به خیال خودتون با نصب یه آنتی ویروس قوی همه مشکلات حل می شن و دیگه هیچ خطری تهدیدتان نمی کنه؟ نه اینطور نیس. آنتی ویروسا مفیدن، درست؛ اما باید به یه سری کار ساده هم در فضای آنلاین عادت کنین تا به مشکلات بزرگ برنخورید. در ادامه به ۸ عادتی می پردازیم که تموم کاربران باید بین گشت و گذار در محیط آنلاین اونا رو رعایت کنن.

۱) جاوا رو همیشه به روز نگه دارین


بذارین براتون روشن کنم: اگه به جاوا احتیاج ندارین اصلا نباید اونو نصب کنین. اما اگه حالا به هر دلیلی چاره ای ندارین به سراغ جاوا برید، همیشه حواستون به بروزرسانی بودن اونم باشه.

۲) از اپای مدیریت رمز عبور استفاده کنین


برخلاف چیزی که خودتون فکر می کنین شاید بیشتر رمزهای عبورتون ایمن نیستن. شاید باورش سخت باشه اما الگوریتم پیدا کردن رمزهای عبور واقعا کار سختی نیس. چند وقت پیش مطلبی در مورد روشای هک رمز عبور نوشتم که اگه اونو خونده باشین حتما تا الان فهمیدین که پیدا کردن یه پسورد کار خیلی سختی واسه حرفه ایا نیس.

به همین منظور به شما پیشنهاد می کنم که واسه رمزگذاری روی حساب هاتون حتما از اپای مدیریت رمز عبور یا همون پسورد منیجرها استفاده کنین. البته پیدا کردن یه پسورد منیجر خوب هم همیشه سخته اما اگه همین الان تشویق شدید که به سراغ یکی از این اپا برید حتما این متنی که درباره پسورد منیجرهای پرطرفدار نوشته ام رو به طور کامل بخونین.

۳) روی وبکما رو بپوشونین


باورش سخته اما اگه هکری بخواد شما رو از راه وبکم زیر نظر بگیره بدون اینکه بو ببرین این کار رو به راحت ترین شکل ممکن انجام میده. پس اگه به وبکمتان احتیاج ندارین یا رویش رو بپوشونین یا به طور کامل اتصال اونو به سیستم قطع کنین.

۴) به کار گیری سیستم عاملای قدیمی رو کنار بذارین


روی دو درصد از پی سیای امروزی هنوز ویندوز XP نصبه؛ این یعنی بیشتر از ۲۸ میلیون دستگاه. این موضوع واقعا حساسیست. اصلا به چه دلیل باید یه نفر هنوز از سیستم دلیلی که ۱۵ سال از عمرش گذشته استفاده کنه.

اگه هنوز دارین از ویندوز XP استفاده می کنین بذارین خیالتون رو همین الان راحت کنم و بگم که امنیتتان به شکلی جدی در خطره. چراکه گارد امنیتی اون حتی جلوی تهدیدات ۱۵ سال پیش هم اونقدر مقاوم نبود چه برسه به تهدیدات پیشرفته امروزی. پس بیخیال سیستم عاملای قدیمی شید و هر چی سریع تر به ویندوز ۱۰ یا آخرین نسخه سیستم عامل مک کوچ کنین.

۵) امنیت خود رو با اسکنر اثر انگشت تضمین کنین


تقریبا تموم موبایلای امروزی، از پایین رده ها بگیرین تا پرچمداران برنده های جور واجور، همه اسکنر اثر انگشت دارن. از این موضوع بیشترین استفاده رو ببرین چراکه اثر انگشت جزو معدود چیزهاییست که هکرها خیلی راحت قادر به نفوذ در اون نیستن.

در صورتی هم که با حسگرهای اثر انگشت مشکل دارین و به نظرتون خیلی دقیق نیستن، روی این لینک کلیک کنین و حتما تا انتها اونو بخونین. در اون به چند روش خیلی ساده اشاره کردم که با به کار گیری اونا می شه اندازه دقت حسگرهای اثر انگشت رو بالا برد.

۶) حواستون به باج افزارها باشه


در سایت ما زیاد در مورد باج افزارها صحبت کردیم اما شاید خیلیا هنوز با این بدافزارها آشنایی چندانی نداشته باشن. کلا با ورود یه باج افزار به سیستم، تموم داده های کاربر قفل می شه و هیچ راهی واسه فرار از این موضوع وجود نداره مگه اینکه به هکرهای پشت صحنه یه باج شدیدا زیاد بپردازید.

از این رو باید حواستون همیشه به باج افزارها باشه. مطمئن شید که آنتی ویروستان در مقابل باج افزارها از شما مراقبت می کنه. اگه اینطور نبود ما یه سری پیشنهاد خوب براتون از قبل آماده کردیم که بد نیس نگاهی به اونا بندازین.

۷) پَندام افزارا رو پاک کنین


بدیش اینه حافظه بیشتر موبایلا و کامپیوترای امروزی پر شده از یه سری اپلیکیشن از پیش نصب شده. به این اپلیکیشنا در فارسی پَندام افزار میگن و در بیشتر مواقع به جز پر کردن حافظه توانایی خیلی خاصی هم ندارن.

باحال تر اینکه در بعضی وقتا پَندام افزارا تبدیل به چاله های امنیتی خاصی می شن که هکرها خیلی دوستشون دارن. پس بیایید زودتر از شرشان خلاص شید تا به مشکلات جدی تری برخورد نکردید.

۸) SSID روترتان رو مخفی کنین


مخفی نکردن SSID روترها هم دردسرهای خاص خودشو داره و خیلی راحت نباید از این موضوع گذشت. جدای از اینکه بقیه می تونن خیلی راحت مودمتان رو هک کنن و به اون وصل شن، تهدیدات خطرناک تری پیش روتون هست که نباید به اونا بی توجه باشین.

واسه جلوگیری از دسترسی بقیه به SSID روترتان، خیلی راحت اون رو مخفی کنین تا امنیتتان بیشتر از قبل حفظ شه. راهنمای کامل مخفی کردن SSID هم در سایت ما هست. اگه بلد نیستین این کار رو انجام بدین حتما به سراغش برید.