذاشتن راه فرار-به موقع عمل کردن -کنترل شایعات-شیوه نمایش قدرت-دسته های موتورسوار-تجهیزات انفرادی پلیس-خودرو آب پاش-ضربات دست وپا-آمادگی چسمانی-محدودیت های ترافیکی-لانچرهای پرتاپ گاز
کنترل اغتشاشات
اثربخشی کنترل اغتشاشات
تمرین و مانورقبل از عملیات-داشتن تجهیزات-پشتیبانی-انتشار شایعه برخورد-قرق کردن-شناسایی اهداف حریف-هماهنگی و تعامل-دستگیری محرکین-ابزارهای رسانه ای-قدرت تحرک و سرعت عمل-حضور فرماندهان در میدان-شهر شناسی فرماندهان-حفظ خونسردی-آرایش ضد اغتشاش-ارتباط رادیویی-محدودیت های ترافیکی-وحدت فرماندهی و همدلی -انضباط و اطاعت پذیری-بازسازی روحی و روانی-شناسایی افراد فعال اغتشاش-رسیدگی به مصدومین-شناسایی اماکن مورد تهدید-ایجاد پاسگاه های فرماندهی-آگاهی افسران از تحرک کشورها
-مصاحبه
-کتاب کنترل اجتماعات1384
-…
2-15-خلاصه
در بررسی ادبیات و پیشینه تحقیق، با توجه به موضوع تحقیق حاضر نظریه هایی در رابطه با علل به وجود آورنده اغتشاشات ذکر گردید که ازآن جمله می توان به نظریه ازدحام، همگرایی، هنجار نو خاسته، فردیت زدایی و چند نظریه دیگر اشاره کرد.انواع مهارت های مورد نیاز جهت مدیریت هم از مباحثی بود که در این فصل مورد بررسی ویژه قرار گرفت. در پژوهش حاضر از تحقیقاتی که در زمینه اغتشاشات در سال های اخیر انجام شده بود آورده شد که هریک نشان دهنده نقاط قوط و ضعف یگان های عمل کننده بودند. در راستای کنترل اغتشاشات یگان ویژه به عنوان نوک پیکان تلقی می شود که دارای سازمان و تاریخ وقوانین خاص خود می باشد که به صورت مفصل به آن اشاره گردید .
اغتشاشات سال 1388در تهران به وقوع پیوست که برای کنترل بهتر اغتشاش باید بستر جغرافیایی آن را شناخت که در این فصل به آن پرداخته شد.و در نهایت مروری بر انتخابات ریاست جمهوری دروه دهم و ناآرامی های بعد از آن داشتیم .

فصل سوّم
روش شناسی
تحقیق
3- 1- مقدمه
«پژوهش علمی عبارت است از: مطالعه نظامدار، کنترل شده، تجربی و انتقادی یک یا چند قضیه فرضی در مورد روابط احتمالی میان پدیده های طبیعی» ( هومن، 1374: 14).
از جمله ویژگی های مطالعه علمی که هدفش حقیقت یابی است، استفاده از یک روش تحقیق مناسب می باشد و انتخاب روش تحقیق مناسب به هدف ها و ماهیت موضوع مورد تحقیق و امکانات اجرایی بستگی دارد و هدف از آن تحقیق، دسترسی دقیق و آسان به پاسخ پرسش های تحقیق است. ( خاکی، 1379: 143 ـ 142).
در این فصل به بیان روش تحقیق، جامعه آماری تحقیق و حجم نمونه، روش نمونهگیری، ابزار جمعآوری دادهها و روایی و پایایی آن ها و روش های تحلیل داده ها پرداخته میشود.
3-2- نوع و روش تحقیق:
پژوهش حاضر از نظر روش تحقیق از


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *